Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by TG »

Se votează în thread, printr-un post. Termen limită: 13/04 la ora 22.
cg1700
Foxman
1. JAM Project - Gong
2. David Bowie - Space Oddity
3. Megurine Luka - Double Lariat
4. Susumu Hirasawa - Forces
5. Akiko Shikata - METHOD_METAFALICA/.
6. Waveshaper - Future Vision
7. Dai - Tomorrow
8. Yuki Kajiura & Revo - Sand Dream (Dream Port)
9. Dead Astronauts - Unhappy Woman
10.Takayuki Aihara - First Chapter ~ In the Sky

Playlist
1. Agoria - Scala
2. Ten Walls - Italo
3. Orbital - Beelzedub (Live on KEXP)
4. Numbernin6 - Four
5. Skream - Rutten
6. Koan - Odysseus Under The Old Tree
7. Infected Mushroom - saeed
8. Mantis - Gods (Bass boosted)
9. Nigel John Stanford - Deep Space
10. Puissance - Resorting to War

Playlist
cg1700: Anne, Iavo, joonior, Stokkolm (4)

Foxman: Fular, sebas, Marar, juve, caleb, Azad, TG, marvas, ola, ne0lith, Mahdi, marius (12)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Anne
I mean business
Posts: 249
Joined: 3 Jan 2017, 18:49
Location: Cyberspace

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Anne »

1. JAM Project - Gong - 0
2. David Bowie - Space Oddity - 0
3. Megurine Luka - Double Lariat - 1
4. Susumu Hirasawa - Forces - 1
5. Akiko Shikata - METHOD_METAFALICA/. - 0
6. Waveshaper - Future Vision - 1
7. Dai - Tomorrow - 0
8. Yuki Kajiura & Revo - Sand Dream (Dream Port) - 1
9. Dead Astronauts - Unhappy Woman - 1
10.Takayuki Aihara - First Chapter ~ In the Sky - 0

Total: 5

1. Agoria - Scala - 1
2. Ten Walls - Italo - 1
3. Orbital - Beelzedub (Live on KEXP) - 0
4. Numbernin6 - Four - 0
5. Skream - Rutten - 0
6. Koan - Odysseus Under The Old Tree - 0
7. Infected Mushroom - saeed - 1
8. Mantis - Gods (Bass boosted) - 0
9. Nigel John Stanford - Deep Space - 1
10. Puissance - Resorting to War - 0

Total: 4

Vot - cg1700
Image Image
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Fular »

cg1700

cg primește 2 puncte pentru Space Oddity și Future Vision. Restul listei sale e atât de îndepărtată de gusturile mele muzicale că ar putea fi în altă dimensiune.

Foxman - am ascultat melodiile lui Foxman un pic cam prea mult, în special Scala și Italo. Credeam că nu poate să aibe o alegere proastă până a ajuns la ultimele 3 alegeri, cu ultima fiind de o culme a cringe-ului.

1. Agoria - Scala - asta a plăcut și altora nu numai mie - 2
2. Ten Walls - Italo - 1
3. Orbital - Beelzedub - 1
4. Numbernin6 - Four - 1
5. Skream - Rutten - 1
6. Koan - Odysseus Under The Old Tree -1
7. Infected Mushroom - saeed - 1

8pct - vot Foxman
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Foxman »

Fular wrote: ultima fiind de o culme a cringe-ului.
Eu ma bucur ca ti-au placut macar cateva. Nu stiu neaparat ce public am, asadar am adaugat variatie pentru a nu-mi pune toate ouale intr-un singur cos. Da, martial industrial e destul de fringy (si asta se intelege ca multi il privesc ca fiind cringy).
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by sebas »

Foxman
Spoiler:
cg1700
1. JAM Project - Gong 1p
2. David Bowie - Space Oddity 2p
3. Megurine Luka - Double Lariat 0p
4. Susumu Hirasawa - Forces 0p
5. Akiko Shikata - METHOD_METAFALICA/. 0p
6. Waveshaper - Future Vision 1p
7. Dai - Tomorrow 0p
8. Yuki Kajiura & Revo - Sand Dream (Dream Port) 0p
9. Dead Astronauts - Unhappy Woman 1p
10.Takayuki Aihara - First Chapter ~ In the Sky0p
Total: 5p

Foxman
1. Agoria - Scala 0p
2. Ten Walls - Italo 0p
3. Orbital - Beelzedub (Live on KEXP) 0p
4. Numbernin6 - Four 0p
5. Skream - Rutten 0p
6. Koan - Odysseus Under The Old Tree 1p
7. Infected Mushroom - saeed 0p
8. Mantis - Gods (Bass boosted) 1p
9. Nigel John Stanford - Deep Space 2p
10. Puissance - Resorting to War 1p
Total: 4p
dump CHA
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by sebas »

Fular wrote:Credeam că nu poate să aibe o alegere proastă până a ajuns la ultimele 3 alegeri
Mie nu mi-a plăcut aproape nimic până nu am ajuns la alea :lol: :lol:
dump CHA
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Iavo »

Cand am incercat sa ascult prima data playlistul lui Foxman eram sigur ca indiferent de ce adversar o aiba nu o sa votez cu el. Pur si simplu genul asta de muzica (pe care o sa-l numesc la modul generic-barbar-ignorant house) nu doar ca imi displace...i almost kinda hate it. Desigur, e doar vina mea, i'm a closed minded prick afraid to "feel the rhythm" (desi preuspun ca asta e cea mai mare problema pe care o am cu muzica asta, prea mult ritm, prea putina melodie). Singura care mi-a placut a fost Odysseus Under The Old Tree si au mai fost cateva care au fost suportabile dar doar atat.
Cu toate astea nu a fost atat de usor sa il aleg pe cg1700 pentru ca nici de la el nu am avut prea multe de ales. Noroc cu Anime-urile datorita caroroa sunt oarecum familiarizat cu genul asta de muzica (desi la numarul 6 imi venea sa ma dau cu capul de tastatura, aveam un gust pronuntat de "nu-din-nou" in gura). Dar...Space Oddity (cam prea cunoscuta totusi) e faina, Gong a fost antrenanta si au mai fost cateva ok deci...

Vot: cg1700
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Mărar »

cg1700

1. JAM Project - Gong (-1)
2. David Bowie - Space Oddity (2)
3. Megurine Luka - Double Lariat (-1)
4. Susumu Hirasawa - Forces (1)
5. Akiko Shikata - METHOD_METAFALICA/. (0)
6. Waveshaper - Future Vision (1)
7. Dai - Tomorrow (0)
8. Yuki Kajiura & Revo - Sand Dream (Dream Port) (0)
9. Dead Astronauts - Unhappy Woman (0)
10.Takayuki Aihara - First Chapter ~ In the Sky (0)

Total: 2pct

Foxman

1. Agoria - Scala (2)
2. Ten Walls - Italo (1)
3. Orbital - Beelzedub (Live on KEXP) (0)
4. Numbernin6 - Four (0)
5. Skream - Rutten (-1)
6. Koan - Odysseus Under The Old Tree (0)
7. Infected Mushroom - saeed (1)
8. Mantis - Gods (Bass boosted) (0)
9. Nigel John Stanford - Deep Space (0)
10. Puissance - Resorting to War (-1)

Total: 2pct

Votez Foxman, in principiu pentru Scala, nu ma mai satur de ea.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by juve3332 »

Din pacate, nu prea rezonez cu muzica de anime, desi am avut si o perioada "anime" la un moment dat. Space Oddity e um clasic genial, dar nu poate atarna in balanta atat de mult incat sa ia fata tuturor melodiilor ok ale lui Foxman. No hard feelings, mate.

Asa, Foxman. In primul rand, lista lui nu e house, nici nu cred daca am putea denumi vreuna din melodii efectiv house, poate vreun sub-gen super-corcit. E muzica electro destul de variata (vedem imediat daca mi se pare asta si un lucru neaparat bun). Scala e cea mai placuta surpriza din tot draft-ul pana acum. E, intr-adevar, excelenta, un adevarat nr. 1. Apoi, Beelzedub mi se pare mistocuta, Skream-ul am auzit-o de prea multe ori acum multa vreme, dar puncteaza cumva la nostalgie. Dupa care, mi se pare ca lista o ia pe o panta oarecum descendenta, Infected dupa 2004/6 au intrat cu bocancii in muzica comerciala cu versiunea asta de psytrance foarte accesibil (am avut si eu melodie Infected la draftul anterior), Mantis e mai degraba in regiunea "muzica de jocuri", Nigel John "muzica de film", iar ultima e si pentru mine dificil de ascultat, incadrat, ma rog. Nu discutam aici gusturile, dar spun ca s-ar putea sa fi incercat prea tare sa multumesti pe toata lumea (cu totii incercam intr-o oarecare masura sa avem liste care sa placa si celorlalti), alegand melodii poate putin "watered-down" din diverse genuri.

Oricum, vot FOXMAN, iar prima melodie e chiar uau.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Foxman »

Iavo wrote:generic-barbar-ignorant house
Trebuie sa fii cu adevarat ignorant sa-l privesti asa. Muzica instrumentala este foarte puternica deoarece poti sa-ti transpui propriile sentimente pe ea, ii gasesti ce inteles vrei tu. Mi s-a parut asa, o microagresiune ce ai facut aici.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Iavo »

Pai chiar sunt, am recunoscut deja, nu? La fel cum am recunoscut ca termenul "house" nu e cel mai potrivit dar nu aveam altul la indemana. Oricum, daca ai luat-o personal sa stii ca nu ar fi fost cazul.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Foxman »

Iavo wrote:Pai chiar sunt, am recunoscut deja, nu? La fel cum am recunoscut ca termenul "house" nu e cel mai potrivit dar nu aveam altul la indemana. Oricum, daca ai luat-o personal sa stii ca nu ar fi fost cazul.
Nu am luat-o personal. Chestia cu microagresiunile era o gluma, doar nu credeai ca o sa te acuz de microagresiuni acuma. Doar voiam sa iti arat ca te pripesti in a pune asemenea label-uri. Da, stiu, cu totii avem prejudecati, dar de exemplu nici eu acum 5-10 ani n-as fi dat mare branza pe EDM (mai ales pe minimal techno, care acum imi place, nu-l puteam inghiti). Sunt niste lucruri which I didn't get. Sunt in continuare lucruri which I don't get, gen psytrance. Am experienta din trecut care-mi spune sa nu sterg pe jos cu psytrance, who knows, I may get it in the future? M-as declara mai degraba un ignorant in manele decat un hater. Sunt sigur ca au si alea un sambure, altfel nu ar ascuta atata lume in draci. Muzica are un fel de a se lega de tine, doar trebuie sa fii in contextul potrivit. In momentul in care iti rezervi judecata suprema asupra unui anumit gen de muzica, accepti ca nu ai cum sa inglobezi trairile celorlalti oameni si cum s-au legat ei de muzica aceea. Daca judeci, pari un ignorant cu un complex de superioritate - "Eu nu ascult mizaeria asta, eu doar de la Jazz in sus *scoff* *scoff* (because I'm SO better than you barbarian, me civilized)". Asta m-ar face sa ma intreb care e complexul tau de inferioritate pe care s-a construit cel de superioritate. Food for thought.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Iavo »

I'm confused. Nu am zis despre muzica ta ca ar fi fost "barbara" ci despre modul meu grosolan de a o eticheta, mi se parea ca reiese destul de clar din exprimare. Nu eram ironic. Nu am "un" complex de inferioritate. Am mai multe si sunt destul de constient de ele. I kinda get it ca ai dat recent de treaba asta cu complexele si esti nerabdator sa o aplici cand ai ocazia dar poate ca, asa cum ti-a sugerat si TG, aici nu e cel mai potrivit loc sa o faci.
Back to music...uite, unanimitatea de pareri in favoarea ideii ca Scala e o melodie geniala ma face sa realizez si mai pregnant faptul ca ceva e sketchy in capacitatile mele de a aprecia muzica. Inteleg ca e vorba de o lipsa de a mea, nu e in nici un caz vorba de superioritate (desi, evident, muzica "mea" imi place mult mai mult, e normal sa fie asa). Cat despre context si disponibilitatea de a ingloba trairile celorlalti...acum cativa ani am stat doua saptamani cu un var care asculta doar manele. Asta asculta toata ziua si invariabil am ajuns sa ma obisnuiesc cu ele. Ba chiar sa imi placa (stiu si azi ca "sute de mii de dolari/au adus baietii tari"). Dar a luat doua saptamani de ascultat intens ca sa ma duca in starea aia si sunt sigur ca nu as mai vrea sa repet experienta pentru ca sa incerci sa te identifici cu orice iti apare in cale nu e neaparat un lucru pozitiv.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by juve3332 »

Eu zic ca mergem un pic prea departe cu toata chestia asta. Evident ca e un avantaj pentru tine sa fii cat mai deschis catre o plaja cat mai larga de sunete si (diz)armonii, vei avea un bagaj muzical mai bogat si vei deriva placere estetica mai felurita. Dar nu trebuie acum sa te stradui sa asculti toate genurile de muzica un anume timp ca sa le poti "domestici". E bine ca lucrul asta sa vina organic, de la sine, printr-o suma de si ca urmare a experientelor personale. Nu trebuie sa-ti faci un proces de constiinta ca nu-ti place rock, techno sau turbo-folk.

Aveam un prieten care nu agreea o melodie oarecare de la Pink Floyd, pe care un altul o considera foarte buna. Primul ii zice intr-o zi celuilalt: "Am ascultat X de vreo 30 de ori in ultimile zile. Parca, parca incep sa inteleg ce vrei sa zici." Mie asta mi se pare o absurditate de la cer pana la pamant. :))))

Altfel, da, e ok sa nu stigmatizam vreun gen sau altul, ori chiar mai bine, o persoana anume care asculta un gen anume. Va mai amintiti thread-ul cu "rockul e muzica superioara"!? Stiu ca am avut si acolo de luptat cu 'telectualii rockeri. :)
Last edited by juve3332 on 29 Mar 2017, 11:30, edited 1 time in total.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Fular »

Iavo wrote:stiu si azi ca "sute de mii de dolari/au adus baietii tari".
pfff... git on muh lvl

Eu și când mor am valoare
La sicriu fac buzunare


sau

Milion cu milion
Fac mai multe milioane
Toți își cumpără mașini
Eu îmi cumpăr avioane
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote:
Aveam un prieten care nu agreea o melodie oarecare de la Pink Floyd, pe care un altul o considera foarte buna. Primul ii zice intr-o zi celuilalt: "Am ascultat X de vreo 30 de ori in ultimile zile. Parca, parca incep sa inteleg ce vrei sa zici." Mie asta mi se pare o absurditate de la cer pana la pamant. :))))
)

Mie nu mi se pare. La mine asa functioneza de obicei cu muzica care imi ramane preferata in timp, cu melodiile care imi raman printre cele mai misto in cap. Primele ascultari nu-mi spun mare lucru. Apoi dupa mai multe ascultari melodia incepe sa fie din ce in ce mai misto pt mine. Am observat ca la mine melodiile care au calitatea asta raman cele mai memorabile. Restul care iti ofera in primele secunde tot ce au de oferit devin forgetable.

Si cu The Smiths, si cu anumite melodii de la Arctic Monkeys sau Last Shadow Puppets de exemplu. Primele ascultari mi s-au parut meh ca apoi sa devina unele din melodiile mele preferate all time.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by Iavo »

Ma tem ca am ramas doar cu ce a fost la moda in acea scurta perioada de timp...asta cu "Au golit Italia si Franta/ Cu toata valuta grea din Grecia, Spania/ Ne distram o vara la Constanta" si aia "direct de la Roma din Portugalia". Am pierdut ritmul dupa aia, or fi ajuns si prin America Latina de atunci.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by juve3332 »

Ola, ma tem ca n-ai inteles. Nu e vorba ca unele melodii iti releva in timp complexitati acustice sau intelesuri mai profunde. Nici de faptul ca poti avea melodii care sa inceapa sa-ti placa in timp sau odata ce te-ai schimbat in vreun fel ca om sau poate imprejurarile ti s-au modificat. E vorba ca a asculta in mod masochistic o melodie care nu iti place doar pentru ca ti se pare ca ar trebui sa iti placa (fiindca place multora) este un comportament tangent cu patologicul.

Tie iti plac The Smiths sau Arctic Monkeys, iar unele din melodiile lor incep sa-ti spuna mai multe dupa n ascultari. Altele se dovedesc mai banale decat pareau la inceput. E perfect normal. Dar ia o melodie de psytrance si ascult-o de 30 de ori convins ca de fapt tu esti in neregula cumva fiindca nu pricepi de ce eu o ador. Mie mi se pare o abordare aberanta.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Music Draft III: Runda I - cg1700 vs. Foxman

Post by ola small dickie »

n-ai de unde sa stii cum o sa ti se para o melodie dupa 30 de ascultari. cred ca acum discutam de fapt din ce motive ai asculta-o de 30 de ori. daca motivatia e ok sau e aberanta. e usor ciudat sa-ti propui sa asculti o melodie de 30 de ori doar pt ca unuia ii place si tie nu, dar daca dupa experienta asta ai castigat o melodie preferata, atunci o fi bine

si da, eu nu as asculta cred ca niciodata vreo melodie de 30 de ori din convingerea ca ceva e in neregula cu mine pt ca nu pricep de ce o adora altul :lol:

desi e subiectiva toata chestia asta. uite de exemplu citeam despre albumul the queen is dead (inainte sa-l ascult) ca e unul din cele mai misto din istoria muzicii. asa ca l-am ascultat. primele dati nu am inteles care-i nebunia, nu mi se pare cine stie ce. de ce am continuat sa-l ascult? poate putem sa spunem ca am continuat sa-l ascult pt ca nu pricepeam de ce o il adora atat de multi si eu nu. si pana la urma am ajuns si eu printre cei care-l adora
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 19 guests