Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TaikoKaira »

6. Far Cry 3 (2012)

Image

Probabil titlul meu preferat din toată seria Far Cry. Mi se pare că uneşte toate elementele din celelalte jocuri la perfecţie, fără să le exagereze în vreun fel. Lumea sălbatică a insulelor Rook e scoasă suficient de bine în evidenţă prin vânătoare, iar parcusul poveştii se conturează frumos, printre piraţi, tigri, rechini şi localnici tupeişti care te prind inconştient şi te tatuează peste noapte.


7. Gorogoa (2017)

Image

Cred că Gorogoa e jocul cu cele mai artistice puzzle-uri pe care le-am văzut vreodată. De fapt, întreg jocul se încadrează ca şi artă, deci e oarecum normal. Totodată, e un argument solid în orice discuţie contradictorie despre jocuri ca şi încadrare într-un curent artistic. Ţin minte că mă impresionase destul de tare când îl jucasem prima oară.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by sebas »

7. Shadow Warrior (2013)

Image

Come get some Wang!
dump CHA
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

Bună alegere Gorogoa, îl aveam și eu pe lista de „potențiale”.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

Subscriu, dar la Shadow Warrior. :D
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TaikoKaira »

@Cristan

Mulţumesc! Să ştii că mă gândisem la tine şi la Azad când l-am ales. Mă bucur însă că nu era pe lista ta "principală", fiindcă Azad alesese Bastion, deci trebuia să mă răzbun cumva pe el. :roll: Nici nu contează că nimeni nu ştia că particip până acum câteva zile.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Michilangelo »

Image

7. Return of the Obra Dinn (2018)

Nu, nimeni?
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by sebas »

1. Underrail (2015)
Spoiler:
Image

Underrail este o bijuterie. Un joc facut din dragoste fata de jocuri si de Fallout in deosebi, piperat cu o atmosfera fenomenala, un combat sistem de nota 10 si un sistem revolutionar de level-up. Este, una peste alta, cel mai bun RPG din Incline Era si nu pot decat sa topai de entuziasm de fiecare data cand Styg mai anunta ceva nou despre expansion. Abia astept un nou playthrough.
2. Unavowed (2018)
Spoiler:
Image

WEJ au luat universul schitat in seria Blackwell, au luat a whole lotta crazy fantasy, au luat a whole lotta supernatural si au amestecat pana le-a iesit un cocktail ochios. Sincer, atmosfera Twilight Zone de soft crazy si fluffy friendship din Blackwell mi-a mers mai aproape de suflet, dar Unavowed vine cu niste elemente de gameplay noi in point&click games, plus C&C care te fac sa il joci on a binge, lipit tipla de ecran cu sufletul la gura.

Faptul ca desi au trecut luni de zile de cand l-am jucat dar totusi imi amintesc toate cazurile si deciziile luate, imi amintesc viu finalul si cat de mult am iubit nenumaratele referinte la Blackwell serios, toate astea ma fac sa astern Unavowed pe lista mea inaintea vreunui Blackwell.
3. Path of Exile (2013)
Spoiler:
Image

PoE e KFC la 4 dimineata dupa niste multe beri, e cola langa o tigara, e galeata de inghetata de vanilie, e berea rece intr-o zi de canicula. PoE e cel mai mare guilty pleasure al meu. L-am luat de la capat cu ocazia fiecarui expansion* si l-am buton cu placere, cautand de fiecare data un build nou. Si ce de ce builduri ai dintre care alege!

Engine-ul e outdated iar production value-ul, desi mult imbunatatit in ultimii ani, te duce cu gandul clar la un joc cu de buget. Cu toatea astea PoE este de departe cel mai complet action RPG ever, un joc atat de complex si packed cu content ca ai putea efectiv sa il joci all year long, cu mici pauze intre ligi.

*mai putin ultimul ca, nah, mai greu cu timpul de cand cu mini-sebas
4. Euro Truck Simulator 2 (2012)
Spoiler:
Image

Inca mai tin minte: ceva amic imi zice ca se trage cu un tir printr-o mini-europa si se distreaza de minune.
"Hai serios? Suna plictisitor!"

Ei, nah, iaca intr-o dupa-amiaza l-am luat si eu la butonat si nu l-am mai putut lasa din mana vreo luna. Am carat carbune din Moscova la Paris, am facut turul Islandei cu cisterna de petrol in carca, m-am dat cu bacul prin tarile Nordice in timp ce caram un excavator spre Malmo. Toate pe coloana sonora a unui radio de tiristi, cu claxoane si injuratori prin intersectiile aglomerate, cu grija de radar.

Serios, n-am jucat niciodata nimic mai relaxant.
5. Warhammer: End Times - Vermintide (2015)
Spoiler:
Image

R A T A C L Y S M

Anul trecut prin Ianurie am raspuns chemarii pe forum la otel. Au urmat ceva luni bune de decapitat sobolani. Uhm, de fapt, Waaagh! inca n-a terminat, cred.

Nah, ce sa zic, nu m-am mai distrat asa bine online cu brvs de pe vremurile de glorie TF2.
6. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017)
Spoiler:
Image

Cel mai bun open-world game, de departe. Orice linie a orizontului iti trezeste entuziasmul necunoscutului, pe care urmeaza sa il explorezi folosind o paleta de scule si abilitati care duc la tot felul de situatii distractive. Atat de distractive incat am ajuns sa caut intotdeauna alta abordare in fata luptei directe: bokoblins in a tree? oare cum putem sa le dam foc! bokoblins in a cave? oare ce chestii putem arunca la ei! bokoblins on a hill? asa-i ca-i cale lunga pana jos! Etc.

Pe langa toate astea mai e o grafica extrem de placuta, low key dar care in combinatie cu muzica si npcurile ciudatele creeaza o lume de poveste foarte lipicioasa.

Si inca nu m-am plitisit de imblanzit caluti. Sau gasit korok seeds. Sau urcat in cel mai inalt punct din apropiere pentru a cauta o destinatie buna de zbor cu zmeul.

Hmm, trebuie sa gasesc timp sa il termin.
7. Shadow Warrior (2013)
Spoiler:
Image

"Holy cow! Look like Duke Nukem! HAHAHA!"

Fun guns, fun swordplay, fun spells, fun encounters, fun RPG system, fun Wang, fun game.

Reboot ca la carte, un FPS solid din toate punctele de vedere. A fost primul throwback catre zilele de glorie ale genului, fara regen hp sau alt bullshit. Cum au trecut de la asta la SW2 inca nu am inteles, dar nu-i nimic, se poate rejuca primul oricand.
dump CHA
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by cg1700 »

Michilangelo wrote: 25 Feb 2019, 23:36 7. Return of the Obra Dinn (2018)

Nu, nimeni?
Excelent, ma gandeam ca ar trebui sa apara printre jocurile din Draft dar eu nu prea mai aveam pozitii unde sa il pun.

Btw, o sa mai facem chestia aia cu alegeri bonus dupa fiecare runda de votare?
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

Mahdi, lasa-l pe Ferrrrrrrrrdinand - cauta-l pe Joonior si zi-i ca i-a venit randul sa scoata 7 jocuri din joben.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

7). Skyrim (2011)

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

Nu-l asculta, e o alegere bună. Și eu îl aveam in vedere.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

Doresc sa subliniez faptul ca Ferrrrrrrrrdinand a ales varianta vanilla. Sa il judecati dupa varianta vanilla, boieri dumneavoastra!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

Judecat va fi, don't you worry. E rândul lui ola cumva?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

Da. Postez eu pentru el - dama de pica, circa 1444.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Aș fi ales un rpg isometric dar n-am prea jucat nimic din ce-a apărut în ultimul deceniu din păcate. Doar Tyranny iar acela sincer chiar n-aș putea zice că m-am distrat mai mult în el decât în skyrim. :lol: Ar mai fi fost New Vegas dar nu e disponibil and who can I blame for that?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3051
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by MC »

Existenta lui Skyrim se justifica doar pentru a sustine Enderal Forgotten Stories 8-)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by ola small dickie »

7. I fell from Grace (2017)

Image

I fell from Grace, Grace fiind sotia ta. Daca vrei sa fii pus intr-o dimensiune foarte bleak si deprimanta, in care sotia ta e grav bolnava, in care tu trebuie sa decizi cum te raportezi la un medicament "experimental" fata de ea, intr-o realitate in care intra si o sarcina pierduta intr-un accident. Daca nu e de ajuns, orasul in care locuiti e intr-o degradare sociala pronuntata si continua pe parcursul jocului. Daca nu e de ajuns, situatia la locul tau de munca este si ea pe deplin asortata tabloului general. Pleaca de acasa in fiecare zi, lasand sotia bolnava in pat, cautand speranta intr-un oras bolnav si o companie in care lucrezi la fel de bolnava. Un joc memorabil, cu multiple cai pe care o poti lua si cu multiple finaluri. Jocul reuseste o atmosfera apasatoare si neagra care te tine lipit de ecran de la inceput pana la final, oricare l-ai nimeri prin deciziile tale din joc.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

7. Rayman Legends (2013)

Image

Fără să fi jucat prea multe titluri din seria Mario, mi-e greu să-mi închipui un platformer mai bun și mai plin de creativitate decât Rayman Legends. Și Origins e foarte bun, dar Legends rafinează tot ce-l făcea bun pe primul (ba chiar reia și unele niveluri) și e o experiență de joc perfectă. Ca să schimb ce ziceam eu în primul post despre Portal, Rayman Legends e JOCUL - e bucuria pură de a te juca, cu un control precis, cu grafică și sunet grozave, personaje și inamici pline de personalitate, niveluri excepționale (cele câteva niveluri muzicale sunt doar cireașa de pe tort - vezi mai jos în spoiler), minijocuri, o experiență coop excelentă, totul e la superlativ. Chiar dacă a apărut acum 6 ani, ar putea la fel de bine să fi apărut ieri.
Spoiler:
phpBB [video]
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

7. Machinarium (2009)

Image

Mi-ați luat Gemini Rue, dar totul nu este pierdut. N-am jucat încă Samorost 3, însă Machinarium mi se pare cel mai înalt punct atins de Amanita Design până acum. Un joc plin de momente memorabile, superb realizat din punct de vedere artistic (de o pasiune înfiorătoare) și cu puzzle-uri doar ocazional frustrante. Surprinzător de old school adventure sub capotă.

Îmi amintesc mai mult emoții decât momente specifice din el, parcă l-aș mai juca o dată. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests