Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by cg1700 »

Mai nu stiu, eu daca as avea de ales intre a ma uita la fotbal sau la siege, as alege siege.

Also, cred ca eu deja sunt safe de acum incolo. Sunt sanse foarte mici sa imi mai ia cineva una din viitoarele mele alegeri.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by ola small dickie »

pai m-am uitat si eu la siege inainte sa inceapa meciul milanului, ce era sa fac. apoi dupa meciul milanului a trebuit sa ma benoclez la videoclipuri trap

dar a fost frumos, ne-am distrat. la plecare pe la 3 i-am vandalizat cutia postala, imi zice sormea. eu nu mai retineam acest aspect a doua zi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Mahdi »

O poveste foarte cool, dar offtopic. să-l lăsăm pe Cristan să se concentreze la alegere.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by ola small dickie »

corect
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

2. Divinity: Original Sin (2014)

(în varianta EE (2015), dacă se trezește careva să ia lucrurile prea literal)

Image

N-o să scriu prea mult despre joc, presupun că mai toată lumea știe despre cum e jocul și oricum, n-am jucat prea multe RPG-uri din astea masive și nici nu știu să analizez jocul ca TG, să fac comparații și evaluări pentru fiecare componentă, comparativ cu alte jocuri sau chiar cu succesorul.

D:OS1 aduce o lume imensă, foarte colorată și umor presărat peste tot, cu extrem de multe posibilități de joacă, cu multe sisteme care se întrepătrund și dau naștere la multe situații neașteptate (interacțiunea dintre elemente, abilitățile de luptă, piramidele - genius addition), cu un sistem de luptă extrem de interesant și de plăcut de jucat și cu numeroase posibilități tactice, și da, chiar și povestea e digerabilă. Chiar dacă începutul e puțin cam lent, nu m-am plictisit niciodată să explorez și să descopăr tot timpul ceva nou. Sentiment care, m-a surprins și pe mine, s-a păstrat pe tot parcursul jocului, chiar dacă lumea e enormă și am jucat aproape 100 de ore. Țin minte și acum când jucasem ore bune și mă gândeam că am avansat semnificativ în joc, iar pe urmă am ajuns la End of the World și am văzut toate locurile alea goale pentru portaluri pe care să le deblochez și am realizat cât de mult încă mai am de jucat. :)

Și, cireașa de pe tort, jocul este excelent optimizat pentru multiplayer și e foarte plăcut de controlat cu gamepad-ul, e o experiență coop perfectă. Sau mă rog, aproape perfectă, pentru că apoi a apărut D:OS2 care a dus coop-ul la un alt nivel. L-am terminat cu fiică-mea și îl recomand oricui vrea o experiență de coop în familie.

Și că veni vorba de D:OS2, am stat pe gânduri dacă să-l aleg pe ăla sau nu. Chiar dacă personajele, dialogurile și multe alte aspecte au fost îmbunătățite în al doilea joc, l-am ales tot pe primul din câteva motive:
- pe al doilea încă nu l-am terminat; după 30 de ore încă n-am trecut de prima zonă;
- luptele sunt mult mai fun în primul; sistemul de armură din al doilea introduce un bottleneck la începutul luptelor și cam taie din plăcerea experimentatului și limitează folosirea abilităților;
- și atmosfera și lumea din primul sunt ceva mai light și mai amuzante față de al doilea, care începe all serious bsns cu magistrați și deținuți și oprimare și etc.
- succesul lui D:OS1 l-a făcut posibil pe cel de-al doilea, deci ca importanță istorică îi e superior :)
- una peste alta, chiar dacă D:OS2 în ansamblu e un joc obiectiv mai bun (din cât am jucat până acum și ce am mai citit), D:OS1 mi s-a părut mai distractiv
- (și dacă se întâmplă să-i fi furat alegerea asta lui TG, poate o să îl forțeze să aleagă D:OS2 și, dintr-o descriere în alta, poate ajunge să scrie review-ul ăla la care a făcut aluzie :) )

Again, fără să fi jucat prea multe alte RPG-uri, jocul mi se pare o bornă în materie de distracție cu un joc video (și cu RPG-uri în special) și ca experiență multiplayer.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by cg1700 »

Ohhh, shots fired.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

Ar fi misto sa ne postam dupa si listele ideale. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Mahdi »

Facem royal rumble sau cum îi zicea.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

Listele ideale, lulz. Imi place ca exista user-i printre noi care chiar isi fac liste de dinainte de a incepe alegerile si care chiar spera sa obtina macar jumatate din acele alegeri.

In other, non related news, CATE ORE AI BAH DE CK2?! Ca daca esti sub 500, cer sa ti se puna sechestru pe alegere si sa se redistribuie la cineva care merita mai mult!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Mahdi »

Cred că vreo 100. :lol:

Dar au fost de calitate.
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by cg1700 »

McWilliams wrote: 20 Feb 2019, 18:11 Listele ideale, lulz. Imi place ca exista user-i printre noi care chiar isi fac liste de dinainte de a incepe alegerile si care chiar spera sa obtina macar jumatate din acele alegeri
Eu sunt convins ca o sa prind cel putin 80-90% din alegerile mele.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

Tu si ola, da, probabil. Dar eu ma gandeam la oameni ceva mai normali in alegeri. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by ola small dickie »

2. The Blackwell Epiphany (2014)

Image

AAaaaaahhhhh genul adventure. Blackwell reprezinta unul din primele cuvinte care-mi vin in minte daca ma intreaba careva: ce ma? adventure? ce-i aia? ce sa joc din genul asta? ce recomanzi? The Blackwell Epiphany e ultimul joc din una din cele mai bune serii de jocuri adventure din toate timpurile. E ultimul joc, inchide seria, inchide povestea, este si cel mai evoluat din punct de vedere tehnic, vizual. Dar in niciun caz nu trebuie jucat primul. Seria asta trebuie jucata neaparat de la cap la coada, Epiphany fiind tortul, sampania, artificiile, petardele, bubuiala, imbratisarile, pupaturile, lacrimile si pa pa urile, la revede-urile unei mari, frumoase, memorabile, intime, inteligente, inimoase experiente. Doresc tuturor oamenilor sa treaca prin experienta Blackwell.

Image

Image

Image

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

2). Papers, Please (2013)

phpBB [video]


3). The Wolf Among Us (2013)

Image

Season 2 when? :(
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Triggerix »

Oh, nu, Ferdinand, why u do this to me?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Care dintre ele? :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Mahdi »

Nici nu știam că vreau să aleg The Wolf Among Us. Thanks for reminding me.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

Și eu îl țineam pentru „mai încolo”...
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Triggerix »

The Wolf Among Us. I cry everytime smh, acum știu ce simt și restul. Problema e că urmează tot ola să aleagă so we gonna have to wait.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by DarthZombie »

Cel mai tare imi place cand se chinuie sa spuna ca atacul terorist de la Manchester a fost un lucru rau, poate-poate o crede cineva ca e onesta cu tot cu lacrimile alea de crocodil.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests