Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Azad »

Worth it :twisted:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

3. Shadowrun: Hong Kong (2015)

Image

It was a coin flip between Hong Kong and Dragonfall. Dar de vreme ce elemente reactionare au ales o fata a monedei...

Amanadoua sunt versiuni imbunatatite fata de versiunea de baza, Shadowrun Returns. Diferente mecanice nu prea exista intre cele doua stand alone expacks; setting-ul este cel care influenteaza - si vizual, si narativ. Regulile universului au un mic twist fata de "your average Sci Fi/fantasy world", in sensul ca este Science Fantasy - Orcs and Dwarves with cyberware and decks.

Iar daca te enervezi, iti poti face un troll, il poti numi Dragnea si poti iesi in miezul noptii la lupta cea dreapta cu corporatiile care vor sa ne suga de seva vietii. And fail horribly at your first skill check.


4. This War of Mine (2014)

Image

Nu e mare lucru de spus aici. Cine l-a jucat, intelege. Cine nu, a pierdut enorm. Este un joc mic si sensibil, tinut in spate de un ocean de emotii.

Nu-l mai las neales, ca nu se stie cand apar barbarii si mi ti-l sutesc.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Azad »

4. Total War: Shogun 2 (2011)

Image

Nici nu stiu ce as putea zice mai mult decat ce a zis Marius Ghinea in review-ul sau. Printre ultimele Total War-uri de calitate, l-am ales pentru imersiune. I also love Total War. Yeah, cititi review-ul. :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by McWilliams »

Eh, Waaagh! ar fi cucerit si Japonia. Daca ar fi aparut/incaput pe harta Rome Total War. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

Azad wrote: 21 Feb 2019, 19:28 4. Total War: Shogun 2 (2011)
Era următoarea mea alegere. :( Nu mă surprinde prea tare că l-am pierdut, dar nu mă așteptam să-l ia Azad. Ce-ar fi să încep să iau și eu adventure-uri?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Triggerix »

4. Rise of the Tomb Raider (2015)

Image

Sunt atașată de seria Tomb Raider de când eram mică. Mi s-au părut întotdeauna interesante poveștile locațiilor pe care Lara le vizitează, îmi place Lara ca personaj principal și gameplay-ul în general. N-am apucat să-l joc pe ultimul apărut, așa că-l aleg pe ăsta. Also 1996 triangular tittes Lara ftw. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Azad »

Cristan wrote: 21 Feb 2019, 19:36
Azad wrote: 21 Feb 2019, 19:28 4. Total War: Shogun 2 (2011)
Era următoarea mea alegere. :( Nu mă surprinde prea tare că l-am pierdut, dar nu mă așteptam să-l ia Azad. Ce-ar fi să încep să iau și eu adventure-uri?
:lol:

Ce pot sa zic, sunt plin de surprize. Adventure-urile vin si ele mai incolo, ca sunt destule :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

Cristan wrote: 21 Feb 2019, 19:36 Era următoarea mea alegere.
Chiar nu era. ;) Good pick, Azad.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

:lol:

Atunci mai bine că l-a luat el.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by marvas »

4. Legend of Zelda: A Link Between Worlds (2013)

Image

"Vaaai marvas, dar cum sa il alegi pe asta, Breath of The Wild e cel mai cel!"
Ia mai taceti, bai! Ce stiti voi?! Macar l-ati incercat?

De multe ori in tinerete am auzit de Zelda, ba prin revistele de jocuri, ba pe internet, dar nu l-am bagat in seama. Nu intelegeam nici de ce il tot lauda lumea, credeam ca e inca un "japonezism" de ala. Bine, multa vreme am crezut ca Zelda e personajul principal. Cand am aflat ca de fapt se numeste Link, deja eram un connoisseur enervant care ii corecta pe ceilalti: "Ahem, de fapt Zelda e printesa. :) " Insa a trecut si mai mult timp pana am ajuns sa efectiv incerc un joc.

A Link Between Worlds pentru mine e de departe cel mai bun joc pe care l-am jucat pe 3DS. Si din multe puncte de vedere consider ca e jocul perfect care sa te initieze in universul acesta. La propriu si la figurat e legatura dintre jocurile Zelda vechi si cele noi. Trecerea din planul 3D in planul 2D e o smecherie pe care am apreciat-o si aici si apoi la Mario Odyssey. Personajele intalnite reusesc sa fie simpatice, dar nu cringy, asa cum ar sugera grafica si animatia. Uneltele si armele sunt diverse si fiecare iti permite accesul la o alta parte din harta. Directia de deplasare pe harta nu iti e ingradita, decat poate de capabilitatile tale de deductie. Pentru ca jocul are niste puzzle-uri care o sa te faca sa te simti destept!

E bun, il recomand si sper ca intr-o zi sa aveti noroc de el.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by cg1700 »

4. Metal Gear Rising Revengeance (2013)

Image
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Mahdi »

4. Civilization V (2010)

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

N-ai pus descriere, se anulează alegerea asta, trebuie să alegi altceva acum. Și să-ți fie învățătură de minte.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by ne0lith »

4. Firewatch (2016)

Image

Firewatch este un exemplu deosebit a ceea ce se poate face prin resurse limitate daca ai niste scriitori talentati si ambitie. Punandu-te in pielea unui singuratic ce cauta izolarea de problemele cotidiene prin acceptarea unei pozitii de supraveghetor la un turn de veghe, jocul reuseste sa cladeasca o conexiune si o prietenie neasteptat de frumoasa intre protagonist si superioara sa.

In timpul explorarii unei paduri in scopuri investigative, statia radio si conversatiile cu Delilah reprezinta singurul contact uman al protagonistului si unica scapare mentala in fata pustietatii vaste. Asta se reflecta adesea si asupra jucatorului, ajungand uneori sa astepti cu nerabdare urmatoarea conversatie in urma unor momente prelungite de liniste.

Dialogurile decurg lin, natural, trecand de la tachinari amicale pana la impartasirea vulnerabilitatilor personale printr-un parcurs absolut firesc. De-a lungul jocului, atasamentul dintre cele doua personaje devine tot mai puternic, crescand nivelul de confort si varietatea discutiilor abordate pana la cel al unei prietenii mai vechi.

E greu sa descriu farmecul jocului intrucat calitatea principala sta in scriitura excelenta, dar la final am ajuns sa imi pese de o voce de la capatul radio-ului mai mult decat ma asteptam.

Firewatch mizeaza pe simplitate, dar plecand de acolo reuseste sa atinga mult mai multe puncte decat ai spera de la un walking simulator.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

4. Deus Ex: Human Revolution (2011)

Image

De ce Human Revolution și nu E.Y.E, care este indubitabil mai bun ca mecanici de joc? Pentru că eșecurile lui HR sunt multe, dar are una dintre cele mai mișto lumi cyberpunk. Și dacă îl judeci ca un joc de acțiune, e excelent. De asemenea, să fii Ubisoft, să lansezi un nou Deus Ex și să nu o dai rău de tot în bară? Trebuie premiat cumva acest record absolut. :lol:

Iar Hengsha e printre locațiile mele preferate din jocuri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by cg1700 »

TG wrote: 22 Feb 2019, 10:49 De asemenea, să fii Ubisoft, să lansezi un nou Deus Ex și să nu o dai rău de tot în bară? Trebuie premiat cumva acest record absolut. :lol:
Ubisoft nu merita premiul fiindca nu ei l-au facut. Daca l-ar fi facut ei sigur o dadeau in bara.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by TG »

Lel, asa este. Din obisnuita am zis Ubisoft, oricum e placeholder pentru orice publisher mare. :lol: Ideea e aceeasi, faptul ca s-a scos o continuare la Deus fucking Ex si lumea nu a scos tortele de la naftalina... mare lucru.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by MC »

Yep...vezi cazul Thief
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by Cristan »

4. Dishonored (2012)

Image

Un joc care mi-a plăcut foarte mult, cu o lume incredibilă, născută sub direcția artistică a lui Viktor Antonov (care a contribuit și la City 17 din Half-Life - alt setting impresionant), abilități puține dar puternice, ce încurajează stiluri de joc diferite, poveste și personaje interesante și nuanțate, gameplay deschis mai multor abordări dar bine orchestrat.

(În mod normal aș fi stat în cumpănă să aleg între Dishonored și DX:HR, dar TG mi-a ușurat alegerea. Oricum ăla e un joc mai nașpa - remember alegerea cu butoanele de la sfârșit? Bleah, sper că aveți bunul simț să nu votați cu jocul lui)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV - The Best Games of the Decade (Alegeri)

Post by ola small dickie »

luati ma postare la game draft ca mi-ati mancat zilele

4. Thimbleweed Park (2017)

Unul dintre tatucii genului, Ron Gilbert, ne-a dat Maniac Mansion si Monkey Island acum vreo 30 de ani. Ma gandeam daca dupa atata amar de ani inca le mai are cand a anuntat Thimbleweed Park. Dupa ce l-am jucat si terminat pot sa zic ca Ron le are si acum, cu varf. Unul din cele mai bune jocuri adventure evah! ITS A FUCKING WONDERFUL GAMERINO! Give this man the Monkey Island rights already!

Si da, l-am luat collectors box edition

Image

Image
Image
Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests