Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 12.03 la ora 21.

Image - marvas Image - sebas
  1. Portal 2 (2011)
  2. Red Dead Redemption 2 (2018)
  3. Super Mario Odyssey (2017)
  4. Legend of Zelda: A Link Between Worlds (2013)
  5. Broken Sword 5: The Serpent's Curse (2013)
  6. The Talos Principle (2014)
  7. Rocket League (2015)
  8. Inside (2016)
  9. Batman: Arkham Asylum (2009)
  10. God of War (2018)
  1. Underrail (2015)
  2. Unavowed (2018)
  3. Path of Exile (2013)
  4. Euro Truck Simulator 2 (2012)
  5. Warhammer: End Times - Vermintide (2015)
  6. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (2017)
  7. Shadow Warrior (2013)
  8. Mass Effect 2 (2010)
  9. Lords of Xulima (2014)
  10. Dragon's Dogma: Dark Arisen (2013)
Descrieri Descrieri
Spoiler for voturi:
marvas
  1. cg1700
  2. joonior_bmf
  3. sebas
  4. DarthZombie
  5. Azad
  6. Cristan
  7. Michilangelo
  8. juve3332
Votul de aur: Triggerix
sebas
  1. McWilliams
  2. Mărar
  3. marvas
  4. azertys
  5. TG
  6. Stokkolm
  7. Mahdi
  8. ola small dickie
Votul s-a încheiat. Câștigător: marvas.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by McWilliams »

Vot pentru Sebas. Destul de strans. Insa cineva a ales Euro Truck Simulator 2 si merita incurajat pentru asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Mărar »

Sebas
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by marvas »

Hah, Zelda pe ambele liste. In rest nici ca puteau fi mai diferite. Vot pentru sebas.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by cg1700 »

Grea decizie. Hipster-ul din mine m-ar impinge sa-l penalizez pe marvas pentru GoW si RDR2 dar a ales Zelda-ul superior asa ca votez marvas.
Last edited by cg1700 on 9 Mar 2019, 13:25, edited 1 time in total.
Image
azertys
Space Invader
Posts: 17
Joined: 27 Feb 2019, 18:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by azertys »

Sebas pentru ca am investit 200 de ore in Breath of the Wild. :)) Oricum are multe jocuri pe lista care le-am jucat si mi-au placut.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by joonior_bmf »

A fost greu, dar Portal 2 si Rocket League au inclinat balanta in favoarea lui marvas.
Votez marvas
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by sebas »

vot marvas pt borken sword
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by DarthZombie »

Marvas vine cu niste alegeri evidente gen Portal 2, ALBTW, Rocket League sau Arkham Asylum, cateva block-bustere foarte recente si o alegere care mai mult e de suflet dar pentru care nu-l depunctez [Broken Sword 5].

Sebas in schimb vine cu multe RPG-uri si o chifla numita Mass Effect 2 [sorry not sorry, chiar daca primul ME ar fi avut loc instant pe orice lista daca ar fi aparut in decada asta, 2-ul este o bataie de joc la adresa sa, chit ca 3-ul este si mai prost]. Lista sa ca atare pare mai mult una facuta pentru Best RPG of the Decade Draft si din pacate ii afecteaza varietatea.

Overall votul meu se duce la marvas datorita varietatii abordate atat in genuri cat si platformele jocurilor in sine.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Azad »

Din pacate din lista lui Sebas imi fac cu ochiul doar Unavowed si Path of Exile. Marvas are Broken Sword, Inside, Batman, God of War, The Talos Principle. Asa ca votul meu merge la marvas.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Cristan »

Un duel strâns aici, ambii au alegeri care-mi plac, chiar dacă nu le-am jucat pe toate.

Apreciez de la Sebas primele 4 alegeri (am încercat puțin ETS2, dar am jucat ceva mai mult American Truck Simulator) și The Legend of Zelda: Breath of the Wild, de care am auzit numai lucruri bune. Shadow Warrior și Mass Effect 2 sunt și ele undeva în backlog, dar Vermintide nu m-a prins, iar ultimele două alegeri nu sunt deloc în vizorul meu.

marvas m-a atins ceva mai mult (ups, poate nu trebuia să mă dau de gol aici) - Portal 2 am auzit că-i bunicel, RDR2 e primul pe wishlist dintre toate exclusivele de console la care n-am acces, apoi Mario, Talos, chiar și Rocket League (care pe mine m-a lăsat rece, dar înțeleg de ce a prins atât de tare la restul lumii),

O întrebare pentru marvas - ai menționat în descriere că ai luat în considerare Breath of the Wild, dar ai ales A Link Between Worlds, care înțeleg că e bun, dar tot n-am înțeles de ce e mai bun decât celălalt. Și nu, nu l-am încercat. Dacă ai câteva minute, poți să faci o scurtă analiză, să zicem nu mai mult de 10.000 de cuvinte, de ce ALbW e mai bun decât BotW și în general să faci o comparație între jocurile 3DS și cele Switch?

Vot marvas.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by TG »

Bă sebas, ce mama naibii? Foarte conflicted duelul ăsta.

Sebas începe cu magnificul Underrail, are în listă orgasmicul Shadow Warrior și interesantul Lords of Sulima, dar... Path of Exile e un big nope, dar măcar e un Diablo to rule them all I guess. Vermintide probabil că nu o să joc niciodată, nu mă atrage cu nimic, dar recunosc că cel mai probabil e distractiv.

Dar fucking Mass Effect 2? În primul rând, consider Mass Effect 3 jocul mai bun și de altfel similar lui Skyrim, cel care a mai spălat din rușinea Bioware, cel puțin pe moment. Pentru că apoi a urmat un căcat când au ales să asculte fanii în cel mai prost moment posibil. Apoi a urmat al căcat, când s-au pus iar să facă jocuri.

În al doilea rând, cum să pui Mass Effect 2 într-o listă cu Underrail? Păi nu fac rost de adresa ta și o pun pe Codex?

Pe de altă parte, marvas are cele mai generice jocuri ever. Înțeleg că probabil sunt distractive și ăsta e genul care îi place, nu am vreo aversiune aparte față de alegerile sale. Aș juca RDR2 dacă îl prind pe PC, dar nu prea mă mai excită din ce am citit despre el. Dar din păcate nu îl pot vota, pentru că în afară de The Talos Principle nimic nu mă interesează prea tare.

Chiar aș fi vrut să-l ard pe sebas pentru blasfemii, dar nu pot. Votez sebas.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by marvas »

Cristan wrote: 10 Mar 2019, 18:16 O întrebare pentru marvas - ai menționat în descriere că ai luat în considerare Breath of the Wild, dar ai ales A Link Between Worlds, care înțeleg că e bun, dar tot n-am înțeles de ce e mai bun decât celălalt. Și nu, nu l-am încercat. Dacă ai câteva minute, poți să faci o scurtă analiză, să zicem nu mai mult de 10.000 de cuvinte, de ce ALbW e mai bun decât BotW și în general să faci o comparație între jocurile 3DS și cele Switch?
Dupa cum bine a observat TG, imi plac jocurile mai distractive. Iar pentru mine ALbW e MAI distractiv decat BotW. La Zelda-ul asta nou ma frustreaza ca mi se strica armele si scuturile ceea ce ma obliga sa loot-ez. O alta problema e ca nu am inca atata timp sa il parcurg in reprize lungi. Vorba cantecului, daca imersiune nu e, nimic nu e.
In general nu ma impac prea bine cu jocurile survival sau care implica crafting, decat daca sunt implementate cu cap si nu ca sa prelungeasca artificial durata jocului.

Sunt multe prea subiectiv ca sa fac comparatia asta oricum.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by sebas »

Mah, mie chiar mi-a placut ME2. Si mutiplayerul l-am jucat o multime. E acceasi branza ca la W2 sau DAI: daca joci pentru personaje si sparkly combat e super dar daca te gandesti la nemurirea sufletului, liniaritate sau mai stiu eu ce fineturi o sa ti se ia repede.
dump CHA
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Michilangelo »

Nu am jucat prea multe de la niciunul, dar Inside îl aveam și eu în vizor, cam singurul joc de care mi-a părut rău.

Marvas.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Stokkolm »

Vot Sebas.

Euro Truck Simulator 2 face diferenta.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by juve3332 »

marvas.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by Mahdi »

O alegere foarte dificilă. Jocuri solide de ambele părți. The heavy hitters pentru mine sunt Portal 2 și Vermintide, probabil cele mai bune experiențe coop online pe care le-am avut vreodată. Portal 2 plusează la inventivitate și valoare sentimentală, dar sebas compensează cu prezența pe listă a unui alt heavy hitter personal: Underrail. Strâns, dar votul meu se duce la sebas.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by ola small dickie »

marvas: + Portal 2 , Broken Sword 5: The Serpent's Curse, The Talos Principle

sebas: + Unavowed

sebas cu o alegere excelenta, Unavowed, dar marvas are 3 desi nu cu aceeasi putere pt mine ca cea a lui sebas. pfff greu.

vot sebas
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV: Runda I - marvas vs. sebas

Post by marvas »

phpBB [video]
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests