Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 12.03 la ora 21.

Image - McWilliams Image - DarthZombie
  1. Wolfenstein: The New Order (2014)
  2. The Witcher 3: Wild Hunt (2015)
  3. Shadowrun: Hong Kong (2015)
  4. This War of Mine (2014)
  5. FTL: Faster Than Light (2012)
  6. The Banner Saga (2014)
  7. Enter the Gungeon (2016)
  8. Cities: Skylines (2015)
  9. Grim Dawn (2016)
  10. Warhammer 40,000: Space Marine (2011)
  1. Hotline Miami (2012)
  2. Assassin's Creed 2 (2009)
  3. Frozen Synapse (2012)
  4. Insurgency (2014)
  5. Risk of Rain (2013)
  6. Kingdom Come: Deliverance (2018)
  7. Dirt Rally (2015)
  8. King's Bounty: Armored Princess (2009)
  9. Rainbow Six Siege (2015)
  10. Minecraft (2009)
Descrieri Descrieri
Spoiler for voturi:
McWilliams
  1. Mărar
  2. marvas
  3. azertys
  4. joonior_bmf
  5. DarthZombie
  6. Azad
  7. TG
  8. Cristan
  9. Michilangelo
  10. Mahdi
DarthZombie
  1. McWilliams
  2. cg1700
  3. Stokkolm
  4. juve3332
  5. ola small dickie
Votul s-a încheiat. Câștigător: McWilliams.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by McWilliams »

Zombie. Pentru ca gentlemen's agreement. Plus ca a umplut pozitia 16 ca o linie de 4 in tetris.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Mărar »

McWilliams
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by marvas »

Zombie a dovedit cate jocuri foarte bune din decada trecuta au ramas nealese. Nu-mi vine sa cred ca nj m-am gandit la King's Bounty.

DAR

Lista lui McWill e "ce trebe". Votez McWilliams.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by cg1700 »

Per total lista lui McWill are mult mai multe alegeri care mi-au placut. Dar a ales Wolfenstein New Order si asta invalideaza toate celelate alegeri. Asa ca votez cu Zombie.

Bine ca nu a a ales nimeni The Last of Us...
Image
azertys
Space Invader
Posts: 17
Joined: 27 Feb 2019, 18:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by azertys »

Votez cu McWilliams. Too much good stuff pe lista lui.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by joonior_bmf »

Sunt de acord cu zombie in privinta lui AC2 (fiind apogeul seriei :mrgreen: ), si aveam si eu Risk of Rain pe lista extinsa. Dar imi plac mai multe titluri de pe lista lui mcwill.
Votez McWilliams
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by DarthZombie »

E clar ca McWilliams va castiga duelul, dar nu ma deranjeaza pentru ca omul are o lista foarte buna pe cand a mea a fost facuta pe genunchi si din resturi. FTL si Enter the Gungeon le-as fi ales fara mari probleme, la fel si Witcher 3. Tot ce pot spune despre lista mea este ca am incercat sa abordez cat mai multe genuri diferite [de aia am si modificat doua din alegerile mele initiale, profitand de faptul ca am venit la urma :A].

Si desigur, my complementary vote for McWilliams.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Azad »

Am terminat Shadowrun Hong Kong. Am fost putin dezamagit de lipsa profunzimii de la final, mai ales ca tot jocul erai asaltat cu text, dar cred ca daca s-ar face cate un Shadowrun pentru fiecare mare oras al lumii nu m-as plictisi niciodata de seria asta. Nice pick, McWilliams. This War of Mine e o alegere buna, de asemenea. FTL si Banner Saga mi-au placut, iar Space Marine are un loc special pentru nerdul warhammer din mine. Grim Dawn e facut de oamenii care au facut si Titan Quest, dar nu l-am jucat.

De la zombie mi-au placut King's Bounty, Frozen Synapse, Hotline Miami. Desi prefer Orientul Mijlociu, nu pot sa neg ca AC 2 e superb realizat. Iar de Kingdom Come mi s-a facut pofta citind review-ul lui Zombie.

Votul meu merge la McWilliams. Dar zombie m-a cucerit cu AC 2 si KCD.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by TG »

Complicat aici.

McWill

Wolfenstein - Nu. Pare un shooter distractiv perfect generic, so what? Sunt destule.

Witcher 3 - Da, există hateri, dar orice persoană care consideră despre sine că are vreo legătură cu jocurile, ar trebui să fi vrut W3 în lista asta. E atât de simplu. Da, cu tot hand holding-ul, indicatoarele, morții măsii, cu toate problemele pe care le are. De notat printre ele cel mai de căcat fir narativ, e la nivelul unui joc Bioware povestea principală. Cu toate căcaturile astea, W3 e de departe cel mai bun AAA făcut vreodată și trebuie să fie aici.

Shadowrun: HK - Practic, cel mai bun Shadowrun. Prea mult text și lăbăreală, sure, dar și singurul care din punct de vedere al mecanicilor e de luat în seamă. Paradoxal, dacă primului îi pot ierta scăpările, pentru că e mai mult un adventure, Dragonfall m-a dezamăgit cam mult.

Banner Saga- mi s-a părut mediocru, doar prin frumusețea vizuală aș putea să-l iau în seamă.

Cities SKyline - l-am abandonat după vreo 30-40 de ore. Cel mai bine făcut city builder pe care l-am jucat, dar prea domol pentru mine. Dacă nu îmi fute una ocazional, nu pot să găsesc un joc de genul ăsta acaparant. Mai mult pentru cei care vor să facă lucruri frumoase. Oricum, alegere solidă.

Space Marine - distractiv, înțeleg perfect descrierea, construirea lumii în 3D e mișto. Nu aș zice că e o alegere bună, dar merge.

DarthZombie

Hotline Miami - Da. Nu prea am ce zice.

Assassin's Creed 2 - Ok, poate ăsta e singurul din serie cu care m-aș deranja. Dar descrierea m-a făcut să-i scad din valoarea alegerii. Ass. Creed o gură de aer proaspăt? Lolnu.

Frozen Synapse - o alegere excelentă, îl luasem și eu în calcul.

Armored Princess - la fel, îl aveam pe listă, l-am și menționat special că poate îl alege cineva.

Cam astea ar fi jocurile pe baza cărora votez, restul nu mă interesează sau nu le-am jucat. McWilliams primește votul, dar e destul de aproape de limită.

LE:

Uitat de FTL, unul dintre indie-urile de seamă ale acestei perioade și altă alegere bună din punctul meu de vedere,
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by DarthZombie »

Pentru perioada sa AC a fost destul de inovativ, nu vad care-i problema in afirmatia asta. Un action-adventure cu mecanici de stealth si lupta rezonabil de bine executat, si axat pe setting-uri istorice bine spre foarte bine realizate nu existau inaintea sa. Ca seria a devenit apoi cea mai obosita franciza e alta poveste.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by TG »

Mi s-a părut o involuție a jocurilor stealth de la acel moment. Și începutul declinului cel mare pentru Ubisoft.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Cristan »

McWilliams - sunt curios de ce ți s-a părut Wolfenstein atât de bun încât să-l alegi primul pe listă, că din descriere nu reiese asta. E cel mai bun shooter din ultimii 10 ani? Cel mai bun shooter? Ce-l face preferabil unui Witcher 3, să zicem? În rest, alegeri care se potrivesc în parte cu gusturile mele, jocuri jucate sau pe în backlog - Witcher 3 era și titlul meu pentru poziția 2, apoi Shadowrun, Cities Skylines și altele ca FTL sau Banner Saga. Aș fi curios cândva să încerc Grim Dawn sau Space Marine.

Zombie, pe de altă parte, a avut dezavantajul să intre târziu, dar tot a scos o listă solidă. Hotline Miami e alegerea la care a avut mai puține constrângeri decât în restul listei și sunt de acord că e un joc foarte bun, dar nu mi se pare chiar „cel mai” bun din ultimii 10 ani. Îmi plac și alte alegeri, ca Assassin's Creed 2, Kingdom Come, King's Bounty și Minecraft (nu e pentru mine, dar chiar nu înțeleg de ce nu l-a ales nimeni altcineva; jocul e într-adevăr reprezentativ pentru deceniul ăsta). De Insurgency am mai auzit că nu e doar încă un shooter, dar tot nu-mi spune mare lucru, la fel si RS Siege. Dirt Rally nu e în bula mea. Risk of Rain am jucat, o părere subiectivă, e drept, dar nu mi s-a părut demn de inclus în draft. E un rogue-like mișto, un joc bun, cu niște idei interesante, dar nu aș zice chiar o „nestemată” sau cel mai bun roguelike de ales la draft. Frozen Synapse, în schimb, chiar e un joc original și demn de ales - mi-ar plăcea un campionat intern aici pe forum cu un joc 1v1, iar Frozen Synapse s-ar preta foarte bine.

Strâns și duelul ăsta, mai strâns decât aș fi crezut în condițiile în care Zombie a intrat ultimul în joc - și apreciez că a avut o listă bună și variată - dar o să votez McWilliams.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by McWilliams »

I don't think you guys got the memo - eu nu am avut o "lista", cu "pozitii", cu "ordonare", cu "asta mi-a placut mai mult/mai putin, asa ca vine mai in fata/mai in spate". Eu nu am niciodata o lista cand vine vorba de draft-uri. Pur si simplu aleg ceva atunci cand imi vine randul. Atat timp cat imi vine usor in minte, inseamna ca mi-a facut placere si am retinut in memorie ceva la acel joc/acea melodie/acel film etc. Descrierea vine de la sine. Iar comparatii/topuri (prefer sa) nu fac pentru ca... tati isi iubeste copiii la fel de mult, indiferent cat de diferiti si de ciudati sunt. :grin:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by DarthZombie »

Cristan wrote: 10 Mar 2019, 18:19 Hotline Miami e alegerea la care a avut mai puține constrângeri decât în restul listei și sunt de acord că e un joc foarte bun, dar nu mi se pare chiar „cel mai” bun din ultimii 10 ani.
Dintre toate wild-card-urile HM a fost singurul care sa fie in acelasi timp si bine realizat si inovator, de asta l-am ales. Cel mai apropiat dintre alternative ar fi fost Portal II, dar e un sequel care nu reinventeaza roata ca sa spun asa desi este un joc excelent. In orice caz daca nu as fi avut constrangerile de rigoare, evident ca as fi pus ceva de gen Crusader Kings 2, FTL sau Civ V in capul listei.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Michilangelo »

McWill, dar cheers Zombie că a reușit totuși să construiască o listă solidă.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Stokkolm »

Vot Zombie

Cel mai bun lucru la lista lui McWilliams e sa il vad pe TG chinuindu-se sa vorbeasca pe un ton pozitiv despre Witcher 3, that shit was worth it. Apreciez si Grim Dawn, City Skylines. O lista destul de ok overall nu ma plang.

De la zombie, doua alegeri mai underrated pentru care ii dau un thumbs up ar fi Dirt Rally si Insurgency.

Dar in final miza duelului asta mi se pare Minecraft, fara indoiala cel mai important si distruptiv joc al ultimilor 10 ani. Iar faptul ca nimeni nu l-a ales arata cat de impartite sunt parerile fata de influenta acestuia. Si inteleg asta. Dar pentru mine a functionat, I had good times with it, si de fiecare data cand am incercat un joc survival sau sandbox de atunci ajung inevitabil la concluzia "Minecraft did it better".
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by juve3332 »

DarthZombie.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by Mahdi »

McWilliams. Și lista lui DarthZombie e bunicică, mai ales că e făcută din rămășițele draftului ( ;) ). Dar nu prea avea cum să se bată pe picior de egalitate cu cea a lui McWill.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV: Runda I - McWilliams vs. DarthZombie

Post by ola small dickie »

niciun joc care sa-mi spuna ceva pentru a primi un plus

it goes to random.org

vot: DarthZombie
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests