Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 12.03 la ora 21.

Image - ola small dickie Image - Cristan
  1. Grand Theft Auto V (2013)
  2. The Blackwell Epiphany (2014)
  3. Tales of Monkey Island (2009)
  4. Thimbleweed Park (2017)
  5. Gemini Rue (2011)
  6. Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City (2009)
  7. I fell from Grace (2017)
  8. Sam & Max: The Devil's Playhouse (2010)
  9. Blackwood Crossing (2017)
  10. The Mind of Marlo (2017)
  1. Portal 2 (2011)
  2. Divinity: Original Sin (2014)
  3. XCOM: Enemy Unknown (2012)
  4. Dishonored (2012)
  5. Stardew Valley (2016)
  6. To the Moon (2011)
  7. Rayman Legends (2013)
  8. Starcraft II: Wings of Liberty (2010)
  9. Assassin's Creed Odyssey (2018)
  10. Superhot (2016)
Descrieri Descrieri
Spoiler for voturi:
ola small dickie
  1. Azad
  2. Michilangelo
Cristan
  1. marvas
  2. McWilliams
  3. Mărar
  4. azertys
  5. cg1700
  6. joonior_bmf
  7. DarthZombie
  8. TG
  9. ne0lith
  10. juve3332
  11. Mahdi
Votul s-a încheiat. Câștigător: Cristan.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by marvas »

Adventure-uri frumoase in lista lui ola.

DAR

Lista lui Cristan e mai diversa si mai consistenta. Pe langa asta are cateva descrieri originale si prima alegere foarte originala. Vot pentru Cristan.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by McWilliams »

The mere sight of Assassin's Creed Odyssey fills me with contempt. Dar lista lui Cristan castiga in pofida faptului asta, chiar si redusa la 9 optiuni.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by Mărar »

Cristan
azertys
Space Invader
Posts: 17
Joined: 27 Feb 2019, 18:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by azertys »

Cristan primeste votul meu aici. Imi pare rau de Ola, dar cred ca nu am mai jucat un adventure de la Escape from Monkey Island.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by cg1700 »

Tot cu Cristan o sa merg si eu. Are mai multe alegeri care imi plac.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by joonior_bmf »

Apreciez consistenta lui ola cu jocurile adventure, dar Divinity Original Sin imi place prea mult.
Votez Cristan
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by DarthZombie »

Lista lui ola nu-mi spune mare branza, e pur si simplu GTA + adventure-uri. N-am o problema cu GTA 5 neaparat, dar sunt mult prea putine jocuri adventure care merita sa fie pe o lista de genul asta, in niciun caz 8.

Cristan in schimb vine la bataie cu o lista tare variata si simpatica. Portal 2, Divinity, XCOM, Dishonored, Rayman Legends si Superhot sunt niste alegeri minunate. Sunt pe jumatate tentat sa-l ard pentru Starcraft 2 dar recunosc ca in afara povestii absolut oribile care scuipa peste mostenirea originalului [had to say it, sorry] nu am ce sa-i reprosez jocului propriu-zis, tot ce a zis Cristan acolo este adevarat. Sunt destul de neutru si in privinta lui AC Odyssey oricat apreciez calitatea artistilor care lucreaza la Ubisoft.

All in all, Cristan are o lista vioaie care primeste votul meu.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by Azad »

Motivul pentru care nu am ales jocuri adventure la draftul asta e ca sufar de burnout. Dar asta nu inseamna ca nu pot sa apreciez niste jocuri adventure superbe din lista lui ola: Blackwell, I fell from Grace, Gemini Rue, Monkey Island, Thimbleweed Park.

Din lista lui Cristan am jucat doar Dishonored, which was nice. Si...cam atat. Asta nu inseamna ca lista lui e slaba, pur si simplu am trait eu in pestera.

Well, votez ola.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by ola small dickie »

OOAAAAAA AM PRIMIT UN VOT :D
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by TG »

Mda, nu am o relație prea strânsă cu lista lui Cristan. Încă n-am reușit să trec prin primul Portal. Înțeleg că sunt probabil jocuri bune, dar mă plictisesc cumplit. XCOM din tot ce am auzit e prea streamlined, dar tot o să-i dau o șansă at some point.

Dishonored am jucat puțin, în principiu mi-a plăcut și voi reveni la el. Are SC2 și Odyssey, care mai scad din credibilitate, dar sunt puternic compensate de Original SIn și To the Moon. Superhot nu m-a prins, dar nici nu l-am dezinstalat.

ola are multe adv-uri mișto, am jucat mare parte din ele, cu toate că nu toate episoadele încă. Problema este că nu găsesc nimic la el în lista care să poate concura cu Original Sin, pe care l-aș fi pus al doilea în listă fără ezitare, dar nu am apucat.

Așadar, vot Cristan, dar dacă nu avea OS, ola era favoritul meu aici.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by ola small dickie »

damnit! aici s-a jucat runda. simt ca aici putea incepe relansarea mea, rimonta!

it was a close one!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by Cristan »

GG ola, e listă bună. Apreciez că ai ales și altceva pe lângă adventure-uri, cum m-aș fi așteptat :), GTA 5 chiar e o alegere bună. Sunt curios însă dacă chiar îl consideri mai bun decât celelalte jocuri din lista ta sau l-ai ales doar pentru că altfel l-ai fi pierdut mai repede. Mai ai și alte jocuri non-adventure pe care le-ai fi ales într-un astfel de draft, dacă, să zicem, ar fi fost mai mult de 10 poziții? Și apreciez consecvența de a alege în general adventure-uri, dar, dacă lista ta era era în alt duel, aș fi remarcat că lipsa de varietate nu e tocmai un avantaj.

Apropo, eu aș mai fi avut de ales Life is Strange (sezonul 1), dar a pierdut în detrimentul altora. L-ai jucat? L-ai fi ales?

Și apropo de Sam & Max - o mică dedicație. Nu l-am jucat niciodată, am jucat doar originalul Hit The Road odată, demult, dar s-a lipit de mine.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by ne0lith »

Ca de obicei, lista lui ola tinteste o nisa cu care eu personal nu am aproape deloc experienta. Cristan primeste asadar votul meu din motive de circumstante si mila. Are o lista foarte incompleta, poate daca avea Shadow Tactics: Blades of the Shogun si Subnautica mai intelegeam, dar asa..

Votez Cristan oricum.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by TG »

Shots fired.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by Cristan »

Am uitat să-i zic ceva lui TG:
TG wrote: 10 Mar 2019, 09:37Are SC2 și Odyssey, care mai scad din credibilitate, dar sunt puternic compensate de Original SIn și To the Moon. Superhot nu m-a prins, dar nici nu l-am dezinstalat.
Care e problema cu SC2? Dar cu Odyssey? La ăsta nu s-ar putea aplica aceeași măsură ca la Skyrim:
TG wrote: 10 Mar 2019, 09:49Asta pentru că dacă scoți tot ce ține de poveste și 80% din misiuni din el, tot rămâne un joc de explorare impecabil, cu medii frumos realizate și cea mai mișto atmosferă ...
?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by ne0lith »

N-o sa stie sa argumenteze.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by TG »

Nu am jucat Odyssey și nu am de gând să o fac, nici un joc Ubisoft ca explorare nu mi s-a părut mai mult decât o superficialitate plictisitoare. Într-adevăr, high budget și cu atenție la detalii, dar fără feels. E același tip de joc plin de indicatoare, pop-up-uri și alte mizerii, de care e imposibil să faci abstracție și care nu sunt prezente la același nivel în Skyrim, chiar și fără MOD-uri. Deși, hai să zic că AC2-ul ales de Zombie mi s-a părut că într-adevăr reușește ceva mai mult.

În ciuda antipatiei generale, Skyrim e un joc în care încă se mai vede din talentul Bethesda pentru construcția unei lumi. Nu una frumoase cinematografic sau care să dea bine în studii de marketing.

Starcraft mi-e doar puțin mai drag decât Diablo. Nu mi-a plăcut primul după destule încercări, cu atât mai puțin îmi va plăcea 2-ul acum, când părerea mea generală despre RTS-uri e una destul de proastă. Pe lângă asta, orice joc care se joacă competitiv e din start la fundul listei pentru mine, le desconsider automat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by Cristan »

TG wrote: 10 Mar 2019, 20:40 Nu am jucat Odyssey și nu am de gând să o fac, nici un joc Ubisoft ca explorare nu mi s-a părut mai mult decât o superficialitate plictisitoare. Într-adevăr, high budget și cu atenție la detalii, dar fără feels. E același tip de joc plin de indicatoare, pop-up-uri și alte mizerii, de care e imposibil să faci abstracție și care nu sunt prezente la același nivel în Skyrim, chiar și fără MOD-uri.
Poți să joci fără indicatoare și iconițe.
TG wrote: 10 Mar 2019, 20:40 Starcraft mi-e doar puțin mai drag decât Diablo. Nu mi-a plăcut primul după destule încercări, cu atât mai puțin îmi va plăcea 2-ul acum, când părerea mea generală despre RTS-uri e una destul de proastă. Pe lângă asta, orice joc care se joacă competitiv e din start la fundul listei pentru mine, le desconsider automat.
Nu l-am ales pentru partea competitivă, ci pentru campanie. Care campanie nu are nimic din ce oferă RTS-urile clasice.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - ola small dickie vs. Cristan

Post by TG »

ne0lith wrote: 10 Mar 2019, 20:35 N-o sa stie sa argumenteze.
Câte descrieri ai pus pentru alegerile tale?

Cristan wrote: 10 Mar 2019, 20:53 Poți să joci fără indicatoare și iconițe.
Vrei să zici că le poți dezactiva. Chiar și dacă ar fi să trec peste asta, tot e parte dintr-un lung șir de jocuri axate pe open world din simplul motiv că dă bine, care au poluat lansările AAA din ultimii ani. Dacă ar fi fost să mă atragă unul, era Black Flag, dar nici pirații nu au reușit. :) Am fost la un pas să abandonez Witcher 3 din aceste motive, joc ce aparține unei serii de suflet, it's not soemthing I take lightly.

Cristan wrote: 10 Mar 2019, 20:53 Nu l-am ales pentru partea competitivă, ci pentru campanie. Care campanie nu are nimic din ce oferă RTS-urile clasice.
Am citit descrierea, dar nu votez pe acest principiu. Am înțeles că partea single player ar oferi ceva nou în materie de RTS (deși, tot ce percep eu e că se pune un accent mai mare pe evenimente și obiective scriptate), dar eu ți-am zis problema mea cu jocul, nu cu motivul pentru care l-ai ales tu. La fel cum alegerile se fac subiectiv, se dau și voturile.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests