Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 12.03 la ora 21.

Image - Michilangelo Image - TaikoKaira
  1. Risen (2009)
  2. Expeditions: Viking (2017)
  3. The Forest (2014)
  4. Blood Bowl (2009)
  5. Transistor (2014)
  6. Endless Legend (2014)
  7. Return of the Obra Dinn (2018)
  8. The Last Guardian (2016)
  9. Anno 1404 (2009)
  10. Hellblade: Senua’s Sacrifice (2017)
  1. Grand Theft Auto V (2013)
  2. L.A. Noire (2011)
  3. A Way Out (2018)
  4. Assassin's Creed IV: Black Flag (2013)
  5. What Remains of Edith Finch (2017)
  6. Far Cry 3 (2012)
  7. Gorogoa (2017)
  8. Outlast 2 (2017)
  9. Never Alone (Kisima Ingitchuna) (2014)
  10. Broforce (2015)
Descrieri Descrieri
Spoiler for voturi:
Michilangelo
  1. McWilliams
  2. Mărar
  3. cg1700
  4. joonior_bmf
  5. DarthZombie
  6. Azad
  7. TG
  8. Stokkolm
  9. Mahdi
TaikoKaira
  1. Triggerix
  2. azertys
  3. marvas
  4. Cristan
  5. juve3332
  6. ola small dickie
  7. ne0lith
Votul s-a încheiat. Câștigător: Michilangelo.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by McWilliams »

Lista lui Michilangelo se aseaza mai bine pe tipurile de jocuri pe care le butonez eu. Si lista TaikoKairei este buna, insa pentru unele jocuri de acolo merg pe opinia generala in locul experientei personale. E usor aiurea sa pierzi/nu primesti voturi doar pentru ca joci ceva diferit de altii. Vot pentru Michilangelo.

N.B. Observa cineva cum un anume individ din acest draft a profitat la maximum de includerea anului 2009 in pool? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Triggerix »

Nu știu cum ar fi arătat lista lui TaikoKaira dacă eu nu aș fi ales anumite jocuri, dar chiar și așa îmi plac majoritatea din cele alese. So my vote goes to TaikoKaira.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft XV: Runda I - MichilangelMichilangeloo vs. TaikoKaira

Post by Mărar »

Michilangelo
azertys
Space Invader
Posts: 17
Joined: 27 Feb 2019, 18:51
Location: Timisoara
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by azertys »

Cam greu, imi plac ambele liste la fel de mult. O sa merg cu TaikoKaira pentru ca am investit mai multe ore in jocurile din lista.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Michilangelo »

Mna, am făcut și niște descrieri și le-am pus Imgur, că parcă a mers bine la Greatest Gaming Moments. Îmi cer scuze pentru eventualele inepții, am trecut cam repede prin ele.

McWilliams, nu știu despre ce vorbești:))

Ah, și good luck Taiko:)


User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by marvas »

A fost tare greu sa ma decid aici. Vot pentru TaikoKaira.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by cg1700 »

Din pacate am jucat putine din jocurile din lista lui TaikoKara si nici unul nu m-a prins in mod special. In schimb Michilangelo are niste alegeri foarte faine gen Risen, Transistor si mai ales Obra Dinn. Asa ca votez Michilangelo.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by joonior_bmf »

Ambele liste sunt foarte bune. Dar Transistor a decis votul pentru mine, asa ca votez Michilangelo.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by TaikoKaira »

joonior_bmf wrote: 9 Mar 2019, 15:04 Ambele liste sunt foarte bune. Dar Transistor a decis votul pentru mine, asa ca votez Michilangelo.
Am regretat că am pierdut Transistor în momentul în care l-am văzut la Michi. Acum regret şi mai mult. :lol: Pedeapsa pentru că am fost nehotărâtă în privința concursului. Gods were ruthless. Also, great pick!

Michilangelo wrote: 9 Mar 2019, 12:43 Ah, și good luck Taiko:)
Good luck too:)


Am să votez şi eu mai târziu, când îmi mai trece oboseala. Am avut OJI-ul azi şi trebuie să aşteptăm rezultatele până ne duc înapoi acasă...
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by DarthZombie »

Michilangelo pune la bataie niste frumuseti de alegeri. Blood Bowl mi-a scos suficienti peri albi ca sa primeasca my seal of approval, iar Anno 1404 l-as fi ales pentru lista mea. Altfel, jocuri precum Risen, Expeditions: Viking, Transistor sau The Last Guardian sunt aditii bune. M-a facut curios cu Hellblade, ca de asta habar n-am deloc si pare interesant de butonat.

TaikoKaira are si ea niste aditii bune. GTA 5, LA Noire, AC4:Black Flag [cam singurul joc din serie care incearca altceva] sunt alegeri foarte bune, Far Cry 3 este si el bun dar nu la acelasi nivel.

Overall, rezonez mai mult cu lista lui Michilangelo si ca atare primeste votul meu.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Azad »

So aveam Risen bine pregatit, nu ma gandeam ca il alege cineva, si pac mi-l ia Michi. I loved that game to bits. De fapt eu eram prea mic atunci cand apareau jocurile Gothic asa ca Risen a fost introducerea mea in stilul asta de RPG-uri. Are o atmosfera superba, si acum imi aduc aminte cum petreceam timp facand activitati uzuale seara in tabara banditilor. How I'd wish to experience that for the first time again. Cu Blood Bowl am petrecut prea mult timp ca sa nu-l apreciez, Transistor e superb. Mi-a starnit mult interesul si descrierea pentru Hellblade.

TaikoKaira are Gorogoa si LA Noire. Outlast 2 a avut un final batshit insane, nici macar nu stiu daca mi-a placut sau nu. In rest, fie nu am jucat celelalte jocuri din lista, fie nu imi spun mai nimic.

Votez Michi.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Cristan »

Liste interesante și greu de separat.

De la TaikoKaira remarc GTA 5, ACIV:BF și Gorogoa, jocuri pe care le-aș fi ales și eu, plus alte alegeri bune ca LA Noire, Far Cry sau Broforce. Never Alone îl am și eu pe wishlist, dar de fiecare dată când mă lovesc de el stau și mă întreb de ce l-am adăugat. Pe A Way Out îl am și eu pe listă și sper să-l joc cât de curând în coop.

Sunt curios cum ar fi arătat lista lui Michilangelo dacă juca de la început. Alegerile care-mi plac cel mai mult sunt Return of the Obra Dinn, Endless Legend, The Last Guardian și Hellblade. N-am jucat niciunul dintre astea (doar puțin Endless Legend), dar din câte am aflat despre ele sunt jocuri care mi-ar plăcea cu siguranță. Mi-au mai atras atenția Risen, Expeditions sau Transistor, dar nu le-aș fi ales pe primele poziții (if at all). Transistor, că veni vorba, e jocul care-mi place cel mai puțin dintre jocurile Supergiant, chiar dacă prezentarea e top notch.

Strâns, dar votez TaikoKaira.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by TG »

Michilangelo

1. Risen nu e cel mai bun joc PB din perioada asta, e un Gothic reîncăzit. Dar chiar și-așa, e cea mai apropiată chestie de Gothic, ceea ce implicit înseamnă că e o alegere master-race. Nu se discută.

2. Viking nu e cel mai bun joc Logic Artists din perioada asta. Nu cred că "construiește" pe mecanicile lui Conquistador, mai degrabă face pași în spate, compensând cât de cât prin prezentare, grafică și la modul personal, prin setting-ul ales. Mi-a plăcut, dar nici cu 30 de alegeri, nu ar fi avut loc în lista mea.

4. Blood Bowl, era locul 10 la mine în listă. Genial, altă alegere unde nu am ce discuta.

9. Cel mai bun Anno, Anno 1404. Nu m-am gândit la el până nu l-am văzut ales, dar e mișto tare, nu prea complex, însă relaxant și acaparant.

De la TaikoKaira doar L.A Noire mă atrage în mod special. Și GTA V, evident. Însă adevărul e că Michi având Blood Bowl și un joc făcut de PB în listă, e destul de greu de bătut.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Michilangelo »

Cristan wrote: 10 Mar 2019, 18:23 Sunt curios cum ar fi arătat lista lui Michilangelo dacă juca de la început.
Well, probabil la fel, că tot am zis să nu repet ce am mai luat la alte draft-uri. Altfel, păstram doar The Last Guardian și Obra Dinn.
TG wrote: 10 Mar 2019, 20:44 Michilangelo
2. Viking nu e cel mai bun joc Logic Artists din perioada asta. Nu cred că "construiește" pe mecanicile lui Conquistador, mai degrabă face pași în spate, compensând cât de cât prin prezentare, grafică și la modul personal, prin setting-ul ales. Mi-a plăcut, dar nici cu 30 de alegeri, nu ar fi avut loc în lista mea.
În ce direcții zici că face pași în spate? Am reintrat în Conquistador după ce am terminat Viking și, exceptând combat-ul, mi s-a părut basic prin comparație. Pe de altă parte nu știu ce a avut Conquistador și nu are Viking într-o formă sau alta.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Stokkolm »

Vot Michilangelo

N-are un joc de calibrul GTA V, dar recupereaza mult cu jumatatea de jos a listei.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by juve3332 »

TaikoKaira.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by TG »

Michilangelo wrote: 10 Mar 2019, 20:44 În ce direcții zici că face pași în spate? Am reintrat în Conquistador după ce am terminat Viking și, exceptând combat-ul, mi s-a părut basic prin comparație. Pe de altă parte nu știu ce a avut Conquistador și nu are Viking într-o formă sau alta.

"Într-o formă sau alta" e formularea potrivită. Conqusitador ca depth e mult peste Viking, sistemul de luptă e mai bun, dar diferențea cea mai mare e la partea de supraviețuire. Da, și în Viking există, dar nu se compară, e o banalitate cu care abia dacă îți bați capul, comparativ cu tensiunea excelentă ce ți-o creau călătoriile în Conqusitador.

Într-adevăr, Conq e basic dacă le compari vizual, sonor și în general ca mediu de joc. Are mai mult C&C, este în sine un joc bun cu o atmosferă excelentă, însă eu îl consider per total un pas în lateral și în particular retrograd la multe capitole, în special la elementele care s-au preluat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by Mahdi »

Două liste decente, dintre care îmi vine greu să aleg. Balanța se înclină ușor spre Michi, pentru The Last Guardian, Hellblade și Obra Dinn (pe care am început să-l joc de câteva zile și îmi place foarte mult). TaikoKaira are și ea niște indies mișto - Edith Finch, Gorogoa, Broforce - dar nu prea reușește să mă miște în rest. Votul merge la Michilangelo.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XV: Runda I - Michilangelo vs. TaikoKaira

Post by ola small dickie »

michilangelo: + Return of the Obra Dinn, The Last Guardian

TaikoKaira: + Grand Theft Auto V, L.A. Noire , What Remains of Edith Finch , Gorogoa, Outlast 2

Vot TaikoKaira
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests