Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 08.04 la ora 20.

Image - FlashBat03
  1. TONES AND I - DANCE MONKEY
  2. Imagine Dragons - Radioactive
  3. 3.BLACKPINK - ‘뚜두뚜두 (DDU-DU DDU-DU)’
  4. Ariana Grande - 7 rings
  5. Doja Cat - Boss B*tch
  6. Jain - Come
  7. Nicole Scherzinger - Poison
  8. Netta - Bassa Sababa
  9. Dua Lipa - Physical
  10. Katy Perry - Roar
Image - marvas
  1. a-ha - Take On Me
  2. Coldplay - Up&Up
  3. The Chemical Brothers - Hey Boy Hey Girl
  4. Alanis Morissette - Thank You
  5. Foo Fighters - Learn To Fly
  6. Positive John - Pressure
  7. Röyksopp - Eple
  8. Audioslave - Show Me How To Live
  9. Lil Dicky - $ave Dat Money
  10. Familjen - Det snurrar i min skalle
Spoiler for voturi:
FlashBat03
  1. Triggerix
  2. marvas
  3. ola small dickie
marvas
  1. Flashbat03
  2. Fular
  3. Mărar
  4. joonior_bmf
  5. juve3332
  6. ne0lith
  7. Stokkolm
  8. TG
  9. Mahdi
Votul s-a încheiat. Câștigător: marvas.
REMEMBER CITADEL
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by FlashBat03 »

Salutare! :D
M-am gândit :shock: și am decis că al meu vot se va duce la :o .... marvas :mrgreen:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Fular »

Welp, sparg eu gheața aici.

Cu scuzele de rigoare nu m-am uitat la Tones and I. Îmi displace profund orice legat de melodia aia. Lista Flashbat-ului e așa, mai de zoomeri, mai spre chestii populare pe care le ascultă copiii azi. Deși sunt ok alegerile astea pentru ce sunt, Ariana are un clip vast superior celui ales, iar Dua Lipa o melodie mai bună decât Physical după opinia mea onestă. Singurul videoclip care chiar mi-a plăcut a fost cel al Jainei, cu tendința vag suprarealistă. Am uitat că mi-am deflorat urechile și cu kpop cu ocazia asta și pot să zic cu mâna pe inimă că sunt confuz cu privire la popularitatea genului.

Cât despre Marvas: cred că de la Chemical Brothers am văzut doar clipul la The Test care mi-a plăcut foarte mult într-o vreme. Acum am mai găsit unul care să-mi placă. Foo Fighter au fost mereu simpatici. Audioslave nu mai ascultasem de vreo 15 ani și mi-a plăcut foarte mult clipul. N-am prea fost încântat de melodia de la Royksopp, dar clipul a fost mișto.
Legat de Lil Dicky - ar trebui să dau votul lui Flashbat că mi-am amintit de asta.

Cu toate astea Marvas primește votul meu.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Mărar »

marvas
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by joonior_bmf »

Destul talent :oops: pe lista lui FlashBat, dar cu exceptia catorva efecte vizuale (si cam toate ar fi din clipul lui Jain), nu a ramas nimic cu mine. Dance Monkey e ok, dar schtick-ul cu batrani care petrec l-am vazut de mai multe ori, si parca la fiecare cativa ani apare cate un clip similar. In ce priveste melodiile, din pacate, nu rezonez cu nimic de pe lista.

Imi plac cateva de pe lista lui marvas, dar highlight-ul e chiar primul. Cand eram mic si vedeam Take On Me pe MTV, ma minunam cum de au putut combina animatia cu live-action. Chiar si in ziua de azi mi se pare o realizare tehnica de exceptie, pentru un clip din 1985.

Merg pe mana lui marvas
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Triggerix »

De la marvas imi place Coldplay si cam atata (si sa nu uitam de nepotismul ala lil dicky i see u).

Flashbat are BLACKPINK deci um..

Votez Flashbat.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by juve3332 »

Vot marvas.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by marvas »

Vot FlashBat03, se stie!

O sa zic vreo 2 cuvinte despre videoclipurile pe care le-am ales.

[*] a-ha - Take On Me
Pentru mine aceasta este VIDEOCLIPUL, asta este lucrul la care ma gandesc cand aud cuvantul "videoclip". Prin asta nu vreau sa zic ca e cel mai bun clip, ci doar ca datorita nostalgiei, dar si al efectelor de animatie folosite il consider videoclipul care mi-a marcat copilaria.


[*] Coldplay - Up&Up
Fie ca iti place sau nu piesa, nu ai cum sa nu te uiti de la inceput pana la sfarsit la videoclipul asta de fiecare data cand dai de el. E frumos imbinat si nu stii niciodata ce te asteapta la urmatoarea scena.


[*] The Chemical Brothers - Hey Boy Hey Girl
Recunosc, l-am pus si pentru ca imi placea gagica din club, dar si pentru ca niciodata nu m-am hotarat daca ce are ea e o superputere sau un blestem.


[*] Alanis Morissette - Thank You
Mai tineti minte cata valva a fost cand a aparut asta? "OaRe ChIAr E dEzBrAcAtA?" Stia Morisseta cum sa atraga atentia, dar pana la urma te facea sa asculti.



[*] Foo Fighters - Learn To Fly
Baietii astia is niste simpatici.


[*] Positive John - Pressure
Ah, aici e putin mai personal. E fosta trupa a unui bun prieten pe care l-am pus in legatura cu un tip care facea montaje video frumoase si a iesit asta.



[*] Röyksopp - Eple
Quirky! E un fel de find Waldo.



[*] Audioslave - Show Me How To Live
Mai bun si mai antrenant decat multe filme de actiune pe care le-am vazut. Si impreuna cu piesa musteste de "cool".



[*] Lil Dicky - $ave Dat Money
Am explicat in alta postare ca il consider pe tipul asta amuzant si talentat. Si a reusit sa faca videclipul asta gratis doar ca sa dovedeasca ceva.



[*] Familjen - Det snurrar i min skalle
Felul in care l-au montat ca sa se potriveasca inclusiv lip sync-ul. Au luat si premiu pentru el.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by ne0lith »

Marvas m-a nimerit neasteptat de bine, clipurile de la A-Ha, Chemical Brothers si Audioslave le-as revedea oricand, iar Learn to Fly este cireasa dupa tort, mereu m-a amuzat clipul si m-a facut si nostalgic cu ocazia asta. In rest mai are cateva clipuri cel putin ok, singurul mare minus fiind Lil Dicky, a carui atractie n-o s-o inteleg vreodata, mai ales ca exista pana si amatori mult mai talentati pe nisa asta.

Flashbat nu pot sa zic ca a ales ceva pe gustul meu din pacate, le-am privit pe toate si nu cred ca o tin minte mare lucru din ele. Dua Lipa's hot, but is she naked? No.

Votez marvas.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by marvas »

oooo, sa ne facem intelesi, Jon Lajoie e si la mine sus pe piedestal, doar ca eu nu-i consider din aceeasi categorie.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by ne0lith »

Da, ce-i drept Lajoie nu e rapper in mod oficial, iar de la Dicky sincer n-am avut rabdare sa ascult foarte mult ca sa observ diferenta de nisa. Anyway, I'm sure he means well.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Stokkolm »

O sa compar pe rand alegerile de pe fiecare pozitie si o sa acord un punct castigatorului, sau in cazuri exceptionale doua. Daca e egalitate fiecare ia unul. La final o sa trag linie si adun punctele ca apoi sa ignor rezultatul si sa votez dupa feeling-ul overall al listelor. All good?
Spoiler:
1. TONES AND I - DANCE MONKEY vs a-ha - Take On Me
Culmea imi place piesa Dance Monkey cat de cat. E genul ala de alternative pop superficial dar foarte catchy, si drona aia de pian ii da o aura nostalgica. Dar clipul pe langa ca nu reuseste sa ma amuze, zic eu rateaza tonul melodiei. Ar fi mers de minune un clip serios, dramatic, lacrimogen, de exemplu un copil care isi asteapta excitat tatal sa se intoarca din razboiul din Irak, cu toti adultii din jurul lui inghroziti sa-i spuna adevarul. Something like that. Cat despre A-ha, stiam clipul, dar nu cred ca l-am urmarit in intregime pana acum. Ce sa zic, isi merita laudele pe deplin. 3 puncte Marvas

2. Imagine Dragons - Radioactive vs Coldplay - Up&Up
Nu-s prea impresionat cu clipul Imagine Dragons. Iar cand am auzit de Coldplay prima chestie care mi-a venit in minte e "People like Coldplay and voted for the nazies, you can't trust people". It's a good video tho, iluziile vizuale sunt creative si bine facute. 1 punct Marvas

3. BLACKPINK - ‘뚜두뚜두 vs The Chemical Brothers - Hey Boy Hey Girl
Imi plac culorile, spectacolul vizual. Totusi video-ul de la Chemical Brothers e un clasic, erau clipuri pentru care stateam ore in sir pe MTV si Atomic ca sa le prind si asta e unul dintre ele. Si spre deosebire de altele din acea era ca Eifel 65, efectele speciale au imbatranit decent. 1 punct Marvas

4. Ariana Grande - 7 rings vs Alanis Morissette - Thank You
Tin minte clipul asta al lui Alanis Morisette, e destul de iconic. Is it fun tho? Nu in mod special. 7 rings e un alt video pop colorat si stylish dar nu foarte memorabil. Egalitate

5. Doja Cat - Boss B*tch vs Foo Fighters - Learn To Fly
Ma fascineaza marketing-ul la Birds of Prey, cui i se adreseaza? Exista un public atat de larg de fete suficient de mature incat sa poata urmari filme R-rated, dar inca obsedate de papusi si bomboane pe bat? Piesa atasata la Suicide Squad cu Rick Ross si Jokerul a fost mult mai misto. Cat despre Foo Fighters, Dave Grohl face si muzica? Se pare ca tipul e multi-talentat! Glumesc, ar trebui sa se rezume la actorie ca nu le prea are cu muzica. Dar clipul e pretty epic. 1 punct Marvas

6. Jain - Come vs Positive John - Pressure
Ok-ish amandoua. Clipul lui Marvas are vibe-ul de montaj turistic I guess? Dar are si unele momente destul de fascinante vizual care il ridica peste ce ziceam. 0,5 puncte Marvas

7. Nicole Scherzinger - Poison vs Röyksopp - Eple
Imi amintesc clipul ala, nu stiam ca e Royksopp. Pretty cool. In schimb Nicole Scherzinger e peste astepari. Imi plac costumele, fundalurile, si stilul se potriveste cu ritmul piesei. 0,5 puncte FlashBat03

8. Netta - Bassa Sababa vs Audioslave - Show Me How To Live
Am avut dilema cand am ales Die Antwoord daca dupa ce treci peste etapa de shock value la genul asta de clipuri, mai ramane ceva de substanta dedesupt? Nu sigur in cazul piesei de la Netta. La Audioslave, nu-s mare fan al muzicii, dar clipul e stylish as fuck. Nu atat de mult pentru linia narativa, ci pentru vibe-ul de anii 70, masini muscle, viata de rockstar. 1 punct Marvas

9. Dua Lipa - Physical vs Lil Dicky - $ave Dat Money
Ambele sunt alegeri bune. Cel al lui Lil Dicky e una dintre chestiile mai destepte pe care le-a facut. Iar clipul lui Dua Lipa e high budget triple A pop at it's peak. Egalitate

10. Katy Perry - Roar vs Familjen - Det snurrar i min skalle
Don't get me wrong, doar pentru ca am ales un videoclip al ei, nu inseamna ca sunt fan Katy Perry. E meritul regizorului si al persoanelor implicate in crearea clipului. Duh. Astea fiind spuse, cum sa nu iti vina sa canti cand vine refrenul "You're gonna hear me roar o o o o o o o o o". It's so good! Si clipul e fun, se potriveste cu piesa. Cel al lui Marvas e interesant ca idee, dar nu prea are sanse aici. 1 punct FlashBat03

Scor final FlashBat03 3,5 | Marvas 9,5
Vot Marvas
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by marvas »

Stokkolm wrote: 6 Apr 2020, 21:14 Clipul lui Marvas are vibe-ul de montaj turistic I guess? Dar are si unele momente destul de fascinante vizual care il ridica peste ce ziceam.
Foarte buna observatia, filmarile au fost facute in timpul unui concediu in Japonia.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by TG »

Două liste care nu sunt neapărat pe gustul meu, au și alegeri ce mi-au plăcut.

FlashBat

1. Nu am o problema cu piesa, videoclipul însă mi se pare mult mai plictisitor.

2. Imagine Dragons au și clipuri faine, dar nu cred că ăsta e printre ele.

3. I like this actually, foarte bombastic. Apropo de ce zicea Stokkolm la Trika Trika, eu nu-mi doresc să fiu bogat decât atunci când mă uit la clipuri K-Pop, lol.

4. Eh... mi-ar fi plăcut să-l văd la TV când aveam 12 ani, ifyouknowwhatImean.

...

Mi-am pierdut răbdarea, plănuiam să le iau și eu pe toate la rând, dar e prea mult de muncă. Îmi mai plac de pe lista sa clipurile de la Dua Lipa și Jain (care cred că e preferatul meu).

marvas stă mai bine, îmi plac mai mult alegerile sale dar adevărul e că l-aș fi votat oricum, în principal pentru A-HA. Take On Me e unul dintre videoclipurile mele preferate și ar fi fost a doua mea alegere.

Însă dacă stau și mă uit, cam la fiecare dintre artiști eu aș fi ales altceva în rest (acolo unde puteam). Poate cu excepția Learn To Fly.

Deci vot marvas.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Mahdi »

Și votul meu se duce la marvas de această dată.

Chiar dacă nu mă încântă prea mult alegerile lui Flashbat03, kudos to him pentru că și-a etalat preferințele fără sfială pe acest forum de boșorogi™.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by Azad »

The marvas. Dar kudos lui Flashbat pentru k-pop, I like it.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Music Video Draft: Runda I - FlashBat03 vs. marvas

Post by ola small dickie »

votez FlashBat03
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests