Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 08.04 la ora 20.

Image - Triggerix
  1. Lana del Rey - Ride
  2. Gallant- Talking to myself
  3. BLACKPINK- Whistle
  4. Robin and The Backstabbers - Sat dupa Sat
  5. Freddie Mercury - Living On My Own
  6. Nightwish - While Your Lips Are Still Red
  7. Big Black Delta - Huggin & Kissin
  8. The Black Keys - Fever
  9. Sunmi - Noir
  10. Michael Kiwanuka - Cold Little Heart
Image - Ferrrrrrrrrdinand
  1. Radiohead - Paranoid Android
  2. Modest Mouse - King Rat
  3. Bomfunk MC's - Freestyler
  4. Kashmir - Surfing The Warm Industry
  5. Childish Gambino - This Is America
  6. Stromae - Alors on danse
  7. Kendrick Lamar - These Walls
  8. Nirvana - Heart-Shaped Box
  9. OutKast - Ms. Jackson
  10. Alex Gaudino feat. Crystal Waters - Destination Calabria
Spoiler for voturi:
Triggerix
  1. adriano13
  2. FlashBat03
  3. Ferrrrrrrrrdinand
  4. TG
  5. Fular
  6. Azad
  7. ne0lith
Ferrrrrrrrrdinand
  1. Triggerix
  2. marvas
  3. joonior_bmf
  4. juve3332
  5. Mahdi
  6. Stokkolm
  7. ola small dickie
Votul s-a încheiat. Remiză.
REMEMBER CITADEL
adriano13

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by adriano13 »

My vote goes to Triggerix.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Triggerix »

Amuzant ca Ferd avea una din listele mele preferate oricum pentru ca Childish Gambino, Kendrick, Nirvana. So here, take my vote, Ferd.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by FlashBat03 »

Votul meu, pentru a putea trece în etapa următoare :o , îl acord lui :shock: ...... Triggerix! :lol:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by marvas »

am eu asa impresia, desi s-ar putea sa ma insel complet, ca la final Ferrrdinand a dat search pe google dupa "best music videos". Vot pentru Ferrrrrrrrrr
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by joonior_bmf »

Mult talent si aici. Acum regret ca n-am mers si eu pe T&A. Poate cu ceva de la Benny Benassi.

Ambele liste au clipuri de la doua dintre formatiile preferate. Dar in cazul lui Queen, as fi ales I Want To Break Free sau Innuendo. Still a good song tho. Imi plac doua clipuri de pe lista lui Triggerix. Doggo in car, si cel animat de la Big Black Delta. O apreciez pe Lana del Rey, dar cred ca fara ea, clipul nu prea are valoare. Just my opinion.

De pe lista lui Ferdinand, e greu sa nu raman cu This Is America, desi nu prea imi place Glover. Si King Rat e fain, si nu mi-am imaginat ca ar fi regizat de Heath Ledger. Heart Shaped Box e printre piesele favorite de la Nirvana, si probabil cel mai bun videoclip al lor. Si mi-a placut intotdeauna Ms Jackson, nu doar pentru melodie.

In concluzie, imi plac mai multe de pe lista lui Ferrrrrrrrrdinand, deci el primeste votul.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Triggerix »

joonior_bmf wrote: 7 Apr 2020, 13:30 Doggo in car
It was chosen for a reason and that right there is the reason.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Triggerix wrote: 5 Apr 2020, 22:45 Amuzant ca Ferd avea una din listele mele preferate oricum pentru ca Childish Gambino, Kendrick, Nirvana. So here, take my vote, Ferd.
Scuze de întârziere. Și tu ai votul meu, tbh comentariul tău despre faptul că toată lumea alege videoclipuri din 90' - 00' m-a motivat să încerc să aleg câteva videoclipuri mai recente de 1900 toamna :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by TG »

Votez Triggerix

Ferd are niște alegeri mișto, Heart-Shaped Box era și la mine pe listă, Freestyler e huge nostlagia hit, dar Mr. Jackson nu mi-a plăcut (țin minte că schimbam canalul, lel). Problema e că deși apreciez bucile, Destination Calabria e un videoclip care mă irită destul de tare. Practic are 2 alegeri care îmi displac, vreo 2 care îmi plac și cu restul sunt neutru (not good, not terrible).

Triggerix are o listă relativ apropiată ca valoare. Îmi plac destule videoclipuri K-Pop, Noir de exemplu mi se pare o alegere foarte faină. Whistle not so much, parcă altele de la Black Pink ar fi fost mai ok pentru mine. Huggin & Kissin și Fever le luam și eu în considerare. Nightwish are ceva valoare nostalgică, Sat dupa Sat m-a surprins plăcut.

Dacă ar fi să trag linie undeva, totul se reduce la acea ultimă alegere (sau mă rog, ultimele 2), unde Ferd a dat-o în bară, în timp ce Cold Little Heart mi s-a părut ok, fiind și prima dată când îl văd.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

E ok, neolith sau altcineva o să mă voteze pentru ultima alegere. :twisted:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Triggerix »

Eu nu vreau sa zic ca ne0lith n-ar trebui sa aibe voie sa voteze, dar exact asta zic.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by juve3332 »

Ok, Triggerix: Lana del Rey e un inceput promitator, un clip "de stare", impregnat de atmosfera Americana, nu extraordinar de original, dar echilibrat cromatic si cu un ritm care se potriveste melodiei melancolice. Dupa care pe mine ma cam pierde, in afara clasicului amuzant al lui Freddie: Gallant are o gagicuta simpatica printre cearceafuri, dar o coregrafie destul de banala, BLACKPINK nu mi-a spus mare lucru, misto gaselnitala Robin, cu siluete omenesti alcatuite din bucati de spatiu cosmic, dar desfasurarea e prea seaca, iar finalul simplist, Nightwish e prea adolescentin, Fever nu mi-a transmis nicio emotie si nu-i prea gasesc sensul samd. Ultimile doua sunt putin mai reusite (Kpop-ul mai auto-reflexiv, Kiwanuka bine pus la punct tehnic), dar fara sa fie in vreun fel memorabile. De fapt, asta e problema (mea) cu lista ei, totul e "doar" caldut.

Ferrrr are o lista formata din multe animatii (nu sunt un mare amator in cazul acestui mediu de creatie fiindca in general banii sunt putini, iar asta se rasfrange in calitatea tehnica sau creativa a regizorului/desenatorilor) si videoclipuri marca "MTV". Totusi, sunt in general putin mai shucare si suficient de bizare incat sa depaseasca calapodul clasic (vezi Paranoid Android sau Heart Shaped Box). Mi-a placut mai mult decat m-as fi asteptat King Rat, chiar daca ideea nu e foarte noua, dar totul e invaluit parca de o sensibilitate aparte. Freestyler si Surfing the Warm Industry nu m-au nimerit deloc, in schimb: in cazul primului, miscarile sunt interesante si e primul clip cu acest stil care sa aiba un succes monstru, dar chichita temporala mi se pare ieftina, iar a doua mi se pare o ilustrare a rateurilor grafice de care vorbeam mai sus. Una peste alta, cel mai bun video e ala de la Childish Gambino, cu toate ca a fost low-hanging fruit, insa realizarea e foarte misto, o idee transpusa bine. Si Stromae e relatable, ok.

La final, Ferrrr iese pe plus, chiar daca are o lista care pare usor impersonala. Cum n-am reusit sa rezonez la prea multe din alegerile Triggerixei, merg cu el aici. Vot Ferrrr.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1378
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Fular »

Trig incepe cu Lana del Rey, pe care o ascult la intervale regulate. Inca mi se pare ca Ultraviolence e cel mai bun album al ei, dar asta e pe langa subiect. Ce nu mi-a placut la Ride a fost exact partea in care nu canta, un sir lung de platitudini care se vor profunde, dar care m-a lasat rece. Ce mi-a placut foarte mult din lista ei au fost Fever de la Black Keys, Huggin & Kissin si Cold Little Heart (si eu am vazut Big Little Lies). Good stuff! sigur o sa revin.

Partea ciudata e ca mai aveam de ascultat cateva piese din fiecare lista si ce s-a intamplat a fost ca atunci cand am deschis toate linkurile nu mai stiam cand se terminau alegerile lui Trig si incepeau ale lui Ferd. Modest Mouse au un clip bun, parca as putea sa atasez vocea de un capitan balena care vaneaza oamenii marii. Apoi Freesyler nu mi-a placut niciodata, pentru mine Radiohead sunt hit or miss, de data asta miss, iar celelalte sunt amalgamate in capul meu. Clipul lui Kendrick Lamar se apropie mai mult de un trailer de film. La Childish Gambino, nu stiu, cred ca daca Drake nu scotea Hotline Bling poate luam mai in serios modul sugubat in care se misca si Glover, dar nop, e doar vag amuzant. Nirvana nu cred sa fie cunoscuti pentru clipuri, dar Heart Shape Box e de departe cel mai bun al lor, iar Ms. Jackson e benzina pe nostalgie.

Asadar, Trig ia votul de la mine.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Triggerix »

Fular wrote: 7 Apr 2020, 21:06 si eu am vazut Big Little Lies
Ey, mi-a placut super mult. Apropo, Huggin and kissin am descoperit-o in primul sezon din The Sinner. Poate iti place si ala. :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Azad »

Ambele liste sunt bune, dar Sunmi e preferata mea din kpop. Votez Triggerix.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Mahdi »

Deși la prima vedere am zis că, no contest, o să votez cu Ferrrrrrrrdinand, acesta având o listă care adună laolaltă atât greuceni vechi cât și noi, la o revizionare am început să am dubii. Parcă sunt într-adevăr cam multe animații bizare, în timp ce Triggeroaica are o listă mai echilibrată stilistic. Și mostrele de t&a din clipul lui Gallant >>> Destination Calabria. Dar în cele din urmă lista lui Ferrrrrdinand câștigă votul meu, la limită, pentru Freestyler, This Is America și Heart-Shaped Box.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Stokkolm »

Vot Ferdinand.

De la triggerix mi-a depasit asteparile clipul Lanei del Rey. Ma duce cu gandul la stilul lui Nick Cave de a intra in pielea unor personaje tulburate si a vorbi din perspectiva lor, si cred ca aici Lana face o treaba buna in a contura un personaj credibil si relevant pentru cultura actuala americana.
Dar mai incolo de prima alegere nu prea gasesc piese de rezistenta. Asteptam sa fiu mai impresionat de alegerile k-pop, nu m-au chiar dat pe spate. Ce-i drept in cazul Blackpink, nu pot sa inteleg melodia, credeam ca k-pop trebuie sa fie fun si catchy, dar ruperea aceea de ritm si fluieratul off-tune, e ciudata rau pentru o piesa pop.

La Ferdinand, Paranoid Android e un clasic. Nu mi-a placut mai demult dar am ajuns sa il apreciez cu timpul ca o bucata de suprarealism non-sensic facut cu cap.
Am observat ca clipul Modest Mouse e regizat de Heath Ledger, ce e cu Joker actors si activismul pentru protectia animalelor? Din pacate ma alieneaza mesajul, intentia e buna, dar argumentul e manipulativ.

Freestyler. Sunt multe videoclipuri fata de care sunt nostalgic, dar asta e la alt nivel. And I couldn't care less about the time control gimmick. E estetica retro-futurista care face tot. Pe de o parte fundalurile sterile si cu tenta brutalista ale metroului din Helsinki (banuiesc), filmate in asa fel incat sa creeze o imagine de viitor utopic. Si pe de alta parte e vestimentatia. You see, deceniile care au urmat dupa al doilea razboi mondial au fost dominate de geaca de piele si blue jeans ca epitom al coolness-ului. Dar e o imagine de anti-erou, de rebel, de persoana care nu joaca dupa regulile societatii. Freestyler vine la o rascruce de schimbari sociale, cand un nou tip de coolness apare, tinuta sport. Si asta vine cu un nou set de valori, unul mai adaptat societatii actuale. Geaca de piele e cyberpunk, Freestyler e Star Trek.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by ne0lith »

Triggerix
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nani?!
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Music Video Draft: Runda I - Triggerix vs. Ferrrrrrrrrdinand

Post by Triggerix »

Still voted for boobies, just for the right ones this time. :P
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests