Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by juve3332 »

User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by joonior_bmf »

10. Ghost In The Shell (1997)

phpBB [video]


Nu am alta justificare pentru aceasta alegere, in afara de "it's horny-weeb-o'clock". Din pacate nu am apucat sa-l joc nici pe asta, pentru ca nu mi-am permis la vremea cand a aparut. Si daca ar fi sa incerc un emulator, ar fi mai jos pe lista de prioritati. Damn cool intro, tho.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by TaikoKaira »

X. Return to Castle Wolfenstein (2001)

phpBB [video]


If this isn't the nazi spirit, I don't know what it is.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Edgar »

10. Policenauts (1996, PS1)

Ce ar fi filmele cu chip de joc ale lui Kojima fără originalul film cu chip de joc al lui Kojima.
phpBB [media]
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Edgar »

10. Silent Hill 3 (2003)

Ok, final pick, take two. Bine ca mi-am luat mai multe back-ups. Nu am prins seria Silent Hill cronologic si 3 mi s-a infipt cel mai bine in creier. CSF.
Also nu stiu cum sa sterg alegerea dublura de dinainte.
phpBB [media]
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by marvas »

10. Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (2013)

phpBB [video]


Vad ca mai multa lume a decis sa incheie cu titluri japoneze, ma bag si eu in hora si aleg unul dintre cele mai frumoase intro-uri pe care le-am vazut. In general intro-urile FF sunt reusite, dar parca la XVI s-au intrecut pe ei insisi. Si expansion-urile merita sa le incercati daca va place ce vedeti aici, mi-a fost greu sa aleg intre asta si Shadowbringers.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Mahdi »

10. Eye of the Beholder 2 (1991)

phpBB [video]


Am vrut să pun o glumiță, cum mi-e stilul la ultima alegere, dar m-am hotărât să pun în schimb ceva mai la nostalgie. Nostalgie așa la modul general, că eu încă n-am terminat nici Eye of the Beholder 1. Dar acest intro mi se pare unul dintre cele mai atmosferice din anii '90. Muzica de fundal, așa limitată tehnic cum e, face toți banii.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Magicake »

10. Stronghold
phpBB [video]


Ultima alegere cu ultimele puteri. Greu draft.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Azad »

10. Psychonauts (2005)

phpBB [video]


Tine pana pe la 6.45, cam asa.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Triggerix »

Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by TG »

10. Wild Arms (1996)

phpBB [media]


Am zis inițial să pun o bășină deep, dar apoi am văzut postul lui marvas. Ok, hai să încheiem cu japoneze. Plus că ar fi păcat să nu vă uitați la cel mai fain intro de pe Playstation. În general am evitat să pun JRPG-uri, pe deoparte pentru că nu sunt foarte populare pe forum, iar pe de alta parte pentru că multe dintre ele mi se par categoric superioare intro-urilor vestice din aceeași perioadă, care nu au îmbătrânit cu la fel de mult fler (sunt deci alegeri prea convenabile).

Flashbat a ales deja versiunea nașpa pentru FF VII (jk, e mișto și asta nouă), așa că o să merg pe bijuteria asta. Nu pot să zic că sunt la fel de investit în joc, probabil pentru că eram ocupat să trec pentru a șasea oara prin FF, dar intro-ul este absolut superb.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Stokkolm »

User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft: Best Intros (Alegeri)

Post by Stokkolm »

Cateva descrieri

1. Oddworld: Abe's Oddysee
Panorama de deschidere cu peisajul ala industrial distopic mi se pare foarte misto. Si ce urmeaza dupa e surprinzator de coerent si bine facut pentru 1997, si evita majoritatea cliseelor care dominau intro-urile din acea vreme.

2. Policenauts
Primele 3 minute sunt expozitiune, necesare pentru joc, dar poate nu atat de interesante. Dupa aceea intra muzica aia funky si genericul "A Hideo Kojima game" si devine un fel de anime opening, dar in sensul bun al termenului, mai mult Akira, Ghost in the Shell, mai putin lolicon si furries. O precizare: asta e intro-ul versiunii de Play Station 1 din 1996, a mai fost o versiune de Sega CD in 1994 care avea alt intro.

3. Fallout
Nu-s fan al intro-urilor de tip slideshow, dar in cazul asta naratia, muzica si imaginile seteaza foarte bine atmosfera jocului. Si oricum are si portiuni de randare 3d, nu e doar slideshow. Sincer prefer "A Kiss to Build a Dream On" din Fallout 2 peste "Maybe", m-am gandit putin pe care dintre ele sa le iau.

4. Armored Core: For Answer
Evident n-am jucat jocul, l-am ales pentru intro. Cred ca e incredibil cat realist se simte. Are un vibe care imi amintete de District 9 si de stilul lui Neil Blomkamp.

5. World of Warcraft
Cred ca l-am vazut de 100 de ori de pe un cd Level. E intr-un fel un apogeu al unei ere, pentru ca deja pe la mijlocul anilor 2000 tot mai multe jocuri foloseau cinematicuri randate in game. Putini s-au mai incumetat sa creeze ceva atat de ambitios.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests