Urmatorul draft

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by TG »

Stokkolm » Mon Jul 21, 2014 7:10 pm wrote: Sa inteleg ca acum aveti un loc liber? :D
Nu e pe locuri, putem fi oricâți. Te trec pe listă?


Science-Fiction Movies Draft: Raptor, TG, Michilangelo, Mahdi, Cataclism, Deathstrike, Stokkolm si posibil Juve
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Urmatorul draft

Post by Michilangelo »

Ca sa participe mai multa lume am putea sa adaugam si fantasy pe langa SF, la urma urmei sunt genuri asemanatoare. Eventual sa facem ca la anime si sa impartim listele in doua: 7 alegeri SF si 4 fantasy. Asta ca sa fie listele mai usor de comparat.
User avatar
Cataclism
Space Invader
Posts: 29
Joined: 17 May 2014, 20:10

Re: Urmatorul draft

Post by Cataclism »

Same as joonior, am avut in prima instanta impresia ca draftul include mai multe categorii. Nu sunt un impatimit al filmelor SF, desi ideea lui Michi ma intriga.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Urmatorul draft

Post by Stokkolm »

Filmele fantasy bune le poti numara pe degetele de la mana unei fetite powerpuff. :mrgreen:
@TG trece-ma ca rezerva, in caz ca mai e nevoie de un om sa fiti 8.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by Mahdi »

Meh. Nu mă atrage ideea de a băga şi fantasy-ul în aceeaşi oală. 9 alegeri SF şi atât mi se pare ok. E o categorie suficient de largă, zic eu. Nici măcar nu-s împătimit al genului, dar consider că aş putea umple o listă lejer, chiar şi în condiţii de concurenţă acerbă. În fond, SF-ul nu se limitează doar la "filme a căror acţiune se desfăşoară în spaţiu". Distopiile, mizeriile postnucleare, istoria alternativă, chiar şi steampunk-ul pot intra aici.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by Cristan »

Si mie mi se pare ca ar fi destule filme SF bune de ales. In cel mai rau caz puteti sa limitati nr. de alegeri de participant.

Sau ati putea sa incercati sa va rezumati la filme SF, dar sa acceptati si alegerea cartii pe care se bazeaza filmul, in cadrul aceleiasi alegeri, cum ar fi de exemplu Fahrenheit 451, film+carte. Desigur, tema draftului ramane tot filmul SF, iar cartile vor putea fi alese doar in tandem cu ecranizarea (adica se poate film + carte si film fara carte, dar nu carte fara film). Nu sunt putine filmele proaste bazate pe o carte buna, sau cartile cu o alta abordare a aceleiasi povesti.

Desigur ca nu-i cea mai buna solutie (inb4 de ce nu facem draft doar cu carti SF), dar mi se pare un compromis mai interesant.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by TG »

Dacă s-a putut la Horror și 85.5% dintre filmele Horror ale ultimelor două decenii sunt gunoaie, cu siguranță se poate SF. Mie mi se pare mai interesant așa, că abia mai se răresc listele formate doar din filme de referință, unde nu știi cum să alegi.

În ce privește cărțile, nu prea mă încântă ideea, până la urmă cine vrea să aleagă un film bazat pe o carte poate vorbi în descriere despre asta. Dacă includem cărțile ca parte din liste nu iese mult diferit de ce propunea joonior, chiar dacă nu le poți alege separat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by Cristan »

Pai, mai intai, cei mai multi probabil ca n-ar alege un film mai slab doar pentru ca are la baza o carte despre care sa poata vorbi in descriere, iar in al doilea rand, chiar daca ar alege acel film, cel mai probabil cartea din descriere ar fi fost ignorata la vot si s-ar fi judecat doar filmul.

Ideea era ca ar fi pacat sa te lipsest de o experienta SF care ti-a placut, de o idee interesanta, pentru ca te impiedici de meritele cinematografice ale ecranizarii. Da, inteleg ce zici, filmele cu filmele si cartile cu cartile, am recunoscut si eu ca nu-i solutia ideala, dar in felul asta, cu cartile acceptate oficial, se pot crea niste liste mai... carnoase.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by Mahdi »

După cum zice TG, poţi face nişte descrieri "cărnoase", dacă ţii morţiş să prezinţi experienţa completă. În fond, fiecare-şi face lista după criteriile proprii, ăsta-i tot şpilul draftului. Ca votant, pot fi de acord sau nu cu aceste criterii.
Last edited by Mahdi on 22 Jul 2014, 12:34, edited 1 time in total.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Urmatorul draft

Post by marvas »

ma bag si eu la ala cu colectiile de jocuri cand/daca se tine.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Urmatorul draft

Post by ola small dickie »

si eu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Urmatorul draft

Post by Stokkolm »

TG » 20 Jul 2014, 10:10 wrote:Science-Fiction Movies Draft: Raptor, TG, Michilangelo, Mahdi, Cataclism, Deathstrike si posibil Juve
+ Stokkolm
- Cataclism, Juve

Let's do it!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Urmatorul draft

Post by TG »

Suntem doar 6 și RaptoR nu a confirmat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Urmatorul draft

Post by Stokkolm »

Ar trebui sa fim macar 7 ca sa nu ne complicam (organizatorul s-ar califica automat in faza 2). Ce sa zic, mai asteptam :(
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Urmatorul draft

Post by Mărar »

Pot sa fiu eu rezerva, dar cred ca am vazut cinci filme SF in ultimii doi ani, si doar unul din ele mi-a placut.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Urmatorul draft

Post by ola small dickie »

Games Screenshots Draft?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Urmatorul draft

Post by Michilangelo »

Nu stiu cat de buna e ideea lui ola (personal am vreo 20 de ss-uri pe Steam si cam atat; plus ca majoritatea sunt random), dar ar trebui sa mai facem si noi un draft. Ar merge chiar si un music draft simplu, cu melodii la intamplare.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Urmatorul draft

Post by Stokkolm »

ola small dickie » 8 Dec 2014, 19:35 wrote:Games Screenshots Draft?
Maybe. Detaliaza.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4672
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Urmatorul draft

Post by Magicake »

Michilangelo » Tue Dec 09, 2014 5:57 pm wrote:Nu stiu cat de buna e ideea lui ola (personal am vreo 20 de ss-uri pe Steam si cam atat; plus ca majoritatea sunt random), dar ar trebui sa mai facem si noi un draft. Ar merge chiar si un music draft simplu, cu melodii la intamplare.
Un draft in care postam melodii la intamplare e aparent mai bun decat un draft in care postam screenshoturi la intamplare.

Ok.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Urmatorul draft

Post by Michilangelo »

Nu asta am zis. Ideea lui ola e posibil sa fie buna, eu puneam accentul pe facutul unui draft, de orice fel. Si draftul cu melodii la intamplare era as opposed to make your album draft si music videos draft de care vorbeam mai demult.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests