Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Azad »

Votez Waaagh, ca are patru brate sa dea cu ghal marazu' in stanga si-n dreapta. Good luck, mate!
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Waaagh! »

Ho Drakon, ce alegeri. TL;DR il votez pe Azad.

Desigur ca Soul Reaver a marcat viata tuturor pustanilor din anii '90 care o ardeau dark. Privind inapoi, una peste alta cred ca apreciez mai mult aceleasi imagini suprapuse perspectivei lui Kain din Legacy of Kain: Defiance. E ceva mai matura si cu o viziune mai interesanta asupra universului. Totusi, parafrazand zeul adancurilor: vrednic este.

Introul lui System Shock e p much orice film futurist cu Keanu Reeves, numai ca e bun. In plus, se stie ca SHODAN e cea mai interesanta dama virtuala.

I Have No Mouth And I Must Scream incepe usor ridicol, stangaci din cauza ignorantei scriitorului. Stimabile AM, nanoangstromul n-are nicio relevanta in electronica ta, este o distanta mult prea mica pentru a afecta fizica unui semiconductor. Si daca erai un calculator nuclear, ceva cu totul de neinchipuit prezentului, tot te duci cu vreo patru ordine de marime prea jos. Si daca ai ajuns in asemenea hauri insondabile, ce-ti mai pasa de niste omuleti parliti. Ai lucruri mai interesante de facut. Oricum, disturbing as fuck. Stanjeneaza la operatie.

Daca i-ar fi pasat si lui Nea Sokal de chestiuni materiale, nu doar spirituale, si o mai inzestra pe biata Kate Walker cu niste dotari de la sale in jos, respectiv buric in sus, Syberia ar fi avut un intro de neuitat. Asa ramane un reper pentru tocilari si poeti, iar pentru cei care stiu ce-i bun in viata, o curiozitate interesanta. Am mai punctat Fallout: New Vegas pentru twisturile de film cu interlopi in post-apocalipsa. Civilizatia trece, camataria ramane. Si Discworld Noir e frumos, ceturile de verde sepulcral facand orice intro interesant.

Sigur ca din nicio lista serioasa nu pot lipsi castroanele. Blood Bowl in sine e o erezie sinistra, iar introul rateaza cu succes orice nuanta care face universul Warhammer interesant, avand intreg dramatismul unui meci de liga a 5-a undeva in Lunca Dîmboviței, intre Ruginoșii Făureni si Spartanii Țăndărei. Cat despre automobile, sa-mi fie cu iertare dar masina fara femeie imi retine atentia cam la fel de mult ca studiul misterelor filateliei. GTA San Andreas si Psychonauts ar fi avut un real succes, dar nu la intros, ci music videos draft, in interpretarile de mai jos:

Spoiler:
phpBB [video]

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by MC »

Waaagh!
Dar sunt dezamagit ca nu a ales intro-ul de la 40k Dawn of War 1 :(
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Azad »

Waaagh! wrote: 15 May 2020, 20:47 Sigur ca din nicio lista serioasa nu pot lipsi castroanele. Blood Bowl in sine e o erezie sinistra, iar introul rateaza cu succes orice nuanta care face universul Warhammer interesant, avand intreg dramatismul unui meci de liga a 5-a undeva in Lunca Dîmboviței, intre Ruginoșii Făureni si Spartanii Țăndărei.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by FlashBat03 »

Heilooo! :oops:

În urma acestei înfruntări... :shock:
Spoiler:
Câștigătorul esteeee... :o
Spoiler:
Goro WINS
ImageFelicitări Waaagh! :D
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Triggerix »

2 puncte alegeri pe care le-aș fi pus și pe lista mea, 1 punct cele care sunt bune dar nu le-aș fi ales pentru lista mea, 0 ”torpilele fâsâite”. Nu postez punctajele la fiecare.
Spoiler for Waaagh!:
Mi-au plăcut foarte tare:
  • Silent Hill. Nu știu dacă e nevoie să argumentez pentru că am scris deja de ce îmi place foarte tare intro-ul dar dacă ar fi să fac un rezumat: muzica lui Akira Yamaoka, atmosfera, estetica.
  • Space Hulk: Deathwing. M-am simțit de parcă urmăream ceva blockbuster sci-fi.
  • Warhammer: End Times – Vermintide. Cu atâtea Warhammer-uri pe aici am amețit. Ăsta e singurul care a ieșit în evidență pentru mine, nici celelalte două nu sunt rele, de altfel le-am și punctat, dar nu sunt la fel de bune ca ăsta din punctul meu de vedere.
  • Scratches. Super simpatic. Mă atrag jocurile creepy și ăsta chiar e up my alley.
Nu mi-au plăcut:
  • Planescape: Torment. Sigur la ăsta o să fiu în minoritate și deja am fost certată că nu-i dau o șansă dar asta e, nu e genul meu și nu m-a impresionat deloc.
  • The Elder Scrolls III: Morrowind. Asemăănător cu alegerea altcuiva din acest draft, mi s-a părut foarte impersonal intro-ul. Mi se pare că atunci când alegi un intro care să te impresioneze trebuie să fie mai imersiv.
  • Alone in the Dark. Din nou, sunt prea zoomeriță cu attention span scurt și n-am rezistat la ăsta.
Spoiler for Azad:
Mi-au plăcut foarte tare:
  • Syberia. Am argumentat deja alegerea la juve dar e în principiu datorită atmosferei și e un joc care mi-ar fi plăcut să fie pe lista mea.
  • System Shock. Nefiind fană sci-fi am crezut că nu o să mă atragă (pentru că știam conceptul jocului) dar intro-ul e chiar foarte fain și sunt sigură că altcineva a ales intro-ul celui de al doilea joc (nu îmi amintesc exact cine) dar mi-a plăcut foarte tare și ăla.
  • Discworld Noir la care mi-a plăcut demențial de mult muzica și modul în care era urmărită acțiunea prin mișcarea camerei (care probabil dacă ținea mai mult mă făcea să-mi fie rău pentru că motion sickness dar e scurt deci e bine).
Nu mi-au plăcut:
  • Need for Speed: Porsche Unleashed. Din nou, la mine nu există factorul nostalgie pentru jocul ăsta și nu-mi plac mașinile în nici un fel deci pentru mine a fost o experiență foarte impersonală.
  • Psychonauts. De ăsta nici nu știu ce să zic, doar că nu e genul meu.
Mi-a plăcut în mod deosebit:
  • I Have No Mouth, and I Must Scream care m-a impresionat prin expunere și concept. Știu că există și carte și că cel mai probabil voi ajunge la ea mai repede decât la joc, dar intro-ul m-a convins să îi dau o șansă și jocului cândva.
Tl;dr: vot Azad.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by TG »

Waaagh! mi-a dat o doză mare de hype pentru acest draft și la fel ca în cazul recenziilor sale, descrierile fac alegerile să pară foarte mișto. Zici că urmează niște introduceri orgasmice pe care le vei reține toată viața. Alas, lista sa mi se pare modestă. Azad câștigă destul de detașat, cu o diferență de 7 puncte (dar are totuși una dintre listele de top).

Waaagh!

- Silent Hill este una dintre alegerile de vârf ale draft-ului. Combinația de muzică și imagini e excelentă și memorabilă. Heck, nici nu-mi place primul Silent Hill, nu m-a prins niciodată. Dar intro-ul e catchy as fuck din toate punctele de vedere.
- Planescape este o alegere ok. Inițial mi-am zis că aș fi vrut-o pe listă, dar adevărul e că dincolo de nostalgie, nu mi se pare neapărat un intro de top, comparat cu ce s-a mai ales pe aici.
- Morrowind e veriga slaba. Neinspirată alegere, m-am mai uitat de câteva ori la el și tot nu pot spune că rețin vreun intro la jocul ăsta. Da, jocul are fără îndoială o secțiune introductivă beton, dar strict ca intro... neah.
- nu am reușit să mă agăț de Grim Fandango, dar intro-ul este bun, sunt sigur că și jocul mi-ar plăcea mai mult acum, față de primele încercări de aprofundare.

Apoi începe măcelul. 4 alegeri Warhammer, nici nu mai rețin care-i care. Cred că Deathwing și Vermintide și s-au părut decente, celelalte 2 not so much. Nu găsesc acest univers... interesant. E spectaculos, geek-ul din mine aproape că s-ar arunca mai mult în el. Dar... eh, mi se pare ca în glumele alea cu "you had to be there'.

Scratches și AitD îmi plac, dar mi-e că nu le văd cu aceeași ochi, apreciez însă plusul de varietate, măcar pe final.

Azad

- Syberia e excepțional. De altfel, e adventure-ul meu preferat, iar intro-ul l-am văzut de nenumărate ori, pentru că mă tot blocam și începeam jocul din nou. Nu, nu pentru că ar fi avut puzzle-uri dificile, e chiar atipic în acest sens, eram eu bivol. La un moment dat din cauza monitorului meu cu media de vârstă japoneză, ratam complet un desen cu mamuți de pe un perete. Good times.

New Vegas și Soul Reaver îmi plac, fără a avea un atașament prea mare pentru ele, sunt totuși niște intro-uri creative, pe care probabil că le punctam mai mult dacă exista și puțină nostalgie.

- la System Shock, intro-ul nu îmi provoacă fiori ca începutul din SS2, dar sunt puțin biased, nu pot elimina complet nostalgia ca factor

- Blood Bowl a fost într-adevăr o alegere slabă. Am ceva sute de ore în jocul ăsta, nu m-am uitat niciodată la tot intro-ul.

- Porsche Unleashed, nici pe asta n-o prea simt. Adevărul e că în afară de Flatout, nu cred că am stat să mă uit la intro-ul vreunui joc de mașini. Apreciez oricum curajul alegerii. Cred că o să-i placă lui juve.

- ai scos Discworld Noir din sac exact când credeam că urmează declinul. Foarte fain realizat, îmi place mișcarea, ceața verde, muzica. Bun așa.

- San Andreas nu nimerește sweet spot-ul de credits intro imo. Când am ales Vice City, mă gândeam la Manhunt ca altul de gen pe care îl apreciez. Chiar și-așa, nu te trage prea tare în jos, pentru că strict prin muzică și atmosferă e un preludiu bun la joc.

- Psychonauts țineam minte că-mi place mai mult decât s-a dovedit de fapt. Nu știu dintre mine și joc care a îmbătrânit mai rău. Dar din nou, nu pot să zic că e o alegere generică sau slabă, funcționează bine ca închidere de listă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by marvas »

la diferenta de un punct, vot pentru Azad
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by joonior_bmf »

Waaagh mi-a fript bucati cu clasicele atemporale Silent Hill, Planescape Torment, si Grim Fandango. Iar Deathwing mi-a lasat o impresie puternica pentru ca arata ce a putut face Streum On cu un buget pe masura intentiei, si ma intristeaza pentru ca cel mai probabil nu vom vedea un sequel pentru EYE (cel putin stiu sigur ca urmatorul lor proiect nu e). Plus cateva mae geri grele cu Vermintide si Mechanicus . Si un caspic cu Scratches, care-mi reaminteste ca nu l-am jucat pana la capat. I'll get on that eventually.

Azad ma loveste rapid cu primele 5 alegeri. Dar in a doua jumatate a listei scade cadenta, si-mi permite sa ma redresez. Desi Discworld Noir si Psychonauts sunt de referinta, introducerile nu au impact puternic. La San Andreas as fi mers pe introducerea cinematica, cu CJ trecand prin airport customs, si intalnirea cu politistii etc. New Vegas l-as fi ales si eu garantat, dar desi are o pondere semnificativa, stamina brusliana a lui Liu Kang nu poate face fata rafalei lui Goro.

vot waaagh
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by TaikoKaira »

Waaagh!:
Spoiler:
Ce mi-a placut in mod special:
* Silent Hill (1999) - am adorat atmosfera și flashback-urile. Prezintă foare multe într-un timp scurt.
* Planescape: Torment (1999) - foarte faină povestea pe care o construiește. Are o temelie serioasă.
* Space Hulk: Deathwing (2016) - asta a fost o surpriză foarte plăcută. Cred că va rămâne printre intro-urile mele preferate din draft.
* Grim Fandango (1998) - încă îmi amintesc cât de mult m-a distrat intro-ul când l-am început, acum câțiva ani.

Ce mi-a placut:
* Warhammer: End Times - Vermintide (2015)
* Warhammer: Vermintide II (2019) - mi-a plăcut mult stilul artistic
Mi-a plăcut că cele două intro-uri Warhammer, deși fac parte din aceeași serie centrală, au modalități foarte diferite și totodată complexe de prezentare.

Ce nu mi-a placut/Nu m-a impresionat in mod deosebit:
* The Elder Scrolls III: Morrowind (2002)
* Warhammer 40.000: Mechanicus (2018) - cred că are un impact mai mare pentru cei care au butonat jocurile din serie și știu exact ce temă abordează.
* Scratches (2006) - asta mi-a amintit de introducerea în Outlast. Mi-a plăcut vederea panoramică dinainte de a ajunge la destinație și cam atât. Cred că și asta ar fi mers mai bine la un draft cu primul nivel.
* Alone in the Dark (1992) - aici nu cred că m-a impresionat în mod deosebit pentru că e genul de intrare care ar fi meritat să fie introdusă toată în draft, nu doar partea sugerată de Waaagh. Dacă era un draft pentru primul nivel, l-aș fi situat mult mai sus dar asta e situația în care ne aflăm.

Azad:
Spoiler:
Ce mi-a placut in mod special:
* Syberia (2002) - asta m-a făcut să vreau să joc și eu Syberia. Mi-a plăcut foarte mult atmosfera.
* Fallout: New Vegas (2010) - introducerea asta mi-a plăcut foarte mult ca și complexitate. Îți arată exact ce vrei să vezi: un inamic șmecheraș, care mi-a amintit cumva de Vaas, peisaje frumoase cu un mediu pe măsură (adică mutanții care se târau pe acolo, paznicii) și o voce care îți explică cum stă treaba.
* System Shock (1994) - mereu am adorat munca celor de la Looking Glass, mai ales intro-urile. S-a meritat să-mi fac atestatul despre ei.
* I Have No Mouth, and I Must Scream (1995) - dialogul și modul în care a fost interpretat voice-acting-ul mi s-au părut cu totul geniale. Și asta chiar e ceva.

Ce mi-a placut:
* Legacy of Kain: Soul Reaver (1999)
* Grand Theft Auto: San Andreas (2015) - mi-a plăcut mai mult ca introducerea în Vice City.
* Need for Speed: Porsche Unleashed (2000) - nu mă gândeam că o introducere într-un joc cu mașini poate fi așa faină. Am observat și modul cum folosesc lumina pentru a evidenția mașinile, ca și în modul de selectare dinainte de curse.
* Blood Bowl (2009)
* Psychonauts (2005)

Ce nu mi-a placut/Nu m-a impresionat in mod deosebit:
* Discworld Noir (1999) - nu mi-au plăcut efectele din timpul urmăririi. M-am pierdut de câteva ori în timp ce îl vizionam.
Votul meu merge la Azad.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Stokkolm »

Am jucat partea de Blood Omen din serie, dar nu m-am atins de vreun Soul Reaver, asa ca vad intro-ul pentru prima data, si cred ca e una din alegerile preferate din tot draftul. Poate ajuta ca stiu contextul si cine e Kain, dar si felul cum e construit intro-ul are un mare merit, voice acting-ul, textul. Si muzica e wow. Poate ce e mai ciudat e freza de Backstreet Boys a lui Raziel, dar pot sa accept aspectul asta.

Ce are Waaagh mai tare e Silent Hill in primul rand, si apoi Grim Fandango si chiar si Alone in the Dark.

Nu suficient cat sa surclaseze Syberia, System Shock, Fallout: New Vegas, Discworld Noir.

Vot Azad.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Mahdi »

Gurile rele vor zice că voi vota cu Waaagh pentru elogiul pe care mi l-a scris la duelul cu TG. Sau ca să mă răzbun pe Azad pentru pumnalul pe care mi l-a înfipt drept în inimă. Ei bine, gurile rele vor avea dreptate - voi vota cu Waaagh în această rundă, dar nu din motivele mai sus menționate. Căci inima mea e precum inima lui Lorkhan, e nevoie de mai mult de o împunsătură de cuțit ca să o frângi.

E adevărat că încărcătura cu adevărat nucleară e detonată de Waaagh în prima jumătate a listei. Silent Hill e un clasic, chiar dacă nu l-aș pune pe un loc 1, Planescape e un exemplu ca la carte de cum să dai spoilere gârlă fără ca privitorul să se prindă, iar Grim Fandango e probabil adventure-ul cu cel mai amuzant și mai mișto intro din draft. La Morrowind pot înțelege de ce unii votanți nu au fost dați pe spate de prezentare. Ce mă lovește însă acolo drept în nostalgie e tocmai finalul, cu vocea de fumător de skooma a lui Jiub. „Scoală-te, c-am ajuns în Morrowind”. Da, fiecare cu madlenele lui.

Nici mai departe lucrurile nu stau chiar așa de rău. La o primă vedere cele patru alegeri WH par să fie ceea ce trage lista în jos. Acestea sunt însă cum nu se poate mai diferite ca stil și realizare, monotonia din titluri nefiind reflectată în intro-urile propriu zise. Doar la Space Hulk recunosc că era să adorm puțin, acesta fiind poate cel mai sforăitor dintre intro-urile de pe listă.

La Azad apreciez varietatea alegerilor și faptul că niciuna nu e ceea ce numim colocvial o gherlă. Dar în același timp lista lui Waaagh beneficiază de avantajul familiarității mele cu titlurile, iar asta înclină balanța în favoarea lui.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Azad »

I'm not even crying, it's just raining outside.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by juve3332 »

Azad.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by ne0lith »

Lista lui Waagh are Silent Hill drept o alegere de exceptie, iar intro-ul din Planescape: Torment vine ca un evident numar 2 si pe scara mea, chit ca in parte datorita nostalgiei. Mergand mai departe, Morrowind e atmosferic peste tot, dar numai la intro nu, chiar uitasem ca are asa ceva si asta in conditiile in care e un joc ce mi-a placut foarte mult. Dintre Warhammer-uri, Space Hulk si Vermintide arata cel mai bine, insa n-as spune ca am ramas cu mai mult de atat din ele, nu sunt genul care sa iasa in evidenta pentru mine.

Azad, pe de alta parte, are Syberia, cu unul din cele mai bune intro-uri din draft, Fallout: New Vegas si nu in ultimul rand, Legacy of Kain, care mi-a facut o pofta teribila sa incep si eu o data seria asta, ca secvente am tot vazut.

Vot Azad.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by Azad »

Waagh, a fost o lupta pe cinste. GG!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Optimi - Waaagh! vs. Azad

Post by ola small dickie »

vot Waaagh!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests