Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by rdo »

Patrunjelu - pt TES, Diablo 1 si 2, Patrician, Heroes, Napoleon, Stronghold
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by MC »

Patrunjelu
Are o lista excelenta in general, insa intro-ul ala de la Diablo 2 Lord of Destruction m-a dat gata. Cred ca e unul dintre cele mai bune ever.
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by FlashBat03 »

Hellooooo! :mrgreen:

Câștigătorul acestei runde esteeeeee .... :shock:
Spoiler:
Puțin suspaaaans ... :o
Spoiler:
Fujin WINS
Image
Felicitări Pătrunjelu' ! :oops:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by Triggerix »

2 puncte pentru intro-urile pe care le-aș fi ales și eu, 1 punct pentru intro-uri bune care n-ar fi ajuns pe lista mea, 0 pentru chestiile nașpa. Here we go, cu mențiunea că aici era egalitate la mine, dar diferența a fost făcută de un joc care mi-a plăcut mai mult și despre care puteți citi mai jos.
Spoiler for Pătrunjelu':
Mi-au plăcut foarte tare:
  • Diablo II: Lord of Destruction care m-a atras prin atmosfera erei respective. Are acțiune și expunere interesantă.
  • The Devil Inside. La ăsta mi-a plăcut trecerea aia de la stealthy surveillance la stilul bombastic al gazdei show-ului respectiv. Plus că e un concept interesant care nu e foarte întâlnit în jocuri.
  • Napoleon: Total War. Faptul că îl văd pe domnul Born-to-party în persoană povestindu-mi cu atâta vervă mă sperie atât de tare încât a trebuit să fac alegerea asta. Glumesc, dar e fain că au decis să-l bage în frame pe nenea în timp ce arată pe fundal ce grăiește stimabilul.
  • Jazz Jackrabbit 2. Aici m-ai făcut să calc strâmb, Pătrunjelule, și să fac o alegere bazată 100% pe nostalgie. Să-mi fie rușine!
  • Persona 5 Royal. La ăsta mi-au plăcut la nebunie stilul (atât al animației cât și al muzicii) și cromatica.
Nu mi-a plăcut:
  • Diablo. Cumva intrigant pentru că celălalt mi-a plăcut dar ăsta mi s-a părut plictisitor (deși a rezistat aici zoomerița din mine până la sfârșit).
Spoiler for Stokkolm:
Mi-au plăcut foarte mult:
  • Oddworld: Abe’s Oddysee. La ăsta mi-a plăcut în mod special narațiunea, pe lângă poveste. Mi-a amintit de Dobby din Harry Potter dintr-un motiv sau altul.
  • Policenauts pentru că îmi plac intro-urile tip animație și pentru că m-a dus cu gândul la ceva intro de desene animate la care m-aș fi uitat când eram pitică.
  • Word of Warcraft care mi-a plăcut cu componenta fantasy cel mai tare. Nu-s mare amatoare a genului dar ăsta mi s-a părut că a fost ce trebuie.
  • Grand Theft Auto IV. Nu o să mint, după primele câteva secunde (după ce am râs) aveam de gând să închid videoul dar uite că m-am uitat la tot și bine am făcut.
  • Call of Duty: Black Ops. Nu-s mare fană a scenelor de tortură but he took it like a champ. So I have to stick with that.
Nu mi-au plăcut:
  • Final Fantasy VI. Aș minți dacă aș zice că m-am uitat la tot videoul pentru că n-am rezistat.
  • Hard Truck 2. Nu-mi plac mașinile și nu-mi plac nici camionetele și nici tirurile și cam atâta.
Mi-a plăcut în mod deosebit:
  • Fallout cu atmosfera lui dezolantă și vintage. Mi-a adus aminte de câteva filme care mi-au plăcut în mod special și mi-ar plăcea să și joc jocul cândva.
Tl;dr: vot Stokkolm.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by marvas »

eram sigur ca la final calculele o sa mi-l scoata pe Patrunjelu castigator, mai ales ca are 2 jocuri pe care le-am vrut si eu in lista. Dar m-am pripit.

La diferenta de un punct, vot pentru Stokkolm.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by Waaagh! »

Ma tem ca lista lui Stokkolm a trecut pe langa mine ca rapidul prin halta. Am apreciat totusi distopia din Oddworld si introul lui Fallout 1. In rest sunt chestiuni mult prea straine si distante, ce bat in directii pe care nu prea le pricep.

Nici Patrunjelu' nu m-a nimerit prea bine, dar are doua alegeri pe care le consider excelente, ambele din titluri Diablo. Diablo 1 in particular e un intro apasator pentru singurul joc intunecat din serie. Ar fi interesant de inteles cum am ajuns de acolo la petardele colorate ale prezentului. In rest, nimic ce sa ma impresioneze din cale afara.

Votez lista Patrunjelului.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by juve3332 »

Cu tot dragul pentru avantul gastronomic al Patrunjelului, mi se pare ca la draftul asta piftia i s-a cam lasat. Oblivion mi se pare de departe cea mai slaba alegere de pe primul loc, ilustreaza perfect alunecarea dinspre simplu inspre simplist, un exercitiu banal pe tema tolkeniasca. Daca i-as accepta existenta in draft, in niciun caz n-ar fi atat de sus, chiar si facand loc unui calup considerabil de nostalgie (a lui, nu a mea). Patrician 2 foarte paternalist si apeland la o viziune istorica putin scolareasca; The Devil Inside e un joc nemaipomenit de inventiv, dar intro-ul, considerat separat, te lasa usor perplex; pana si Diablo are parte de o prezentare destul de generica, e adevarat ca apasa pe cateva butoane bine-tintite (furci si topoare, focurile Gheenei), dar ii lipseste liantul narativ din majoritatea secventelor Blizzard; la HOMM IV imi vine greu sa iau in serios filmul, decat Jazz m-as fi gandit la un Captain Claw mai bine samd.

Stokkolm are alegeri mult mai serioase si clar mai apropiate de gusturile mele. La Oddworld (amuzanta si livrata cu stil metafora capitalista, fara sa creeze apasari ideologice), Fallout (am scris un intreg articol in revista pe marginea intro-ului) si Another World (ce calitate a executiei pentru perioada respectiva) ma gandisem pentru propria lista. Policenauts are tot farmecul acela optzecist al desenelor japoneze si o grafica incredibl desenata in timpul credits-urilor, Armored Core o prezentare realista pe care o poate aprecia si un umanist ca mine, WOW incapsuleaza perfect esenta jocului, FF 6 acea secventa iconica de mars fortat prin peisajul hibernal. Pe final, lista se mai inmoaie, dar, daca este sa iau punct cu punct, Stokk ia deja un avans considerabil din prima parte a clasamentului, singura data cand Patrunjelu' ii face competitie serioasa fiind Lord of Destruction.

In consecinta, asteptam sa creasca cozonacul pan' la urmatorul draft, iar pana atunci merg pe Stokk.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by joonior_bmf »

Intotdeauna am apreciat intro-ul din Lord Of Destruction. Toti sunt gangsteri pana cand Baal incepe sa gesticuleze. Oblivion: vocea lui Sir Patrick Stewart face orice sa sune mai bine. Heroes 4: ok, dar nu la nivelul precedentului din serie. Napoleon TW: memorabil; am aflat ca actorul a dublat si in limbile germana, franceza, si spaniola, not bad at all. Stronghold gave me a chuckle. P5R: foarte feel-good, colorat si dansant (not that I dance or anything).

Nu sunt amator de mecha, dar intro-ul din Armored Core e impresionant. Unul dintre cele mai aratoase din draft. Policenauts: apreciez animatia, si muzica e faina; adaugat pe lista de emulare. GTA 4: intro adecvat, desi as fi ales ceva turbo folk ca muzica de fundal. Oddworld si Fallout: nostalgia bait, greu sa nu placa. WoW: am o aversiune pentru MMOs, dar Blizzard face cinematici greu de ignorat.

Cu ocazia asta mi-am reamintit de Fujin si Jarek. Primul e cu puterea vantului si are un wookiee bowcaster din oarecare motiv. Jarek e ala care iti rupea piciorul la ligamentul de sub genunchi. So annoying. Greu de ales. Stokkolm mi-a primit votul.

le: aa, si Jarek se si izbea de pamant. pervers :x
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by TG »

Pătrunjelu

- sunt de acord cu ce zice juve, Oblivion e cea mai slabă primă alegere. Dar asta sună mai rău decât e în acest caz, am punctat oricum pentru că nu e un intro prost făcut și pentru valoarea sentimentală, fiind de altfel singura bucată de Oblivion nepângărită complet.
- intro-ul la Diablo 2 e chiar fain, probabil Blizzard at its best. Deja e un pattern aici, un alt intro pe care îl punctez, la un joc care nu merita să existe.
- super alegere Patrician III. Sigur, poate că nu l-aș fi ales așa devreme, dar intro-ul ăsta e mortal. O combinație de naivitate, imaginație și speranță, care îți imprimă un sentiment de aventură de neegalat. L-am văzut de fiecare dată când am început un joc nou. Și dacă ar fi să estimez, cred că am lejer peste mia de ore în jocurile astea.
- The Devil Inside nu l-am prea simțit. N-am înțeles nimic și nu mi-a transmis nimic.
- Diablo din nou, vai de plm. Merge și ăsta, primul Diablo e mai creepy, pentru câteva minute te-ar păcăli că nu e un exercițiu virtual de moarte a creierului și alungarea principiilor de gamer.
- Heroes e ca datul cu mingea în bară, din poziție de offside, după ce ai faultat un jucător și fluierase deja arbitrul. Și ăsta și H3 sunt niște alegeri mindfuck, pe care nu le înțeleg deloc. Adică pe bune, cineva chiar s-a uitat la intro-urile astea până la final? Wow.
- nu știu de unde ai scos Napoleon, dar e ok. I dig it, genul de alegere venind din străfundul mării, nu m-aș fi gândit în veci la ea.
- pentru nostalgie, Jazz ar primi notă de trecere. Problema e că nu mă leagă nici o nostalgie de el, sorry.
- mi-ar fi plăcut să văd mai multe alegeri de valoarea Persona 5, foarte faină dinamica, culorile, plm, tot zic că o să joc și eu vreunul
- Stronghold mi se pare altă alegere de nostalgie, dar îmi place totuși ce au făcut cu acest intro, așa că îl punctez


Stokkolm

- Oddworld e alt titlu clasic de care nu mă leagă vreo valoare nostalgică. Însă intro-ul e bun oricum o dai.
- Policenauts e genul de alegere la care mă aștept de la Stokkolm. Nu m-aș fi gândit la ea, but fuck did I like it.
- Fallout era my get out of jail card dacă mai pierdeam vreo alegere, un intro simbolic pentru RPG-uri
- Armored Core e una din mega-surprizele draftului, nu văd cum s-ar putea uita cineva la el și să nu fie entuziasmat pentru joc
- WoW e Satana evident. În esență dacă vreau să explic cuiva rapid tot ce-a fost neînregulă cu jocurile pre-Skyrim, îi arăt WoW, lol. Acestea fiind zise, intro-ul doar m-a lăsat indiferent, nu e la fel de reușit ca cele pentru Diablo
- Another World e un dezmăț de creativitate, un exemplu de less is more ca intro, bună alegere
- probabil mulți dintre votanți nu știu cât de simbolic e intro-ul la Final Fantasy VI, nu m-a ținut prins jocul în sine, dar întotdeauna am apreciat atmosfera mai serioasă, iar intro-ul reflectă bine asta
- Hard Truck 2 nu mi-a spus nimic
- nici GTA 4 nu prea m-a dat pe spate, am jucat recent jocul și m-am plictisit până să primesc controlul.
- amuzant e că am jucat și terminat Black Ops, campania single evident. Surprinzător de bine realizat, nu se apropie de Spec Ops, dar strict ca intro, face o treabă foarte bună


All in all, două liste bunicele, dar Stokkolm pleacă acasă cu un avantaj de 3 puncte și votul meu.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by Stokkolm »

La Oblivion apreciez secventa de bird's eye view catre orasul imperial, mai ales in contextul cand a fost lansat jocul, era un moment special. Dar mereu am fost de parerea Patrick Stewart a fost un mismatch pentru joc si si-a irosit talentul.

O chestie care m-a pus pe ganduri la Napoleon: chiar ar fi spus personajul istoric "Je suis Napoleon!"? Pentru noi e un nume iconic, dar la acea vreme erau destui francezi cu numele asta. Mai degraba imi imaginez ca s-ar fi mandrit cu numele de familie Bonaparte.

In ce priveste lista mea recunosc ca GTA IV si Black Ops au fost improvizate din cauza ca am ramas fara optiuni. Nu consider ca sunt intro-uri rele, chiar deloc, dar in mod normal nu le-as fi avut pe lista. In schimb nu mi-e rusine cu Hard Truck 2. Desi nu am jucat niciodata jocul, il gasesc nostalgic pentru ca are un stil reprezentativ pentru acea perioada. Si muzica e chiar metal.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by Azad »

De pe lista lui Patrunjelu' nu am rezonat cu prea multe, din pacate. Desi Oblivion il are pe Patrick Stewart, tot nu mi se pare un intro memorabil. Nu e o introducere slaba, doar ca in afara de Patrick Steward nu prea are nimic going for it. Intro-ul de la Diablo mi-a placut, e creepy si interesant. Diablo II e ok-ish el asa, doar ca mi se pare sub intro-ul primului. In schimb, Persona 5 Royal mi se pare ca are unul din cele mai misto intro-uri din tot draftul. Super alegere. Napoleon: Total War imi place, asa cum imi plac toate intro-urile de la jocurile Total War, iar Stronghold e tare simpatic. Restul nu prea m-au atins, din pacate.

Din pacate, Persona 5 de unul singur nu face fata unor alegeri ale lui Stokkolm precum Policenauts, Armored Core sau Final Fantasy VI. Intro-ul de la Oddworld ne prezinta o distopie fara sa ni se bage pe gat prostioare pseudo-deep, primul Fallout are un intro genial si nici cu Another World nu mi-e rusine. De la WoW parca mi-ar fi placut mai mult intro-ul lui Wrath of the Lich King, sincer sa fiu. GTA IV e una din slabiciunile inceputului meu de adolescenta, nu pot sa nu-l votez. Hard Trucks 2 e ales la fel ca NFS Porsche-ul meu, deci nu pot decat sa respect alegerea asta. Black Ops nu prea m-a impresionat din pacate, dar nu e un intro slab.

Votez Stokkolm, cu multa apreciere pentru Persona 5 Royal al lui Patrunjelu'.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by Mahdi »

Destul de greu acest vot. Rezonez poate mai mult cu lista lui Pătrunjelu', în timp ce titlurile lui Stokkolm îmi sunt mai puțin familiare. Pe de altă parte, luând intro-urile la puricat, găsesc intro-urile lui Stokkolm ceva mai constante în calitate. Regret că nu merg mai departe filmulețele din Diablo, dar votul se duce de această dată la Stokkolm.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by ne0lith »

De la Stokkolm mi-au placut foarte mult Oddworld, Fallout si Another World, pe cand lista lui Patrunjelu nu m-a nimerit mai deloc. Ce-i drept, Oblivion mi-a facut chef de a-l incerca, pana mi-am amintit de plictiseala din Skyrim, iar the Devil Inside are la randul sau un intro interesant. In rest nu prea rezonez cu alegerile lui, asa ca votez Stokkolm.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Optimi - Pătrunjelu' vs. Stokkolm

Post by ola small dickie »

vot Pătrunjelu'
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests