Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 20.05 la ora 20.


ola small dickie
  1. Day Of The Tentacle (1993)
  2. Carmageddon (1997)
  3. Outlaws (1997)
  4. Grand Theft Auto V (2013)
  5. Little Big Adventure 2 (1997)
  6. Prince of Persia (1989)
  7. Quake II (1997)
  8. Sam & Max Hit the Road (1993)
  9. Freddy Pharkas: Frontier Pharmacist (1993)
  10. Duke Nukem Forever (2011)
Descrieri
TG
  1. Half Life (1998)
  2. Deus Ex (2000)
  3. Dark Souls (2011)
  4. System Shock 2 (1999)
  5. The Void (2008)
  6. F.E.A.R (2005)
  7. Brutal Legend (2009)
  8. Hitman: Contracts (2004)
  9. Grand Theft Auto: Vice City (2002)
  10. Wild Arms (1996)
Descrieri

Image

Spoiler for voturi:
ola small dickie
  1. marvas
TG
  1. TaikoKaira
  2. Flashbat03
  3. Azad
  4. ne0lith
  5. juve3332
  6. Waaagh!
  7. joonior_bmf
  8. Triggerix
  9. Pătrunjelu'
  10. Mahdi
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by marvas »

la diferenta de 3 puncte, vot pentru putza mica.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by ola small dickie »

Marvas a terminat repede cu acest duel

Dar oricum o sa pierd, pt mine puteti vota si din mila, e ok
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by TaikoKaira »

ola small dickie:
Spoiler:
Ce mi-a placut in mod special:
* Day Of The Tentacle (1993)
* Outlaws (1997)
* Freddy Pharkas: Frontier Pharmacist (1993) - masterpiece

Ce mi-a placut:
* Grand Theft Auto V (2013)
* Little Big Adventure 2 (1997)
* Sam & Max Hit the Road (1993)
* Prince of Persia (1989)
* Duke Nukem Forever (2011)

Ce nu mi-a placut/Nu m-a impresionat in mod deosebit:
* Carmageddon (1997)
* Quake II (1997)
TG:
Spoiler:
Ce mi-a placut in mod special:
* Half Life (1998)
* Dark Souls (2011)
* System Shock 2 (1999)
* F.E.A.R (2005) - asta mi-a plăcut super mult. Intră la preferatele mele.
* Wild Arms (1996)

Ce mi-a placut:
* Deus Ex (2000)
* The Void (2008)
* Brutal Legend (2009)
* Grand Theft Auto: Vice City (2002)
* Hitman: Contracts (2004)

Ce nu mi-a placut/Nu m-a impresionat in mod deosebit:
-
Vot TG.

P.S. Votez scurt ca să am timp să aleg la toate. Revin cu opinii mai detaliate mai târziu dacă mai e vreme.
Last edited by TaikoKaira on 18 May 2020, 23:01, edited 2 times in total.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by FlashBat03 »

Hello! :lol:

Câștigătorul votului meu este ... :o
Spoiler:
Jax sau Sub-Zero ? :shock:
Spoiler:
Image
Felicitări TG :oops:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Azad »

Desi ola are niste alegeri frumoase, lista lui TG domina complet meciul asta. Vot TG.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by ne0lith »

Votez TG aicea.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by juve3332 »

1. Intr-adevar, scena dialogului dintre cele doua mase amorfe e legendara, insa, per total, HL are un intro mult mai complex si bine-construit. 0-1.

2. Niciuna dintre alegeri nu ma unge la suflet. Expozitiunea din Deus Ex e interesanta, dar mi se pare ca nu depaseste conditia functionalului, iar la Carma singura smecherie este victima de la sfarsit, asta daca nu aveai pana atunci habar de ce se intampla de fapt in jocul asta. 0-1.

3. Outlaws mi se pare foarte misto desenat, dar cam taraganat si putin lipsit de acel je ne sais quoi al jocurilor Lucas Arts nouazeciste. Personajul negativ ochelarist aduce putina tensiune, iar avand in vedere ca de partea cealalta se afla o mostra de fantasy searbad, nu pot sa-l las pe ola cu ea in mana. 0,5-1.

4. Hm, aici lucrurile se complica putin. Primul calup de imagini din GTA 5 e foarte intrigant: nu de multe ori incepe un joc cu o inmormantare, iar tipii care dau tarcoale aduc un aer si mai sinistru inerentei morbiditati. Pazesc pe cineva din alaiul in doliu? Sunt impreuna ori separati? Stiu unii de altii? In fine, creeaza niste asteptari, care sunt brusc frustrate de inceperea secventei de la psiholog. Ei bine, aici m-a cam pierdut. Nu numai ca motivul mafiotului la examen freudian e cam fumat, dar si personajele nu fac decat sa se afunde cat mai abitir in clisee. Simpatica prezentarea orasului, dupa care, pac, apar baietii de cartier. Intuiesti ca probabil toate aceste destine vor fi la un moment dat legate intre ele, dar impresia dupa vizionarea strict a introului e una de confuzie. Poate e o punere in scena inteligenta, retrospectiv vorbind, dar cu ola nedand vreo explicatie si nestiind personal jocul, am ramas cu cateva semne de intrebare mai curand enervate, decat cu o senzatie misto de anticipare.

La SS2 nu ma pot ralia cu toata inima corului de laudatori. E cu siguranta mai bun decat media shooterelor de la vremea respectiva, dar tot cred ca se puteau gasi modalitati mai eficiente de a prezenta evenimentele din trecut decat informarea foarte seaca din primele zeci de secunde. Pe de alta parte, muzica e blanao, iar sfarsitul e foarte misterios. Singura problema e ca totul se desfasoara cam pe repede inainte, mesajul e greu inteligibil si sunt foarte mari sanse ca o proportie insemnata de jucatori sa treaca prin el ca prin branza. E o demarcatie intre a fi subtil si totusi a-ti face mesajul sa ajunga la public, iar mie mi-e teama ca Looking Glass face o periculoasa echilibristica. Totusi... 0,5-1,5.

5. Mi-a placut mai mult decat ma asteptam LBA2, nu-mi amintesc sa-l fi vazut pe vremuri, cred ca mereu am avut versiunea sparta. Foarte bucolic, dar intr-un sens bun, e foarte "francez", daca intelegeti ce vreau sa spun. Si The Void e simplu si de impact, ambele sunt alegeri inspirate. 0,5-1,5.

6. Cei doi participanti continua sa mearga cot la cot, de data asta cu doua introuri mai usurele. PoP are acea imagine superb colorata a titlului jocului, care pune in umbra tot restul desfasurarii ulterioare mai previzible. Dar, parca e prea putin sa-l punctez doar pentru asta. F.E.A.R. este un pic ambiguu, dar reuseste sa te atraga (si socheze) prin actul inexplicabil de canibalism. Probabil ca e introul mai bun (cu siguranta mai visceral), dar pot aprecia si clasicismul de cealalta parte a baricadei. 0,5-2.

7. La Quake nu identific nicio veleitate, insa nici Brutal Legend nu m-a dat pe spate. E dragut, gadila tartita rockerului de moda veche si, desi sunt un techno head, pot sa inteleg noianul de referinte culturale la care jocul face apel. Hai sa fiu baiat gigel cu ola, ca mi-a mai tot tinut companie prin carciumi. Ramane 0,5-2.

8. Sam si Max imi sunt uber-simpatici, iar introul e suficient de zanatic (desi nu neaparat memorabil) incat sa imi smulga cateva zambete. Dar Hitman: Contracts mi-a placut destul de mult. Descrierea modalitatii de functionare a pistolului mi se pare o pastila foarte inteligenta pentru introducerea unui joc in care vei juca rolul unui asasin: e impersonala, livrata cadentat si iti face parul sa se zbarleasca. Apoi secventele frumos coregrafiate cu insusi asasinul ranit (vanatorul vanat), care de-abia se mai taraste pana intr-o camera anonima, ma rog, totul e de efect si se imbina la fix. Nu e nici pe departe rocket science, dar mi se pare ca intregul atinge un echilibru perfect intre mister si informatie, tensiune si naratiune. Un exemplu de executie care ridica filmul deasupra simplei sume a partilor lui. 0,5-3.

9. Eeee, aici o festeleste rau ola. Freddy Pharkas e un adventure foarte simpatic, l-am si avut in lista la draftul dedicat, dar introul acela cantat este o nenorocire, o blestematie, o corvoada. Ma mir ca a putut cineva sa-l urmareasca pana la capat. Un fel de Noroc la pet, nu inteleg ce s-a intamplat aici. Iar marele ghinion face sa se dueleze si cu Vice City, pe buna dreptate considerat de TG cel mai reprezentativ pentru ce se vrea a fi seria.

Cum ultima alegere nu mai conteaza, il votez pe TG, desi nu-mi scapa ironia de a-mi decarta obolul democratic in curtea cuiva caruia mai degraba i-am dat bere decat de la care sa primesc prinosuri alcoolice.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Waaagh! »

Il votez pe TG fara probleme aici, in ciuda unor alegeri cel putin stranii (HaLf-LiFe lololol).
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by joonior_bmf »

In continuare apreciez clasicele propuse de ola, dar milenarul superficial din mine inclina spre alegerile lui TG.
vote for TG
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Triggerix »

Am zis deja că TG are lista mea preferată, deci vot TG.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Magicake »

TG
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Mahdi »

TG
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by Stokkolm »

juve3332 wrote: 19 May 2020, 01:33o mostra de fantasy searbad
Oh boy :o

Vot TG, la limita.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by ola small dickie »

Vot ola small dickie

Vot hetero
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by TG »

Fara ola nu faceam nimic la acest draft, m-a trecut de 2 runde. Un Silva Pale Ale in loc de vot pentru el!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Sferturi - ola small dickie vs. TG

Post by ola small dickie »

Ai zis ai zis. Am facut un mental note. Dai o silva pale ale la prima intalnire. E ok si orice bere, nu fac nazuri
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests