Quake Champions

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Quake Champions

Post by joonior_bmf »

HUMILIATION!
phpBB [video]
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Quake Champions

Post by ne0lith »

Vai, ce descrieri triste cand vorbesti despre motherfucking Quake, lel. Campioni, abilitati. Astept si DLC-ul cu autoaim.

phpBB [video]


Un Quake 3/Live relansat cu un engine nou ar fi fost suficient pentru a genera o tona de interes publicului caruia se adresa seria pana acum, dar cine ar vrea asa ceva cand poti acapara segmentul casual pentru care Overwatch e mana cereasca.

Macar mi-am amintit de ce vechile titluri sunt legendare.

phpBB [video]
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Quake Champions

Post by DarthZombie »

Man I love Nix too, she's very fast, she can get quickly into spots and she is hard to catch! Thank you Bethesda, you fucking monster!
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Quake Champions

Post by Stokkolm »

Nix?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Quake Champions

Post by Waaagh! »

Fîța aia din clip cu pamatuf bleu.

I want 0ldskvvl Quake-like stuff back.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Quake Champions

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Quake Champions

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Quake Champions

Post by .chester »

Mai stiti cum pe vremea lui Quake III Arena unii il pronuntau "Quick"? That really used to rustle my jimmies.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Quake Champions

Post by ola small dickie »

Am colegi la serviciu care pronunta skype scaipi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Quake Champions

Post by .chester »

Ski-pi.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Quake Champions

Post by Waaagh! »

Mai dam si noi un quick? A fost frumos in seara aia cand ne-am inteles sa tragem toti dupa Soarecu. :mrgreen:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Quake Champions

Post by DarthZombie »

Eu m-as baga, spuneti ora si fac bunnyhopping pana la voi.
KalRa

Re: Quake Champions

Post by KalRa »

Salut.

Am primit trei coduri suplimentare pentru closed beta. Cine are nevoie sa-mi dea mesaj privat. Dupa amiaza, cand ma trezesc, le impart la primii trei useri de la care am primit mesaj.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Quake Champions

Post by Magicake »

phpBB [video]

TB raises valid points vs purists. Game looks neat so far.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Quake Champions

Post by DarthZombie »

TB exagereaza imho. Eu am jucat cateva sute de ore bune de Quake Live, dar Bethesda l-a facut progresiv praf si pulbere iar transferul pe Steam a fost facut deanpulea si fara niciun anunt. L-as fi jucat in continuare daca nu se intamplau chestiile astea. Totodata mi se pare ciudat ca el se ia cu atata patos de "puristi" cand el ar face acelasi lucru cu fighting games. Si mai bizar mi se pare ca el tot vorbeste despre cum industria jocurilor e mai sanatoasa cu cat mai multa diversitate de jocuri dar pe urma isi argumenteaza pozitia in functie de popularitatea unui joc, netinand cont de nimic altceva [din lista de alternative doar Quake Live a venit cu marketing si de la un studio cunoscut, restul au fost joculete indie obscure, guess how popular those are going to be]. Imi place de TB, dar de la o vreme pare mai pus pe harta decat niciodata, si omul are un istoric destul de trist in aceasta privinta.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Quake Champions

Post by ne0lith »

Nu mi se par valide argumentele de acolo. In primul rand, el raporteaza o serie de renume precum Quake la productii ale unor studio-uri necunoscute si de aici trage concluzia ca shooterele arena in sine nu mai pot vinde. La fel de bine ai putea spune ca nici un Warcraft 4 fidel seriei nu ar prezenta interes pentru public, pentru ca daca producatori mai mici nu au avut succes cu RTS-uri in ultimii ani, nici Blizzard nu va avea. Kinda boggles your mind. Da, ID nu e la aceeasi scara cu Blizzard cand vine vorba de fani, insa tot trebuie sa le recunosti statutul de top si puterea de atractie in segmentul asta de jocuri.

Doi la mana, cand vorbesti obsesiv despre faptul ca un Quake ce urmeaza tendintele momentului se vinde mai bine decat unul "pur", cam orice critica devine irelevanta. In felul asta poti justifica orice chestie negativa a jocurilor din ultimii ani, de la microtranzactii pana la liniaritate excesiva in single player, dificultate scazuta si cutscene-uri interminabile. "Daca asta vrea lumea..."

Sa nu mai zic ca argumentul sau principal, cum ca schimbarile astea pentru a atrage un public casual si numeros vor duce la venituri mai mari, e cel mai evident lucru din lume. Asta nu e un criteriu ce ar trebui comentat prea mult intr-o critica despre jocuri.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Quake Champions

Post by Magicake »

Chiar nu cred ca indie arenas au fost la atat dezavantaj fata de un presupus arena shooter de la id. Nu cat timp exista indies super populare. Toxikk a avut toate sansele sa acopere nisa, l-am luat la early access acum 2 ani, prea putine update-uri consistente, prea rar. Prea putin content. Daca ei cred ca stau cu jocul lor pe hard 3 ani pana lanseaza o noua harta, se inseala.

Tbh, daca esti AAA si faci un nou joc multiplayer, ideea e sa tintesti sa ai playerbase comparativ cu jocurile multiplayer ale momentului. Adica Dota si CS GO. Quake Live pe steam a atins maxim 6k jucatori. Nu stiu cati avea inainte de Steam, dar tin minte ca nu ma dadea pe spate relativ la CS 1.6 cand il jucam in browser. 6k? 476k joaca CS GO live la momentul scrierii. De ce ar vrea cineva sa faca un joc care nu incearca sa atraga cat mai multi jucatori? Nothing bad in doing it either. Uite niste reviews pentru Quake Live pe Steam:
A fantastic game, but I cannot recommend it for new players.
If you have played Quake III before, you know what to expect. But new players are often quickly kicked from servers.
I don't recommend this game not because it's a bad game, but because the game has a very noob-unfriendly community.
The game is very good, the negative review is for the people that still play it. If you're new to the game - don't bother. The servers are full of old basement dwellers that won't give new players a chance.
One of the best FPS of all time, but the brazilian community is toxic af, they pretend to be pro and curse every new player.
I really don't get why a clique of players act like that way, if they like the game, they should act friendly to atract more players, instead of put away them.
This game is good game but community sucks, i played first match and went 0/3 and they voted to kick me. Not worth playing. :(
Toate de pe prima pagina. Noul Quake permite jucatorilor frustrati de mai sus sa joace arena shooters populare, din nou. Again, nothing bad in that.
Doi la mana, cand vorbesti obsesiv despre faptul ca un Quake ce urmeaza tendintele momentului se vinde mai bine decat unul "pur", cam orice critica devine irelevanta. In felul asta poti justifica orice chestie negativa a jocurilor din ultimii ani, de la microtranzactii pana la liniaritate excesiva in single player, dificultate scazuta si cutscene-uri interminabile. "Daca asta vrea lumea..."
Adica vrei sa zici ca altii pot sa cantareasca altfel lucrurile care ti se par negative? Asta e evident. Devin irelevante criticile aduse partilor care fac jocul sa atraga jucatorii average. Modernitatea nu va scuza niciodata, de exemplu, gameplay unbalanced.


At the end of the day, nisa aia de 800 de jucatori (new peak) care ii dau pe cei noi afara, merita atat efort financiar? Si sa faci parte din ea, si nu cred ca ai spune da.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Quake Champions

Post by DarthZombie »

Toate comentariile alea despre comunitate se pot aplica lejer la orice joc popular, inclusiv aia cu comunitatea braziliana. CSGO? Plin fie de elitisti care refuza sa coopereze deindata ce face un coechipier o greseala, de rusi carora trebuie sa le dai mute pentru ca vorbesc in ruseste incontinuu si nu te lasa sa te concentrezi si un 10% care isi vede de treaba si se comporta decent. Dota? La fel. Rocket League? Vai de capul meu in ce hal de toxici pot sa fie unii! The list can go on and on, nu cred ca exista comunitatea vreunui joc cat de cat popular care sa n-o ia pe ulei grav.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Quake Champions

Post by Magicake »

DarthZombie wrote:Toate comentariile alea despre comunitate se pot aplica lejer la orice joc popular, inclusiv aia cu comunitatea braziliana. CSGO? Plin fie de elitisti care refuza sa coopereze deindata ce face un coechipier o greseala, de rusi carora trebuie sa le dai mute pentru ca vorbesc in ruseste incontinuu si nu te lasa sa te concentrezi si un 10% care isi vede de treaba si se comporta decent. Dota? La fel. Rocket League? Vai de capul meu in ce hal de toxici pot sa fie unii! The list can go on and on, nu cred ca exista comunitatea vreunui joc cat de cat popular care sa n-o ia pe ulei grav.
Da, orice joc cu servere publice are problemele astea. Orice permite interactiune intre persoane random are problemele astea. Dar CS GO, Dota si Rocket League pot face jucatorii sa se intoarca la joc. Quake Live nu prea poate. Tipuri diferite de toxicitati, observi aceeasi diferenta intre CS GO si CS 1.6 diehards. Prima e regular assholery, a doua e downright cult-like purging (this is more accurate than you think, esenta e eliminarea a tot ce nu e compatibil cu valorile comunitatii minuscule i.e. ultimii ramasi).

So basically ideea din video e ca pentru doritorii de arene clasice exista optiuni in ziua de azi: Quake Live itself (sunt sigur ca aia 800 jucatori assholes joaca modurile clasice, doar n-or fi entuziasti ai loadout-urilor, si Quake Live s-a gasit sa faca treaba mai buna ca Modern Warfare), Toxikk, celelalte arenas random, si daca info din video se adeveresc, Quake Champions cu setari clasice. Daca si cu atatea optiuni care se incadreaza la Quake clones, comunitatea arena tot mica e...

Btw, mie personal ce vad in video mi se pare un arena shooter legit si fara setari clasice. Cum a mentionat si TB, e acelasi skill-based Quake, dar cu skill floor mai low, pentru a fi mai accesibil jucatorilor de rand. Astea nu afecteaza jucatorii hardcore al caror stil de joc nu se intersecteaza cu noile aditii.
Last edited by Magicake on 17 May 2017, 00:27, edited 2 times in total.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Quake Champions

Post by ne0lith »

@Patrunjelu: Problema cu argumentul bazat pe popularitate este ca nu prea are legatura cu plangerile fanilor. Ei vorbesc despre gameplay, TB despre bani si nu se ajunge nicaieri. Cum ar fi sa dai replici "da, dar se vinde," la orice joc ce trece peste aspecte importante ale predecesorilor? Efectiv omori discutia, nici n-ar mai fi nevoie de clipuri de genul asta cand am putea sa ne uitam toti la niste grafice de popularitate pentru a decide meritele jocurilor.

Criticile aduse partilor ce atrag jucatorii average sunt departe de a fi irelevante daca tinem cont de faptul ca jocul face parte dintr-o serie foarte apreciata, iar partile alea merg contra a ceea ce se astepta.

Cat despre Quake Live, a fost abordat cu picioarele din prima: de la inabilitatea de a face custom servers cand era inca in browser (exceptand conturile premium pentru care plateai o suma cam ridicola avand in vedere vechimea jocului), pana la update-urile stupide si realizarea tranzitiei spre steam abia dupa ce jocul era ca si mort, lag-ul inexplicabil ce exista chiar si in ziua de azi, nu ma mir ca nu e foarte jucat.

Eu raman cu parerea ca o revitalizare cu pastrarea mecanicilor fundamentale din titlul anterior ar fi fost un succes mult mai mare decat Toxikk si altele, chiar nu vad rostul comparatiei. Cum am zis, nici Warcraft 3 nu mai e jucat cam din aceleasi motive de varsta si lipsa de suport ca si QL, insa ar fi nerealist sa te bazezi pe asta pentru a prezice esecul unui succesor fidel seriei. Nu ar fi prima oara cand s-ar dovedi ca interesul se pastreaza de-a lungul multor ani.

Da, este evident ca mergi mai la sigur cand mizezi pe publicul casual si tendintele moderne, dar daca principalul interes e numarul de jucatori, inseamna ca e ok sa mearga in orice directie cat timp vor atrage lume si discutiile despre joc in sine ar fi cam inutile, ar deveni discutii despre business.

Oricum, din moment ce nici una din taberele astea nu poate demonstra succesul ce l-ar fi avut un Quake old-school adus la zi doar dpdv tehnic, nu pot sa zic decat ca speram ca monologul ala sa fie mai la obiect.
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests