Death Stranding

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Death Stranding

Post by TG »

Practic un mega compliment. Oamenii care cred ca jocurile video ar trebui sa le respecte timpul au probleme mentale.

Iti respecti singur timpul si nu te mai joci daca chiar e, nu te plangi ca jocul nu e centrat pe tine si nevoile tale.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Death Stranding

Post by MC »

Eu jucandu-ma imi respect timpul.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Death Stranding

Post by Magicake »

Ma concentram pe partea cu "in love with itself" mai mult. Cat despre partea cu respecting time, acum e la latitudinea fiecaruia cum o interpreteaza. Mi se pare ca in cazul de fata se referea la puzderia de mecanici care consuma timp fara un reward tangibil si nu cred ca e neaparat gresit ce zice. Adica nu-i o chestie gen "jocul asta nu e pentru mine deloc, de ce nu e pentru mine".

Ma rog, eu sunt de parere ca desi jocurile sunt "arta", nu stai pe scaun si privesti/asculti un joc, iar Death Stranding nu cred ca e prea concentrat pe chestia asta. Cred ca e ceva adevar in chestia cu Kojima care de fapt vrea sa faca un film dar nu prea are ocazia :lol:

Anyway, just chiming in, nu o sa joc ever jocul pentru ca... nu-i pentru mine.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Death Stranding

Post by McWilliams »

@TG: Pai nu se joaca. Munceste. Gaming-ul este, intai, un job pentru Sterling. Asa ca il inteleg cand spune ca Death Stranding este o pierdere de timp pentru el. Si cand a terminat cu Death Stranding ca parte a job-ului, l-a lasat deoparte. Pentru ca isi respecta timpul.

Si da, jocul pare ca este facut de cineva care se destinde cand ajusteaza marimea la diagrame si pie-charts in powerpoint. To each his own, daca asta ti-e fetisul, dar asta nu doar ca nu e pentru toata lumea, ci te face un dubios mai mare decat von Trier. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Death Stranding

Post by TG »

Lol, nu am de gând să-l joc prea curând. Nu luam apărarea jocului, cât condamnam tâmpenia scrisă și chiar luată în serios (sau așa părea inițial). Nu știu de ce era nevoie să scrii în somn pe aici, Pătrunjelu a expus destul de ok ideea.

Doar că mie mi se pare de prost gust tocmai venind din perspectiva lui și mai ales având în vedere că anul asta cei care recenzează prin locurile populare (sau care sunt ei populari) mai că au explodat de la atâta entitlement.

Poți să zici că un joc își ratează scopul dacă crezi asta, sau că e o prostie, whatever. Dar că nu îți respectă timpul? Chiar și în acest context al filmulețelor de 2 ore, tot o dubioșenie rămâne - emisă de cineva al cărui "job" ar trebui să fie analiza de jocuri, să mori de râs nu alta. Nu stau să caut, dar fac pariu că e fan al vreunei serii Ubisoft. Alea îi respectă timpul.

Mă lași...

O fi doar antipatia mea pentru toți căcățeii ăștia cu following, poate că nu îi gust la fel de bine. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Death Stranding

Post by McWilliams »

This guy does not know Jim Fuckin' Sterling, son. :lol:

Cineva sa-l educe pe TG, va rog.



Fan Ubisoft, auzi la el. Nu exista emoticons suficiente in lume pentru a oferi o reactie la asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Death Stranding

Post by TG »

Scz, nu stiam ca esti fan. "Jim fuckin' Sterling"... am ras, a fost mai cringy si decat ce ragaie el despre jocuri. Evident ca nu il "stiu". :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Death Stranding

Post by McWilliams »

Nu trebuie sa fiu fan ca sa recunosc ceva important. Nu sunt fan Hideo Kojima, dar asta nu inseamna ca il clasific drept fan Ubisoft. Hai, macane pe alt topic, te rog.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

Am ajuns în weekendul ăsta în capitolul 3, iar zvonurile despre goliciunea împăratului mi se par exagerate. Nu e gol-pușcă, ci poartă niște chiloți destul de cool.

Este un joc open world, iar asta implică din start un consum mare de timp. Merge jucat în tihnă, în sâmbete mohorâte de toamnă-iarnă. Deocamdată nu s-a instalat la mine plictisul ăla asociat cu genul ăsta de joc. Are avantajul că e plin de idei crețe, entertaining în mod mai mult sau mai puțin voluntar. Sunt surprins cât e de bine optimizat - arată foarte mișto și se mișcă bine și pe un base PS4.

Este de asemenea un joc pur kojimesc. Dacă n-ați mai jucat vreun Metal Gear Solid până acum, așteptați-vă la cele mai ridicole filmulețe și dialoguri. În ciuda actorilor și stilisticii de cool SF, intriga e de anime pur. Pe mine mă amuză teribil (și chiar mă înduioșează). Nu are nicio legătură cu MGS, dar multe procedee narative și motive kojimiene se regăsesc și aici.

Overall, not bad. Să vedem cum evoluează.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Death Stranding

Post by tnt »

Abia astept sa ma plimb de nauc, ce sa mai...

phpBB [video]
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

Vezi că iar o să faci cu nervii ca la MGSV :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Death Stranding

Post by tnt »

Nu mai, gata, m-am lamurit cu Hideous Kojima, fug in lumea mea cand aud de jocurile lui.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

:lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Death Stranding

Post by DANiel »

Într-un final am apucat să intru și eu în el. Prima lucru care mi-a sărit în ochi (sau urechi) este muzica din el, care în opinia mea se potrivește perfect cu peisajul jocului. Interesantă ideea jocului, dar sper să nu fie prea mult frecuș până ajung la ceva acțiune. Cu toate că din câte văd, este un soi de simulator de FAN Courier.

EDIT: dar cred că un film de Hideo Kojima, sau măcar implicarea lui in el, ar fi chiar interesant. Jocul in sine este foarte "artistic", și tot ce ține de cutscenes (cel puțin pentru mine) pare foarte bine șlefuit.
Morphine
Space Invader
Posts: 10
Joined: 28 Nov 2018, 16:10

Re: Death Stranding

Post by Morphine »

Mie mi-a placut foarte mult. Clar e un joc de nisa, are un target mai restrans. Imi plac genul asta de jocuri care au curajul sa exploreze idei noi, lumea gaming-ului ar fi mai saraca fara astfel de "pioneri". Astept noutati referitoare la noul proiect. Am inteles ca va fi ceva sf.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

phpBB [media]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Death Stranding

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests