GTA V

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: GTA V

Post by DarthZombie »

In acelasi timp au trecut 10 ani de atunci. Acuma na, zic si eu ca oamenii se mai plictisesc sa faca jocurile IN ACELASI FEL, asa cum si unii jucatori se plictisesc. Pentru mine o serie de jocuri cu adevarat buna e aia care tot incearca lucruri noi, elemente de gameplay diferite si stiluri care sa nu semene. GTA marcheaza toate aceste aspecte de la 3 incoace, iar asta nu poate sa fie decat bine. Pe langa faptul ca exista Saint's Row, dar eu personal m-as fi saturat sa vad Rockstar milking the jokes in incercari disperate de a face comedie si de a oferi zany moments pe intregul parcurs al jocului. Nu neaparat pentru ca nu mi-ar fi placut stilul, ci pentru ca la un moment dat ti se cam termina rezervorul de bancuri, ramai fara inspiratie sau naiba stie mai ce te face sa ajungi sa reciclezi bancuri vechi de 15 ani in speranta ca nimeni nu se prinde.

Oricum nici 4 si nici 5 nu sunt sumbre, au destul umor strecurat prin tonul serios. Cat despre gameplay, cu toata aprecierea pentru GTA 3 si VC, dar au imbatranit ca laptele chiar si raportat la alte cult hits contemporane lor. Controlul personajului este ciudat [e clar ca au fost gandite pentru controller si nu tastatura], cam orice 3rd person shooter lansat in ultimii 4 ani cel putin sunt superioare la acest aspect. GTA 3 cel putin are mecanisme de-a dreptul arhaice, ramasite ale jocurilor 2D, cu colectat power-up-uri, kill frenzy-uri [sau cum erau numite in GTA 3] si arme ascunse prin tot soiul de cotloane. Vice City a venit la inaintare cu detinutul de afaceri, un mecanism pe atat de interesant in principiu, pe atat de ultra-mega boring. Uau, treci din cand in cand pe langa intrarea barului si colectezi niste bani care se aduna in timp, ce tare! Iar banii aia sunt buni doar ca sa cumperi alte afaceri, ca de la un punct incolo, inarmarea pana-n dinti nu mai reprezinta nici o problema dpdv financiar [cu mult inainte sa ajungi sa iti faci imperiul imobiliar]. In rest afacerile alea iti aduc zero beneficii si ofera zero profunzime, doar te prezinti in fata cladirii, apesi Buy si gata [unele veneau cu misiuni, dar parca alea erau legate de quest line-ul principal]. San Andreas e cel mai ok dintre toate, are mai multe mecanisme de gameplay [skill-urile antrenabile, turf wars-urile de la finalul jocului], are cel mai mult content optional, controlul e nitel mai ok [dar tot inferior lui GTA 4 imho]. Si da, toate 3 au fost jocuri excelente, dialogurile si povestea de toata frumusetea, dar sa nu ne mintim, daca maine ar iesi un joc cu gameplay-ul lui GTA 3 ar fi dat de pamant de toata lumea doar pentru cum e el.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: GTA V

Post by MC »

Seria GTA intotdeauna, cu fiecare titlu nou, a adus schimbari majore aproape la toate capitolele. Ce a ramas la fel de la 3 incoace a fost perspectiva 3rd (care in GTA V poate fi acum schimbata si ai un FPS cum nu cred ca s-a mai facut) si ideea de sandbox.
In rest de la un titlu la altul s-a incercat mereu adaugarea de elemente inovatoare. Asta e ceea ce defineste seria GTA.
Chiar sunt curios unde vor duce jocul odata cu un eventual GTA VI.

Si acum imi amintesc cum am fost trecerea de la GTA 2 la 3 si schimbarea de perspectiva. La vremea respectiva a fost ceva aproape de neimaginat. Apoi in San Andreas am ramas coplesit de varietatea de lucruri pe care le puteai face. Aspect neegalat nici pana in prezent.
In GTA IV s-a rafinat gameplay-ul si s-a incercat o abordare mai "serioasa" a story-ului si misiunilor. Mi-a placut la nebunie. Nu mai vorbesc de cele doua expansions.
In GTA V deja s-a trecut la alt nivel. Nu am vazut nicaieri o lume mai viu creata si mai diversa. De asemenea faptul ca ai trei personaje de care te ocupi nu cred ca s-a mai facut pana acum. Iar ideea de heists e bestiala chiar daca intre timp a ajuns destul de fumata.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: GTA V

Post by .chester »

Merge pana si pe PC-ul meu luat acum 5 ani. Rockstar sunt zei. Sunt asa zei incat am sters versiunea piratata dupa 30 de minute si o sa astept cuminte sa strang bani de upgrade si de joc. Yolo Swaggins.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: GTA V

Post by ola small dickie »

Pentru mine seria GTA a avut un singur moment de WOW, primul joc, cel din 97, era intr-adevar o experienta inedita in acel moment (desi nu atat de WOW ca primul Carmageddon). Ce a reusit primul Carmageddon mi se pare mai revolutionar dar nu au avut, din pacate, evolutie ulterioara de succes comparabila cu GTA. Restul jocurilor GTA au reprezentat pt mine distractie, distractie ca pauza intre jocurile serioase. Momentan joc GTA 4. Imi place dar se incadreaza unde au reusit sa se incadrese si GTA2, 3, vice city, san andreas. Distractie ieftina intre 2 jocuri serioase. Si ieftin aici nu are niciun sens naspa, doar denota un joc lipsit de profunzime, valoare sentimentala, seriozitate. Probabil ca pe undeva asta e si scopul lor. Le joc cu placere dar nu ma ating la un nivel intim, artistic, sentimental cum o fac alte jocuri. Probabil nu si-au propus niciodata. Singurele momente mai intime pt mine reprezinta acele momente de peisaj, de escapada, de univers si explorare, pregnante in san andreas, zonele dintre orase, in natura. dar sunt momente extrinseci jocului si scopului propriu zis al jocului. Departe vreodata de mine de a acorda seriei GTA calitati de tipul personaje, poveste, profunzime de orice fel, desi memorabil mi-a ramas in minte o tipa latino din san andreas care urla la tine pret de 2-3 misiuni. Nu cred ca ar intra vreun GTA in vreun top personal al jocurilor. Poate doar primul, cine stie pe loc, prin originalitate si inovare la acele vremuri. Restul e doar 3d, can - can si distractie usoara.

a si apropo, daca aruncati seriei gta argumentul si calitatea de univers, de societate, de misculatie pe langa personajul tau...hehehe nu are nicio treaba. sa fim seriosi. sentimentul asta a reusit sa mi-l dea un joc de cativa zeci de mega, little big adventure. ce sa mai zic de altele, gen omikron nomal soul, ultima 7, ultima underworld, chiar si rapanosul de lure of the temptress incercase ceva. astea asa, cateva exemple barbare. sa fim seriosi, gta nu are univers veridic ce traieste pe langa personaj, doar papusi de carpa, totul e doar decor
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: GTA V

Post by RaptoR »

Ola, joaca 5-ul dupa care vorbim de univers care se contureaza pe langa personaj. Tripleta de personaje principale este demential realizata si desa fiecare este unic in felul sau momentul in care a intrat in scena Travor m-a captat. He shows 2 hours into the game and totally steals the show.
GTA 5 are minigame-uri care sunt peste multe jocuri de sine statatoare. Tenis-ul spre exemplu. Si nici golf-ul nu e rau.
Iar partea de single player e doar o foarte mica parte. Online is where the shit's at.
Uite, ca si chestie. Cred ca au trecut cel putin 10 ani de cand nu am mai petrecut un weekend intreg in fata unui singur joc. Si cand zic weekend intreg ma refer stat vineri noaptea pana la 5 si sambata pana la 4, iar in timpul zilei in afara de cateva pauza scurte nu prea m-am ridicat din fata lui. Efectiv m-a captat jocul intr-un mod in care, poate din cauza varstei, nu credeam sa ma mai capteze vreun joc.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: GTA V

Post by McWilliams »

Daca au trecut 10 ani de cand nu ai mai petrecut un week-end intreg in fata unui singur joc, asta NU este pentru ca GTA5 ar fi ZA SHIT. Ci pentru ca: a) n-ai jucat prea multe jocuri, si b) ai dat de sex.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: GTA V

Post by .chester »

Korekt
I'm livin' in a love shadow
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: GTA V

Post by kensky »

phpBB [video]
:lol: :lol:
Image
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: GTA V

Post by kensky »

phpBB [video]
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GTA V

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: GTA V

Post by ola small dickie »

in timp ce ma jucam ieri gta 4 ma gandeam: nu ar fi misto ca urmatorul gta sa-l joci in sfarsit si de partea politiei? adica am inteles, bad boy, gangsta, mafia, balcanici, imigranti, neintelesi, batuti de parinti. am inteles deja toate motivele astea pt impuscaturi, crime si bubuieli. mi s-ar parea foarte misto un gta de partea politiei, a statului. sa incepi de jos, de la un gaborean de strada de primul nivel care sa creasca in departament si in institutiile de ordine ale statului poate pana la misiuni undercover, angajat DNA, FBI, CIA, capturi de droguri, de mari criminali, de practic tot ce erai in jocurile precedente.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: GTA V

Post by MC »

Incearca LA Noir.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: GTA V

Post by ola small dickie »

uitasem de asta desi imi propusesem sa-l joc mai demult. oricum cred ca si seriei gta i-ar prinde bine un astfel de refreshing twist
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: GTA V

Post by MC »

Adevarat.
LA noir nu e chiar atat de plin de actiune. Pune mai mult accent pe investigatii si munca de detectiv.
Dar are sistemul ala de promovare de care ai amintit. Si in plus are acea animatie faciala celebra deja si care nu s-a mai facut de atunci.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: GTA V

Post by Stokkolm »

Nu erai in Sleeping Dogs politist?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: GTA V

Post by MC »

Sub acoperire si practic nu faceai munca de politist.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: GTA V

Post by kensky »

phpBB [video]
:lol: :lol:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: GTA V

Post by ola small dickie »

asta se vrea o gluma? sau chiar e o faza din joc? geeezuz. il dezinstalez in secunda 2 daca o dau in fratii grimm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: GTA V

Post by .chester »

ola small dickie » 23 Apr 2015, 07:46 wrote:mi s-ar parea foarte misto un gta de partea politiei, a statului. sa incepi de jos, de la un gaborean de strada de primul nivel care sa creasca in departament si in institutiile de ordine ale statului poate pana la misiuni undercover, angajat DNA, FBI, CIA, capturi de droguri, de mari criminali, de practic tot ce erai in jocurile precedente.
Literally LA Noire.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: GTA V

Post by sekaba »

ola small dickie » Fri Apr 24, 2015 6:26 am wrote:asta se vrea o gluma? sau chiar e o faza din joc? geeezuz. il dezinstalez in secunda 2 daca o dau in fratii grimm
PC-uri, mod-uri, chestii.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests