Wolfenstein II: The New Colossus

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
Post Reply
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Wolfenstein II: The New Colossus

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by DerangedGenius »

Damn ce bine arata. Nu am mai fost asa hyped de un FPS de ceva timp.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by juve3332 »

Da, n-arata rau. M-am cam saturat de revolutii in jocuri. Stiu ca tema prinde si e usor de construit antagonismul si motivatiile necesare povesti, dar na... Altfe, ce seamana masinaria aia cu cateii din Quake 2.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by sebas »

Eu m-am săturat de revoluții IRL.
dump CHA
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by tnt »

Yeah right. Mai mult ca sigur o sa fie shooter on rails in care intervii si tu freely pe ici colo: uh uite un monstru care sare la gat - slow motion - tap R to dodge, uh uite o prapastie - queue the falling rocks, uh esti pe cale sa mori in scena asta - cinematic cu o tipa smechera care te salveaza. It's just... pfff meeeeh beeeeeax. Da, e atragator ca plot stil the man in the high castle, ilar, dar ca gameplay va fi probabil call of wolfenstein ca si ultimul.
Foarte bun a fost Doom, care e inca foarte recent. Jucati-l pe ala. In singleplayer, ca in multiplayer e o voma cu progression system "am jucat cu 5 ore mai mult ca tine deci am level mai mare la items".
Parca v-ati nascut cu call of duty in mana si nu mai stiti ce-s alea jocuri bune.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by juve3332 »

Nu le-am jucat pe astea ultimile, desi mai multa lume veterana nu le-a vorbit chiar de rau. Pareau sa fie niste FPS mai de moda veche.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by sebas »

The New Order chiar a fost bun. Nu prea înțeleg critica lui tnt, TNO nu are QTEs (sau dacă are sunt atât de puține că nici nu mi le amintesc). Faptul că e on rails este adevărat dar pe ici și colo ai variante de rute/uși, spre deosebire de DOOM care e 100% on rails. Ba chiar mai are și gameplay/storyline altering decission. :lol:

Doom mi s-a părut clar jocul mai bun, dar asta sincer ține de level/enemy design nu de faptul că TNO ar fi fost de rahat. Iar dacă e să o dăm pe old-school FPS, Shadow Warrior reboot (2013) e de departe cel mai bun din ultimii ani.
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by juve3332 »

Si cele vechi aveau rutele prestabilite, cu niste variatii a la minimum-minimorum. Asta chiar nu m-ar deranja intr-un FPS care isi asuma inteligent aceasta constrangere.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by sebas »

juve3332 wrote:care isi asuma inteligent aceasta constrangere.
i.e. has good level design :)
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by juve3332 »

Foarte corect. Si, din cand in cand, o poveste sa-ti fure ochii. Bine, nu pare neaparat cazul aici.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by rege »

L-a jucat cineva? E asemanator cu Wolfenstein: The New Order? Ma refer la arhitectură (ori la scară mare ori detaliată în interioare) şi la cum se îmbină acţiunea cu progresul, foarte smooth, demn de Doom, aş zice.
the secret geometry of chance
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by MC »

Si eu joc momentan The New Order si chiar ma intrebam daca level design-ul si arhitectura de nivel din acesta sau pastrat si in New Colossus?
Oricum inainte de 2 vreau sa trec si prin Old Blood.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by sebas »

TNE mi s-a părut foarte bun din multe puncte de vedere. OB suficient de slab încât nici să nu mă ating de NC. :(
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by TG »

Eu am jucat și terminat unul dintre astea dar să mor dacă mai știu care. Mi-a plăcut și le-aș juca și pe restul. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by rege »

Şi mie mi se părea slab Old Blood când a apărut (nu l-am jucat, impresiile erau din reviewuri şi poze, îmi amintea de Mortyr, nu știu de ce) dar acuma mi s-a cam făcut poftă să-l încerc.

Până una alta am reinstalat The New Order plus saveuri, să bag un capitol sau două, dar cumva mi se pare mai lent decât îmi amintisem, cu multe ruperi de ritm... de fapt mă amintește mult de Doom 3 (doar că acolo se potriveau ruperile de ritm, adică în loc de camere pline de naziști care te atacă sau nu, aveai monștrii care se teleportează sau nu) combinat cu No One Lives Forever fără umor.
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by stef »

Eu am incheiat Wolfenstein TNO si TNC, mi-au placut ambele. No spoiler: in TNC, cam de pe la jumatea campaniei scenariul s-a schimbat un pic, pentru mine a fost ceva neasteptat. M-a si amuzat dintr-un anumit punct de vedere, uneori stateam si ma gandeam daca devii au implementat treaba asta la caterinca sau nu. TNC a fost mult mai scurt ca TNO. Anyway, it was a good piece of brutal action.
Image
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by rege »

Mersi Ştef, m-ai convins.
the secret geometry of chance
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Wolfenstein II: The New Colossus

Post by stef »

@rege: ma bucur ca am fost de folos, macar si unui singur user.
Image
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests