Metro Exodus

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Metro Exodus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu nu cred că metro 2033 ar fi mai bun fără momente de genul acesta de pildă:

phpBB [video]


Elementele de horror din joc (dincolo de setting-ul post-apocaliptic) mi s-au părut implementate cu bun simț.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Metro Exodus

Post by stef »

Dupa ce am vazut filmuletul asta, imi vine sa-mi instalez din nou 2033. Putine FPS-uri au reusit sa fie atat de atmosferice precum acest joculet.
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Metro Exodus

Post by kensky »

Image
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Metro Exodus

Post by kensky »

MINIMUM
OS* : WINDOWS 7 | 8 | 10
CPU : INTEL CORE I5-4440 or equivalent
RAM : 8GB
GPU : GEFORCE GTX 670 | GEFORCE GTX 1050 | AMD RADEON HD 7870
VRAM : 2 GB
DIRECT X : 11 |12

RECOMMENDED
OS* : WINDOWS 10
CPU : INTEL CORE I7-4770K or equivalent
RAM : 8GB
GPU : GEFORCE GTX 1070 | GEFORCE RTX 2060 | AMD RX VEGA 56
VRAM : 8 GB
DIRECT X : 12

HIGH
OS* : WINDOWS 10
CPU : INTEL CORE I7-8700K or equivalent
RAM : 16GB
GPU : GEFORCE GTX 1080 Ti | GEFORCE RTX 2070 | AMD RX VEGA 64
VRAM : 8 GB
DIRECT X : 12

EXTREME
OS* : WINDOWS 10
CPU : INTEL CORE I9-9900K or equivalent
RAM : 16GB
GPU : GEFORCE RTX 2080 Ti
VRAM : 11 GB
DIRECT X : 12
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Metro Exodus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

extreme as in ca sa-l joci cu cele mai bune setari? 2080ti? Pe bune? lol
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Metro Exodus

Post by ola small dickie »

Nu mai stiu exact ce placa video mi am cumparat acum o luna dar pare ca la metro sau cum se cheama ma incadrez intre minimum si recomended :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Metro Exodus

Post by DarthZombie »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 25 Jan 2019, 18:17 extreme as in ca sa-l joci cu cele mai bune setari? 2080ti? Pe bune? lol
Jocul va avea suport RTX, asa ca nu ma surprinde. Totusi in prezent in afara de 2080 ti cam nimic nu te prea tine la peste 60FPS cu ray-tracing dat la maxim :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by TG »

ITT people taking system requirements seriously, wtf? Mă rog, e cum zice Zombie, doar că îți trebuie vreo 4-5 2080 ti-uri momentan, să te asiguri. :lol:

Dar fără ray tracing în ecuație, mă mir că mai există persoane care se uită la cerințele de sistem. Cred că e mai util să te rogi să-ți meargă bine jocul, având în vedere că sunt puse complet deampulea și au rol mai mult de promovare. Sunt și excepții e de drept, dar și dacă te rogi o să-ți iasă de câteva ori.
ola small dickie wrote: 25 Jan 2019, 18:32 Nu mai stiu exact ce placa video mi am cumparat acum o luna dar pare ca la metro sau cum se cheama ma incadrez intre minimum si recomended :lol:
Exact, au pus prăjitoare de pâine la cerințe minime dar la recomandate 1070 și i7. Zici că le trag la sorți de undeva.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Metro Exodus

Post by ne0lith »

phpBB [video]
"da" - chestrony, 2016
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Metro Exodus

Post by cg1700 »

Inca un an pana la lansare.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by TG »

Pe Epic store e practic piratat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by McWilliams »

Macar o sa fie la reducere, peste un an. Desi tot nu reusesc sa imi dau seama cum Steam a putut oferi pre-orders pentru Metro Exodus - someone fucked up.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

Nu i-au anunțat că nu mai vor sa vândă pe Steam decât recent.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by McWilliams »

Well isn't that why you sign contracts with clauses? So that people don't have a change of heart half way through without coughing up the mula?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

Ai văzut tu clauzele contractului?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Metro Exodus

Post by McWilliams »

Nu, evident ca nu. Insa ar fi o dovada incontestabila de incompetenta din partea uneia dintre cele doua parti, daca permite celeilalte parti sa denunte unilateral un contract fara ca acea parte (cea care denunta) sa aiba de suferit in urma acestei actiuni.

Mai pe sleau, Steam ar fi dobitoci de prim rang daca, cel putin pana acum, faceau intelegeri de genul asta, fara safety net. Eu consideram ca, daca Steam i-ar fi ars la parale pe astia care se sucesc in ultimul moment cu release-ul pe alta platforma ca exclusive, atunci acea alta platforma ar trebuie 1) sa plateasca daunele din intelegerea producator - Steam, si 2) sa plateasca MAI MULT pentru producator astfel incat sa merite toata bataia de cap.


Imi aduce aminte de clipul asta, cu erata ca acum aparent EXISTA alternativa(e):

Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Metro Exodus

Post by MC »

De acord cu tine, dar uite ca așa au procedat. Poate Epic au băgat si mai adânc mâna în buzunarul doldora de bani si au plătit astfel de clauze ca sa obtina exclusivitatea
kostyka
Headless Kamikaze
Posts: 284
Joined: 28 Feb 2017, 23:39

Re: Metro Exodus

Post by kostyka »

<<Metro dev: 'if at all all the PC players announce a boycott of the Metro, then the next metro, if it does, is definitely not on the PC.'>>
Am gasit sursa; e un citat din - "Cum sa spui lucruri pentru care ar trebui sa dai faliment in industria jocurilor, dar jucatorii sunt prea ocupati cu fortnite"; editat Deep Silver sub indrumarea bethesda, :D


...
Aparent au schimbat foaia:

"Deep Silver, the publisher of Metro Exodus, has apologised to the fanbase by insisting that PC remains “at the heart” of the future of the franchise."

https://www.hitc.com/en-gb/2019/02/04/d ... c-apology/

Au calculatorul la inima acum! :D Sa nu va iradiati baieti!

Io speculez ca nu dureaza o saptamana de la lansarea epic pana il relanseaza pe steam, asta ar fi singura scuza acceptabila pentru golania- sunteti suparati ca va luam de prosti si comentati, aka - "boicot", ne mutam pe console.; wow, raspuns de maturitate maxima. epic store. More like epic shithole. ma obliga ei sa cumpar din ghereta lor. Epic ar trebui sa muncesca la c...ul lor de magazin, care nu e decat o cotineata digitala barebones; o gluma de site care nu e de incredere, cine-si baga cardul in "platforma" aia.., e lipsit de functii de baza, nu poti sa salvezi online aparent, sau nu poti pastra salvarile online, nu stiu exact; mi-e si sila sa ma interesez mai serios; Nu vine cu nimic nou, nimic mai diferit, macar sa zici sa incerci magazinul lor pentru o experienta aparte. Vise. Dar nici macar lucruri de baza nu sunt ok. Daca scoti tu in 2019 mare magazin online, pune bai vere cativa oameni sa-ti scrie functii de baza macar; nu, doar minimul necesar sa scoata banii, sa-ti bage mana in buzunar. plus, feature-ul maxim, inventia magica - trebuie sa fii conectat tot timpul, citeam, in joc single player, in exodus la fel. CANCER! Cancer baieti, asta e platforma voastra, cu asta vreti voi sa salvati industria de jocuri! lasati-o sa moara linistita! O golanie maxima. Probabil o sa mai vina impachetat si cu cine stie ce soft antipirat sa nu mearga jocurile cum trebuie nici pe calculatoare nasa, sa-ti huruie calculatorul ca moara, sa stea numai in 100 de grade si la 100% tot timpul. Ma uit pe youtube cum se joaca altii, nu ma stresez aiurea. Poate sa fie exodus jocul secolului; plus ca am prea multe conturi si contulete; imi ajunge gog si steam; de ce nu au lansat magazin online acum 10 ani? Bati fierul cat e cald. Se apuca de magazine in 2019. Toti nesatuii sa profite de pe munca altora; si dau ei jocuri gratis ca sas fidelizeze prostimea, ca asa ajuti proucatorul de jocuri, ii devaluezi munca, ce daca, platforma sa se tina tare. Ce golanie! pentru jocurile alea gratis, tot 88% dau producatorilor?! Din ce, din zero?! Sau le spun ca le fac reclama gratis?! hahaha :D.

Faceti jocuri, epic, platforme sunt destule. Si cica ar fi mai ieftin pe epic si pentru client. Dar numai pentru american, de parca europa ar fi la ani lumina distanta, nu tot acelasi internet, de parca ar fi mai scump sa transmiti niste 1 si 0 in europa. Politici aiurea. Mi-e sila de ei. Numai loot boxuri, 100 de variante de preturi, jocuri cat mai tembele si mai facile; a ajuns un joc pe care-l cumperi online sa coste mai scump decat variante retail cu fite. Ma mai uit pe steam, sunt jocuri unde nici nu stii care e pretul "normal", te uiti, dai clic, apar 100 de variante; numai bani; nici nu stii precis ce contin variantele extra, dar sunt ordonate sa ti se para ca economisesti ceva daca cumperi la pachet; nu conteaza altceva; toate jegurile de jocuri, cu 90% buget impartit intre campanii publicitare si oameni angajati sa produca metode extra de produs bani de la prostul care a cumparat jocul deja. Value!
Mi-e asa de sila ca mi-e sila si sa-i piratez, nu merita atentia. ca cica ofera ei mai multi bani producatorilor. Misto, ok, bine ca sunt ei salvatorii micului intreprinzator producator de jocuri, dar pentru tine client sufletu'. Si de ce nu-l lanseaza pe GOG, daca politica e sa plateasca producatorul mai mult? GOG e parca mai putin hapsan decat steam. Sau Humble Store? Daca sunt asa de echitabili si onesti si salvatorii vietii, de ce sa fie exclusiv pentru buzunarul lor? Ca mie imi pare ca cei mai hapsani sunt Epic, vor si ei o felie de platforma, ca de ce sa nu ia si ei niste bani pentrru mai nimic. Cat sa produci si jocuri ca producator de jocuri? Nu mai bine sa munceasca altii, tu numai sa angajezi cativa prosti sa lucreze la un website? E stresant si contraproductiv sa produci jocuri, riscant; sau doamne fereste, piei satana, sa pui suflet in ceva, sa investesti in ceva mai interesatn decat schelete pentru loot boxuri si decaluri. Nu sunt bani in pus sufletul. Doar in loot boxuri. In sfarsit, rant aiurea. ma enerveaza; imi da mie ultimatum Epic pentru ca i-a ridicat gloata lor de jucatori fornite si au bani de aruncat pe platforme;fortnite, o masina de bani si de indobitocire; au vazut ca au ditamai nisa de copii exploatata la maximum, de ce sa nu o exploateze si mai mult, de ce sa nu le vinda si produsele altora?; no offense la nici un fan fortnite sau whatever. Dar nu ma joc jocuri online. Dar imi par jocuri facil de produs toate mutiplayer games-urile astea, si super generice si nasoale. Sa fii gamer a ajuns sa fii sinonim cu jucatul de fortnite. Solitaire imi pare mai solicitant pentru creier decat golaniile alea. dar habar nu am. Poate e ceva acolo si nu stiu eu. Dar cum vad eu, jocurile astea nu insemna decat cateva harti, internetul e rapid, copii multi, toata industria de milionari din jucat jocuri pe twitch sa li se para copiilor ca sunt cool ca ei, si nici o grija, nu mai trebuie sa scrii o poveste, un dialog, sa intocmesti niste capitole, sa ai ceva de spus, nimic, whatever; harti care oricum se produc mult mai facil in 2019 decat se produceau vreodata, probabil cu multa autogenerare. Toti se feresc de munca serioasa. Numai treburi rapide, facile, colorate, cu cacaturi extra de cumparat, etc. O industrie de produs bani din stimulat cele mai de baza parghii psihologice umane; nici cele mai dusmanoase cazinouri nu sunt atat de pervers puse pe exploatare. Rant. Cum sa mai produca valve Half Life, pentru cine sa-si bata capul? Pentru jucatorul de fortnite?! De ce sa mai scoata valve inca un portal, pentru cine? Cand ai toata gloata de jucatori de rahaturi colorate, educati sa decarteze bani si sa fie satisfacuti pe foarte putin, de ca sa-ti bati capul. Ce producator sa mai fie inspirat sa produca ceva original sau mai altfel cand industria de jocuri inseamna platforme si gambling?

Sorry everybody, rant!

TLDR Mi-e sila de Epic si Deep Silver!
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 5 guests