Assassin's Creed Valhalla

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by TG »

Pai e tot acolo unde e gameplay-ul in Assassin's Creed. Ce n-ai inteles? :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by DANiel »

marvas wrote: 7 May 2020, 22:01 Si de ce trebuie sa semene personajul cu ala din Vikings?
Pentru că așa arată vikingi, doh. Măcar au avut bunul simț și nu au pus Vikingi care să poarte căști cu coarne.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by McWilliams »

Nu, aia e optiunea din joc - helmet off in cinematic.

Odin vult!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Bogdan »

Gentlemen, we got bamboozled. A fost primul misstep din campania de marketing pentru Series X si ploua cu dislike-uri pe Youtube. Sper sa invete din asta, pentru ca nu isi permit prea multe.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Some Xbox Series X games won’t hit 60fps “performance target”
Assassin's Creed Valhalla will run at a minimum of 30 fps. On Assassin’s Creed Valhalla, we are committed to offer the best experience to our players by immersing them in the most beautiful worlds and environments we could create, and leveraging not only the graphics enhancements offered by the next generation of consoles, but also faster loading times and the new architectures.
welp

Abia aștept să ajungă și pe PC extrem de prost optimizat și toată lumea să-l folosească ca benchmark :roll:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by MC »

Am verificat titlul de 2 ori pentru ca am crezut ca am deschis ceva video cu The Witcher 3 din greseala :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
SYLENTm
Space Invader
Posts: 43
Joined: 26 May 2014, 22:58

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by SYLENTm »

Am apucat sa joc doar o ora pana acum, dar arata bine si are un feeling interesant, cred ca o sa ma prinda si bag vreo 100 ore in el.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by MC »

Eu am ramas la AC 2 :D
Am ceva de recuperat, desi cred ca trec direct la Origin ca oricum seria a primit un reboot odată cu acest joc
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by McWilliams »

There was a consistent story between them?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Bogdan »

A fost oarecum, dar s-a cam incheiat la finalul lui AC3. Apoi au facut si ei mai mult misto de meta-povestea din prezent, timp de cateva jocuri, iar incepand cu Origins au incercat sa readuca ceva substanta in ea. Dar majoritatea jucatorilor (myself included) nici nu se mai obosesc. Iar secventele alea sunt acum aproape complet optionale. Din In zecile de ore petrecute in Origins, cred ca am fost 20 de minute in afara Animus-ului.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Mahdi »

Image

Lol, ce-a ajuns și John Carpenter.
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by tnt »

:)))))))
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Alex Khan »

Pătrunjica wrote: 30 Apr 2020, 20:36 Sa lanseze si un Cultures nou, apoi poa sa termine cu vikingii.
Depinde ce civilizatie.
Daca scoti un joc cu un trib sau o civilizatie necunoscuta mapamondului, risti sa dai faliment ca nu o sa-ti cumpere multi jocul.

Cu un Assassin's Creed setat pe Tarile Romane pe vremea voievozilor garantat nu-ti scoti parleala ca putini europeni stiu de istoria romanilor, dar americanii sau asiaticii. Si totusi, Ubisoft Romania are o contributie majora in jocurile Assassin's Creed.



Asa ca lansezi un joc cu o civilizatie cunoscuta pe mapamond.

Au mai ramas doar vreo zece civilizatii majore de explorat:
1. civilizatia precolumbiana: ar putea sa faca un joc mare setat pe America Centrala si de Sud, cu Maiasii, Aztecii si Incasii inclusi. Sunt diferente intre ele, atentie, cu toate ca par a fi la fel. Putin probabil sa aiba succes fiindca nu e ca si cum ai juca un joc cu Egiptul sau Grecia antica. Sunt civilizatii primitive, inca ramase in epoca de piatra. Nu prea poti avea arme spectaculoase in afara de arcuri cu sageti, sulite si topoare cu Obsidian. Dar piramidele si templele ar fi spectaculoase. Filmul Apocalypto ne-a aratat doar o "bucatica" si a avut o viziune interesanta in reconstituirea unei civilizatii. E filmul care probabil i-au inspirat pe creatorii seriei Assassin's Creed.




2. civilizatia rusa , in special in perioada revolutiei bolsevice : AC Chronicle nu e indeajuns - Moscova si Sankt Petersburg ar arata spectaculos redate intr-un joc next-gen. Dar e posibil sa nu faca vreodata din cauza curentului anti-rus din ultima vreme in occident, multumita lui Putin pentru care rusii au ajuns acum persoane non-grata.



3. civilizatia chineza: din nou, AC Chronicle pare o mistocareala crunta. Civilizatia chineza, mai ales in secolul 15-16, are mai multe de oferit si nu poate fi abordata intr-un joc 2.5D.
Cu certitudine il vor face in urmatorii ani pentru ca Ubisoft vrea sa patrunda in piata asiatica.
Ar putea sa includa si civilizatia mongola si civilizatia coreeana.

4. civilizatia indiana - idem......sper sa scoata un joc profesionist despre vasta civilizatie si cultura indiana, sa cuprinda si religia hindusa si budismul. E greu de ales o perioada, dar cred ca ar fi sec.15-16.

5. civilizatia japoneza: un AC cu civilizatia japoneza in perioada Edo e cel mai asteptat joc din franciza. Cei de la Ubisoft nu-l vor lansa prea curand, tocmai din cauza asteptarilor prea mari.
Am vazut ce ne ofera Ghost of Tsushima care a ajuns candidat serios la GOTY si chiar premiant al anului 2020.
Pacat ca e lansat doar pe PlayStation.
Probabil ca cei de la Ubisoft, fiind companie franceza, nici nu prea au inca documentatie suficienta privind civilizatiile asiatice.


6. civilizatia spaniola - au explorat-o putin in filmul Assassin's Creed, dar nu suficient. Stiu ca au aparut si in Black Flag, mai ales in Havana si in Caraibe, dar civilizatia spaniola are mai multe de oferit. A fost primul mare imperiu colonial, dar are si o vasta istorie in perioada Reconquistei, care a fost cel mai LUNG RAZBOI DIN ISTORIE. Ar fi frumos un AC pe perioada lui El Cid.


7. civilizatia germana - ma asteptam ca dupa Unity in Paris in 2014, Syndicate in Londra in 2015, Ubisoft sa fi lansat un AC setat pe Berlin in 2016.
Si ma asteptam sa fie chiar pe perioada celor doua razboaie mondiale.
Probabil a fost in dezvoltare daca ne uitam la o faza cu Parisul in timpul WW2 din Unity sau finalul din Syndicate cand il aratau pe Churchill si atacul german asupra Londrei.
Chiar speram ca va urma un AC cu Berlin in timpul razboaielor mondiale.
Fie era in dezvoltare, fie urma sa fie dezvoltat, dar probabil ca contextul politic din 2015-2016 (multumita ascensiunii nationalismului in SUA si UE dupa Brexit si Trump) i-au facut sa abandoneze ideea.
Sa faci un joc cu Hitler adulat de mase e riscant acum.
E foarte probabil sa nu vedem niciodata un Assassin's Creed setat pe cele doua razboaie mondiale.
Seria n-ar trebui sa se limiteze pana la secolul 19 si nu vad de ce nu ar putea sa exploreze secolul 20.

Ar fi multe de explorat in Berlin sau Frankfurt.
Ar putea face un AC pe Viena in timpul domniei lui Franz Joseph, de la revolutia din 1848 pana la primul razboi mondial.


8. civilizatia romana - stiu, Roma a aparut in AC Brotherhood, dar vreau sa explorez ROMA ANTICA, nu niste ruine, in special in secolul III, in timpul lui Caracalla cand erau deja construite toate cladirile emblematice.
Ar putea sa faca un joc in care sa exploram partial sau in totalitate Imperiul Roman.

9. civilizatia americana- dar in secolul 19-20!
Stiu, a fost abordata deja in PATRU JOCURI, insa pe secolul 18!
Vreau un Assassin's Creed in Vestul Salbatic sau in timpul Razboiului Civil.
Vreau un Assassin's Creed in America aniilor 20-30' in stil Mafia. De ce sa nu?
O sa aiba garantat succes in vanzari.


10. civilizatia mesopotamiana si cea persana - Babilon, Persia, Asiria, Sumer, Hititii, Fenicienii, Israel - ar putea fi incluse intr-o harta mare.
Si poate chiar sa fie pe perioade diferite, sa includa istoria poporului evreu - de exemplu Exodul lui Moise.

M-ar interesa sa stiu apoi lore-ul CHIVOTULUI LEGAMANTULUI, fiindca cu cel a inceput primul joc din serie. Si cum de a avut marul Edenului inclus.

As vrea sa-l/sa o revad pe Alexios/Kasandra intr-un AC cu Alexandru cel Mare si campania macedoneana in Orient din 332-323 i.e.n. daca tot l-au facut nemuritor/nemuritoare.








In ce priveste civilizatiile africane, mai degraba s-ar potrivi pentru tematica un joc de tip FAR CRY.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Alex Khan »

marvas wrote: 30 Apr 2020, 20:17
Bogdan wrote: 30 Apr 2020, 19:44 Also, care sunt jocurile cu vikingi care ne-au INVADAT in ultimii ani? Eu in afara de niste indie-uri ca Banner Saga si Senua's Sacrifice nu stiu. Poate God Of War? Dar acolo cred ca e mai mult mitologia, nu lucruti concrete, istorice.
pai e inclusa si mitologia nordica, ca nu prea este una fara alta in jocuri. Pe langa cele pe care le-ai mentionat, am dat un search ca nu sunt bun la retinut nume: Jotun, Volgarr, Wolves of Midgard, Northgard, Expeditions: Vikings, War of the Vikings, Vikings Squad, Apsulov: End of Gods, Vikings: War of Clans

Ah, pana si Skyrim.

Pe langa asta, in ultimul concediu a fost in Norvegia, ma declar coplesit.
NICIUNUL nu cuprinde insa o tematica vikinga din perspectiva istorica.

Nu prea sunt captivat de jocuri fanteziste cu vikingi care poarta coifuri cu coarne.

AC Valhalla e oarecum primul joc care trateaza tematica din perspectiva istorica, cu toate ca are si elemente SF.
marvas wrote: 30 Apr 2020, 00:23 asa stii ca unui trend i se apropie sfarsitul, cand intra si Ubisoft in hora. In cazul de fata trendul fiind jocurile cu vikingi care ne-au invadat in ultimii ani ca jocurile cu al doilea razboi mondial in anii '00.

Nicidecum nu i se apropie sfarsitul. E abia la al 12-lea joc, excluzand jocurile mici de pe mobile . Call of Duty a ajuns parca la 18 jocuri.

Directorul Ubisoft a zis ca e dispus sa continue seria si inca 50 ani, mai ales ca vor avea ocazia sa dezvolte si pe VR.

Mario e inca viu si se tine bine de 35 ani.


DANiel wrote: 30 Apr 2020, 01:01 Jesus Fucking Christ. A reușit cineva să devină mai patetic decât Activision și COD, care culmea a început să devină mai bun.
Jocul ăsta a deraiat complet după Syndicate, de la cățărat pe clădirile la fugit prin sate de pescari, în cazul de față.
Eu inca aștept momentul in care să facă reboot primului joc în același setting, unde să nu fii Rambo cu hidden blades si sa fie nevoie să mai faci și altceva decât căcat, sper că îmi înțelegeți supărarea.

Sunt zvonuri ca deja e in dezvoltare.

Intr-adevar, seria are obiceiul prost sa devina repetitiva.....dar si viata e repetitiva.
Cand lanseaza un motor grafic Anvil imbunatatit, ajung sa abuzeze de el vreo 4 jocuri.



MC wrote: 10 Nov 2020, 11:15 Eu am ramas la AC 2 :D
Am ceva de recuperat, desi cred ca trec direct la Origin ca oricum seria a primit un reboot odată cu acest joc

Joaca Brotherhood si Revelations, e pacat sa le ratezi.
Sunt cele mai bune jocuri din serie.


Poti sa dai skip la AC3 - nu e cine stie ce.
Black Flag vine cu ceva nou, cu batalii navale bine realizate, apoi poti sa dai skip la Rogue si Liberation.

Daca te tin nervii, joaca Unity - e poate cel mai complec AC cu cel mai bine facut oras facut vreodata in serie , si cu cea mai realista grafica, dar inca are BUGURI. La fel si Syndicate, care pare copy-paste dupa Unity.


Origins aduce ceva nou, dar si Odyssey pentru ca e prima tentativa de RPG. Valhalla e un reskin dupa Odyssey cu tematica vikinga.
Alex Khan1
Space Invader
Posts: 37
Joined: 15 Apr 2021, 17:37

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Alex Khan1 »

Am terminat povestea principala , omorand toti membrii ordinului , construind asezarea vikinga, explorand Canada si Irlanda, si cele doua taramuri fantastice, si cautand armura si ciocanul lui Thor..............dupa 85 de ore de jucat.
Ca acum sa aflu ca urmeaza sa se lanseze si DLC-ul Siege of Paris.

Ce pot sa spun despre joc?
Din luna mai de cand mi-am facut abonament lunar la UbiPlus, l-am inceput de 5 ori si dupa 3-4 ore il abandoman de fiecare data pentru ca :
- e prea lung, enervant si deseori plictisitor, cu aceleasi clisee
-aliantele sunt degeaba - SPOLER ALERT: nu o sa fie nicio batalie spectaculoasa ca-n trailerul cinematic
-prea mult fantasy combinat cu SF combinat cu istoria - un ciolobot cu de toate - SPOILER ALERT: treaba cu transmiterea ADN-ului de la zeii ISU catre personajele secolului IX o inteleg, dar nu inteleg cum si-ar putea reincarna si subconstientul. La un moment dat vine o parte care seamana foarte mult cu Cyberpunk 2077.
-o tentativa proasta de a copia combatul din Dark Souls
-multe inconveniente si chestii iritante ce tin de logica povestii
-grafica : personajele principale si peisajul arata cool, dar NPC-urile ca de ceara , parul personajelor ca de matura si anumite obiecte zici ca-s de PlayStation 2
-jocul are multe obiective secundare, dar repetitive
-majoritatea personajelor, mai ales protagonistul Eivor nu prea au personalitate si nici nu-s simpatice. Basim aka Loki are cea mai tare voce din tot jocul, se aude ca-i un actor vocal excelent, dar scenariul scris de producatori il compromite total
- in raiduri poti jefui manastiri si fortarete, poti ucide soldati, dar nu poti ucide decat maxim 3 civili sau calugari, ceea ce e aiurea pentru un razboinic viking
-nu prea exista acuratete istorica in ce priveste echipamentele vikingilor, sunt multe castele si catedrale de piatra in Anglia secolului IX care nu erau construite, dar probabil ca producatorii le-au introdus ca sa nu ne plictisim explorand doar niste sate de pescari si colibe si manastiri de lemn.
-alegerea optiunilor in roata dialogului sunt degeaba, ca oricum povestea e scriptata. Singurele momente cand ai libertate de alegere sunt atunci cand decizi uciderea unor personaje si momentul de tip "Among Us", si nici macar atunci.
-cred ca e PRIMUL ASSASSIN'S CREED la care am atipit..........poate la AC Liberation si AC3 mai cascam uneori, dar la asta m-a luat somnul in timp ce calaream sau ma uitam la dialoguri
-BUGURI multe




Nota: 6 - pentru efortul de a recrea lumea de atunci
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Magicake »

O sa-l iau la reducere cand o sa-mi iau, candva, PS5. Pare cool.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by tnt »

Magicake wrote: 4 Oct 2023, 22:33

O sa-l iau la reducere cand o sa-mi iau, candva, PS5. Pare cool.
Same. Momentan am inceput sa joc Origins pentru Egiptul antic si imi place. L-am evitat toti anii astia pentru ca urasc grind-ul in jocuri, dar am pus pe easy si am luat editia pay2win :lol: cu de toate la pret de nimic, iar grindul nu prea se mai simte. Foarte misto cum au facut Egiptul ptolemeic, grafic e fenomenal.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Assassin's Creed Valhalla

Post by Magicake »

Oricum nu ai nevoie de grind in Origins. Daca te intereseaza macar umpic sidequests, o sa fii overleveled rapid. Eu probabil ca o sa activez level scaling soon ca devine prea usor :lol:
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests