Grand Theft Auto 1 & 2

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

Da, si eu acum cu varianta aia postata mai sus am auzit pentru prima oara radioul din gta 1. Ce jucasem cand a aparut era ripuit
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Despre jocuri

Post by Bogdan »

Stokkolm wrote: 27 Oct 2020, 18:14 Acum mi-am dat seama ca n-am jucat niciodata GTA 1 varianta full, sa aiba muzica cand intri in masina. Parca era perfect asa, cu zumzetul ambiental al orasului, completat de claxoane si ocazionale strigate si injuraturi.
Hehe. Aveam hard de 1 GB, fara CD Rom. Cateva jocuri ripped si vreo 40 de MP3-ul pe Winamp pe care le rulam in fundal la orice joc. Si acum daca inchid ochii si imi imaginez CRT-ul de 14 inch cu GTA 1 pe el, in cap incepe sa imi cante Bryan Adams - Please Forgive Me sau Always de la Bon Jovi, in functie de care sinapsa se activeaza prima.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Cristan »

Ha, și eu asociez jocuri vechi cu melodii total nepotrivite. După ce mi-am cumparat CD-ROM la primul calculator, aveam un singur CD pe care-l tot ascultam. Așa am ajuns ca de fiecare dată când ascult Modern Talking mă gândesc la Warcraft 2 :D

Și tot așa asociez Command & Conquer cu Lou Bega - Mambo No. 5 (asta era la radio când mă jucam, dar s-au lipit neuronii cumva)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Despre jocuri

Post by stef »

Interesant subiectul asta cu asocierea unor melodii random cu un anumit joc, mi s-a intimplat si mie. Si nu numai cand ascultam in timp ce ma jucam, dar mi s-a intimplat sa ascult o melodie in timp ce faceam altceva si pe care o asociam cu un joc pe care-l frecventam in perioada respectiva
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Despre jocuri

Post by Magicake »

Pentru mine asocierea e intre CD 1 de pe viewtopic.php?f=24&t=1623 si AoE 2 sau DethKarz (mai ales) :-D
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Despre jocuri

Post by Stokkolm »

Nu pot asculta Un 2 si trei de 0 de BUG Mafia fara sa vad zerg drones colectand minerale. Jur ca unele internet cafe-uri aveau 3-5 piese in playlist.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Despre jocuri

Post by MC »

This si WoW vanilla prin 2005-2006. Si Disturbed cam tot ce au scos.

phpBB [media]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

Am melodii asociate anumitor perioade din viata mea. Dar nu jocurilor. Niciodata n am ascultat melodii ale mele peste jocuri, doar la championship manager. Tot timpul mi a placut ca experienta jocului sa fie proprie lui din punct de vedere al coloanei sonore

Desi detin un pc zone de prin 98 in care un cititor zice ca in timp ce juca carmageddon asculta Tchaikovsky din fisierele proprii. Mi s a parut o combinatie interesanta
Last edited by ola small dickie on 28 Oct 2020, 20:56, edited 2 times in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Despre jocuri

Post by MC »

La Wow dupa sute sau chiar mii de ore te cam saturai de soundtrack-ul acela care era in loop mode. :lol:
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Despre jocuri

Post by DANiel »

Să îmi fie cu pardon dar din păcate eu știu coloana sonoră din NFS Most Wanted (primul, nu ăsta din 2012) cap coadă. Nu am cum să nu asociez melodiile alea cu jocul, nici mort.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Despre jocuri

Post by marvas »

eu ascultam piesele alea chill de la ATB in Vice City cand conduceam la apus. What a feeling.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

Pai asa si eu asociez blur song 2 cu fifa 98 dar ori vorbim de melodii puse separat in background ori de melodii incluse in joc?

Putina ordine pe topic
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Despre jocuri

Post by Waaagh! »

sa vina moderatorii
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

vreau sa vad banuri
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Despre jocuri

Post by Bogdan »

Ori suntem gameri est europeni, ori nu mai suntem?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

duminica am reusit sa termin primul capitol din gta 1. mi-a luat chiar foarte putin, probabil 30 de min. daca nu dai niciun mission failed se termina rapid. dupa cele 4 misiuni de la telefoanele de langa parc plus cred inca una dupa ai facut milionu si te suna bossu sa te duci sa vezi cutsceneul si sa termini. n-am dat niciun mission failed in sfarsit, n-am murit niciodata, m-am lasat arestat o data.

acum intru in capitolul 2. acelasi oras

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Despre jocuri

Post by Stokkolm »

L-am instalat si eu cand a fost discutia aici si am terminat primul capitol, cred ca inclusiv toate misiunile secundare, dar am murit de cateva ori. E mai rapid decat imi aminteam.
Spoiler:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

da, sigur nu era atat de rapid atunci la momentu lansarii pe sistemele de atunci. acum si ecranu cand conduci da destul de nasol zoom in si out pana te obisnuiesti. oricum baietii au facut o treaba excelenta cu releaseul asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

ba da nici pauza nu poti sa pui in mizeria asta de joc :lol: facusem primele 3 misiuni de la capitolul 2. eram la a patra si cred ca ma apropiam de finalul capitolului. fugeam cu o masina de o politie urmarit de toata gaborimea. imi suna telefonul. dau escape si uit ca jocul continua si asa. si ma prinde politia. mission failed
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Despre jocuri

Post by juve3332 »

E un program care forteaza procesorul sa ruleze la frecvente comparabile cu vremea respectiva. L-am folosit im cateva randuri, dar nu mi-l mai amintesc. CPUKill, ceva de genul...
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests