Assassin's Creed II (toată seria)

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
Post Reply
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Assassin's Creed II (toată seria)

Post by Alex Khan »

Ce frumoasa e Florenta! Si ce fabuloasa e Venetia! Cand doar te plimbi ca un SIMPLU TURIST, si nu te cateri pe nicio cladire si nu omori pe nimeni, pare o experienta interesanta de city-break digital.
phpBB [video]

phpBB [video]





Mod utilizat:
https://reshade.me/
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Assassin's Creed II

Post by marvas »

eu credeam ca Alex Khan cauta discutii, dar el cauta de fapt sa isi faca reclama la canalul de youtube.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed II

Post by Alex Khan »

marvas wrote: 6 Mar 2021, 07:54 eu credeam ca Alex Khan cauta discutii, dar el cauta de fapt sa isi faca reclama la canalul de youtube.
Ambele. :)

Legat de reclama, nu castig nimic. Nici n-am atins pragul ca sa fac reclame si nu cred ca-l voi atinge vreodata.
Dar imi place sa filmez actiunea din jocuri si sa le arat celorlalti.


Ce am facut acum in clipurile astea doua n-a facut mai....nimeni.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Assassin's Creed II

Post by juve3332 »

Da, foarte spectaculoase. Cred ca o sa le bag si eu, doar ca sa ma plimb. Un pic nerealiste, dar mna. Fatada Domului a fost terminata mult mai tarziu din cate imi amintesc, iar picturile alea la un vanzator stradal n-ar fi avut ce sa caute. Nu ca ar fi originalele, dar chiar si copiile facute de un pictor minor ar fi costat o avere si ar fi fost niste obiecte destul de rare la vremea respectiva, nu vandute la talcioc in felul asta.

Oare de ce ma simt ca acasa?! :D O bere cui isi da seama.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed II

Post by Alex Khan »

Chiar va invit pe toti sa filmati si sa postati pe aici. :)

Si da, e adevarat ca majoritatea jocurilor din serie nu respecta istoria cu acuratete.
Chiar te atentioneaza de la inceput ca sunt fictionale de inspiratie istorica, fie pentru a scoate o poveste mai dramatizata, fie pentru se feri de procese, fiindca niciun producator de jocuri nu are voie sa redea cu exactitate persoane reale.

A se vedea ca Papa Rodrigo Borgia are barba si mustata si e gras in joc, portretizat in motion-capture dupa actorul vocal, dar in portrete nu are deloc barba si mustata si nici nu era gras pe la 1470-1490.
Multe personaje sunt fictionale.

La Monteriggioni nu era nicio vila. Aia care o vedem in joc e inspirata dupa Villa di Maiano, din Fiesole, de langa Florenta.

https://www.reddit.com/r/assassinscreed ... istorical/
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Assassin's Creed II

Post by juve3332 »

Lol, asta a fost buna. Cine i-ar putea da in judecata pentru cum e portretizat intr-un joc care se desfasoara la 1500?! Urmasu' lui Borgia: "stai asa, ca stra-stra-stra-stra-stra-stra-strabunicu' nu era asa". Not today, Ubi!

Inteleg ca acuratetea istorica trebuie sacrificata uneori intr-un produs comercial de genul asta, dar mi-ar fi placut ca macar arhitectura orasului sa incerce mai mult sa respecte cronologia. Asta nu inseamna ca nu ramane perfect placuta plimbarea virtuala, pe care am si de gand sa o incerc.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed II

Post by Alex Khan »

Oh, dar ca sa vezi.....Rodrigo Borgia chiar are destui urmasi, inclusiv un descendent de-al sau a fost chiar presedintele Ecuadorului :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Rodrigo_Borja_Cevallos
https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Borgia



Familiile nobiliare medievale inca exista, la fel ca si familiile regale .
Nu mai au autoritate si puterea de altadata, acum ca exista alte familii puternice, familiile corporatiste din Big Tech si marile elite bancare, dar fostele familii nobiliare si regale inca au bani si inca iau totul in serios in ce tine de reputatia lor.
Esti o companie mare si iti bati joc de un stramos al unei familii nobiliare inca existente, le platesti daune morale.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Assassin's Creed II

Post by juve3332 »

Mersi de lectia de istorie. Auzi, tu ai habar in cate opere de fictiune SI de istorie apare familia Borgia, in care sunt facuti criminali, desfranati, corupti etc, cu sau fara dovezi mai mult sau mai putin apropiate de adevarul istoric aproximat? Nu se plateste nicio dauna morala pentru reputatia oamenilor morti de 500 de ani, nu mai vorbi prostii.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Assassin's Creed II

Post by marvas »

Alex Khan wrote: 6 Mar 2021, 13:20 Esti o companie mare si iti bati joc de un stramos al unei familii nobiliare inca existente, le platesti daune morale.
this was pretty great, not gonna lie
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed II

Post by Alex Khan »

juve3332 wrote: 6 Mar 2021, 15:01 Mersi de lectia de istorie. Auzi, tu ai habar in cate opere de fictiune SI de istorie apare familia Borgia, in care sunt facuti criminali, desfranati, corupti etc, cu sau fara dovezi mai mult sau mai putin apropiate de adevarul istoric aproximat? Nu se plateste nicio dauna morala pentru reputatia oamenilor morti de 500 de ani, nu mai vorbi prostii.
Si atunci de ce la fiecare joc pun anuntul asta?
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Assassin's Creed II

Post by juve3332 »

Pentru ca i-ar putea cineva reclama ca il induc in eroare in privinta adevarului istoric. Ei spun pur si simplu ca nu prezinta adevarul istoric, dar de teama reclamatiilor viilor, nu a mortilor de sute de ani.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed II

Post by Alex Khan »

Si apoi anuntul asta pe care il vedem in orice film sau joc video:
Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Assassin's Creed II

Post by juve3332 »

E un anunt standard folosit de toate operele de fictiune si gandit de avocati ca sa preintampine orice chichita ar putea fi invocata, acoperind o gama imensa de posibilitati. Te asigur ca nu este pentru memoria lu' Papa Borgia.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Assassin's Creed II

Post by marvas »

ca sa fie totusi corect si echitabli, ar trebui marile familii corporatiste sa isi aleaga un reprezentant care sa se dueleze cu un urmas nobiliar. Bineinteles, printr-o metoda specifica perioadei in care traia cel cu reputatia patata.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Assassin's Creed Brotherhood & Revelations

Post by Alex Khan »

Pandemia asta nenorocita ne impiedica sa mergem in vacanta prin Italia sau Turcia.

Dar multumita lui Ubisoft, putem sa ne plimbam virtual prin Roma si Istanbul, asa cum erau ele prin secolul 16.
Pentru 7 euro pe Uplay say 20 lei cat costa pe emag, putem sa vizitam Colosseumul sau Hagia Sofia, in Assassin's Creed Brotherhood si Revelations, jocuri lansate acum 10 ani, dar care au imbatranit ca vinul.


Roma la 1500 imi cam da senzatia de oras ruinat spre deosebire de Florenta si Venetia, dar monumentele antice sunt redate cu
acuratete, se vede ca sunt ruine ale unei epoci glorioase de altadata. Monumentele iti dau senzatia ca Roma a fost candva capitala unui mare imperiu, a unei civilizatii antice si superioare civilizatiei medievale, o civilizatie care construia apeducte, canale, temple, drumuri, arene, teatre, hipodromuri, terme, spre deosebire de civilizatia crestin-medievala constructoare de biserici, catedrale si ziduri. E ca si cum ai explora ruinele Atlantidei.
Te uiti la Colosseum, vezi cele trei cruci si te gandesti ca acum 1900 ani gladiatorii se bateau si se omorau pe acolo in aplauzele multimii. Iar acum 500 ani Colosseumul era locuit de cativa aurolaci care isi puneau rufele la uscat si mai era folosit pentru piese de teatru cu Patimile lui Christos.
Panteonul e superb, care din ditamai templu roman e transformat intr-o biserica improvizata. Azi probabil ca fiind muzeu nu mai e cand era biserica in timpul renasterii, cu lumanarile aprinse. Ubisoft a reusit sa redea atmosfera interioara de atunci. Cu toate ca mai aud predica unui preot care provoaca ecou in aceea cladire imensa, insa nu vad niciun preot, de zici ca liturghia e inregistrata undeva si redata prin boxe la volum turbo.

Castelul San Angelo grandios , care oricat de bine pazit este de soldati, tot am reusit sa patrund in el de vreo 4-5 ori. :lol:
Ruinele templelor, apeductelor, catacombele si bailor romane sunt spectaculoase.

Catedrala Sfantului Petru abia era construita, capela sixtina nici nu era pictata de Michelangelo. Producatorii puteau sa faca asta, sa redea toate picturile in splendoarea lor, dar au vrut sa respecte istoria si cronologia.

phpBB [video]



Istanbulul a fost cel mai bine realizat - te plimbi prin marele bazaar, vezi talciocurile alea cu de toate (mancare turceasca, mirodenii, carti, covoare, haine, arme) si turci care fumeaza la narghilea pe cate o perna, si imanii care urla , canta si se roaga, chiar si noaptea. Mai admir turcoaicele frumoase, dar toate acoperite din cap pana in picioare, dar cu vesminte de diferite culori de matase si cu sclipici care le da un farmec aparte.
Hipodromul , care azi nu mai exista, este prezentat in joc sub forma unor ruine care ...aduc a hipodrom. Hipodromul din Roma apropo, Circus Maximus, nici nu exista in AC Brotherhood, e cu totul disparut.

In rest, inca vreo trei mari moschei, dar niciuna care sa se compare cu Hagia Sofia. Turnul Galata e impresionant de inalt, un zgarie-nori la vremea respectiva.

Noaptea e putin palpitant cand te plimbi prin cartierele sarace cu tigani si case de lemn si luminate de felinare.

La fel ca si la Roma, si la Istanbul - fostul Constantinopol, ai senzatia ca explorezi ruinele Atlantidei, Constantinopolul fiind capitala Imperiului Roman de Rasarit, o capitala antica, acum islamizata. Si totusi, civilizatia islamico-otomana chiar reuseste la capitolul infrastructura si arhitectura sa impresioneze cu moscheile ei, la fel cum civilizatia catolico-italiana incearca sa impresioneze cu catedralele ei.

phpBB [video]
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed Brotherhood & Revelations

Post by Alex Khan »

In incheiere:
Roma si Constantinopol, capitalele unui singur imperiu antic care s-a divizat, ajunse capitale ale unor religii monoteiste inradacinate in mozaism , acum niste capitale turistice.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Assassin's Creed Brotherhood & Revelations

Post by Cristan »

Jocurile Assassin's Creed se încadrează la secțiunea Action, nu la adventure/quest.

Ce e diferit la topicul ăsta de nu poate fi postat în celălălt topic cu Assassin's Creed II pe care l-ai deschis?

Dacă astea sunt clipurile tale și vrei să vorbești despre orașele din joc, avem o secțiune dedicată pentru canalele de youtube personale.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Assassin's Creed Brotherhood & Revelations

Post by Alex Khan »

Cristan wrote: 22 Mar 2021, 19:38 Jocurile Assassin's Creed se încadrează la secțiunea Action, nu la adventure/quest.

Ce e diferit la topicul ăsta de nu poate fi postat în celălălt topic cu Assassin's Creed II pe care l-ai deschis?

Dacă astea sunt clipurile tale și vrei să vorbești despre orașele din joc, avem o secțiune dedicată pentru canalele de youtube personale.
Sunt clipurile mele, dar am deschis topicul mai mult ca sa discutam despre ambele jocuri. Am vazut ca nu sunt topice despre aceste doua jocuri si anul asta se implinesc 10 ani de cand au fost lansate pe PC.
E un topic aniversar ca sa zic asa.


AC Brotherhood s-a lansat pe 17-22 martie 2011 pe PC, si AC Revelations pe 29 noiembrie- 2 decembrie 2011 pe PC.
Si ma simt batran. :)
Eram in clasa a 11-a cand le-am jucat pentru prima data. M-a apucat o nostalgie.


In acelasi timp, vreau sa caut dispusi sa jucam ceva partide in multiplayer. Nu prea gasesc jucatori, nici in Brotherhood, nici in Revelations.
Care e dispus sa jucam, PM me.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Assassin's Creed Brotherhood & Revelations

Post by Cristan »

Alex Khan wrote: 22 Mar 2021, 22:44 Sunt clipurile mele, dar am deschis topicul mai mult ca sa discutam despre ambele jocuri. Am vazut ca nu sunt topice despre aceste doua jocuri si anul asta se implinesc 10 ani de cand au fost lansate pe PC.
E un topic aniversar ca sa zic asa.
E suficient un singur topic pentru toată seria, mai ales că nu se discută prea mult despre jocurile astea. Nu se MAI discută, pentru că discuțiile au avut loc pe forumul vechi.

Poate n-ar strica totuși să-ți deschizi un topic și la secțiunea de youtube, dacă tot ai mai multe clipuri. Sau poate să încerci să scrii un articol retrospectiv pentru site despre seria ACII, dacă te simți nostalgic, poate i-ar inspira și pe alții să discute mai mult.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests