Mafia 3

Discuții axate pe jocurile ce ne pun nervii și reflexele la încercare.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Mafia 3

Post by marvas »

Image

A aparut o poza cu Mafia 3 care ne anunta ca in august o sa apara un trailer cu Mafia 3.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mafia 3

Post by ola small dickie »

habar n-aveam c-a fost si 2
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Mafia 3

Post by marvas »

al doilea nu l-am incercat, desi de ani de zile sta pe rafturi la Altex/Media Galaxy la pret de un pachet jumate de tigari. In schimb primul a fost magic.

Poza de mai sus cu cele 4 personaje ma duce cu gandul la un co-op pacatos. Nu stiu daca am ceva cu co-op-urile sau daca sunt doar gelos pe cei care au prieteni cu care sa impartaseasca jocuri.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mafia 3

Post by .chester »

Indeed. 3 masculi si o femela. Ca-n Borderlands.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Mafia 3

Post by Mafio »

FFS, let it die. Nu prea ai cum sa faci un sandbox care sa reconstituie in mod realist activitatile mafiote si sa fie si distractiv. Nu stiu despre altii, dar eu m-as plictisi destul de tare dupa trei ore de colectat taxe de protectie de la buticuri de cartier si batut lideri de sindicat care se zgarceau la no shows. Oricat de atmosferice si autentice sunt primele doua titluri din serie, sunt destul de anoste ca jocuri. In afara de cateva gimmickuri tematice, gen nu umbla cu arma la vedere si nu depasi limita de viteza, erau niste shootere destul de standard. Du-te la A, omoara-l pe X si ingroapa-l la B. Orasele erau goale si nu aveai ce sa faci in ele, desi puteau sa introduca o gramada de chestii interesante. Un sistem de rivalitate intre familii, poate? Sa cumperi (preiei fortat) anumite afaceri, si sa le manageriezi in asa fel incat sa nu atragi atentia politiei? Sa-ti construiesti o intreaga retea de influenta, politicieni, politisti, etc care sa-ti ofere anumite beneficii? Dar pana si asta s-ar transforma intr-un grind in cele din urma. Tot ce poti face este sa te concentrezi pe personaje si poveste. Dar pentru asta as putea la fel de bine sa ma uit pentru a suta oara la The Sopranos, deci plm.
Last edited by Mafio on 30 Jul 2015, 17:59, edited 1 time in total.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Mafia 3

Post by Nervozix »

^ yeh.

2-ul l-am lasat in secunda in care trebuia sa ma plimb intr-un camion cu 20km pana la un port parca, pur si simplu am iesit din joc si aia a fost. Vizual a fost foarte reusit, cinci ani mai tarziu si jocul pare fresh dpdv tehnic. Dar sa speli bude prin puscarie, sa muti cutii intr-un camion, sa joci un mini-chapter in WWII plictisitor (care ar fi putut fi extrem de interesant), jocul e plin de tot felul de hibe si detalii iritante. Iar pac-pac-ul e cu mult sub 3rd person shooters precum Kane & Lynch, si evident Max Payne. Au vrut sa arate cum pleci de la nimic si ajungi ceva, ok inteleg, dar astfel de lucruri pot fi facute intr-un mod mai subtil, prin dialog complex si decizii cu repercursiuni de lunga durata (vezi primul Deus Ex).

Unul din motivele pentru care GTA functioneaza e faptul ca ai la dispozitie un univers modern ce permite un tempo alert, si jocul in sine are o licenta artistica aparte, colorat, vibrant. Au incercat in Mafia II sa faca asta cu mutarea in anii '50, si mi-a placut contrastul dintre anii '30 si anii '50, dar tot lispeste ceva (in mare parte populatia si o iluzie a vietii in miscare). Primul mi se pare ca a imbratisat complet era din care facea parte, chit ca am jucat destul de putin din el, si chiar daca te plimbai cu masini care merg cu 10km tot parea interesant datorita orasului si a erei in sine, lucru destul de nou in 2002.

Ca paralela ar fi probabil Saboteur, cand vine vorba de free roaming in trecut (cu toate ca Mafia e un fel de pseudo-free roaming), un joc de care multi cred ca ati uitat ca exista (si pe buna dreptate probabil). Cat am jucat din el mi-a placut, si Parisul anilor '30 ocupat de nazisti a fost interesant ca setting, jocul mi s-a parut un combo intre Assasin's Creed si GTA, si am petrecut mult mai multe ore prin Parisul din Saboteur decat prin Empire Bay/New York-ul din Mafia.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Mafia 3

Post by Mafio »

^O mica corectie: in Mafia 2, paralela era facuta intre America anilor '40, sumbra, gri si afectata de razboi si cea a anilor '50, cand tara si-a revenit din punct de vedere economic si societea americana traversa o perioada de revitalizare - rock'n'roll, masini sport, cresterea calitatii vietii, si asa mai departe. Cum mafia, la origini, functiona ca o autoritate-surogat in perioadele de criza cand guvernul, din neputinta sau nepasare, ignora populatia saraca, in anii '50 s-a vazut fortata sa se reorienteze. Asa ca au trecut de la a imprumuta brutari saraci la afaceri de milioane de dolari.

Trecand inapoi la subiect, mult mai potrivita tematicii mi s-ar parea o abordare gen Crusader Kings 2. Ti se da un sef mafiot si tu trebuie sa manageriezi fiecare aspect al afacerilor tale ilegale. Evident, fiecare perioada cu tematica si provocaile sale - Prohibitia, perioada de aur a Mafiei dintre anii 50-70, inceputul perioadei de declin a anilo '80 si prezentul, cand Mafia este doar o umbra a ce a fost inainte. Te lupti cu alte familii pentru teritoriu, stabilesti rute de ''comert'', iti trimiti oamenii sa sparga capete la nimereala ca sa-ti cresti street cred-ul, lel. Pe masura ce avansezi, gasca ta de cartier s se transforma intr-o organizatie internationala. Poti include inclusiv sistemul de vasali, pe care daca nu ii tii in frau iti baga Lupara in gat la urmatoarea iesire cu amanta in oras :lol: Cineva sa faca jocul asta asap.
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Mafia 3

Post by Nervozix »

Da, cam facepalm greseala cu perioadele, adica din moment ce personajul se intoarce acasa din WWII e si normal sa aiba loc in anii '40, dar cred ca masinile si orasul in sine mi-au lasat impresia anilor '30 mai degraba (sau cel putin anii '30 pe care ii vedem ilustrati in filme si media), a saraciei abjecte si a zonelor uitate de lume.

Ca mecanica de baza jocul pe care il vrei tu pare a fi putin similar si cu seria Gansters, sau Constructor. In al doilea joc mentionat esti un fel de interlop care opereaza in imobiliare (construiesti diverse, angajezi mobsters sa se ocupe de competitie, ai de a face cu alti dezvoltatori care se baga pe teritoriul tau, etc.), jocul are si o continuare care se numeste Mob Rule si care bate moneda si mai mult pe tematica mafiota. Doar ca estetic e destul de gaudy si cartoony jocul, in comparatie cu seria Gangsters care e ceva mai eleganta, dar care din pacate nu are city-building, jocul fiind practic doar un Syndicate/Syndicate Wars putin mai complex.

Sa incepi ca un individ inzestrat cu talent si ceva ambitie, sa faci misiuni interesante, sa te dezvolti si sa creezi legaturi ce te vor ajuta si te vor distruge mai tarziu, sa ajungi capul unui imperiu, si in final desigur sa decazi, o viata bine traita zic eu lol. Sa joci totul din perspectiva celui ce initial urmeaza si pe urma devine lider. Dar aceeasi logica ai putea sa o aplici in inumerabile teme, sa combini Deus Ex cu mai sus mentionatul Syndicate de exemplu. Incepi ca un agent si ajungi security chief/exec la Sarif Industries si comanzi alte trupe. La inceput faci mult micromanagement, urmarind agentii cu drone si dand comenzi, similar cu Syndicate, sau viitorul Satellite Reign, dupa care poti pune alti operatori sa faca asta in locul tau, si asa jocul devine, incet dar sigur, bazat si mai mult pe partea de culise si dialog a corporatiei, pe relatiile de putere din interiorul companiei, eventual poti sa devii CEO si jocul devine un city-builder, dupa care deja da in full RTS si poti sa duci un all-out war impotriva altor MegaCorps, subtil in oras (Invisible War heh) si foarte overt in teatre de razboi distante. Pana la urma pierzi totul intr-un mod grandios, intr-un holocaust nuclear. Ca finalul cu Omar din Deus Ex 2 lol.

E o reteta pentru orice tema, de la antichitate/era medievala pana la sci-fi. Poti incepe ca Centurion, si poti ajunge comandant avansand pe ramura familiei tale, o combinatie de Ryse cu Rome: Total War. Sau poti avea un Far Cry in care nu doar te misti de colo-colo doborand un imperiu condus de un lider lunatic, ci poti deveni acel lider lunatic, si poti conduce un colt de lume intr-un mod excentric dand de pamant cu alti dictatori. Si aceeasi reteta merge si intr-un joc ca Mafia, incepi ca "made man" si ajungi cap de familie, eventual ciuruit ca Tony Montana la sfarsit.

Si acest gen de joc (metagenre sa zicem, lel) evident ca va aparea, a si fost o tentativa in trecut numita Birthright: The Gorgon Alliance [>], in care aveai world-map (imi aduce aminte vag de Europa Universalis), aveai conflicte pe campul de lupta cu sprites pe fundaluri 3D, si te mai si miscai printr-un dungeon din cand in cand dupa bunul tau plac. Evident limitarile tehnice ale erei au dus la un joc destul de greoi, puteti vedea clipuri pe net cu longplays daca sunteti curiosi, e un joc destul interesant, cel putin conceptual.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Mafia 3

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]

phpBB [video]
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Mafia 3

Post by tnt »

Apare Mafia 3? Lol nu pot vedea niciun video link. Nu stiu, eu am fost unul dintre cei care nu a inghitit niciodata stilul vesel colorat si arcady din GTA si am gasit, in schimb, suficienta satisfactie in a juca de mai multe ori Mafia, chiar si 2-ul, bucuros fiind ca era o reteta ceva diferita de gta. Poate nu intamplator nu-s genu care-i sufletu petrecerilor =] Dar coop, sau ce ziceti voi ca vor sa faca? The fu k?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Mafia 3

Post by marvas »

coop-ul era doar o speculatie pe baza primelor imagini.
User avatar
SYLENTm
Space Invader
Posts: 43
Joined: 26 May 2014, 22:58

Re: Mafia 3

Post by SYLENTm »

phpBB [video]
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Mafia 3

Post by tnt »

Am reusit sa vad si eu video and stuff, vreau sa zic ca n-am mai vazut pana acum un mediu virtual atat de impresionant, in asemenea detalii, jos palaria pt directia artistica; iar locatia, perioada... jazz, the stones, hendrix, the animals si ce se mai auzea in video, what's not to like? sunteti nebuni la cap? ia dati-va cate o palma toti astia ce ati sarit sa criticati inca de la anunt :)
Iar eu sunt fericit ca nu l-au transformat intr-o cocalareala gen GTA cu jdemii de culori vibrante, glumite de clasa a 2-a, masini busitoare rapide si furioase. /triggered
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mafia 3

Post by MC »

N-ai cum sa compari asta cu GTA V, nici macar cu Watch Dogs. Poate cu Sleeping Dogs, dar si acolo am fost mai impresionat.
Mi se pare ca e fad, are un gun fight oribil, lume pustie si da impresia de joc tunelar chiar daca se vrea open world.

Cine a jucat GTA V nu poate decat sa rada :))
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Mafia 3

Post by .chester »

Daca GTA e cocalareala, Saints Row ce mai e ? Check yourself boy.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mafia 3

Post by ola small dickie »

Am jucat toate GTA-urile de la 1 pana la 4. Niciunul nu mi s-a parut un joc pe care sa-l asociez cu "cocalareala". Chiar, ia sa joc si The Lost and Damned si The Ballad of Gay Tony. Yeeey, uitasem de astea. Nu le-am jucat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Mafia 3

Post by tnt »

Intr-adevar, nu ai cum sa compari Mafia cu GTA, sunt genuri total opuse, fara niciun element in comun, o comparatie mai adecvata ar fi fost cu Close Combat V.
Abia astept sa joc si eu GTA 5, sa imi pun BUGI Mafia in boxe si sa pocnesc babe pe strada like a true nigga, apoi sa uploadez pe youtube sa radem hahaha lol. Se joaca cu pantalonii lasati si chiloti de firma la vedere ca sa intri mai bine in pielea personajului?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Mafia 3

Post by marvas »

bai tnt, e frumos GTA 5. Si nu te lasa impresionat inca de gameplay-ul din Mafia 3. Primele gameplay-uri din Watch Dogs, The Division, Uncharted 4, Witcher 3 ne-au facut sa speram la niste jocuri apropiate de fotorealism, ca atunci cand au pus jucatorii mana pe ele sa se dovedeasca ca totul a fost praf in ochi.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mafia 3

Post by MC »

tnt wrote:Intr-adevar, nu ai cum sa compari Mafia cu GTA, sunt genuri total opuse, fara niciun element in comun, o comparatie mai adecvata ar fi fost cu Close Combat V.
Abia astept sa joc si eu GTA 5, sa imi pun BUGI Mafia in boxe si sa pocnesc babe pe strada like a true nigga, apoi sa uploadez pe youtube sa radem hahaha lol. Se joaca cu pantalonii lasati si chiloti de firma la vedere ca sa intri mai bine in pielea personajului?
@marvas. Pai asta nici din trailere nu arata spectaculos. :lol: Urmarirea aia de la final e jenibila rau de tot.

@tnt. Da. GTA V si Mafia 2-3 sunt action sandbox-uri (ma rog, mafia 2 mai mult "semisandbox"). Comparatia se opreste aici. GTA V joaca intr-o alta liga.

Daca te ghidezi dupa prejudecati de genul celor expuse doar tu ai de pierdut.
Joc action/sandbox mai inchegat si mai detaliat (din orice punct de vedere) ca GTA V nu exista la ora actuala, in opinia mea.

Mafia 1 este si va ramane un punct de referinta din cu totul alte motive care nu au nimic in comun cu celelalte jocuri din serie.
Ce au facut cu Mafia 2 si ce pare ca vor sa faca cu Mafia 3 mi se pare intr-adevar "cocalareala" comparativ cu ce a fost Mafia 1.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3667
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Mafia 3

Post by marvas »

GTA 5, Counter Stike si FIFA, jocuri pentru cocalari!

GTA joc de la al doilea incoace. FIFA din '98. Counter Strike am jucat vreo 4 ani in facultate. Is un puradel in lumea jocurilor care vrea doar sa ajunga bulibasa.
Post Reply

Return to “Action”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests