Threaduri vechi

Artefacte de pe vechiul site si forum - poze, threaduri, citate, conversatii etc. Acceptam donatii.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Threaduri vechi

Post by DANiel »

Eu tot nu stiu de unde ia mescalina.

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

din pacate inca un exemplu din serialul cu milioane de episoade "copii distrusi de parinti"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Threaduri vechi

Post by DANiel »

O sa las asta aici.

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Mahdi »

Astăzi am coborât în mină și am scos acest topic despre Arx Fatalis și homosexualitate:
Spoiler:
Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Haha novo homo sex machine. Sper ca mai ai de unde l ai scos pe asta. Aah 2002 cu un inainte sa imi fac user pe level forum
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Mahdi »

De pe Wayback Machine le-am scos. Dar e foarte fragmentar păstrat și greu de răsfoit forumul. Am încercat un script să salvez tot pe hard, dar se pare că a omis multe pagini. Săpăturile continuă.

Între timp, iată cum vedeau userii din 2001 viitorul jocurilor:
Spoiler:
Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by McWilliams »

Sekaba, a dreacu' tu si postarea ta de tip Nostradamus. Oricum, o parere mult mai avizata decat individul care nu credea ca o sa depasim stadiul de modem 56kb.

Acum mi-am amintit de "un om bun". Nice user!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Threaduri vechi

Post by ola small dickie »

Mi-a facut mare placere! Am citit toate postarile din cele 2 imagini ale lui Mahdi. Novo Homo amuzantul, sekaba vizionarul si cuvantul "feeling". Uitasem cat se flutura inainte in discutiile despre jocuri cuvantul "feeling". Mi se pare ca avea si in revista la recenzii o parte din nota generala. Feeling :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Threaduri vechi

Post by MC »

Atmosfera si feeling :lol: . Aveau note separate in LEVEL-ul vremii. :lol:
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Threaduri vechi

Post by tnt »

Acum e inlocuit de imersiune
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Jaunty »

Am dat peste câteva fișiere mișto:

1. Traducerea Grim Fandango în limba română - făcută de doki@! și postată pe vechiul forum.
Spoiler for readme.txt:
Cum fac treaba sa mearga?

1. Dupa instalare, despacheteaza arhiva in folderul jocului suprascriind GRIM.TAB si adaugand fonturile (ocr10.laf si treb13bs.laf)
2. Asigura-te ca Language for non-Unicode programs este setat pe Romana (Control Panel>Region and Language>Administrative>Change system locale).
3. Pofta buna!


Traducerea si adaptarea, Zone Stu...pardon, dok!@

Cu multumiri lui:

Tzapu
Patrunjelu
ola small dickie
Cristan
2. Arhiva pe care am făcut-o pentru veșnica pomenire a jocului Battle of Gods - joc românesc, un soi de Heroes în browser (făcut în Flash), care a murit în august 2010. Arhiva conține screenshot-uri, concept art, wallpapers și texte de pe site. Site-ul nu a fost salvat de archive.org, dar din forum au rămas câteva urme.

3. Câteva scan-uri din Level: recenzia Guild Wars 2 scrisă de Locke și niște articole de-ale lui Marius Ghinea: „SOS... LOS...” și recenziile Medieval II: Total War + Kingdoms.

4. Câteva fișiere care completează jocul Precursors, oferit pe unul din DVD-urile revistei. Nu mai știu de unde le am - site, forum, sau alt DVD. Presupun că sunt puse de Marius Ghinea.
Spoiler for instructiuni.txt:
Producătorii şi distribuitorii ruşi au prostul obicei de a lansa jocuri mai puţin finisate, iar versiunea în limba engleză a jocului Precursors face, din nefericire, parte din această categorie. Ca să ne bucurăm de o experienţă completă, trebuie să mai facem ceva.

În versiunea în limba engleză a jocului, vocile interlocutorilor, precum şi o serie de alte efecte sonore, nu se aud. De fapt, ele nici nu există. Fişierele care le adaugă (un soi de patch) au fost oferite după trimiterea master-ului la multiplicare, deci nu au ajuns pe DVD-ul LEVEL. Ele sunt disponibile mai jos.

DE FĂCUT:
Mai întâi extrageţi conţinutul arhivelor sound.part1.rar şi sound.part2.rar (aici sunt 6 părți) în directorul "Program Files\Precursors\packages" (dacă aţi instalat jocul în alt director şi/sau pe altă partiţie, aveţi grijă să localizaţi cu exactitate directorul "packages" şi cele două fişiere pe care le veţi înlocui în el - gf_sounds.grp şi main.fat), iar apoi instalaţi PATCH-UL NEOFICIAL 1.5 BETA (eu am făcut invers, iar rezultatul pare să fie acelaşi). Acest patch aduce o mulţime de îmbunătăţiri, mai ales la nivel de interfaţă. Liniile de dialog, de exemplu, devin mai uşor de citit, graţie fontului mărit.

La final, veţi avea parte de interlocutori ce vi se adresează în rusă, cu subtitrare în limba engleză. Vocile personajelor vor fi în engleză doar pe parcursul secvenţelor cinematice.

Merită!
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Cristan »

Am dat de o postare mai veche de-a lui yours truly despre numărul Level din martie 2010:
Spoiler:
Dupa o scurta asteptare, iata-ne in fata celei mai recente creatii a studiourilor Level. Asteptarile erau destul de mari, in lumina promisiunilor facute de producatori si a micilor schimbari din ultima vreme. Sa vedem, deci, daca episodul cu numarul 151 din cea mai longeviva franciza din lumea jocurilor din Romania vine cu ceva nou sau a mers pe aceeasi reteta atat de folosita in precedentele iteratii.

Toate-s vechi si noua toate

Din pacate, inca de la primul contact este evident ca noutatile lipsesc aproape cu desavarsire. Incepand de la box cover (complet lipsit de inspiratie si originalitate, salvat in mod ciudat doar de paleta neobisnuita de culori) si pana la ultima litera a reclamelor de sfarsit, continutul statut trezeste un puternic sentiment de deja vu. Micile schimbari sunt atat de subtile incat daca nu le cauti intr-adins, nici nu vei sti ca sunt acolo. In mod paradoxal, cea mai mare inovatie este reprezentata de o sectiune cu tematica retro. Engine-ul prafuit, folosit de atata vreme, isi arata clar varsta, in ciuda celor cateva imbunatatiri aduse de-a lungul timpului; cu continut static si previzibil, aproape fiecare episod e aceeasi Marie cu… aceeasi palarie.

Miezul

Campania single-player este impartita ca de obicei pe capitole, fara nicio surpriza (Stiri-Previews-Reviews-Lifestyle & Hardware), suplimentata de cateva misiuni speciale accesibile inca de la inceput (Gamedev, Board Games, Free2Play, Retro). Filmuletul de introducere (creatie a lead designerului) este searbad si nu reuseste sa-ti stimuleze interesul pentru ce urmeaza. Nici primul capitol, Stiri (la fel de arid ca si in precedentele episoade) nu face o treaba mai buna in a te introduce in atmosfera – din fericire avem optiunea de a sari direct la capitolul urmator, ceea ce va si recomand. La Previews, gameplay-ul e ceva mai lin, cu cateva niveluri interesante (Metro 2033 si God of War 3), dar prezenta lor nu se justifica pe de-a-ntregul deoarece este limpede ca sunt doar niste versiuni la scara mica ale unor niveluri ce isi vor face aparitia intr-unul din episoadele imediat urmatoare.

Dar miezul gameplay-ului si totodata punctul forte al seriei a stat intotdeauna in capitolul Reviews, iar acest nou episod debuteaza in forta. Primul nivel si totodata cel mai asteptat este si cel mai mare si infatiseaza o lume vasta si bine realizata, insa dominata de culori sumbre si ploi de cenusa. Aproape nicio raza de soare pe intreaga durata de 10 pagini a nivelului, lucru ce vine in contradictie cu rating-ul neasteptat de luminos acordat la terminarea acestuia. Desi de obicei am incredere in inspiratia binecunoscutului level designer MG, de data aceasta imi permit sa pastrez unele rezerve eurogamerice si metacritice in privinta directiei artistice a nivelului.

Celelalte niveluri din capitol se parcurg mai usor si ofera o experienta placuta si variata. Desi partile neplacute nu lipsesc (vezi nivelul Dark Void, probabil una din glumitele interne ale producatorilor - „daca vrei sa ucizi un joc, arunca-l in groapa lui Koniec”), numeroasele aspecte pozitive le eclipseaza cu usurinta - Bayonetta, Venetica, Mario, Dante’s Inferno. Iar includerea unui setting precum cel din King Arthur este binevenita, chiar daca tardiva fata de competitori. (Fac aici o paranteza pentru a semnala o neinsemnata dar amuzanta discrepanta intre ce se poate observa la inceputul nivelului Dante’s Inferno si cele declarate de level deginer-ul CioLAN intr-un preview de prin noiembrie referitor la lecturarea operei lui Dante Aligheri; probabil o simpla licenta poetica). Totodata, salut revenirea unui mai vechi membru din echipa de productie, care si-a pus amprenta asupra nivelului Star Trek.

Insa eforturile producatorilor se poticnesc serios la capitolele Lifestyle si Hardware, grefate in mod artificial langa celelalte niveluri. Cu toate ca putem sari din nou peste aceste parti fara ca acest lucru sa afecteze gameplay-ul, prezenta lor continua in fiecare episod lasa un gust amar. Macar daca ar fi integrate intr-un mod mai natural cu restul capitolelor. Ecranul ce anunta sfarsitul episodului vine izbavitor si reaprinde interesul gamer-ului printr-un sneak peek al continutului din episodului urmator. Sa fie primit!

Cireasa de pe tort

Pe langa campania principala, Level ne ofera si o serie de misiuni speciale, foarte interesante, care insa nu sunt exploatate pe masura potentialului pe care il ofera. GameDev, Board Games, Free2Play si mai ales micul, dar genialul Retro reprezinta aditii solide, care au multe de oferit si pot fi dezvoltate in directii multiple. Sa speram ca pe viitor aceste scenarii vor fi dezvoltate si imbogatite cu altele asemanatoare. De asemenea, discul suplimentar din pachet ofera cateva bonusuri utile (jocuri full, MODs&patch), dar o mare parte din continut este de umplutura (demo, trailers, media, shareware) si ar putea fi inlocuit, cu putin efort, cu lucruri mai interesante.

Errare cititorum est. Bah!

In ciuda obiectiilor ridicate de fani, numeroasele bug-uri si anomalii (news, gadgets, lifestyle, hardware) nu au fost reparate nici in acest numar. Iar dupa semnalele primite de la producatori, este putin probabil sa se schimbe ceva si in viitorul apropiat. Ba mai mult, ignorand problemele mai arzatoare, se pare ca alte probleme relativ neinsemnate ridicate recent de fani pe forum (discutabila prevalenta a unor aspecte consolistice), au fost intampinate de producatori cu o neobisnuita si curioasa fervoare nuantata cu groase tuse de dureri organice. Este clar ca cineva de acolo a fost inzestrat de Dumnezeu cu “darul exprimarii”.

---------------------

Alternativa: Eurogamer, RPS, Escapist

Concluzie: noutatile lipsesc aproape cu desavarsire, iar continutul trezeste un puternic sentiment de deja vu. Majoritatea nivelelor se parcurg usor si ofera o experienta placuta si variata, iar misiunile speciale sunt o aditie solida. Fanii seriei vor gasi continut interesant, dar sa nu se astepte la inovatie sau la o experienta lina, fara poticneli.

Bune:
* Unele niveluri de la Review (Caleb & Ciolan in special)
* Misiunile speciale (mai ales Retro si GameDev)
* Culorile de pe coperta

Rele:
* Lipsa de originalitate si inovatie
* Dark Void+Koniec
* Lifestyle, Gadgets, Hardware

Coperta: 7
Specials: 8
Games: 7
Lifestyle & hardware: 5
Bonus DVD: 6
Impresie: 7
---------------------
Nota finala: 6.66
:ugeek:
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
M.GhineaeNovoHomo
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 Jun 2021, 11:04

Re: Threaduri vechi

Post by M.GhineaeNovoHomo »

Văd prin posturile mai vechi că lumea plânge hulpav după singurul user care aducea ceva de calitate în comunitate, Novo Homo Sex Machine.

Nu mai plângeți, Novo Homo e binemersi pe blogul lui personal, www.trilema.com .

Găsiți acolo tot ce vă făcea cervixurile să palpeze, proza înflorită și alambicată, homofobia mai mult sau mai puțin ironică, simpatiile legionare și extremiste, narcisismul, fetișurile sexuale extreme, recenzii și toate cele, ambalate frumos într-un adevărat bratwurst cât se poate de alb gata să penetreze mințile dornice până când they beg for more dacă mi se permite franțuzismul.


Știți că îl vreți.

Aveți treișpe-paișpe ani de recuperat.


Hai libi aka heilige!
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Mahdi »

cool comic sans heading bro
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Threaduri vechi

Post by DANiel »

Cred că ne-ar ajuta mai mult un thread separat pe subiectul ăsta, unde Novo Homo Sex Machine sa posteze mai des. Pe mine chiar m-a prins, de o oră tot citesc aici și pierd noțiunea timpului.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Threaduri vechi

Post by Triggerix »

Subscriu la ce a zis Danutzu :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Bana_Dudeanu
Space Invader
Posts: 8
Joined: 21 Jun 2021, 12:59

Re: Threaduri vechi

Post by Bana_Dudeanu »

Sunt lurker vechi pe aici, dar a trebuit sa imi fac user si sa postez cand am vazut asta.

Prin 2002-2003 eram la fel de lurker pe forumurile Level si asa am descoperit personajul Novo Homo, avea si ceva clona sau individ care ii tinea isonul, MetalMessiah. Ii tin minte ca pe niste cai breji, NH era de departe cel mai interesant (nu neaparat in sensul bun al cuvantului) user de pe forumurile de atunci. Bine, nu e ca si cum forumurile aveau cine știe ce nivel intelectual. No offense dar pe vremea administratiei Bombonel eram cam toti niste putoi irelevanti care ne dadeam cu parerea si forumul era compus din una-doua gasti de pustani care se vedeau ca un fel de aristocratie a comunitatii, restul da-i anplm. Daca erai suficient de articulat si amuzant nu era mare lucru sa te ridici deasupra mediei, dar NH era intr-o liga proprie deja, putea trolla alaturi de cei mai buni din bransa.

Trilema o citesc on and off de prin 2011 incoace si nu imi vine sa cred ca nu m-am prins pana acum - stilul e foarte similar si parca a mai fost rafinat in ultimii zece ani. Mentalitatea e aproape identica. Tin minte ca pomenea pe vremuri de Noua Dreapta si lasa sa se inteleaga ca ar fi implicat in ea. Acum 8 ani scria asta: http://trilema.com/2013/romanias-new-right/

NH pe vremuri imi lasase mereu impresia ca se invartea prin cercuri dubioase - In mai multe articole de pe Trilema Mircea Popescu recunoaste direct (si nu prea cred ca e gluma) ca a avut tangente cu lumea interlopa - de exemplu: http://trilema.com/2017/when-did-america-end/ ; http://trilema.com/2011/de-pe-cind-eram-io-mai-tinar/

Era un tip pe forumuri, Copernic, care o ardea elitist și se juca de-a masonul, iar de mai multe ori a facut greseala sa se bage in vorba cu NH. NH il punea la locul lui de fiecare data și facea rotocoale intelectuale in jurul lui, iar mucosul ala nici nu se prindea ca tocmai fusese facut ultimul prost. Bine, situatia era similara si la alti useri dar pe Copernic il tin minte in mod special din cauza ingamfarii si insistentei in prostie. Pe Khabal il facea "Cacabral", avea un stil de trolaj si insulte foarte divers si adaptabil. E un vibe foarte familiar in reply-urile lui Mircea Popescu la comments, imi aduce aminte de cum il muia NH pe Copernic. Narcisismul e definitely acolo, dispretul fata de oamenii, rasele si popoarele percepute ca inferioare e acolo, misoginia vadita e acolo, dispretul fata de homosexuali e acolo etc.

Cea mai mare asemanare o vad la nivelul de cultura si cunostinte. NH se vedea ca avea o cultura cu mult peste medie, omul era mai citit si versat intelectual decat trei sferturi din intelectualitatea romana. Cunostea incredibil de bine aproape tot ce insemna literatura fantasy, dar literatura fantasy era numai un crampei minuscul din toata cultura lui. Gaming, cunostinte politice, filme mai mult sau mai putin underground (din posturile lui am descoperit Ichi the Killer de exemplu), literatura generala etc. Mircea Popescu la fel, oricat de asshole ar fi are ditai cultura in spate.

Asemanarile sunt on point. Dar nu sunt 100% convins ca e aceeasi persoana, sa zicem doar vreo 90-95% convins. Si nu e din cauza ca de restul 5-10% cred ca Marius Ghinea e Novo Homo cum zice asta de mai sus, ci din cauza ca exista totusi sansa ca totul sa nu fi fost decat o troleala finuta, de expert, a cuiva de pe forum si/sau potrivirile cu Mircea Popescu de pe Trilema sa fie doar o coincidenta.

Ca veni vorba, asta care a postat (GhineaeNH) sunt aproape sigur ca nu e el. In primul rand NH era doar semi-troll, de multe ori vorbea serios si se vedea ca are niste convingeri, daca juca un rol era foarte atent sa nu iasa din el. Daca GhineaeNovoHomo ar fi NH nu s-ar fi autodescris niciodata ca in postul lui. Nici Mircea Popescu si nici NH nu par entitati atat de self-aware incat sa vada misoginia, homofobia, rasismul ca atare. Au alte convingeri (vezi partea cu Noua Dreapta).


Oricum, e cat se poate de interesanta asemanarea. Numai ca aveti grija ce va doriti, cu chematul respectivului sa posteze, nasurile s-au subtiat rau in ultimii zece ani, nu stiu cum ar reactiona forumul cand cineva ar incepe sa toarne rasisme, misoginisme si alte -isme care n-ar da deloc bine la numitele nasuri.


Fuck me, sunt aproape 20 de ani de la vremurile alea. Macar a ramas ceva in urma, dupa cum se vede. Forumurile ComputerGames nu pot spune asa ceva.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Threaduri vechi

Post by Triggerix »

Inb4 si Alex Khan era tot o clona a cuiva, nu ca m-ar mira treaba asta.
Bana_Dudeanu wrote: 21 Jun 2021, 15:17 Numai ca aveti grija ce va doriti, cu chematul respectivului sa posteze, nasurile s-au subtiat rau in ultimii zece ani, nu stiu cum ar reactiona forumul cand cineva ar incepe sa toarne rasisme, misoginisme si alte -isme care n-ar da deloc bine la numitele nasuri.
Oricum pe forum mai sunt maxim 15-20 de oameni care posteaza si si-ar primi ban repede probabil lel. Eu n-am stat cate o ora sa citesc ce a scris baiatul (nenea?) asta, ca Daniel, dar mi s-a parut interesant blogul. Anyway, trolls are forever. Fie ca sunt vechi sau noi. :lol:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Threaduri vechi

Post by Mahdi »

Îmi aduc aminte și de MetalMessiah, parcă se certa cu lumea la threadul cu rockul muzica superioară. Eu nu eram foarte activ în perioada în care se dezlănțuiau ei doi pe forum, dar mă uitasem prin arhiva forumului pe vremea când era încă disponibilă. Din câte îmi amintesc, epopeea lui Novo Homo se încheiase cu un accident. Nu știu dacă era vrăjeală, dar MetalMessiah dădea update-uri despre el, iar după episodul ăsta nu cred că Novo Homo a mai revenit pe forum.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “LEVEL”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests