Steam

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
Post Reply
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Steam

Post by Jaunty »

Sigur. Cum ziceam, excelentă platformă, big data are în mod clar avantaje. Însă iar e vorba de comoditate. Și înainte de Steam eram la curent cu ce joacă prietenii, îmi postam pe forumuri preferințele în materie de jocuri și aveam multe șanse să întâlnesc jucători cu gusturi similare. Steam nu mi-a îmbogățit semnificativ viața din aceste puncte de vedere.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Steam

Post by McWilliams »

La nivel macro, Jaunty, poti sa spui ca omul devine sedentar, comod, linistit, poate chiar delasator. Nu doar in privinta Steam, ci a tuturor lucrurilor.

S-ar putea sa se potriveasca ca nuca in perete, dar in seria Void Trilogy a lui Hamilton este o faza similara, in care umanitatea, desi extrem de avansata - fie prin implanturi tehnologice, fie prin imbunatatiri genetice - incepe sa fie plictisitoare si robotica. Asa ca nu putini sunt cei care vor sa fie colonisti pe planete virgine, living on the fringe, building life with their own hands, that sort of shit. Oricum, nu stiu cat se aplica la sau se leaga de ce spui tu, dar mi-a venit sa zic asta: ca din comoditate dusa la extrem incepe o revolta izvorata din insasi natura umana de a te intoarce la lucrurile de baza.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

Right on Jaunty! Ai observat corect ca simt la fel.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Steam

Post by DreadWing »

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Steam

Post by McWilliams »

Predictable. Red team sux!!!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Steam

Post by brutalistu »

I got me Space Hulk and Castle Crushers and I still got 2.2 E left of 5. Is nice.
Image
User avatar
Altair xD
Space Invader
Posts: 10
Joined: 18 Jul 2014, 19:17
Location: Pillars of Nosgoth

Re: Steam

Post by Altair xD »

Este vreo metoda sa obtin Dark Souls: Prepare to Die Edition pe Steam, daca jocul e region locked?Printr-un gift sau ceva?
Pe deasupra mergatorul.
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Steam

Post by Zaorish »

Cumparat retail, e steaworks.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Steam

Post by MC »

Eu de ex l-am cumparat de pe greenmangaming si l-am activat pe steam.

http://www.greenmangaming.com/s/ro/en/p ... e-edition/
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Steam

Post by TG »

Sau mergi pe Steamtrades dacă îl vrei mai ieftin.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Steam

Post by brutalistu »



Image
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Steam

Post by ailailou »

Avut joc în wishlist. Primit email de la steam cum că e la reducere. Cumpărat joc. În continuare cum pot face să mai primesc email în momentu' în care jocul respectiv e din nou la sale? N-am cum să-l mai adaug la wishlist din moment ce e cumpărat, şi s-ar putea totuşi să existe zile la rând când nu pot accesa steam să verific pagina jocului.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Steam

Post by reV »

ailailou » Thu Jul 31, 2014 3:44 pm wrote:Avut joc în wishlist. Primit email de la steam cum că e la reducere. Cumpărat joc. În continuare cum pot face să mai primesc email în momentu' în care jocul respectiv e din nou la sale? N-am cum să-l mai adaug la wishlist din moment ce e cumpărat, şi s-ar putea totuşi să existe zile la rând când nu pot accesa steam să verific pagina jocului.
http://isthereanydeal.com/ faci cont, setezi sa-ti trimita notificare cand e la reducere si te anunta ei
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: Steam

Post by ailailou »

Just what I needed, thanks! Văd că are o grămadă de setări, foarte tare.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Steam

Post by Cimitri »

Eu pentru chestia asta mai folosesc si cheapshark care e mai simplist dar avantajul e ca vede destul de multe site-uri de profil(GOG included).
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Steam

Post by Cristan »

In caz ca mai e cineva ca mine care descopera chestii misto la multa vreme dupa ce sunt deja "old news", pluginul de browser Enhanced Steam e grozav de util (cand navigati pe site-ul steam obv).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Steam

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Steam

Post by Stokkolm »

I mean are we arguing we want fewer games? No.
Actually yes. A fost scrisa o carte pe tema asta. More choice is less choice. Iar alt efect e faramitarea cumunitatii gameristice, fiecare joaca altceva, ceea ce duce la mai putina interactiune.

Doi la mana, isi consuma jumatate din clip explicand cum ar trebui sa fie steam o platforma mai buna pentru a gasi jocuri. Who the hell cares? Cand ai ajuns pe steam stii deja ce vrei pentru ca ai luat decizia vizitand site-uri ca Rock-Paper-Shotgun, Polygon, Kotaku, IGN, sunt canale de youtube cum ar fi TotalBiscuit, exista reddit si multe alte comunitati gameristice... Cine cauta jocuri direct pe steam isi merita soarta.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Steam

Post by TG »

Actually, no. Făcând abstracție că din ce văd acolo concluziile trase în carte nu au prea fost dovedite, a avea mai puține titluri dintre care să alegi și a spune că se fac prea multe jocuri sunt două lucruri radical diferite. A doua e o prostie din motive evidente.

Sunt mulți factori aici, o dată e Steam. E frumos să zicem ”platforme digitale” la plural, dar realitatea e că Steam decide trendul, iar restul sunt irelevante, asta fiind o mare problemă. Era un articol recent pe RPS în care spuneau că Steam cam îngroapă noile apariții și da, ar trebui în mod evident făcute câteva schimbări pentru a fi mai ușor de observat ce și cum. Lăsând asta deoparte, jocurile s-au devalorizat în mod exponențial de la apariția bundle-urilor, iar Valve au exploatat asta cu ardoare. E un joc făcut din motive cât se poate de clare și cu scopuri perfect definite și cunoscute de ei. Nu e deloc o coincidență că cel mai important aspect al bundle-urilor au fost key-urile de Steam și nu calitatea sau prețul jocurilor. În mai puțin de un an de la apariție, cei care au ținut aproape de bundle-uri ar fi avut 100 de jocuri pe Steam, luate practic pe nimic. Iar dacă grija ta cea mai mare e că ai prea multe jocuri la această platformă, cu siguranță nici nu te vei apropia de alta prea curând.

Asta ca să nici nu aduc în ecuație și jocurile free to play. Până la urmă însă, din punctul meu de vedere, problema e presa de specialitate, care e un gunoi. Jucătorii habar nu au ce vor, ce ar trebui să își dorească, pe ce să dea banii, ce merită încurajat și așa mai departe. 80% din canelele de jocuri reprezintă doar surse de falsă informație, iar site-urile cele mai mari au ajuns la tâmpenii gen review-uri la jocuri alpha. Adică, există oameni legați de domeniul jocurilor care au impresia că early access există ca să cumperi jocuri neterminate și să le joci. Jesus Christ.
Stokkolm » Thu Aug 07, 2014 8:50 am wrote:
I mean are we arguing we want fewer games? No.
Iar alt efect e faramitarea cumunitatii gameristice, fiecare joaca altceva, ceea ce duce la mai putina interactiune.
Da... în 1995. Astăzi toate căcaturile sunt legate de alte căcaturi și orice medalie într-un joc poate ajunge pe vreo 5 sau 6 platforme diferite. F2P-urile sunt clar cele mai jucate pe Steam și cu siguranță există interacțiune între jucători acolo. Fii serios, fragmentarea comunității gameristice is not a thing. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Steam

Post by Stokkolm »

Nu ma refer la socializarea cu jucatorii random care ti-i asigneaza matchmaking-ul in Dota 2. Eu am cativa prieteni care sunt gameri dar nu prea avem ce discuta despre gaming pentru ca fiecare joaca altceva. Sau poti sa observi fragmentarea chiar aici pe forum, hell, avem un tip care joaca doar titluri Paradox :D
TG » 7 Aug 2014, 08:57 wrote:Actually, no. Făcând abstracție că din ce văd acolo concluziile trase în carte nu au prea fost dovedite, a avea mai puține titluri dintre care să alegi și a spune că se fac prea multe jocuri sunt două lucruri radical diferite. A doua e o prostie din motive evidente.
Nu sunt chiar radical diferite. Daca un joc e facut devine automat o optiune. Atat timp cat nu exista un mecanism de filtrare care sa iti ofere doar jocuri relevante intereselor tale.
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests