Steam

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Steam

Post by DarthZombie »

TG wrote: 11 Apr 2018, 17:10 Nu știu de unde ai scos-o pe asta.
Pentru jocurile multiplayer cu populatie mica e foarte important sa nu se stie de acest lucru. Uita-te la alde Lawbreakers sau Battleborn, doua jocuri multiplayer-only de care multa lume nu s-a atins in parte si din cauza faptului ca era arhi-cunoscut ca sunt pustii. Ca pana la urma poate sa-ti placa un joc oricat de mult vrei, daca n-ai cu cine sa te joci degeaba-l cumperi.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4667
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Steam

Post by Magicake »

Stats cu jucatori activi sunt afisate si pe Steam pe pagina jocului deci nu cred ca va afecta atat de mult.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Steam

Post by TG »

La jocurile multiplayer nu depinzi de Steam Spy. Dar lăsând asta deoparte mi se pare paradoxala problema, dacă l-ar fi jucat, nu mai era pustiu, nu? :lol:

În fine, îmi plăceau statisticile tbh, it sucks că nu mai merge treaba așa dar e de înțeles pe undeva. Cred că ar fi mișto să fie incorporate în aplicație mai multe informații de genul, cât timp sunt prezentate abstract. Oricum evidența tot se ține.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Steam

Post by DarthZombie »

@Patrunjelu: Da, dar diferenta e ca numarul de jucatori care joaca acum un joc nu e 100% reprezentativ, pentru ca un jucator care nu se joaca acum poate sa o faca in viitor la un update bun sau ceva de genul asta, pe cand unul care n-a cumparat jocul in trecut e mult mai putin probabil c-o va face in viitor.

Revin la exemplul cu Lawbreaker, jocul are o baza de cumparatori atat de mica incat nu exista nicio speranta ca situatia se va imbunatati chiar si daca producatorii ar scoate un update care sa imbunatateasca radical jocul. Asta pentru ca cei ce au deja jocul sunt putini iar potentialii noi jucatori nu vor fi tentati sa-l cumpere pentru ca stiu ca baza de cumparatori este infima si ca atare risca sa bata vantul pe servere si ei sa-si piarda timpul incercand sa joace un meci. Si pentru ca datele lui SeamSpy erau publice, producatorii nu puteau sa linisteasca aceasta temere a jucatorilor dar de aici incolo le va fi mult mai usor s-o arda cu "update-ul asta a fost un succes masiv, baza de jucatori s-a marit considerabil si acum veti avea cu cine sa va jucati in multiplayer, buy now!".

@TG: ai fi tentat sa joci un joc multiplayer exclusive daca stii ca trebuie sa astepti jde minute pana gasesti macar un server in care sa bagi un meci? SteamSpy arata negru pe alb cat de popular sau nepopular era un joc, era clar un plus de informatie care ajuta consumatorul mai mult decat dev-ul.
Last edited by DarthZombie on 11 Apr 2018, 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Steam

Post by TG »

Păi da, și dacă funcționează baza jucătorilor chiar se va mări. Adică, mi se pare amuzantă situația.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Steam

Post by DarthZombie »

Nu stiu de ce nu intelegi ceva asa de simplu. Factorul "nu prea sunt jucatori cu care sa te joci" este una din cele mai grele pietre de moara aruncata in directia oricarui joc multiplayer-only cand vine vorba de a recomanda o potentiala achizitie, indiferent de cat de bine este el realizat. Sunt nenumarate jocuri care au calitate indoielnica dar sunt preferate pentru ca oamenii stiu ca pot sa bage un meci la orice ora din zi.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Steam

Post by TG »

Am înțeles bre Zombie, mai citește o dată.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Steam

Post by Waaagh! »

DarthZombie wrote: 11 Apr 2018, 18:54 ai fi tentat sa joci un joc multiplayer exclusive daca stii ca trebuie sa astepti jde minute pana gasesti macar un server in care sa bagi un meci? SteamSpy arata negru pe alb cat de popular sau nepopular era un joc, era clar un plus de informatie care ajuta consumatorul mai mult decat dev-ul.
Deci Steam Spy era un fel de Cambridge Analytica. Fuck it and its makers, I'm glad it's gone.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Steam

Post by McWilliams »

Statistica este cea mai abuzata materie matematica din istorie. Si asta pentru ca, avand aceleasi date, poti sa le "prelucrezi" pana obtii ceea ce iti convine.

Inteleg unde bati, Zombie, but the knife cuts both ways: pe de o parte, gamer-ii se plang de faptul ca gamedev-ii nu sunt cinstiti cu ei refuzandu-le accesul la date statistice; pe de alta parte, gamedev-ii se plang ca datele statistice omoara orice efort creativ si induce starea de "more of the same".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam

Post by Mahdi »

Image

Image

Am râs.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Steam

Post by Waaagh! »

N-am inteles.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Steam

Post by McWilliams »

Oh, the irony. They (Apple) should force Valve to greenlight that Steam Link App!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

Pana in seara asta jucam I Fell From Grace pe steam pe Windows 7 32 instalat pe un HDD. In seara asta mi-am instalat Windows 10 Enterprise pe 64 pe un SSD. Am instalat Steam, am instalat I Fell From Grace, am intrat in el, dar n-am salvarile.

Ce trebuie sa fac sa am salvarile pe Windowsul nou? Trebuie sa fac ceva in Steam? Sau sa copiez ceva de pe HDD-ul vechi?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Steam

Post by Cristan »

ola small dickie wrote: 30 May 2018, 22:39... jucam ... pe steam
Asta când s-a mai întâmplat? Credeam că ești DRM-free diehard.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

deah...joc pe steam doar jocurile din lista mea de jucat care nu se gasesc pe gog sau humble sau la care producatorii n-au dat nicio varianta drm-free. ca de exemplu la i fell from grace

am inceput recent cu steam, am facut o concesie, altfel ratam niste jocuri misto pe care nu le pot juca decat prin steam

insa ce se poate cumpar pe gog, humble sau alta varianta drm free de la producator
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Dr. User
Zergling
Posts: 136
Joined: 25 Apr 2014, 13:27
Location: Târgu-Jiu

Re: Steam

Post by Dr. User »

ola small dickie wrote: 30 May 2018, 22:39 Pana in seara asta jucam I Fell From Grace pe steam pe Windows 7 32 instalat pe un HDD. In seara asta mi-am instalat Windows 10 Enterprise pe 64 pe un SSD. Am instalat Steam, am instalat I Fell From Grace, am intrat in el, dar n-am salvarile.

Ce trebuie sa fac sa am salvarile pe Windowsul nou? Trebuie sa fac ceva in Steam? Sau sa copiez ceva de pe HDD-ul vechi?
Trebuie sa fie activat "Steam Cloud Synchronization" la Steam->Settings->Cloud. Poti face asta si din Properties pe joc in Library.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

da deci sunt in steam si in aplicatie si pe site. unde ma uit sa vad daca i fell from grace permite salvari in cloud? asta tre sa fac nu?

in aplicatie in steam era bifat steam cloud synchronization. intru in joc si nu am salvarile de pe windowsul precedent
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam

Post by Mahdi »

Dacă intri pe pagina unui joc, are în partea dreaptă o căsuță cu "features". Dacă jocul permite cloud saves, arată așa:

Image

I fell from grace nu are mențiunea asta:

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

danke!

am vazut acum ca poti vedea si in library in list view daca jocul are un norisor in dreptul sau sau nu. asta n-are.

alta metoda am? pot sa copiez salvarile de pe windowsul vechi pe windowsul nou si sa mearga?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Steam

Post by TG »

Da, poți lua manual salvările.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 5 guests