Steam

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Steam

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cryostasis?

Din ce văd nu se poate cumpăra pe steam/gog deci s-ar putea să fie abandonware

Comentariul ăsta de pe filelist rezumă situația foarte bine:
thx up
adyca , mankati ash
cumperi joku
si astepti update uri
ca nu prea mergge pe sisteme rapide
probabil e optimizat ptr sisteme lente
traiasca piratw !

ce dreaqiu ?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Steam

Post by Cristan »

^Nu se mai poate cumpăra. A fost retras la un moment dat de la vânzare, nu mai știu motivul. Eu îl am în library, de exemplu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam

Post by Mahdi »

Între timp mi-am cumpărat și următoarele:
- Prey (15 eur)
- The Last Door (2.5 euro)
- Rumu (10 eur) - mersi, Ola, nu știam de el
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Steam

Post by Cristan »

Las și eu câteva recomandări; sunt doar din cele pe care le am pe wishlist, deci mi-au atras atenția și mi se par interesante, dar nu le-am jucat:
  • Subnautica - pentru mine e primul joc pe care știu sigur că o să-l cumpăr la promoția asta. E un open-world survival într-un ocean extraterestru. 20% e cam cea mai mare reducere pe care am văzut-o după ce a ieșit din Early Access, așa că probabil n-o să găsiți un preț mai mic prea curând. DAR, dacă vreți să-l cumpărați și se întâmplă să aveți Don't Starve, puteți cumpăra pachetul Intrepid Explorers Pack și o să ajungeți la o reducere mai mare.
  • Tales from the Void - un RTT ce m-a atras în special prin idee și atmosferă: echipajul unui submarin din WWI ajunge să fie transportat în spațiu și să lupte cu tot felul de alieni într-o atmosferă low-gravity.
  • Kingsway - un... RPG (?) cu o idee originală și cu review-uri foarte bune
  • Empyrion - Galactic Survival - un survival open-world în spațiu, cu crafting/building și călătorii interplanetare; din ce zice lumea, pare a fi o alternativă mai bună la No Man's Sky
  • Figment - un action-adventure cu un stil grafic extraordinar și care se îmbină foarte bine cu muzica foarte mișto
  • West of Loathing - un adventure-RPG / comedie, un spin-off al MMO-ului Kingdom of Loathing
  • Dex - a mai fost recomandat pe aici, dar acum e foarte ieftin
  • J.U.L.I.A.: Among the Stars - un adventure SF first person
  • Lethis - Path of Progress - un city-builder in setting steampunk (think Caesar/Pharaoh, nu SimCity)
  • Superflight - un "simulator" procedural de zbor cu wingsuit (?), foarte colorat si relaxant (si foarte ieftin)
  • FRAMED Collection - un puzzle adventure pe care îl joci în cadrele (panels) unei benzi desenate; din ce văd în trailer, are în comun cu Gorogoa ideea permutării cadrelor pentru a a crea rute diferite ale poveștii
  • Nu uitați de CHUCHEL, ultimul joc al celor de la Amanita (Machinarium, Botanicula)
  • ECHO - un action adventure în care te lupți cu un AI adaptiv, care învață efectiv din tot ceea ce faci, ca jucător, în joc
  • Opus Magnum - un puzzler în linia lui SpaceChem cu review-uri foarte bune (și niște GIF-uri foarte sexy)
  • Inked - alt puzzler, cu un stil grafic hand-drawn foarte simplu și frumos
  • Behold the Kickmen - un joc de pseudo-fotbal ce pare a fi foarte fun
  • Don't open the doors! - action-adventure făcut din plastilină
  • Știați că există un nou Lode Runner?
  • Butcher - un shooter Doom 2D?
  • Missing Translation - un point & click adventure care e FREE și care arată și pare foarte interesant
  • The Old Tree - alt adventure free
  • Mandagon - platformer-adventure cu un setting si un stil grafic interesante
Iar din ce am jucat dau un +1 la recomandarea pentru Firewatch și vă recomand călduros să încercați ABZU, un walking simulator, dar sub apă, în care tot ce faceți e să înotați, să explorați și să admirați peisajele subacvatice, peștii și culorile (aveți grijă să-l puneți pe cel mai mare ecran pe care îl aveți)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

Mahdi wrote: 24 Jun 2018, 18:49 Între timp mi-am cumpărat și următoarele:
- Prey (15 eur)
- The Last Door (2.5 euro)
- Rumu (10 eur) - mersi, Ola, nu știam de el

Cu placere! Am luat si eu Rumu azi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Steam

Post by McWilliams »

Sa ne zica Sekaba ceva despre Warhammer 40,000: Inquisitor - Martyr
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Steam

Post by MC »

Hehe cu ocazia asta am aflat de niste dlc-uri interesante pt TW3
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Steam

Post by stef »

Printre alte chestii, intre timp am asteptat doua jocuri pe steam: Inner Chains lansat anul trecut si Agony lansat anul asta, (joc care nu are reducere avand in vedere ca e summer sale), ambele fiind un dezastru in momentul lansarii, in sensul ca din partea devilor au fost lansate ca jucabile/finished product, dar ele erau in stare de pre-alpha/alpha stage, tinand cont de cate bug-uri au fost raportate de comunitate :|
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Steam

Post by ne0lith »

Am vazut ca Oxenfree este la doar 5 euro, iar recenziile sunt foarte favorabile. Daca va plac astea adventure ar fi de luat in seama, eu cu siguranta o sa-l iau curand chiar daca nu prea joc din genul asta.

Momentan am luat doar Absolver, un fighting game destul de unic, cu o lume micuta, dar foarte misto si un sentiment de singuratate ce aduce putin cu Dark Souls. Imi place mai mult decat ma asteptam, gameplay-ul este pe de o parte foarte repetitiv, constand in invingerea acelorasi NPC-uri pentru a creste in nivel si abilitati sau duelarea cu alti jucatori intalniti in acelasi scop, dar pe de alta parte iti permite crearea unui stil propriu de lupta prin legarea oricaror miscari disponibile dintr-o lista generoasa in numeroase combo-uri executate in ce succesiune vrei tu. Desi la inceput pare simplu, e genul de joc in care apreciezi skill capul tot mai mult pe masura ce avansezi si incepi sa prezici miscarile adversarilor, feinturile, guard break-urile etc, pretty good.

O sa mai incerc si alte jocuri pana nu pierd prea multe ore in Absolver si uit de Summer Sale :lol:
"da" - chestrony, 2016
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Steam

Post by cg1700 »

Oxenfree e ok dar pe mine cel putin nu prea m-a prins.
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Steam

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

ne0lith wrote: 25 Jun 2018, 11:41 Am vazut ca Oxenfree este la doar 5 euro, iar recenziile sunt foarte favorabile. Daca va plac astea adventure ar fi de luat in seama, eu cu siguranta o sa-l iau curand chiar daca nu prea joc din genul asta.
Confirm, l-am prins gratis pe gog și am început să-l joc aseară. E drăguț sincer. Un fel de Scooby Doo :lol: (sunt comparații mai apte dar nu-mi vin acum în minte). Este despre niște adolescenți care se duc să petreacă pe o insulă părăsită. But everything goes wrong when... Este un mister la mijloc dar nu este cel mai important. Mai mult îl joci ca să descoperi backstory-ul personajelor și să vezi cum interacționează între ele.

E un teenager coming of age story cred. Dacă nu sunteți siguri vedeți un clip pe youtube cu începutul cât sunt în barcă. E chiar ok, evită păcatele genului ăsta de teen film. Probabil există un subgen special de teen film ca să denumească asta. Post-modern? Idk
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Steam

Post by joonior_bmf »

Mi-am luat Divinity OS 2.
Poate pana la final iau si Icewind Dale Enhanced

Daca aveti deja Don't Starve + DLC + Together, Oxygen Not Included e redus la 11 euro in Klei Survival Bundle
Ca tot veni vorba de Klei, cel mai recent joc al lor, Hot Lava, pare distractiv. Daca l-a jucat cineva de pe aici, dati niste impresii.

Recomand:
TBoI Rebirth complete bundle
Divinity OS Enhanced e redus cu 70%
VtMB
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Steam

Post by joonior_bmf »

Shovel Knight Treasure Trove
A mai fost la vanzare si cu o reducere mai substantiala (cel mai mult a fost redus la 10 eurici, dar inainte de a creste pretul la 23€), dar nu va lasati descurajati. Are sub capota mai mult decat pare. Include 4 campanii: Shovel of Hope, Plague of Shadows, Spectre of Torment (ce poate fi achizitionata si stand-alone), si King of Cards ce va fi lansata curand. Shovel of Hope poate fi jucata si in co-op (doar local din pacate). King of Cards va include si un "card battle" mode. Iar intr-un update viitor vor adauga si un quasi-fighting game. I still suck at it, but it's pretty fun.

Superbrothers: S&S -70%
E deja destul de cunoscut, dar il mentionez pentru ca e printre indie-urile mele preferate. Un point&click adventure cu niscaiva combat si un soundtrack excelent.

Dragon's Dogma -67%
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Steam

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Velvet Assassin e doar 0.74e momentan
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Steam

Post by tnt »

Am uitat ca e summer sale. Dar vai, ce a ajuns Steam? Am crezut ca am ajuns din greseala pe Google Play. Zici ca e groapa de gunoi a jocurilor PC, trebuie sa scrollezi bine sa gasesti ceva decent, ceva cat de cat mai sonor.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Steam

Post by cg1700 »

Credeam ca jocurile pe care ti le arata Steam sunt personalizate.
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Steam

Post by tnt »

:lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Steam

Post by Mahdi »

Welp, mi-am mai luat pe lângă Caves of Qud și The Darkside Detective și What Remains of Edith Finch. Nu mi-am mai luat de mult atâtea chestii la un steam sale.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Steam

Post by ola small dickie »

The Darkside Detecive - cool!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests