Epic Store

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Epic Store

Post by Cristan »

McWilliams wrote: 5 Dec 2018, 13:57Am inteles la ce se refera, doar ca este absurd sa te masori cu liderul de piata in conditiile in care tu nu esti inca intrat in piata.
Cred că subestimezi ce putere le dă Fortnite. Și-au permis să nu intre cu el pe Steam (ceea ce în sine înseamnă o „confruntare” între propriul lor magazin și Steam). Și-au permis să ocolească Google Play. Au convins Sony să permită cross-play cu alte platforme pentru Fortnite, ceea ce nu mai făcuseră pentru alt joc. Și au avut succes de fiecare dată și au crescut în continuare. Au o bază de utilizatorifoarte mare. Nu știu cât o să se traducă asta în vânzări constante pe termen lung la alte jocuri, dar potențialul există.

De ce nu s-ar măsura cu Steam de la început? Dacă ai ambiții mari, îți stabilești ca țintă liderul actual, nu o nișă de 5%. Nu zic că o să-l depășească prea curând, if ever, dar dacă țintești sus, succesul potențial e mai mare.
TG wrote: 5 Dec 2018, 13:39 Origin și Uplay nu ar trebui puse în aceeași categorie. Am impresia că după Origin access și modificarile de dinainte cu chargeback și ce a mai fost, Origin a crescut destul de mult. Uplay e practic folosit doar de cei obligați să-l folosească.
Nu văd multă valoare în Origin ca magazin digital, dacă n-ar exista Origin Access.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Epic Store

Post by TG »

Dar există, iar multă valoare e ceva relativ. Momentan, Origin oferă o gamă mai limitată de jocuri, dar în rest stă la fel de bine ca Steam la toate capitolele mai puțin marketplace-ul. Au un număr mare de utilizatori, exclusivități care se joacă și clientul și-a dobândit încet încet o reputație respectabilă.

Uplay are aproape 0 prezență în afara jocurilor Ubisoft și are utilizatori în mare partă mulțumită vânzărilor pe alte magazine digitale. Tehnic e jalnic, a fost spart de câteva ori, nici nu se poate discuta despre cele două platforme de la egal la egal. E clar că EA (de bine, de rău) au o poziție destul de solidă în concursul magazinelor digitale, la fel ca GoG de altfel. Nici una nu amenință dominația Steam, dar dacă e să faci o analiză, sunt singurele care contează la acest moment. Restul sunt filler deocamdată.

Fără să vii cu ceva nou, e greu să te stabilești ca o alternativă reală. Origin au Acess, GoG nu au DRM, Epic încearcă să pluseze pe partea producătorilor. Posibil să fie de ajuns, dar altfel, un magazin digital și atât, poate să aibă trei Fortnite-uri în spate că tot va avea probleme. De altfel așa și-au luat-o în freză Ubi și EA inițial, au crezut că popularitatea jocurilor îi va ajuta cu ceva (sau mă rog, că va face diferența, că de ajutat evident ajută să ai fanbase).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Epic Store

Post by McWilliams »

Eu nu am mai cumparat un joc prin interfata Discover a Steam de 2 sau 3 ani de zile. Pentru ca nu pot "descoperi" nimic mai de Doamnea-ajuta. Fie casc ochii la ce mai recomanda TG sau sebas, fie casc urechile la ce mai recomanda TB (cand mai facea din-astea, intr-o epoca pre-Trump) sau Sterling (similar, cand mai facea din-astea), fie il vad in top la streamed games pe twitch.tv, fie mai citeam intr-o revista de gaming (cand aparea cea revista) s.a.m.d. Steam nu a reusit sa imi propuna un joc interesant, de care sa aflu DOAR prin interfata Steam, de atat de multa vreme, incat as fi gata sa incerc o alta platforma (PC orientated) doar din acest motiv.

Daca tii mortis sa te compari cu Steam, faptul ca Steam retine X% din pretul unui joc fata de Y% cat ar retine Epic Store este o consolare minora pentru gamer. Sunt atatea si atatea chestii de care se puteau agata, daca tot doreau sa isi faca reclama pe spatele impotentei legendare a clientului Steam.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Epic Store

Post by ola small dickie »

Apropo de magazine digitale de jocuri

Voi cautati sa cumparati digital un joc mai intai de la producator? Unii inca mai ofera asta drm free. Eu fac asta si cateodata gasesc varianta asta. Mi se pare mai satisfacatoare sa cumpar direct de la cei care au facut jocul decat de la toate magazinele. Daca nu o gasesc digital la cel care a facut jocul apoi caut pe gog, humble, steam
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Epic Store

Post by Magicake »

In general caut pe gog prima oara pentru ca am posibilitatea sa fac backup propriu la installer.

In plus cu gog as putea sa instalez un joc pe Windows XP sau 7, de exemplu, in conditiile in care Steam ar putea sa decida (daca nu a decis deja) ca nu vrea sa mai suporte Windows XP sau 7.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Epic Store

Post by ola small dickie »

si la mine gog e prima varianta dintre magazine, dupa ce caut initial daca-l vinde si direct producatorul pe site-ul lui
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Epic Store

Post by TG »

Depinde, la producătorii foarte mici, mă uit și pe site-ul lor, dar în ultima vreme majoritatea celor care mă interesează sunt deja pe o platformă. Prefer însă dacă îl iau de pe site-ul lor, să aibă totuși key de Steam sau altceva. Nu am nici un interes în a păstra installere sau lucruri de genul ăsta.

De altfel, îmi place și sistemul gen Origin access, nu țin absolut deloc la ideea de a păstra colecția de jocuri. Vreau să-l joc, să ajungă bani la producători și cam atât. Ironic este că la ăștia mici, deși cumpărând de pe site-ul lor ajung mai mulți bani la ei, le faci mai mult bine dacă îl iei de pe Steam/GoG și lași un review. Expunerea contează mult.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Epic Store

Post by ola small dickie »

eh bine poti sa lasi un review pe gog steam whatevs si daca nu il cumperi de pe gog steam whatevs. sau nu? tre cumparat ca sa te lase sa lasi review?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Epic Store

Post by TG »

Evident că (încă) poți, mă refeream și la faptul că vânzările de pe platforme tind să scoate jocurile în față. De aia se bat toți să fie în listele alea de pe prima pagina. Pe lângă asta, nu știu dacă și pe GoG, dar pe Steam au început să filtreze și după cei care dețin jocuri, eliminând din recenzii la troleală.

Mă rog, nu că te-aș contrazice, e o satisfacție aparte să dai direct banii producătorului.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Epic Store

Post by ola small dickie »

sau alta chestie care probabil ajuta producatorul e sa-i cumperi jocul la pret intreg, nu cand e redus la un euro

desi probabil, iar, scoaterea in fata la reduceri a unui joc pe gog steam etc probabil ajuta producatorul ca se vand mai multe

dar asa, individual, simbolic probabil ca e mai logic sa-i dai unui producator care ti-a placut 20 de euro decat un euro
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Epic Store

Post by Cristan »

E cu dus și întors treaba asta cu expunerea. Cliffski a scris un articol relevant despre tema asta.
So will those ‘lost’ sales reduce your impact on the stores. I suspect yes. Big Pharma and Production Line both look a bit less successful on steam because both had a ton of direct sales ‘off-steam’. I don’t care. The impact might be non-negligible, but the sweet extra 25% of those early sales more than covers it. It seems an oft-repeated piece of wisdom (with no hard data) that if you push all your customers through steam on day one that you will get huge ‘launch visibility’. I have not seen this to make an earth shattering difference.

ola small dickie wrote: 6 Dec 2018, 12:09 sau alta chestie care probabil ajuta producatorul e sa-i cumperi jocul la pret intreg, nu cand e redus la un euro
Poate e un euro pe care nu l-ar fi primit deloc altfel. Chiar și eu am cumpărat destule jocuri în bundles sau la reducere pe care altfel nu le-aș fi luat deloc. Plus expunerea.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Epic Store

Post by Magicake »

Cu asa clienti grijulii, sa tot fii producator.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Epic Store

Post by TG »

Da, problema e că dacă nu te lansezi pe Steam trebuie să îți faci promovare sunt alte forme, care poate sau nu să implice costuri. Apoi, în analiza aia, se discută dacă e sau nu bine să ai ambele modalități de distribuție - again, sunt mulți care vând direct și îți oferă și key după, iar din câte știu key-ul nu implică taxe la Valve.

Just saying, Cliffski are momentan jocuri pe early access, nu? :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Epic Store

Post by Cristan »

TG wrote: 6 Dec 2018, 12:19Apoi, în analiza aia, se discută dacă e sau nu bine să ai ambele modalități de distribuție - again, sunt mulți care vând direct și îți oferă și key după, iar din câte știu key-ul nu implică taxe la Valve.
Da, am pus articolul ăla că era relevant pentru discuție, nu în contrapondere la ce ziceai tu.
Just saying, Cliffski are momentan jocuri pe early access, nu? :)
Da, are Production Line (discută aici și despre promovare).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Epic Store

Post by zme-ul »

fara review-uri, fara forum ?!?!? pana si GoG are review si forum
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Epic Store

Post by ola small dickie »

Cristan wrote: 6 Dec 2018, 12:13 E cu dus și întors treaba asta cu expunerea. Cliffski a scris un articol relevant despre tema asta.
So will those ‘lost’ sales reduce your impact on the stores. I suspect yes. Big Pharma and Production Line both look a bit less successful on steam because both had a ton of direct sales ‘off-steam’. I don’t care. The impact might be non-negligible, but the sweet extra 25% of those early sales more than covers it. It seems an oft-repeated piece of wisdom (with no hard data) that if you push all your customers through steam on day one that you will get huge ‘launch visibility’. I have not seen this to make an earth shattering difference.

ola small dickie wrote: 6 Dec 2018, 12:09 sau alta chestie care probabil ajuta producatorul e sa-i cumperi jocul la pret intreg, nu cand e redus la un euro
Poate e un euro pe care nu l-ar fi primit deloc altfel. Chiar și eu am cumpărat destule jocuri în bundles sau la reducere pe care altfel nu le-aș fi luat deloc. Plus expunerea.
Nu zic de jocuri pe care le iei doar pt ca sunt la gramada la 1 euro si altfel nici nu le luai. Zic de jocuri pe care vrei sa le joci neaparat de la un producator care iti place, jocuri favorite, pe care le apreciezi. Nu jocuri la kil care iti sunt indiferente altfel daca nu erau reduse
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Epic Store

Post by stef »

Da, subscriu cu ce a scris Ola mai sus, un joc favorit care iti place mult - isi merita banii. Insa voi discutati niste detalii despre cum sa ajunga nus' cati bani direct la producatori, cand asta nu depinde de clienti si nici nu pot influenta in vreun fel asta, pentru ca producatorii decid cum, prin ce intermediari si cu cat isi vand marfa, cu toate ca sunt constransi si conditionati din toate partile.
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Epic Store

Post by Cristan »

The Guy Behind Steam Spy Has Been Working On Epic's Store For Years
There is, according to Galyonkin, no great conspiracy here. He’s always been interested in data and game distribution, and that led to him both starting Steam Spy and joining Epic. Steam Spy has, however, taught Galyonkin, and now Epic, some valuable lessons that are being applied to the new store.

“I’ve learned a lot about how games are tracking [week] over week, how effective are sales (not as much as people think, exposure is more important), and more importantly, I got to talk to hundreds of developers to learn what they want from a digital store and what they like and don’t like about existing ones,” he said.
Și apropo de ce zicea zme-ul mai sus:
For instance, forums and other social media-like tools—a cornerstone of Steam—won’t be part of the package. Galyonkin said that this is because “not a single developer I talked to wanted forums” and “the toxicity it brings,” preferring to interact with communities on their own terms on platforms like Reddit and Discord instead.

“That’s why we won’t have forums on Epic Games store and will start with a ticketing system, so gamers can message devs about their problems instead of review-bombing them,” said Galyonkin.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Epic Store

Post by DarthZombie »

For instance, forums and other social media-like tools—a cornerstone of Steam—won’t be part of the package. Galyonkin said that this is because “not a single developer I talked to wanted forums” and “the toxicity it brings,” preferring to interact with communities on their own terms on platforms like Reddit and Discord instead.

“That’s why we won’t have forums on Epic Games store and will start with a ticketing system, so gamers can message devs about their problems instead of review-bombing them,” said Galyonkin.
Ah ce-mi place atitudinea asta a dev-ilor! Parca forumurile pentru ei le-a facut Steam, nu pentru utilizatorii propriu-zisi. Si asa unele forumuri de acolo au problema ca developerii se folosesc de puterile lor de moderare pentru a cenzura consumatorii, asa ca pasul asta cu "preferring to interact on their own terms" mi se pare si mai anti-consumator.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Epic Store

Post by McWilliams »

E vorba ca pot tine rahatul sub pres mai usor in acest fel. Ceea ce este okay, din perspectiva mea. Nu este ceva anti-consumator in sine: daca vrei sa te plangi de ceva obiectiv gresit (probleme cu produsul/serviciul platit, de natura tehnica, de ex), o poti face si in privat ("on their own terms), si in public (prin alde reddit/facebook/tweeter etc.); daca vrei sa-i faci cuiva viata grea, la fel, ai suficient spatiu pentru defecat in alta parte, spatiu care sa nu necesite ca producatorul sa fie vidanjor part-time.


Nu toate cazurile sunt asa de simple, de one-sided cum e Bethesda cu F67 (ca sa folosim o situatie recenta). Iar anonimitatea oferita de internet tinde sa scoata ce-i mai rau din om, pentru cele mai tembele motive. Think football hooligans with a keyboard. O sa vedem, in timp, daca a fost o decizie inspirata, insa de pe acum pare sa fie - macar pentru ca paseaza notiunea de igienizare in curtea developer-ilor si nu necesita resursa (umana, in primul rand) din partea Epic Store. Which is a good idea, considering you want to get your business off the ground.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests