PC keeps crashing

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

PC keeps crashing

Post by McWilliams »

Si pleb cum sunt, nu prea imi dau seama de ce. Asa ca as ruga oamenii cu o putere de intelege mai mare si/sau cu ceva mai multa experienta in PC maintenance sa imi recomande un program de background care sa inregistreze sesiunile de activitate ale PC-ului. Iar cand se intampla crash-ul, sa ma pot uita in log astfel incat sa pot determina cauza respectivului crash si sa pot cauta o solutie. Tin minte ca pe topicul de Windows 10 (posibil pe alt topic), Doc a exprimat o situatie similara cu niste crash-uri si, pe langa niste sfaturi, s-au recomandat si niste programe; l-am incercat pe cel numit de TG (because that's how much I value his advice), insa am intampinat doua mici probleme cu acel program:

1) it was overly complicated (much like TG), open to customization and requiring a bachelor degree in quantum physics to operate. Mi-a adus aminte de prima mea intalnire cu interfata mIRC atunci cand mi se parea mare chestie ca am reusit sa-mi fac o adresa de email pe eurosport.com. Sunt sigur ca avea si ce imi doream pe acolo, printre multe alte chestii. Abundenta de informatii nu ar fi fost o problema, insa...
2) De fiecare data cand rulam acest program, PC-ul imi capota in interval de 10-15 minute. E drept, niciodata doar avand programe minore in background, ci intr-un joc, in mijlocul unui download via "Australia" sau alte chestii care ocupau CPU-ul, in principal.

Ca simptome, tot ce pot sa zic este ca, in anumite momente din jocuri pe care altfel nu le-as numi mari consumatoare de resurse (Warhammer Space Marine sau League of Legends, de ex; nu si Witcher 3, Civ V sau EU IV), pur si simplu se blocheaza. Si aici am cateva efecte diferite, de unde si dubiile in ceea ce priveste problema: uneori PC-ul se reseteaza, alteori pur si simplu se inchide.

Initial, am suspectat temperatura ridicata pe la diverse componente. Am facut niste housekeeping prin carcasa, am scos praful. Problema apare mai rar, acum, insa tot apare. Oricum nu pot da vina pe temperatura acum, daca acelasi PC a trecut prin 3 veri romanesti cu ventilatoarele din dotare si nu am avut astfel de probleme pana acum. Apoi am zis ca, la un reset din scurt, ar putea fi o problema de alimentare - fie din sursa, fie efectiv din reteaua casei. Daca este de la reteaua casei (ma rog, efectiv de la priza), pare putin probabil ca asta sa afecteze doar PC-ul si absolut niciun alt consumator conectat la aceeasi priza (am tinut in aceeasi priza telefonul la incarcat, tableta la incarcat, o lampa mereu aprinsa - niciuna n-a miscat atunci cand s-a resetat PC-ul).

Asa ca acum am ajuns la a suspecta alte programe din background. Comodo imi mananca undeva la 25% din CPU atunci cand i se scoala (sunt perioade destul de scurte, iar cele mai intense sunt la deschiderea PC-ului, la download sau la jocuri online; adica nimic neobisnuit, dpmdv) si ar mai fi un TuneUp Utility (la care am dezactivat TurboMode tocmai ca sa nu fortez resursele PC-ului mereu catre ultima aplicatie pe care vreau sa o deschid, gatuind cele deja in functiune). Am dezactivat rahaturile care vin "by default" de la Nvidia GeForce Experience (alea de Streaming, de ex), insa tot strang un 80-90 de procese din ce imi arata good ol' Task Manager.


Deci rezumand problema: vreau, va rog, o recomandare pentru un program care sa ofere un log cu procese rulate si erori care au aparut in aceste procese (daca este cazul).

Multumesc pentru timpul dedicat lecturarii post-ului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by TG »

Cel mai probabil sursa este problema (sau oricum, ceva hardware), din descrierea ta. Mâncatul de resurse nu îți restartează sau închide PC-ul.

Ca să-ți răspund la întrebare, nu știu ce i-am recomandat lui Doc, dar Event View-ul din Windows face treaba asta foarte bine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by McWilliams »

Ah, scuze. Am uitat sa trec asta. Deci versiunea completa de efecte este: fie se inchide PC-ul, fie se restarteaza, fie se blocheaza. Not to be Dr House, but it looks like more than one condition - problemele s-ar putea sa fie multiple. Din primele doua, si eu ziceam de sursa; insa cand se blocheaza, unitatea centrala inca bazaie, invarte cooler-e, are lead-uri aprinse, the works. Insa sunet nu mai am (fie ca este in-game, winamp, pandora, digitally imported), alt-tab/ctrl-alt-del nu functioneaza, lead-uri pentru tastatura nu raspund (caps lock, num lock, scroll lock) - asta ca sa dau niste exemple. Si suspectez ceva din background pentru ca nu simt/vad vreo activitate in joc (aplicatia utilizata in mod activ in momentul blocajului) atipica sau care sa genereze blocajul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by joonior_bmf »

Ai facut System Files Check? Ai verificat registry pentru erori? Ai scanat pentru rootkits &altele? Checkdisk? Ca o alternativa la Event Viewer, ai putea da enable la crash dumps, si sa folosesti un program pentru citirea fisierelor generate (de exemplu whocrashed).
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: PC keeps crashing

Post by ola small dickie »

eu ca prim pas as da niste teste ramului si hardiskului
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by McWilliams »

In principiu, sunt foarte ordonat si constiincios cu maintenance-ul PC-ului. Il fac lunar, la modul serios. E drept, folosesc optiunile din TuneUp Utilities, dar cuprind Clean Registry , Defrag Registry & Hard Disk (din Optimize System) si Check Hard Disk for errors (din Fix Errors). Rootkits nu suna ca un termen intalnit in forma asta, asa ca nu stiu sa iti zic daca am scanat specific pentru asa ceva, insa verific prin Comodo si AVG ce programe noi am folosit in ultima luna (in ideea ca poate sa rasara ceva nedorit), si ceva mai des mai dau un run la Spybot: Search & Destroy. Tind sa cred ca programele nu sunt dintre cele mai bune, insa le prefer in dauna altora pentru ca m-am obisnuit cu interfata lor si stiu unde sa caut ce vreau sa caut.

La hard disk, din programul recomandat de TG lui Doc (pe care l-am sters si nu mai am urma de denumirea lui), imi arata niste... sectoare (?!) deteriorate la HDD. Am doua HDDuri - unul cu SO-ul si cele mai multe soft-uri, al doilea cu jocuri, filme, muzica, carti etc. (in principiu, cam orice ramane vremelnic pe PC). La a doua partitie sunt acele erori, imi dadea health status undeva la 92-93%. RAM-ul a fost ok prin toate testele facute de-a lungul timpului, insa nu fac asta prea des - am sa ma uit si dupa asta. (edit: 2 HDD-uri diferite, fiecare formatat intr-o partitie; deci cand zic a doua partitie, zic al doilea HDD)

Pana una alta, am sa dau enable la crash dumps si am sa vad ce intel obtin de acolo. Legat de sursa, presupun ca nu exista vreun soft care sa faca un fel de... stress-test fara sa implice si niste riscuri. Spre exemplu, foloseam SpeedFan pentru valorile temperaturilor (nici gand sa umblu prin setari). Insa imi arata o temperatura constant peste 120 grade Celsius la HD0 (si o pictograma self-explanatory cu o flacara), indiferent daca rulez in mod activ aplicatii mai consistente in resurse utilizate (GPU sau CPU) sau doar ma holbez la desktop.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: PC keeps crashing

Post by zme-ul »

McWilliams wrote:Legat de sursa, presupun ca nu exista vreun soft care sa faca un fel de... stress-test fara sa implice si niste riscuri.
nu exista nici un soft sa testeze sursa
poti folosi un soft ca HWinfo sa urmaresti in ce plaja de valori se "plimba" tensiunile principale 12V, 5V si 3.3V - il pui sa faca un log in timp ce te joci si verifici valorile dupa 1 ora+ de joaca

sursa nu se verifica decat prin schimbare

in legatura cu event-view - toolul asta e cvasi irelevant cand sistemul nu creaza acel dump, adica nu da BSOD
el zice ca-i face restart din senin - la asa ceva nu o sa vezi erori in event manager
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by TG »

Nu, dar cauta "un program care sa ofere un log cu procese rulate si erori care au aparut in aceste procese (daca este cazul)". Am zis mai mult ca sa se convinga ca nu e o problema software.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by McWilliams »

Ei bine, nu e sursa. Acum pare cat de cat ok.

PC-ul a tot incercat, in cateva randuri, sa faca un update la windows 7 (cred ca la win7 bazat pe mesajele ce rasareau pe ecran imediat dupa boot) inca de la start-up, insa parea sa fie cluster-fuck la numarul de programe deschise care solicitau acces la internet si nu ajungea sa instaleze/download-eze tot pana cand se inchidea de-aiurea. De asta ma tot legam de faptul ca vedeam CPU-ul la 100% inainte de cate un crash, dar nu rulam vreo aplicatie in foreground ca sa pot sa zic "asta imi mananca resursele". S-ar putea sa fie o explicatie gresita la problema. Insa acum, cu aceeasi sursa si cu update-ul respectiv facut, nu mai am aglomeratie de programe care sa aglomereze CPU-ul la start-up si nu mai am parte de shutdown-uri din senin.

Momentan. :)


Si da, TG avea dreptate cand banuia ca nu e o problema a unui software. Programul "WhoCrashed" analiza dump-ul de dupa fiecare reset/shutdown aleatoriu si imi zicea ca nu gaseste vreun program care sa fi cauzat aceasta problema.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: PC keeps crashing

Post by zme-ul »

McWilliams wrote:Si da, TG avea dreptate cand banuia ca nu e o problema a unui software. Programul "WhoCrashed" analiza dump-ul de dupa fiecare reset/shutdown aleatoriu si imi zicea ca nu gaseste vreun program care sa fi cauzat aceasta problema.
pentru ca windowsu nu are timp sa creeze crash dumpu; pentru ca reseturile alea din senin nu au ca sursa o problema software - e hardware
人は地獄を作った
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by McWilliams »

Nu te contrazic din moment ce nu stapanesc domeniul incat sa am vreo parere consistenta intr-o directie sau alta. Dar daca este o problema hardware, situatia nu prea poate deveni mai buna daca nu fac nimic. Adica o componenta fizica nu se repara de la sine natura; fie ramane la fel de nasoala, fie se nasoleste si mai si. Sa vad ce aduce week-end-ul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: PC keeps crashing

Post by stef »

Fostul meu sistem prezenta cam aceleasi simptome: la inceput ingheta cursorul mouse-ului iar sunetul se bloca intr-un fast-looping, dupa care a inceput sa se blocheze permanent tot OS-ul, urmat uneori de restart-uri. Eu ti-as recomanda sa le iei prin eliminare: ai zis ca de la sursa nu e, urmeaza sa testezi placutele de ram, le scoti si le pui una cate una sa vezi daca sistemul mai prezinta comportamentul respectiv, inlocuiesti hdd/ssd-ul cu unul care stii ca pe alt sistem functioneaza bine sau pui hdd-ul tau pe alt sistem, si daca ram-ul si hdd-ul trec testele, mai ramane placa de baza. La mine a fost placa de baza, am inlocuit-o cu una noua, mi-am pus componentele vechi pe placa nou si am scapat de problema.
Image
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: PC keeps crashing

Post by caleb »

Dacă e hardware, atunci se petrece pe orice sistem de operare.
First of all, dă-ți un full reset la BIOS.
Fă-ți un Ubuntu ceva boot-abil cu ceva precum Universal USB Installer sau și mai bine, un UBCD și rulează teste de memorie, proc etc. vezi dacă-ți crapă. Dacă da, A, dacă nu B:
A. Lasă-ți în carcasă doar o plăcuță de ram, niciun hard disk, nici placa video dedicată în caz că ai integrată + dedicată, scoate și unitatea optică, trage afară card readere sau headere frontale usb de orice fel, scoate și orice ventilator în afară de cpu și vezi ce se întâmplă, rulează ce teste ar fi relevante. Dacă îi ok:
1. Mută plăcuța de memorie pe rând în toate slot-urile și reia.
2. Schimbă cu cealaltă plăcuță.
3. Pune-le pe amândouă.
4. Adaugă câte un hard disk pe rând, dacă ai mai multe
5. adaugă placa video dedicată
6. adaugă ventilatoare extra
7 adaugă headere usb, card reader sau ce mai ai
8 adaugă alte chestii precum placa de sunet dedicată sau orice altceva

Dacă nu pică nimic. Cam asta ar fi.

B. Instalează din nou OS-ul Win.

Eu am mai pățit mai demult din pricina unor mase aiurea pe placa de bază sau din pricina unor cabluri ATA/SATA bușite, bașca din cauză că se belise un header sau CR. Deci nimic nu e exclus.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by TG »

Guys, de 2 luni nu s-a mai zis nimic, o fi rezolvat omul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: PC keeps crashing

Post by sekaba »

A postat stef astazi, cu aceeasi problema. Poate n-ai vazut, sau poate ai vazut dar esti ca Bill Murray in Groundhog Day :)
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by TG »

Stef a postat că a avut și el aceeași problemă dar a rezolvat-o, dând astfel un sfat. Dacă nu cumva îmi scapă mie ceva, sau poate îți scapă ție ceva.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: PC keeps crashing

Post by McWilliams »

Yeah, well, daca va zic "problema", cineva ar trebui sa lesine de ras si cineva ar trebui sa-si smulga parul. Dar TuneUp Utilities si WhoCrashed (atunci cand avea ce dumps sa analizeze) mi-au dat drept problema un update la webcam - apare mereu ca fiind in urma ca update, desi via windows nu imi gasea nimic mai nou. Am sters un driver indicat de WhoCrashed din System32, apoi am scos webcam-ul din port-ul USB cat timp nu o folosesc. De atunci, niciun reboot, niciun blocaj.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3051
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PC keeps crashing

Post by MC »

Nice :D bine ca ai "rezolvat-o" :D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: PC keeps crashing

Post by Mărar »

Hai ca am inceput sa am si eu crash-uri random de vreo saptamana asa. Azi am primit si BSOD + dump file pentru prima data, l-am pus pe http://www.osronline.com/ si asta e rezultatul:
Spoiler for Primary Analysis:
Crash Dump Analysis provided by OSR Open Systems Resources, Inc. (http://www.osr.com)
Online Crash Dump Analysis Service
See http://www.osronline.com for more information
Windows 7 Kernel Version 7601 (Service Pack 1) MP (3 procs) Free x64
Product: WinNt, suite: TerminalServer SingleUserTS
Built by: 7601.18409.amd64fre.win7sp1_gdr.140303-2144
Machine Name:
Kernel base = 0xfffff800`03014000 PsLoadedModuleList = 0xfffff800`03257890
Debug session time: Wed Nov 18 06:33:09.090 2015 (UTC - 5:00)
System Uptime: 0 days 0:03:48.434
*******************************************************************************
* *
* Bugcheck Analysis *
* *
*******************************************************************************

SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (3b)
An exception happened while executing a system service routine.
Arguments:
Arg1: 00000000c0000005, Exception code that caused the bugcheck
Arg2: fffff8000339b83b, Address of the instruction which caused the bugcheck
Arg3: fffff8800b6d0ff0, Address of the context record for the exception that caused the bugcheck
Arg4: 0000000000000000, zero.

Debugging Details:
------------------

TRIAGER: Could not open triage file : e:\dump_analysis\program\triage\modclass.ini, error 2

EXCEPTION_CODE: (NTSTATUS) 0xc0000005 - The instruction at "0x%08lx" referenced memory at "0x%08lx". The memory could not be "%s".

FAULTING_IP:
nt!AlpcpReceiveSynchronousReply+5b
fffff800`0339b83b 0000 add byte ptr [rax],al

CONTEXT: fffff8800b6d0ff0 -- (.cxr 0xfffff8800b6d0ff0)
rax=0000000000000000 rbx=0000000000000000 rcx=fffffa8006bb1930
rdx=fffffa800767e060 rsi=0000000000000000 rdi=0000000012e31fe8
rip=fffff8000339b83b rsp=fffff8800b6d19d0 rbp=fffffa800767e060
r8=fffffa800767e100 r9=000000000000000b r10=0000000000000000
r11=fffff880009e8100 r12=fffff8800b6d1a68 r13=0000000000000000
r14=fffffa800767ab10 r15=fffffa800767ab10
iopl=0 nv up ei pl zr na po nc
cs=0010 ss=0018 ds=002b es=002b fs=0053 gs=002b efl=00010246
nt!AlpcpReceiveSynchronousReply+0x5b:
fffff800`0339b83b 0000 add byte ptr [rax],al ds:002b:00000000`00000000=??
Resetting default scope

CUSTOMER_CRASH_COUNT: 1

DEFAULT_BUCKET_ID: WIN7_DRIVER_FAULT

BUGCHECK_STR: 0x3B

PROCESS_NAME: firefox.exe

CURRENT_IRQL: 0

MISALIGNED_IP:
nt!AlpcpReceiveSynchronousReply+5b
fffff800`0339b83b 0000 add byte ptr [rax],al

LAST_CONTROL_TRANSFER: from 0000000000000000 to fffff8000339b83b

STACK_TEXT:
fffff880`0b6d19d0 00000000`00000000 : 00000000`00000000 00000000`00000000 00000000`00000000 00000000`00000000 : nt!AlpcpReceiveSynchronousReply+0x5b


FOLLOWUP_IP:
nt!AlpcpReceiveSynchronousReply+5b
fffff800`0339b83b 0000 add byte ptr [rax],al

SYMBOL_STACK_INDEX: 0

SYMBOL_NAME: nt!AlpcpReceiveSynchronousReply+5b

FOLLOWUP_NAME: MachineOwner

IMAGE_NAME: hardware

DEBUG_FLR_IMAGE_TIMESTAMP: 0

STACK_COMMAND: .cxr 0xfffff8800b6d0ff0 ; kb

MODULE_NAME: hardware

FAILURE_BUCKET_ID: X64_IP_MISALIGNED

BUCKET_ID: X64_IP_MISALIGNED

Followup: MachineOwner
Ce mi-a sarit in ochi a fost:

DEFAULT_BUCKET_ID: WIN7_DRIVER_FAULT

BUGCHECK_STR: 0x3B

PROCESS_NAME: firefox.exe


Pe net am gasit asta:

This error has been linked to excessive paged pool usage and may occur due to user-mode graphics drivers crossing over and passing bad data to the kernel code.

O sa reinstalez driverele placii video + Firefox, intre timp... are cineva vreo idee exact de ce se intampla asta?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: PC keeps crashing

Post by zme-ul »

in FF ai activat hardware acceleration!? cauta driveri noi la driverul video
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests