Software liber

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Software liber

Post by ola small dickie »

Jaunty wrote:Superb titlu. :) L-aș încerca dacă ar fi liber.
As avea si eu o intrebare spre lamurirea-mi. Ce inseamna un joc liber?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Presupun că un joc liber înseamnă unul care dansează în voie pe torenți :)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

Credeam că am lămurit ce înseamnă software liber. Un program este liber dacă utilizatorii au următoarele libertăți:
Freedom 0: The freedom to run the program for any purpose.
Freedom 1: The freedom to study how the program works, and change it to make it do what you wish.
Freedom 2: The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor.
Freedom 3: The freedom to improve the program, and release your improvements (and modified versions in general) to the public, so that the whole community benefits.
phpBB [video]
User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Re: Despre jocuri

Post by marius »

^^ Sa inteleg ca tu te joci doar Dink Smallwood?
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

Jaunty - Ai cateva exemple de jocuri libere? Tu joci doar jocuri libere?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

@ola: Nu prea mă mai joc, alte preocupări mi-au ocupat timpul în ultima vreme. Dar atunci când joc, joc doar jocuri libere. Ce-mi vine acum în minte: Cart Life, Quake 1, 2 și 3 (merg și pe Android), Warzone 2100, Transport Tycoon, jocurile lui Jason Rorher și, da, Dink Smallwood în varianta FreeDink. Parcă System Shock 2 și primele două jocuri Thief au codul sursă public, dar nu cred că sunt libere.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Despre jocuri

Post by Stokkolm »

Cu asta ai pus capac oricarei tentative de discutie despre jocuri libere. Deja am si uitat ca exista conceptul.

@Zombie yeah!
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Despre jocuri

Post by DarthZombie »

Jaunty, dar cat de relevant e daca un joc e liber sau nu in situatia in care ar fi single-player only si fara nici o componenta on-line de transmitere de date? Inteleg preocuparea la un joc multiplayer only, dar nu si la un joc piratat jucat doar in single, de exemplu.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Despre jocuri

Post by .chester »

Dink Smallwood e un joc righteous, dar adevarul trist e ca este un grind de la un cap la altul. Still, are un farmec aparte, de neexplicat.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

DarthZombie wrote:Jaunty, dar cat de relevant e daca un joc e liber sau nu in situatia in care ar fi single-player only si fara nici o componenta on-line de transmitere de date? Inteleg preocuparea la un joc multiplayer only, dar nu si la un joc piratat jucat doar in single, de exemplu.
Și un joc aparent offline poate fi malware, dar securitatea și protejarea intimității nu sunt singurele motive pentru care softul liber este important. Trebuie să ne putem controla programele. Programele nelibere nu ne permit să facem asta, deci nu le consider etice și nu le folosesc.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Despre jocuri

Post by DarthZombie »

De ce trebuie sa controlezi toate maruntaiele unui joc? Jocurile nu-s unelte precum sunt sistemele de operare sau variile soft-uri care se pot gasi instalate intr-un calculator. Rolul lor e sa le joci si eventual sa le modifici. Cand n-ai mod tools la indemana e cel mult o oportunitate ratata, nu ceva lipsit de etica.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

Indiferent de tipul programului, cred că nu este etic să ți se interzică să controlezi ceea ce rulează pe calculatorul tău.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by McWilliams »

Shirley there must be a line drawn in the sand here. Adica a cere libertate totala este echivalent cu a cere anarhie totala - trebuie sa fie un punct de echilibru care sa satisfaca ambele parti implicate/ambele curente de gandire.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Umm să înțeleg că activitatea cdprojekt nu e destul de ok și că e ok ca oricine să aibă voie să facă alte jocuri comerciale dacă au acces la un joc liber cu un engine la care alții au muncit 5 ani. Mmm. E nevoie de o limitare. Nici ce fac Ms, Ea sau ubisoft, nici hipiotism cibernetic :)
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Despre jocuri

Post by caleb »

Except if the author supports it ofc.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

Haha! Toate bune până când te legi de jocuri pe un forum dedicat jocurilor. „Stai, cum să fie lăsați utilizatorii să-și controleze calculatoarele? Nu, e prea de tot, libertate = anarhie, trebuie să fie o cale de mijloc, altfel... motoarele grafice ar putea fi folosite și de alți dezvoltatori. Groaznic!”
caleb wrote:Umm să înțeleg că activitatea cdprojekt nu e destul de ok și că e ok ca oricine să aibă voie să facă alte jocuri comerciale dacă au acces la un joc liber cu un engine la care alții au muncit 5 ani.
Jocuri comerciale da, e ok. Comercial nu este opusul lui liber, atât timp cât utilizatorii acelui program comercial au libertățile esențiale. Iar dacă motorul jocului are o licență strong copyleft (cum au ajuns să aibă motoarele Quake 1-3), atunci nu vor putea fi folosite (legal) în softuri nelibere. Dezvoltatorii unui motor liber pot profita de pe urma lui nu doar vânzându-și jocurile, ci și, de exemplu, oferind training și suport tehnic, chestii importante pentru software atât de specializat.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by McWilliams »

Ce voiam sa spun este ca lucrurile pot fi mai moderate de "Indiferent de tipul programului, cred că nu este etic să ți se interzică să controlezi ceea ce rulează pe calculatorul tău." Doar anarhistii sau extremistii vor totul sau nimic, fara cale de mijloc, fara reguli, fara exceptii de la reguli, fara adaptare la fiecare situatie etc., ci doar "one law to rule them all; and that law is NO LAWS".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

Nu știu cine a propus aici abolirea tuturor regulilor și legilor, poate ai putea să lași un quote.
În fine, de fapt ce anume propui? Că ar trebui să-ți poți controla calculatorul, dar nu când vine vorba de jocuri (sau alte categorii de programe)? Nu văd de ce ar trebui făcută distincția asta.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by McWilliams »

Cand vine vorba de programe, da, Jaunty, tu esti intruchiparea anarhistului. Pentru ca, din exprimare, pari sa insisti ca nu exista vreo situatie in care ar fi etic sa ti se interzica sa controlezi ceea ce ruleaza pe calculatorul tau. Sau daca exista, nu este normala (din punctul tau de vedere).

Ola, de exemplu, este total anti-pedeapsa cu moartea pentru orice om. Insa daca ar acorda 5 minute de gandire, sunt sigur ca ar gasi o exceptie pentru regula auto-impusa de modul lui de gandire. Ca este Mazare, ca este Ponta, ca este Mircea Badea, ca este vreun jucator de la Inter Milano, ca este Stalin, ca este Putin, ca este vreun dictator din Indochina/America Latina/Africa subsahariana, ca este vreun extremist care a ars niste copii de vii pentru ca erau de alta rasa/erau de alta credinta/vorbeau alta limba. Ori tu refuzi din capul locului - vrei libertate totala.

Si este nerealist. Nu pentru ca nu ti-as da eu, sau altii, dreptate. Ci pentru ca vrei ca, dintr-o extrema in care ne aflam in prezent (anume ca foarte multi nu vor sa ofere control altora asupra soft-ului propriu), sa ajungem intr-alta extrema (anume ca toti sa avem control asupra oricarui soft pe care l-am putea avea, la un moment dat, pe calculatorul nostru). Negociere spre common-ground nu se obtine spunandu-i cuiva "acum ai toate aceste drepturi, insa dupa, nu vei avea (mai) nimic; nu-i asa ca este de acord cu aceasta schimbare?". Cine crezi ca ar accepta asta?

De asta si ajungi sa spui ca astfel de schimbari o sa se petreaca intr-o perioada enorma de timp. Pentru ca in loc sa negociem, sa discutam, sa dam si sa primim ceva la schimb, viziunea pe care o imbratisezi este inflexibila ("indiferent de tipul programului" ai zis, daca vrei neaparat sa te citez, asta ca sa nu ma uit pagini mai in urma) si te bazezi pe faptul ca, inevitabil, invariabil, dar si inestimabil ca perioada de timp necesara, viziunea asta va deveni standard. Nu pentru ca cineva face ceva in acest sens, ci pentru ca lucrurile... par a curge in directia asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Despre jocuri

Post by ola small dickie »

Imi instalez Sam And Max Hit The Road de pe GOG in propriul calculator. Ce vreau eu de la Sam And Max in legatura cu persoana mea si calculatorul meu? Sa ruleze pe calculatorul meu jocul ca eu sa ma joc. Ce imi controleaza Sam And Max in calculator si eu ar trebui sa stiu si sa controlez? Accesul la placa de sunet? De ce as vrea eu ca Sam And Max Hit The Road sa fie un joc liber? Ca presupun ca nu este. Ca sa aflam codul sursa? Bun, asta o fi o chestie buna. Dar lipsa aceste conditii nu mi se pare un lucru rau. Nu mi se pare imputabil. Nu mi se pare culpabil. Nu mi se pare obligatoru caci astfel este un lucru rau. E un joc. Il rulez cat il joc si atat. Cred ca e cam exagerat sa ceri si jocurilor ceea ce este mai normal sa cerem sistemelor de operare, browserelor sau altor tipuri de programe. Sincer, e putin absurd sa decizi sa joci doar jocuri libere, asta daca te mai intereseaza jocurile. Ar insemna sa pierzi experiente importante placute pt ca....nu e codul sursa al jocului liber.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests