Software liber

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Despre jocuri

Post by Jaunty »

Doc wrote:Cat despre partea cu "nu folosesc softul neliber din principiu", pare ceva gen "Hai sa-mi tai un picior si sa particip la maraton". Da, e o chestie care suna frumos, o apreciaza multi cand o vad la altul, dar mie imi pare total nepractica si contraproductiva.
Pe mine nu mă încurcă, dimpotrivă.
Stokkolm wrote:Nu poti modifica sau citi codul sursa daca nu ai cunostinte de programare, si nu ai access la peer review daca nu urmaresti bloguri sau alte surse de informare despre free software.
Așa-i. Nici cu cine să votezi nu ai de unde să știi dacă nu urmărești ce se întâmplă în politică. Nici alimentele sănătoase nu le știi dacă nu te documentezi puțin.
Stokkolm wrote:Un utilizator obisnuit nu are mai mult control sau libertate cu un program liber fata de unul neliber.
Am răspuns obiecției tale cu câteva pagini în urmă. Toți utilizatorii au mai mult control și libertate cu programele libere. Oricine poate învăța puțină programare, iar cei care nu vor pot ruga sau plăti pe cineva să facă o modificare, sau pot folosi modificări aduse într-un fork al programului. Nu mai depindem de un singur developer. Programele libere dau fiecărui utilizator în parte (și comunității) incomparabil mai multă libertate și control, dar depinde de fiecare cât (dacă) vrea să profite de ele. Mai mult decât atât nu se poate când vine vorba de software.
caleb wrote:Free {0}, Software, open society, merg mână-n mână și pe mine nu mă încântă neapărat destinația.
Despre partea aia poate la vreo bere odată, e prea mult de povestit și foarte off-topic până ajungem și la software. Mai bună-i anarhia, de mii de ori :)
Pe mine mă încântă destinația, deci se pare că o înțelegem diferit. Sunt curios să știu în ce fel. Da, poate la o bere. Una, că te vreau lucid.

... Ce înseamnă {0}?
caleb wrote:Mai on-topic: despre PS3 mă refeream la DRM, dacă prin asta înțelegi ansamblul de cod și hardware prin care au întârziat mult rularea de copii neautorizate.
Credeam că s-a ajuns (măcar printre gameri) la consensul că DRM-ul e o idee proastă. Oricum, cred că te înșeli. Nu cred că PS3 ar fi eșuat în lipsa DRM-ului, cum nici jocurile DRM-free pe PC nu au eșuat, cum nici alte console cu restricții mai slabe (sau fără) nu au eșuat.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Despre jocuri

Post by Stokkolm »

Jaunty wrote:Oricine poate învăța puțină programare, iar cei care nu vor pot ruga sau plăti pe cineva să facă o modificare, sau pot folosi modificări aduse într-un fork al programului.
In mod realist, 90% din utilizatori n-o sa faca niciodata vreuna din chestiile astea. Pentru ei a folosi soft liber ar insemna sa isi puna orbeste increderea in cei care a scris codul, la fel cum o isi pun acum increderea orbeste in softuri nelibere.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

Puțini useri programează sau sunt dispuși să se implice în dezvoltarea unui program. Dar mulți folosesc fork-uri. În rest, problema informării e aceeași ca în orice alt domeniu: oamenii mai prind din zbor informații, dar puțini sunt dispuși să facă efortul de a se documenta în legătură cu lucruri care nu-i preocupă. Transparența în politică este esențială, chiar dacă majoritatea votanților nu-și bat prea tare capul să se informeze. Vorbeai despre libertate și control, iar softul liber ți le dă. Mai mult nu ai ce să ceri în privința asta, important e că le ai și le poți folosi. Eu nu îmi folosesc toate libertățile pe care le am, dar asta nu înseamnă că nu sunt importante.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Software liber

Post by caleb »

{0} e înlocuit de argumente as in ia ceva și eliberează acel ceva. Free( {0}, software ); era un fel jucăuș de a o scrie.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Software liber

Post by Marius Ghinea »

Jaunty, atit: te provoc sa-ti pui banii unde ti-e etica si sa nu mai prestezi absolut nicio activitate pe bani daca are si cea mai mica dependenta de un soft care nu este liber.

Atit.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Software liber

Post by .chester »

Image

Jaunty lucrand la calculatorul lui cu software liber.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Software liber

Post by caleb »

Marius Ghinea wrote:Jaunty, atit: te provoc sa-ti pui banii unde ti-e etica si sa nu mai prestezi absolut nicio activitate pe bani daca are si cea mai mica dependenta de un soft care nu este liber.

Atit.
Yap, de asta i-am și zis că problema cu omul FSF și softul liber e una politică și nu legată de software, iar dacă te duci și după politic, e una economică și mai precis de subzistență. Dacă stai pe un sac de bani sau nu-ți trebuie prea multe, mai merge s-o arzi așa dar și atunci o arzi cumva pe spatele altora, fiindcă nu produci nimic vital :)
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Software liber

Post by DarthZombie »

Eu sunt curios daca Jaunty foloseste telefonia mobila sau fixa, ca nici una nu e libera.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Software liber

Post by Doc »

There you go, comunicare la distanta free:
https://www.youtube.com/watch?v=PgEmSb0cKBg
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

Foarte tare, am și o provocare acum. Deci pentru Marius Ghinea nu e suficient să nu faci soft neliber, trebuie ca ceea ce faci să nu aibă nici cea mai mică dependență de soft neliber. Dacă programele care mențin sistemul de semafoare din oraș sunt nelibere, ar trebui să lucrez de acasă. Dacă programul liftului e neliber, ar trebui să nu urc decât pe scări. Dacă BIOS-urile sunt nelibere, ar trebui să renunț la calculatoare. Dacă softul din cartela SIM e neliber, ar trebui să renunț la telefon. Cel puțin dacă folosesc câtuși de puțin lucrurile astea ca să fac bani. Toate astea deși am zis că nu e (în general) lipsit de etică să folosești soft neliber.

Doc are dreptate când spune că nu se putea aboli brusc sclavia. Nici la softul neliber nu se poate renunța brusc. Nici eu nu m-am grăbit s-o fac. Am luat-o treptat, m-am documentat, am căutat alternative și până la urmă am făcut tranziția în mare parte. Dar nu total. Telefonul încă nu l-am rezolvat și nici BIOS-rile. Mai e de lucru.

Tranziția începe recunoscând problema. Și putem face asta chiar dacă nu mă interesează să-i demonstrez lui Marius Ghinea cât de trv sunt.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Software liber

Post by Mărar »

Eu unul as folosi un sistem de telefonie liber, tu nu Zombie?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

^ Apropo, telefonia se poate rezolva cu Voice Over IP. Asterisk, CSipSimple, stuff like that. Încă n-am trecut la VOIP, dar e în plan.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Software liber

Post by DarthZombie »

Mărar wrote:Eu unul as folosi un sistem de telefonie liber, tu nu Zombie?
Eu unul as folosi, dar cine creeaza si intretine toata logistica? Sa nu uitam ca majoritatea utilizatorilor sunt zero la programare, retelistica, telecomunicatii sau mai stiu eu ce domenii adiacente. Exact cum a spus Stokkolm mai sus, libertatea mea sporita va fi in limita increderii in programatori/producatori "liberi" si a produselor/aplicatiilor care mi se pun la dispozitie. Adica exact cum se intampla si acum. Si nu, pentru mine programarea nu e ceva "distractiv" si nu e ceva care sa poata fi facut de un procent macar decent din populatie, asa ca nici eu si nici majoritatea oamenilor nu vor incepe sa isi programeze aplicatii pe exact ce au nevoie.

Iar VOIP suna bine, dar esti dispus sa faci sacrificiile in acest moment? Jaunty spune ca nu mai joaca jocuri "nelibere" pentru ca-s "neetice", dar ce se face cand trebuie sa dea telefon cuiva care daca ii spui de VOIP crede ca l-ai injurat de mama? Sunt multe situatii in care doar cu telefonul isi rezolva un om obisnuit o problema, fie ea frivola sau urgenta. Telecomunicatiile sunt mult mai putin libere sunt soft-urile si jocurile care ni se perinda prin calculator, asta in contextul in care sunt cel putin la fel de necesare asa ca m-as astepta sa fie tinute la aceleasi standarde, de aia le-am adus in discutie. Si in contextul in care majoritatea populatiei e technically illiterate, singurii cu care vei vorbi in Anno Domini MMXV prin telecomuncatii "libere" vor fi o nisa obscura de oameni. Iar restul lumii ti se va inchide.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Software liber

Post by Jaunty »

VOIP îți permite să suni și să primești apeluri de la persoane care nu folosesc VOIP. Internet to phone și viceversa.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Software liber

Post by caleb »

Hmm, dar ca să apelezi numere din rețelele clasice din câte știu trebuie să plătești cuiva traficul și mă îndoiesc că planurile încep de undeva de foarte jos pe lună, aka ar trebui să fie câteva zeci sau sute de doritori ca să te poți gândi la asta, right? Având în vedere că Skype is out of the question and all :)

Aia ar fi într-adevăr fain, do tell me more about it.

PS - Îmi spunea cineva cât de impresionat e de Elveția și cum au ei canalizări și-n vârf de munte. Pe lângă un firesc, intern, ugh, abia m-am abținut să-i zic: dar îți place la fel de mult când știi că infrastructura lor e făcută pe banii și munca unor proști ca noi, care prin comparație, trăim cu coji de pâine? :)
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Software liber

Post by Doc »

Banking-ul in Elvetia e 6.2% din PIB. Aia isi fac deci canalizari in varful muntelui pe munca lor, pe independenta de 1000 de ani, pe armata obligatorie samd. Elvetienii au luptat de zeci de generatii sa fie ce sunt acum.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Software liber

Post by DarthZombie »

Stai linistit caleb, muncitorii care au transpirat ca sa le faca infrastructura erau spanioli si portughezi, nu parliti din Europa de Est. In continuare vad numai firme cu nume spaniole si portugheze pe aici cand vine vorba de constantele renovari care au loc in Geneva.

Omul sfinteste locul, si se vede destul de clar cata grija au elvetienii de ce lasa in urma lor daca e sa ma intrebi pe mine.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Software liber

Post by ola small dickie »

Ideea ca absolut tot software-ul sa fie liber mie imi suna a utopie hippie. Nicidecum nu as pune-o pe acelasi nivel de idei cu eliberarea negrilor cum s-a discutat aici. Si aia cu joc doar jocuri care au codul sursa liber mi se pare ca e in grupurile Amish. Mi se pare pe acelasi palier cu folosesc curent electric doar din cartof. Sper ca Jaunty isi va mai relaxa acest totalitarism, spre binele existentei lui. Macar la jocuri.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Software liber

Post by TG »

Mie-mi sună a miopie. Îi respect părerile lui Jaunty, dar asta e singura dată când, cu fiecare argument, parcă mă convinge din ce în ce mai puțin.

+1 la ce a zis caleb pe pagina anterioară, pentru că probabil n-aș putea să o fac la fel de bine. Soft-ul liber e mișto pentru că există soft neliber, echilibrul mi se pare de preferat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Software liber

Post by Mărar »

Nu va inteleg, e vorba de faptul ca softul liber aduce doar beneficii pentru utilizator si nici un dezavantaj (?), iar Jaunty il prefera pentru respectivele beneficii. De unde miopie in asta?
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests