Audiofile tips & shitposts

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Audiofile tips & shitposts

Post by vulp »

AIMP3 e perfect, dar pentru masaj cu VSTuri si transcodare flac320 recomand Foobar2000.

BTW Privacy Badger merge fara conflicte cu Ghostery.
Mafio wrote:Are cineva idee cum scap permanent de mizeria aia de interfață nouă de la Chrome? L-am dezinstalat și reinstalat și a dispărut, dar azi dimineață după ce am aprins calculatorul a apărut la loc.
Nu folosesti Chrome, nu iei sida. Mai simplu nus e poate.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by KodrutZ »

Ce nebunii folosesti in foobar2000? Si eu ma dau cu el uneori, dar are vreo 2-3 chestii care nu ma incinta deloc (in special legat de managementul listelor/modul in care citeste rip-urile de CD facute intr-un singur fisier cu cue sheet cind se afla in acelasi folder cu altele care au si cue sheet, dar si ripul e facut in mai multe fisiere).
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Internet tips & tools

Post by Mafio »

Eu folosesc foobar, mi se pare mult mai ok decât alte programe. Îmi aranjează toate melodiile și albumele în ordine. Ce-i în neregulă cu el?
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by KodrutZ »

Vezi ce ziceam mai sus. Daca am intr-un folder mai multe ripuri, dintre care unele au CUE sheet-ul embedded, iar altele separat, imi pune titlurile de doua ori. Daca dau sa nu mai foloseasca CUE sheet-uri externe, atunci la unele albume nu imi va mai afisa titlurile, ci doar fisierul mare si atit.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Internet tips & tools

Post by vulp »

Embedduieste cuesheeturile (nu stiu ce inseamna asta, recomand flac care e un wav amarat cu compresie LZW si suport pt metadata) si sterge alea de sine-statatoare.

In orice caz eu nu sunt rocker si fac playlisturile pe loc, cu drag and drop din explorer. Stiu ca exista oameni care isi trag toata colectia in player, dar eu nu sunt genul. Eu am folderele ordonate. La sange.

Astea fiind zise, AIMP 3 e exelent pt radiouri si cand vreau sa dau dublucklick pe ceva fara sa-mi stric playlistu zilei/saptamanii din foobar. Plus mereu ai nevoie de un backup.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

tfw superior patrician who only streams music from Bandcamp and doesn't keep a single music file on his PC

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet tips & tools

Post by Mărar »

Ai scris superior in loc de inferior, o greseala des intalnita.

Pup.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Mahdi »

Și patrician în loc de pleb.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Internet tips & tools

Post by Waaagh! »

Welp, this place never disappoints. Puteam sa jur ca urmeaza atacul la baioneta al elitelor impotriva obiceiurilor barbare. gg shitlords, simtiti-va bine in anii '90. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet tips & tools

Post by Mărar »

192kHz/24bit 5.1 FLAC Master Race represent 8-)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Mahdi »

wow, Mărar, un adevărat *atac la baionetă*. o CAVALCADĂ a snobismului.
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

:lol:

Asta cu burdusitul HDD-ului cu muzica e o reminiscenta trista a intunecatilor ani '00 in care aveai dial-up si foloseai DC++ si nu stiai daca il mai prinzi vreodata online pe shaul ala cu compilatia de muzica trance, asa ca stocai toata muzica in calculator de frica sa nu o pierzi. In anul 2016 avem super viteza la internet si numeroase servicii de streaming, putem sa renuntam fara griji la aceste obiceiuri barbare, nu dispare muzica.

Aveti si foldere cu wallpapere cu masini si femei in bikini? :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet tips & tools

Post by Mărar »

E vorba de calitate audio, pleb.

Dar pe bune, n-am chef sa-mi bat capul cu zeci de servicii de streaming ca sa caut ce-mi place prin toate. Ma indoiesc ca am gusturi mai obscure ca tine, tu chiar gasesti tot ce vrei sa asculti fara propleme? Eu nu gasesc nici jumate.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Tot ce vreau eu sa ascult e V A P O R W A V E

Si nu te mai preface ca auzi vreo diferenta intre FLAC si MP3 320 kbps, stim amandoi ca nu e asa. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Internet tips & tools

Post by Mafio »

Alo, 4chanul? A ajuns /mu/ pe forumul Level? Poate vă iau la șuturi.

Chester, o mare parte din muzica pe care o ascult nu o găsesc pe Bandcamp din varii motive, așa că prefer să o țin în calculator. N-am chef să mă fut cu zeci de servicii de streaming ca să ascult o melodie de-a lui Drake pe unul, și dup-aia să trec pe altul ca să ascult King Crimson. Zi-mi tu de un serviciu de streaming unde pot asculta garantat și gratuit Nicki Minaj, The Weeknd și Led Zeppelin la o distanță de câteva click-uri și pe ăla o să-l folosesc. Altfel, nu te mai căca pe tine și lasă-ne în pace.

Tu de fapt te oftici că n-ai loc să ții muzică pe hdd-ul tău de 140 de GB, nu?
User avatar
KodrutZ
Headcrab
Posts: 71
Joined: 18 Mar 2016, 08:49
Location: Iași
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by KodrutZ »

@chestr0ny: Depinde ce dubioshenii asculti tu. Chestiile mainstream le gasesti pe toate drumurile. Eu am multe chestii pe care sa vrei sa le cumperi si nu le gasesti, si nici pe YT sau prin alte parti. Plus ca imi mai cumpar destul de des albume pe CD, le fac rip, si le tin pe hard. ;)
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Desigur, poti gasi o mie de explicatii pentru a apara comportamentele medievale. Asta nu schimba cu nimic primitivismul exhibat.

CD-urile sunt un alt vestigiu al unei epoci vetuste. Nu inteleg de ce mai exista. Nu iti ofera portabilitatea, usurinta de stocare si comoditatea fisierelor digitale, nici nu au valoarea de colectie a unui vinil. The worst of both worlds. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by TG »

Da, nu înțeleg de ce ar cumpăra cineva CD-uri. Nu că aș fi de acord cu .chester, el descarcă de pe Filelist și vorbește de comportamente medievale, lal.

Și eu prefer streaming-ul, dar asta pentru că nu ascult muzică foarte des și nu ar putea să mă intereseze vreodată organizarea albumelor and shit. Însă și aici depinde, Youtube e absolute shit și nu ascult muzică acolo decât dacă nu am de ales. FLAC vs 320 e academic pentru că nu prea avem noi pe-aici combinația de ureche și sistem audio necesară, însă de la 320 în jos ar trebui să fie diferență ușor remarcată de oricine nu are probleme cu auzul și are căști puțin mai ieftine decât un pachet de țigări.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Macar nu tin pe calculator tot ce descarc de pe Filelist, de parca mi-ar fi teama ca se termina internetul. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Mahdi »

Simplul motiv că nu toată muzica se găsește pe bandcamp sau pe youtube e suficient pentru oricine vrea să înțeleagă. Restul sunt tentative de troleală de la cineva care s-a urzicat c-a fost numit pleb. :lol:
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests