Recomandare Placa Video

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Recomandare Placa Video

Post by RaptoR »

Time for new video card
Buget: 300 euro, +50 euro daca merita cu adevarat, insa prefer sa ma mentin in buget
Ce vreau: AMD. Fanboy. Nu incercati sa ma convingeti cu nVidia.
As dori sa imi pastrez sursa mea Corsair de 550W asa ca ceva ce nu consuma foarte mult ar fi ideal.
Am placa asta de baza deci ideal ar fi sa cam fie compatibila

http://www.asrock.com/mb/AMD/980DE3U3S3/

Ce am gasit pana acum:

http://www.pccomponentes.com/sapphire_r ... gddr5.html
http://www.pccomponentes.com/sapphire_r ... gddr5.html

Am cautat pe net si am vazut ca 480-ul consuma mult mai putin curent, insa este putin mai slaba decat 390-ul.

Nu mai sunt la curent cu generatiile de AMD de cand mi-am cumparat 7850-ul deci nu stiu exact la ce sa ma astept.
Sfaturi? Pareri? Multam.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Recomandare Placa Video

Post by Cata »

1070
Am tot avut AMD si inca am, dar urmatoarea va fi 1070. Mult prea buna pentru pret fata de orice ofera AMD.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare Placa Video

Post by RaptoR »

mda. merci fain. aia e peste 450 :)
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Recomandare Placa Video

Post by Cata »

Inca da din pacate. Daca te grabesti si vrei neaparat, neaparat altceva, atunci as zice 480.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare Placa Video

Post by RaptoR »

Ma grabesc fiindca vechea mea 7850 da semne de batranete si cunosc destul de bine cand un Radeon mai are putin si "moare".
Singura problema cu 480-ul e ca nu prea il gasesc pe nicaieri in afara de Amazon si acolo e cu 20-25 euro mai scump si parca nu as da. Chiar si pe site-ul pus de mine e Out of Stock. Mai caut. ms.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Recomandare Placa Video

Post by Cata »

Asta e problema cu ambrlr. Ori sunt out of stock, ori mult prea scumpe fata de un 420ish la 1070 si un 210 la 480.
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Recomandare Placa Video

Post by teroristul »

RX 480 4GB GDDR5.

Diferențele între varianta de 4GB și cea de 8 GB sunt neglijabile și oricum ai nevoie de 8 doar dacă te joci în 4k, iar pentru 4k nu îți iei un RX480. Problema este că varianta de 4GB se vinde și mai repede ca cea de 8, va fi mai greu să prinzi una.

Încearcă să găsești o variantă aftermarket, nu cu blower fan-ul cu care a venit varianta stock deoarece e mai zgomotos și ceva mai puțin eficient în a răci placa.

Acum, problema cu stocul e groaznică și există de ceva vreme.. Vânează și tu site-urile și vezi când revine pe stoc, dar nu plăti mai mult de 300 euro pe ea. Oricum e scumpă uitându-mă la ce prețuri au americanii... Dar îmi fac sânge rău așa. :)

Succes!
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare Placa Video

Post by RaptoR »

teroristul wrote: Acum, problema cu stocul e groaznică și există de ceva vreme.. Vânează și tu site-urile și vezi când revine pe stoc, dar nu plăti mai mult de 300 euro pe ea. Oricum e scumpă uitându-mă la ce prețuri au americanii... Dar îmi fac sânge rău așa. :)

Succes!
Multumesc frumos de sfaturi.
Aseara am petrecut vreo 2 ore pe o gramada de site-ul, review-uri, teste, comparatii, etc.
Desi sunt fanboy (dar nu din ala batut in cap care nu pricepe ca sunt si alternative) AMD imi cam face si asta cu ochiu:
http://www.pccomponentes.com/msi_gtx_10 ... gddr5.html

Plus ca asta e in stoc acum si o pot primi in 2-3 zile. As da cei 70 euro in plus fata de buget, mai ales ca 480-ul nu cred sa il gasesc prea curand pe undeva.

Pareri?

Si repet intrebarea cu sursa. Credeti ca un Corsair de 550 ar tine placa asta plus un FX 8350? Ca parca nu as da inca 100 euro in plus pe o sursa mai buna.
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Recomandare Placa Video

Post by teroristul »

Și eu m-am uitat o grămadă la comparații între RX480 și GTX1060 și ajunsesem la o concluzie de genul: nvidia era cam cu 12% mai performantă în DirectX11, în testele din DirectX12 diferențele aproape nu existau, AMD chiar fiind în față în DOOM, joc care primise patch pe Vulkan.

Pe scurt: la jocurile de acum, 1060 e puțin mai bună. Pe jocurile ce vor apărea, 480 pare să aibă performanțe mai bune, dar asta judecând după un singur joc optimizat DX12, ceea ce nu cred că este extrem de relevant.

+12% performanțe pentru +25% preț dacă vrei nVidia. Rămâne la latitudinea ta ce alegi, dar având în vedere că mai multe jocuri sunt optimizate la lansare pentru nvidia decât pentru amd și că au mai puține probleme cu driverele (în general), nu văd de ce ar fi o alegere proastă. În plus, amd nu prea e în stoc, deci nici nu prea ai ce alege.

Cât despre sursă, eu cred că îți ajunge. 550W și de la o firmă serioasă cum e Corsair ajunge cam pentru orice build cu o singură placă video, asta dacă nu te gândești în viitor să mai arunci un 1060 în SLI. Încearcă să îți reconstruiești buildul aici și vezi ce total de W ai în dreapta sus. Dacă e cu 100 (minim) - 150+ (optim) mai mic ca maximul sursei tale, ești în regulă.

PS: Uită-te și la review-ul ăsta al celor de la Gamers Nexus pentru MSI-ul ăla. Sunt destul de obiectivi.
PPS: Din ce am citit, RX480 e best frames per dollar spent dintre toate plăcile de pe piață. Asta în condițiile în care chiar s-ar comercializa la prețul sugerat și ar fi disponibilă.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare Placa Video

Post by sebas »

Keep in mind stuff like this:



În general rezultatele benchmarkurilor de pe la publicații nu trebuiesc luate punct cu punct.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare Placa Video

Post by zme-ul »

sebas wrote:Keep in mind stuff like this:
terminati cu prostiile

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare Placa Video

Post by RaptoR »

Intru-un final mi-am luat 1060-ul de la MSI. Blana racire. Inca nu am apucat sa o testez in altceva decat in GTA 5 si aici merge fara nici o problema cu totul pe high. O sa vad daca imi gasesc in weekend timp sa o testez mai bine. Sursa ii face fata fara absolut nici o problema.
Singura chestie de mentionat este faptul ca e IMENSA! Noroc ca am o carcasa foarte mare ca altfel nu ar fi intrat. Intr-un Zalman Z11 intra fix la limita. M-a costat 369 de euro ceea ce mi se pare exagerat de mult, dupa cum ati spus si voi, cumparativ cu preturile din state. Insa avand in vedere ca altceva decent nu am gasit disponibil, am zis ca e ok.

Multumesc tuturor de pareri si sfaturi. E prima nVidia de 10 ani incoace pe care o iau. Sper sa nu ma dezamageasca.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Recomandare Placa Video

Post by Cata »

Posteaza cand faci mai multe teste, eu inclin spre un 1070, dar tinand cont ca nu scade la pret aproape deloc 1060-ul imi cam face cu ochiul.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Recomandare Placa Video

Post by stef »

O sa vezi ca nu are cum sa te dezamageasca, placile facute de ei sunt forta bruta. Eu din 2006 am trecut pe nVidia, si de atunci nu am mai pus Radeon in sistemul meu.
Image
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests