Mouse Macros

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Mouse Macros

Post by RaptoR »

Am nevoie de un program sa-mi seteze anumite comenzi multiple cand dau click stanga.
Mai exact:
Vreau ca atunci cand dau click stanga sa se execute secventa "Click Stanga - Mouse Wheel down"
Bonus points daca atunci cand dau prima data click stanga executa " Click Stanga - Mouse Wheel down" iar a doua oara cand apas acelasi click stanga sa execute "Click Stanga - Mouse Wheel up"

Don't ask why

Programele incercate pana acum de macros ori nu fac asta ori sunt eu prea prost sa pricep cum sa setez sa faca asa ceva.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Mouse Macros

Post by DreadWing »

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mouse Macros

Post by TG »

What he said. Autohotkey e master race. Cu 10 minute de munca îl faci să termine Diablo. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Mouse Macros

Post by RaptoR »

Ok, luat instalat.
Acum. am facut asa ceva:

Code: Select all

LButton::  
Send {LButton}
sleep, 400
Send {2}

return
Si merge. atunci cand dau click stanga executa click stanga, pausa de 400ms dupa care apasa 2

Cum fac ca atunci cand apas a doua oara click stanga sa execute Click Stanga dupa care 1 (in loc de doi)


Si, inca o intrebare. Cum fac sa activez tot acest script printr-un hotkey? Gen.. sa se activeze doar cand vreau eu, fara sa intru in program si sa dau load la tot script-ul.

Cer prea mult?



EDIT: aparent am gasit ceva pe net si modificat un pic pentru ceea ce vreau eu.

Code: Select all

lbutton::	
lbutton_count++    	
	If (lbutton_count = 1)
	{	send {lbutton}
		sleep, 300
		Send {2}
	}
	If (lbutton_count = 2)
	{	send {lbutton}
		sleep, 300
		Send {3}
	}
	If (lbutton_count = 2)
	{
		lbutton_count := 0
	}
return
Merge de minune!
Acum, tot ceea ce mai am nevoie este sa activez si sa dezactivez script-ul atunci cand vreau cu un hotkey.


EDIT2:

nvm, found it :)

Q::Suspend,Toggle


Multumesc pentru ajutor, lol. Am juma de ora de cand vorbesc cu mine insumi intr-un thread :)
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests