Mica problema cu Ebooks

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Mica problema cu Ebooks

Post by juve3332 »

Nu am (bunul) obicei de a citi digital, asa ca sunt putin afon in toata treaba asta. Voiam sa-i cumpar unei prietene din Brazilia niste ebooks de aniversarea ei. Am intrat pe Amazon, am gasit un titlu si m-am aruncat sa-l cumpar ca un bivol. Evident ca il pot acum accesa doar de pe contul meu. Exista vreo modalitate sa descarc efectiv fisierul si sa i-l transmit sau in vreun alt fel sa i-l fac disponibil si ei? Evident ca as trece peste gafa si i l-as cumpara din nou, facandu-i-l cadou cu optiunea "gift a book", pe care am observat-o prea tarziu, dar mi-e teama ca nici asa nu va functiona: scrie ca destinatarul trebuie sa fie o persoana din SUA.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mica problema cu Ebooks

Post by McWilliams »

Okay, aici sunt cateva mici presupuneri - in sensul ca a trecut ceva vreme de cand am facut ceva similar si e foarte probabil sa fi aparut niste schimbari intre timp (in bine sau in rau).

O luam de la sfarsit. Unele "produse" sunt sau pot fi region-locked. Ca atare, da, e foarte probabil sa nu poti face cadou un "produs" pentru cineva care nu se afla unde vrea Amazon sa se afle pentru a primi acel cadou. Limitarea cred ca vine de la vanzator (autor sau editura) si nu de la Amazon, dar... este ceea ce este.

Legat de accesul la e-book... In facultate (10+ years ago) am putut scoate e-books din Kindle (adica din contul cuiva) pentru a le transfera pe telefonul mobil sau pe PC. Nu era un simplu Ctrl-C & Ctrl-V la document, dar se putea face. Acum, din ce stiu, sunt DRM protected, la un mod ceva mai serios. In sensul ca nici nu prea merg transferate pe alt e-book reader (non-Amazon device).


Amu, din punctul meu de vedere, you've already paid the piper for his service, so head on down to Australia and get yourself a copy for your friend. Discutia intre tine si beneficiar o sa fie interesanta ("I didn't steal the book the first time!"), dar poti avea constiinta impacata. :D
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Mica problema cu Ebooks

Post by Jaunty »

S-ar putea să te ajute ucenicul Alf - vezi acest ghid. Dar întâi aș căuta cartea pe https://archive.org/ și https://libgen.is/ în format epub sau mobi (pdf-urile nu se afișează bine în e-readers).

Recomandarea mea e să nu mai cumperi în veci e-books de pe Amazon, cu DRM-ul lor păcătos. Cu „gift a book” e și mai rău, fiindcă Amazon capătă informații despre prietenă, iar dacă au blocat cartea în Brazilia nu o va putea accesa oricum. Fuck all that.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mica problema cu Ebooks

Post by Magicake »

Man, ai cam luat teapa cu Amazon. Eu nu ma bag la nimic digital de la ei ca au atatea gotchas incat nu merita efortul. Daca vad ca livreaza in Romania, e ok, dar atat.

Nu e o optiune un gift card pe ceva magazin de ebooks si sa-si ia ea? E cel mai gift feeling thing comparativ cu livratul unui pdf.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Mica problema cu Ebooks

Post by Bogdan »

Eu as scrie la Amazon customer support, explicandu-le situatia. Daca le spui ca o sa re-cumperi cartea ca gift, cred ca ai mari sanse sa obtii un refund la purchase-ul original.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests