Nu instala acest update pt Windows 7

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Gabriela »

reV » 5 Jun 2014, 21:38 wrote:
Gabriela » Thu Jun 05, 2014 7:47 pm wrote:Pe Win8 n-aș da eu bani, otoh. :D

Nu-s deloc încântată de sistemele astea de operare care vor să fie jack of all trades și dau rateuri la toate.
macar l-ai incercat sau e efectul de turma all over again? *recollects win7 launch*
So much distrust, I'll bite.

Nu doar încercat:
- acasă l-am ținut într-o mașină virtuală câteva săptămâni, să văd dacă îmi upgradez sistemele sau nu (reiterat și pentru 8.1, aștept 8.2);
- l-am avut la munci cam un an, dar eram toți fericiți că pe mașinile remote/virtuale aveam Win7.

Cu toate customizările cât mai spre Win7, IObit Start Menu 8 și toate cele a fost tot degeaba, iar piedica principală e dată pur și simplu de bloat+bling inutil și "old habits". Plus niște little annoyances cu aplicațiile "desktop" sau cum se cheamă (non-metro) care se tot blochează, tasta C care nu mai merge când se aliniază planetele și alte bălării de gen - probleme similare s-au reprodus pe mai multe sisteme, n-am tras eu lozul necâștigător.

Și oricum, mie personal mi se pare exasperant simplul fapt că e nevoie de toate modificările astea ca să ajungi la un sistem pe care să ai același nivel de productivitate pe care l-ai dobândit după 20 de ani de lucru într-un mediu relativ similar în loc de copilărisme colorate și dat cu dejtu'.

Cred că singurele lucruri care mi-au plăcut și au avut într-adevăr un impact pozitiv pentru mine au fost Task Managerul și funcțiile de search mai complexe.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by rdo »

Pana la urma cum scapi de prostia aia de mesaj cu "Windows is not genuine"?

Mentionez ca am Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7601)

1. am incercat cu cmd si slmgr si imi da un mesaj ca nu e o comanda valida sau nush ce
2. am dezinstalat update-ul din control panel si tot imi apare ecranul negru cand dau restart.

wat do? :(
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

inca doua updateuri ce ar trebui evitate: kb3080149 si kb3075249

ambele agauga colectare de date (telemetrie) pt W7 si W8.1
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

Da. Microsoftul vrea sa ne spioneze, dar are nevoie de noi sa-i lasam sa instaleze chestii de spionaj pe deviceuri. :roll:
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

Doc wrote:Da. Microsoftul vrea sa ne spioneze, dar are nevoie de noi sa-i lasam sa instaleze chestii de spionaj pe deviceuri. :roll:
cel putin pe W7 / 8.1 ai optiunea sa n-o faci; comparativ cu W10
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

Cred ca daca i se pune pata cuiva (Bill Gates, servicii samd) chiar sa ne spioneze, cred ca o pot face destul de usor, fara EULAuri, accepturi samd. Mi se pare hilar ca pe de-o parte ai incredere in ei ca spun corect ce contine update-ul, pe de alta parte crezi ca vrei sa te spioneze. Nu puteau face pur si simplu un update "pentru Solitaire" in care sa ascunda ce spyware-uri voiau? daca asta era intentia lor, spionajul :)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Jaunty »

Doc, update-urile alea sunt pe lista de „optional updates” și descrierea lor explică (vag) ce fac. Dacă le instalezi, Microsoft mai primește o serie de date despre sistemul tău pe care poate nu vrei să le trimiți.

Cât despre spionaj, ai dreptate, de fapt nici nu au nevoie să facă „update la Solitaire”, fiindcă portița e deja inclusă în Windows. Microsoft & friends ți se pot băga în sistem fără să te întrebe. Nu vor neapărat (numai) să te spioneze, vor „doar” să aibă cât mai mult control asupra sistemului tău (și, prin el, asupra ta). Dar trebuie să acceptăm asta, fiindcă DirectX.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Semyaza »

Update @Zme-ul

http://www.extremetech.com/computing/21 ... indows-7-8
KB 3068708: This update introduces the Diagnostics and Telemetry tracking service to existing devices. By applying this service, you can add benefits from the latest version of Windows to systems that have not yet upgraded. The update also supports applications that are subscribed to Visual Studio Application Insights.

KB 3068708 is listed as collecting diagnostics about functional issues on systems that take part in the Customer Experience Improvement Program. Determining whether or not you are a member of the CEIP, however, is less than obvious. The KB also notes that “Most programs make CEIP options available on the Help menu, although for some products, you might have to check settings, options, or preferences menus.” This is a recommended Windows update.

KB 3022345: This update has been superseded by KB 3068708, but previously provided the same telemetry-tracking services. It’s not clear how the two updates differ, but if you want to remove all traces of telemetry tracking, you’ll want to remove this update as well.

KB 3075249: This update adds telemetry points to the User Account Control (UAC) feature to collect information on elevations that come from low integrity levels. What this appears to mean is that MS wants more information about the kinds of applications that trigger UAC in the first place, presumably because it wants to know what they do and why they need that access. This update is classified as Optional.

KB 3080149: This update is described in identical language to the first two. “This package updates the Diagnostics and Telemetry tracking service to existing devices. This service provides benefits from the latest version of Windows to systems that have not yet upgraded. The update also supports applications that are subscribed to Visual Studio Application Insights.” It is provided as an Optional update, even though the first was classified a “Recommended” update.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

@doc
ceea at trebui sa-ti ridice parul pe ceaafa e faptul ca o companie privata, repet privata, are nevoie sa colecteze date de la persoane fizice - asta nu e un guvern ce-ti spune ca o face pt a proteja populatia

ati vazult toti ce s-a intamplat cand datele private colectate de Ashley Madison au fost publicate pe internet dupa hack
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

Microsoft is a little fuzzy on what the word 'no' means
KB3080149 is a recent 'Update for customer experience and diagnostic telemetry' which will enable Microsoft to track your usage even though you explicitly opted out of the Customer Experience Improvement Program
Image
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by caleb »

Din https://support.microsoft.com/en-au/kb/3080149 citire:

The included service uses SSL (TCP Port 443) to download manifests and upload data to Microsoft when data is available for upload. The service uses the following DNS endpoints:
vortex-win.data.microsoft.com
settings-win.data.microsoft.com
This update contains the following two manifests that are occasionally updated by the Diagnostic Tracking Service:
telemetry.ASM-WindowsDefault.json
utc.app.json

Deci teoretic poți bloca prostiile astea folosind chiar informațiile din release, preferabil direct din router sau cu alt firewall decât cel din Windowze. Ba chiar poți mapa endpoint-urile pe localhost și gata.

Dacă vrei să scapi de ele, deschizi command prompt și scrii:

wusa /uninstall /kb:3080149
apoi
wusa /uninstall /kb:3075249
și ai grijă să pui update pe notify nu automat, iar când vin notificările alea de update le dai hide și salut.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

@Zmeul
De ce n-am avea incredere in chestia aia cu "The information collected is not used to indentify or contact you."?

Eu in relatia cu Microsoft prefer sa merg pe incredere, pentru ca orice altceva duce la paranoia. Oricum, sa crezi ca te poti proteja, ii poti fenta, devii mai stealth pe net pentru ca instalezi/blochezi/dezinstalezi tu niste chestii, e o iluzie IMO. Vrei sa te protejezi? nu folosi Windows. Is that simple. Chiar vrei sa fii stealth? arunca-ti PCul, smartphonele si tableta. Eu nu mi-as cauta amanta pe net. Nu as cere spaga la telefon. Nu as planui ceva cu vreo chestie electronica pe langa mine. Cred ca cel mai simplu e sa tratezi spatiul virtual ca un spatiu public, in care nu ai intimitate deloc. Pentru ca in mare, chiar asa e.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

@doc
ce draq frate, adica nici macar sa nu incerc sau sa limitez ce colecteaza MS despre mine? trebuie sa ma dau batut? eventual sa le trimit prin posta certificatu de nastere, buletinu si actu de la casa - asa trebuie sa ajungem?
si cum adica informatie colectata nu e folosita sa ma identifice? atunci cu ce scop colectezi date, fie ele doar rapoarte de erori, daca nu legi acele rapoarte de o sursa

este extrem de grav cand o companie privata colecteaza date, chiar date confidentiale despre clientii lor

---

si treaba cu "nu folosi Windows" ... pe ce lume traiesti, sincer? singura chestie care ma leaga de Windows e PC gamingu'
daca maine ar aparea o alternativa reala la Windows as renunta in prima secunda - de aceea imi doresc ca GLNext (Vulkan) al celor de la Khronos Group sa aiba o rata de integrare cat mai larga in randul dezvoltatorilor de jocuri

---

sunt paranoic?! nu cumva toata chestia asta imi aduce aminte de indivizii in negru de pe vremea securitatii?!
oare nu-ti aduci aminte cata frica le era parintilor ca copii lor sa nu povesteasca pe la scoala ce au mancat?! da! am trait intr-o astfel de lume si .. uitam? :roll:
Last edited by zme-ul on 4 Sep 2015, 11:27, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by caleb »

The way I see it, odată ce te-ai legat la net, oricum privacy e cam pa. Mai ales dacă folosești și un cont de webmail free, ai conturi pe rețele sociale and so on. Că nu o sta nimeni exclusiv pe deepnet.

Problema e că Google e clar ce biznis are, ca și FB, etc. Dar nu sunt servicii plătite. Pe de altă parte, să ceri bani (ok e upgrade moca în primul an, apoi însă nu) pe un sistem de operare și să ȘI colectezi mai mult decât e cazul, aia e greșit. Mai degrabă ăia ar trebui să plătească utilizatorii pentru mineritul de date, nu invers.

@Doc - se poate și fără să arunci la coș tehnologia, doar că e o bătaie de cap mai mare decât merită pentru cei mai mulți dintre noi. Însă măcar o reducere a expunerii, din principiu, prin câteva operații și no-no-uri simple se poate obține.

În altă ordine de idei, sunt tare curios ce poziție au companiile care poate ar fi adoptat W10 în viitor, dacă nu din start. Hai să zicem că de datele tale nu te doare, dar când ai material confidențial, cu NDA-uri și riscuri legale, e cam ciudat să dai info către MS fără să ai un agreement specific cu ei.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

O companie privata e mai putin periculoasa pentru un individ decat statul/instrumentele lui. Cu privatul intram in relatie pentru ca vrem noi, nu ne ia bani din buzunar cu forta samd. Daca vreodata cineva din institutiile de forta pune ochii pe tine si vrea sa te faca, te asigur ca n-o sa ceara datele de telemetrie nu-stiu-cum de la Microsoft. Ti se face un denunt si pa, zmeule, ne vedem in 10 ani. Sa compari Microsoftul cu Securitatea pre-89, zau, e complet deplasat. Mai ales ca se pare ca nu esti terorica, pedofil, criminal in serie samd. Cum ti-am spus, iti bagi picioarele in gaming, te apuci de citit carti, de drumetii, si cu asta basta, scapi de Big Brother - daca asta e chiar o atat de mare problema pentru tine :)

Caleb, zice Microsoft ca vrea sa aiba acces la date gen contracte si alte alea? nu spun ca vor sa aiba acces la chestii legate de functionarea SOului, date care intra anonime si bla bla in sistemul lor?

Ca vorbim de date anonime, au si ele valoarea lor - statistica de exemplu - 3% au eroarea X, 5% au eroarea Y - hai sa reparam intai eroarea Y samd. Nu trebuie sa fie legate de calculatorul Zmeului ca sa aiba o valoare intrinseca.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

@doc, tu te auzi ce-mi scrii aici?! lol ...
singura chestie care determina companiile private sa faca asa ceva e banu, si nimic mai mult; companiile astea sunt capabile sa omoare lume ca sa-si atinga scopurile; sunt in stare sa distruga planeta ca sa se imbogateasca - urmatorul lucru o sa-mi spui ca efectul de sera e o fabulatie
Mai ales ca se pare ca nu esti terorica, pedofil, criminal in serie samd
si inca o data .. confunzi interesele companiilor private cu cele ale autoritatilor; pe ei ii doare in cur ce esti atat timp cat scot bani de pe spinarea ta

---
Caleb, zice Microsoft ca vrea sa aiba acces la date gen contracte si alte alea? nu spun ca vor sa aiba acces la chestii legate de functionarea SOului, date care intra anonime si bla bla in sistemul lor?
exact d'aia n-are nevoie MS de keylogger in OS ... oh wait! :roll:

---
curios cum de useri pe un forum cvasi-anonim se trezesc brusc sa apere interesele companiilor
eu te sfatui sa-ti deschizi ochii inainte ca sa trebuiasca sa platesti pentru privilegiul asta
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Jaunty »

zme-ul wrote:si treaba cu "nu folosi Windows" ... pe ce lume traiesti, sincer? singura chestie care ma leaga de Windows e PC gamingu'
Aruncă un ochi aici: https://www.playonlinux.com/en/supported_apps.html ;) Pe de altă parte, orice program neliber e un risc dpdv al securității, inclusiv jocurile (chit că le joci pe GNU + Linux) și blob-urile binare din Linux, pe care foarte puține distribuții le elimină (Debian, Trisquel). Jocurile nelibere rulate pe GNU/Linux sunt un pas înainte, dar sunt doar un compromis.
Doc wrote:O companie privata e mai putin periculoasa pentru un individ decat statul/instrumentele lui.
Printre altele, Snowden ne-a arătat că nu e nicio diferență. Dacă o companie are datele tale, le are și statul. Le are și orice grup mai răsărit de hackeri. Așa-zisul „open source intelligence” e suficient pentru mulți investigatori, dar dacă pe deasupra pot obține de la diversele companii și graful tău social, email-urile, istoria deplasărilor, etc, atunci au o mulțime de căi prin care pot afla absolut totul despre tine, dacă le mai lipsește ceva. Plus, cum zice Zme-ul, companiile sunt sociopate din construcție, nu ai de ce să te aștepți la moralitate din partea lor, decât în măsura în care comportamentul moral le aduce bani pe termen scurt. Dacă ești, să zicem, dizident chinez, iar guvernul Chinei cere de la, să zicem, Yahoo email-urile tale, să nu te aștepți ca Yahoo să se opună.
Doc wrote:Caleb, zice Microsoft ca vrea sa aiba acces la date gen contracte si alte alea? nu spun ca vor sa aiba acces la chestii legate de functionarea SOului, date care intra anonime si bla bla in sistemul lor?
Am link-uit niște articole care arată că Microsoft poate să-ți instaleze și să-ți blocheze programe fără voia ta. Deci dacă lucrezi cu chestii strict confidențiale și iei securitatea în serios, nu-ți poți permite să folosești Windows. Niciun program neliber nu-ți poate oferi garanția că nu are sau că nu va introduce back doors.
Doc wrote:Ca vorbim de date anonime, au si ele valoarea lor - statistica de exemplu - 3% au eroarea X, 5% au eroarea Y - hai sa reparam intai eroarea Y samd. Nu trebuie sa fie legate de calculatorul Zmeului ca sa aiba o valoare intrinseca.
De fapt datele de telemetrie așa-zis „anonime” nu prea au cum să nu fie legate de calculatorul tău. Dacă nu ai Tor sau un VPN instalat în router, atunci datele astea sunt trimise împreună cu adresa ta IP (cel puțin), deci pot fi asociate cu tine. În cazul Windows, pe lângă IP probabil sunt trimiși și alți identificatori, deci Tor nu te-ar ajuta prea mult. Evident că datele astea sunt valoroase pentru developeri, dar Windows abordează problema într-un mod de-a dreptul ostil față de clienții lor. Uite, Debian te întreabă atunci când îl instalezi dacă ești de acord să trimiți date de gen, iar opțiunea bifată implicit este NU. Asta fiindcă Debian e un sistem cu bun simț. Windows, însă, îți servește o groază de opțiuni privacy-related și chiar dacă le debifezi pe toate, tot trimiți date. Dacă pentru a opri (provizoriu) scurgerea de date e nevoie să recurgi la hax cum sunt cele descrise de Caleb, atunci ai de-a face cu un sistem care-și bate joc de tine și care nu merită atenția nimănui.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

:lol: Sariti, lume, il omoara Microsoftul pe Zme-ul, parca prea le dejoaca interesele :P :roll: Jaunty pare inofensiv, el traieste utopia programelor libere... dar Zme-ul... el si-o cauta. Plus ca rade de agentul subversiv-agresiv Doc, platit de Bill din banisorii gamerilor.

Ca sa recapitulam, si sa incheiem. Eu, pontistul pesedist microsoftist am cam zis:
1. Daca folosesti ceva legat de IT, on-line, esti prin definitie vulnerabil in ce priveste securitatea datelor. Deci, daca esti dizident chinezi, iesi dracu de pe net.
2. Oricum, daca statului i se pune pata pe tine, n-are nevoie de alte companii ca sa te faca, pe tine, micro-Snowdenul.
3. Pare oarecum ciudat, circular din punct de vedere logic, sa te sprijini pe datele legate de MS in legatura cu update-urile ca sa nu instalezi updateurile pentru ca updateurile sunt de fapt niste chestii malefice. Dar MS iti spune ca sunt malefice. Deci MS, bun sau rau?

Ceilalti au zis ceva de genul:
Nu, noi ne ferim, nu le trimitem datele, huoooo, sistem ostil ce esti, moe MS, moe Bill, vreti banii doar. O sa omorati oameni, companii rele ce sunteti. HUOO!
***
Disclaimer. Asta e doar opinia mea, ca MS nu e rau prin definitie. Chiar cred ca MS a facut mai mult decat oricine multe pentru popularizarea PCului, internetului, gamingului samd. Era asta a informatiei n-ar fi venit atat de repede fara MS. Cine a vazut cum aratau lucrurile pe HC, sau in MS-DOS, cat de eilitist era sa stii sa deschizi un PC, n-are cum sa nu aprecieze munca astora. In fine...
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by TG »

Oh, wow. E nevoie de o foarte, foarte proastă informare ca să zici lucruri ca ”MS nu e rău prin definiție”. Lăsând problema cu telemetria deoparte, Microsoft a violat repetat industria software. A făcut mai multe decât oricine pentru popularizarea PC-ului? Lol. A strâns de de gât la propriu, ani la rând, orice ocazie reală de evoluție a sistemelor de operare. Costurile practicate de Microsoft pentru produsele lor au fost scoase din fund, neavând nici o treabă cu ”munca” depusă de ei.

Au exploatat utilizatorii și sugrumat multă vreme competiția, alternativele astea libere venind cu o foarte mare întârziere tocmai pentru că Microsoft și-au întins mâinile până unde au putut. Sau crezi că că situația cu gaming-ul real desfășurându-se pe Windows s-a întâmplat așa, pentru că la Microsoft lucrează oameni talentați? :lol:

Așa că nu Doc, prin definiție, MS e rău. Cred că asta e singura discuție din istoria recentă a forumului în care pot să spun că sunt de acord cât de cât cu zmeul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by DarthZombie »

Yup, daca M$ nu-si intindea monopolul asta bolnavicios asupra noastra, in prezent am fi avut sisteme de operare mult mai bine optimizate, cu feature-uri mai bine gandite si mult mai libere. Si cel mai important, n-am fi depins de DirectX pentru orice. Mai trist e ca Windows incepe sa o ia pe calea OS-urilor Apple si sa devina tot mai inchis. Nu doar ca e rau din principiu sa ai un OS inchis, dar la ce istoric de fuckup-uri are MS nici macar o bruma de incredere nu am pentru o asemenea raspundere.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests