GNU / Linux

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

GNU / Linux

Post by Jaunty »

Thread pentru discuții generale despre GNU / Linux.

Deschid acum subiectul fiindcă pregătesc o curățire a sistemului de acasă și am de gând să-l fac dual-boot: Windows 7 + o distribuție GNU/Linux. Dar ce distribuție?

Dilema: Debian Jesse sau Ubuntu 14.04?
Trilema: KDE, GNOME 3.x sau Xfce?

Le-am pus în ordinea preferințelor mele în momentul de față. Mă tentează să merg pe Debian Jesse + KDE și/sau GNOME 3 (GNOME 3 e numa' bun pentru productivitate, iar KDE e customizabil în draci și arată superb). În general nu-mi place să jonglez cu sistemele de operare, prefer să-mi fac un cuib trainic în care să rămân cu anii. Știu că avem printre noi cel puțin un user care va citi acest post de pe Iceweasel, așa că postez aici în ideea că poate cineva cu mai multă experiență mă va păzi de o decizie proastă. :)

Până acum am folosit Fedora + GNOME 3, Ubuntu + Unity și Linux Mint (mai multe variante bazate pe Ubuntu). Deci sunt bine familiarizat cu Ubuntu. Dacă ar fi să-l aleg, ar fi pentru ease of use și pentru că țin să fiu la curent cu soft-urile, iar Debian cu repo-urile standard rămâne în urmă (din motive întemeiate, dar tot nu-mi prea surâde). Și aș alege varianta Kubuntu, fiindcă KDE rocks, pe când Unity a luat-o binișor pe arătură (când am văzut că-ți servește produse Amazon când cauți ceva în dashboard... am rămas mască, m-au convins pe veci să nu-mi instalez mizeria aia).

Pe de altă parte, aș alege Debian fiindcă este miezul, proiectul din care pleacă atâtea altele. Deci pentru vestita-i stabilitate și din respect. Jessie fiindcă, repet, vreau să fiu la curent cu soft-ul, așa că m-aș ține de ramura testing sau unstable. Chestia e că nu-mi dau seama practic cât de mare e diferența între Debian testing/unstable și Ubuntu. Poate mă lămurește cineva. Și poate-mi spuneți și ce desktop environment preferați și de ce.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

eu am pe serveru de fisiere un Lubuntu (core Ubuntu, foloseste acelasi distro release) cu desktop LDXE, am instalat si KDE pentru cateva programe
din cate tot am citit, GNomeu a cam luat-o si ala pe aratura; Unity e o varza ce vrea sa "copie" Metro din W8
neplaceri mari am avut la actualizarile majore, jumpul la distro; recentul 13.4 m-a enervat cumplit (chiar mi-a dat eroare la final ca updateu a esuat)

ce sa te sfatuiesc, mergi pe o distributie pe care o cunosti ;)
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Nu-mi place LXDE decât prin prisma faptului că e mic și consumă foarte puține resurse. Am și eu un Debian LXDE pe un calculator vechi de care nu prea mă mai ating. Dar pe sistemul meu de toate zilele vreau ceva mai avansat. De ce zici că GNOME a luat-o pe arătură?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

nu mai stiu exact, e ceva vreme de cant m-am documentat .. parca legat de consumul de resurse

PS: Debianu e cam lemn, Ubuntu a avut update major anul asta pe langa cel din Oct anu trecut , Debianu e inca TBA
人は地獄を作った
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: GNU / Linux

Post by daydr3am3r »

Nu stiu daca ai ales deja dar si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, diferenta fiind ca eu sunt (more or less) incepator (ma rog, am tot incercat diferite distributii in ultimii ani dar nu am folosit prea mult Linux sincer sa fiu).

Din ce am folosit openSUSE + Gnome ar fi dixtributia mea preferata, pana la 11.4. De la 12.xx au trecut la Gnome 3 care mi se apre ca arata absolut oribil iar KDE se misca ca dracu pe sistemul meu.

In paralel am folosit Ubuntu (am un dual boot pe laptop cu WIn 7 si Ubuntu) dar mi se pare ca devine din ce in ce mai greoi si plin de bloatware (pe bune, chiar nu vreau albume/carti etc. din nu situ ce magazin online in dashboard). Asa ca, in ciuda faptului ca sunt obisnuit cu Ubuntu iar la capitolul ease of use sta foarte bine, as dori sa incerc altceva.

As vrea sa iti pot recomanda un DE dar sunt in aceeasi situatie si eu. La fel si la distributii. Multi timp am stat pe openSUSE cu toate DE-urile instalate si am tot schimbat intre ele.

Totusi, nu de mult am descoperit elementary OS, Ubuntu based distro.
Versiunea 0.2 Luna e bazata pe Ubuntu 12.04 LTS sau 12.10 (not sure yet) iar Isis (inca in lucru) are la baza 14.04 LTS.
L-am incercat in VBox si se misca impecabil, singura problema ar fi updateurile. Ultimul update e de prin Martie 2013 iar acum apare Isis.

Ce parere aveti? A incercat cineva de aici? Vreau o distributie pentru dev stuff si cam atat (nu am mai reinstalat Win de cand a aparut 7 lol) asa ca am nevoie sa se miste bine si sa nu fie bloatware.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

daydr3am3r » 7 Jun 2014, 15:44 wrote:Vreau o distributie pentru dev stuff
in cazul asta, Debian
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

zme-ul » Sat Jun 07, 2014 5:17 pm wrote:
daydr3am3r » 7 Jun 2014, 15:44 wrote:Vreau o distributie pentru dev stuff
in cazul asta, Debian
Nu știu de ce zici asta. Oricum, ”dev stuff” înseamnă ceva diferit pentru fiecare.
daydr3am3r » Sat Jun 07, 2014 4:44 pm wrote:De la 12.xx au trecut la Gnome 3 care mi se apre ca arata absolut oribil iar KDE se misca ca dracu pe sistemul meu.
:) Chiar azi m-am jucat cu Ubuntu GNOME. Folosește GNOME 3.10, care mi se pare e o bijuterie, eu unul consider că arată și se comportă excelent. Are window management foarte bine gândit și e foarte ușor să ajungi la programele de care ai nevoie. Abia aștept să scap de Windows și să trec pe GNOME.

Fiindcă mai am diverse treburi de terminat, va dura mult să-mi mut casa de pe install-ul de Win7 pe care-l folosesc acum. Sunt șanse să iasă următorul Debian stable până atunci. Care aud că va folosi Gnome 3.12 :D. Deci dacă iese, voi folosi Debian, iar dacă termin mai repede, voi merge pe Ubuntu GNOME. Cred.

Elementary OS chiar arată bine, mersi că mi-ai adus aminte de el. Am să-l încerc când iese Isis.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

Jaunty » 7 Jun 2014, 18:02 wrote: Nu știu de ce zici asta. Oricum, ”dev stuff” înseamnă ceva diferit pentru fiecare.
cand ma gandesc la "dev stuff"
zic de o platforma de baza pe care teoretic softurile dezvoltate ar merge si pe celelalte platforme derivate

sa fiu mai explicit: daca faci un soft pe Ubuntu, exista posibilitatea sa nu merga pe Debian sau pe orice alta platforma derivata din Debian
pe cand, daca faci un soft pe Debian exista posibilitatea foarte mare sa fie compatibil cu orice alta platforma derivata din Debian (Ubuntu ca ex)
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Aha. Ok, teoretic are sens, practic impresia mea e că ar fi destul de greu să faci ceva pe un distro derivat din Debian care să nu meargă și pe Debian.

Frumoase vremuri trăim, există atâtea variante de sisteme de operare gratuite încât ne putem satisface toate mofturile.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

Jaunty » 7 Jun 2014, 18:48 wrote:Aha. Ok, teoretic are sens, practic impresia mea e că ar fi destul de greu să faci ceva pe un distro derivat din Debian care să nu meargă și pe Debian.
cand inca cautam softuri specializate pt al meu LUbuntu am dat peste cateva facute pt Ubuntu *.deb ce nu voiau sa functioneze pe LUbuntu
plus ca sunt softuri ce functioneaza doar intr-un anumit desktop environment, ex: Krusader
人は地獄を作った
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: GNU / Linux

Post by Waaagh! »

Scuze, abia acum am vazut threadul. Am lucrat 2 ani pe Ubuntu. Interfata Unity mi se pare oribila dar nu am avut niciodata nici un fel de problema tehnica cu el. Am avut si o scurta tangenta cu SuSE, but fuck that, era conceput pentru cefalopode intergalatice.

Am trecut acum un an pe un sistem mai puternic si am constatat ca nu pot instala os-uri linux pe el, toate mureau la momentul la care trebuiau sa monteze GRUBul, din motive pe care nu le-am inteles, care ar tine de tehnologia UEFI. Cica problema s-ar fi putut rezolva manual, dar nefiind atat de priceput am reusit sa o rezolv automat cu debian wheezy. Imi place mai mult interfata ca la ubuntu, dar e ceva mai intortocheat cand vine vorba de umblat sub capota si ocazional ii crashuieste interfata grafica, si trebuie s-o inchid si sa-i dau reboot ca sa-si revina. Am auzit si eu niste eggheads care lauda debianul, dar sfatul dat de zmeu mi se pare cel mai intelept. Cauta-ti o distributie care-ti place si cu care sa te intelegi.

Daca ramai pe debian, vezi ca iceweasel mai face figuri la unele pagini de internet.

Edit: era sa uit. In caz ca ai nevoie vreodata, vezi ca debian nu mai stie de compilatorul fortran77. Tagul -std=legacy face compatibila sintaxa veche cu compilatoare mai noi, dar nu merge intotdeauna.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by mahri726 »

Dar a incercat cineva Steam OS beta? Cum se descurca alte aplicatii non-steam pe desktopul sau?
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: GNU / Linux

Post by daydr3am3r »

Cred ca am fost prea generic :)))
Pai dev stuff inseamna Eclipse/ADT + Java/Android. Iar pe Windows Eclipse si ADT-ul se misca oribil.
Ar mai fi partea de web dar aia o pot face si pe Windows. Si .NET dar asta o fac exclusiv pe Windows. Si sincer nu m-as obosi prea mult, mai ales ca folosesc Windows ca main platform pentru orice, dar ADT-ul se misca prost pe Windows.
Tocmai de aia caut o distributie care sa se miste bine si sa nu distraga atentia cu tot felul de chestii inutile.
Image
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: GNU / Linux

Post by Gabriela »

Iei Gentoo și îl customizezi și compilezi cum vrei tu. :D Mi se pare că pe la ultimele versiuni de Eclipse erau niște probleme cu emerge și lumea rula direct binary, dar cred că s-au găsit metode între timp. Nu l-am mai folosit recent.

Otherwise, +1 pentru Debian pentru flexibilitate și toate cele.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
Snakes
Space Invader
Posts: 1
Joined: 1 Apr 2014, 21:35

Re: GNU / Linux

Post by Snakes »

Sunt foarte multe optiuni. Nici nu ai timp sa le incerci pe toate ca sa-ti dai seama daca alegerea pe care o faci este chiar cea mai buna. S-a mai spus, dar o repet si imbunatatesc ideea putin: foloseste distributia care iti este familiara, si cu timpul te vei reorienta. Este inevitabil, cu totii incepem cu o singura distributie si credem ferm ca va fi singura pe care o vom folosi, pentru ca ne satisface toate nevoile. Dar cu timpul, ajungem si la perioada de "distro hopping".

Sunt distributii care nu necesita multa mentenata odata ce le-ai instalat, si sunt altele care in permanenta au nevoie de "atentie" (astea sunt distributiile rolling release, care pana acum nu au fost mentionate). As zice ca totul se rezuma la cat timp vrei sa dedici administrarii si cat utilizarii. De aia consider ca e foarte important package manager-ul. Daca stii ce programe vrei sa folosesti, urmaresti des changelog-urile, si stii ca vrei neaprat ultima versiune, atunci considera ca este foarte important sa ai un package manager foarte flexibil care iti permite sa instalezi usor versiunea pe care o vrei. Chiar versiuni care poate de altfel nu apar foarte devreme in repository, dar tie iti trebuie neaparat in clipa aia. Sau, invers, poate stii ca package manager-ul iti recomanda sa actualizezi un program la o versiune care stii ca nu aduce cine stie ce imbunatatiri, sau poate este considrata instabila, atunci este important sa poti bloca pentru luni de zile, poate chiar ani, actualizarea unor programe, fara sa ai niciodata batai de cap cand trebuie sa actualizezi alte programe ale sistemului.

Recomand ca inainte sa sari la o distributie, sa te uiti bine la "folosofia" ei si sa-i citesti documentatia ca pe o carte. Uita-te in repository-uri, vezi cam ce pachete au, cat de des se actualizeaza, urmareste platforma de raportare a bug-urile (foarte util, ca sa-ti dai seama cam cu ce probleme te-ai lovi imediat) si dupa ce gasesti ceva care iti "suna" bine, instaleaza distributia intr-o masina virtuala (sau pe hardware) ca sa incepi sa te familiarizezi cu ea, si daca nu-ti place, treci la urmatoarea. O documentare buna inainte de a trece la "fapte mari", te scuteste mereu de dureri de cap mai tarziu. S-ar putea ca intr-un final sa ti se para prea usor...

Iar pentru cei noi (si nu numai), le recomand sa arunce un ochi pe DistroWatch, unde se regasesc cele mai folosite distributii, impreuna cu descrieri rezumate. Mai recomand si LinuxQuestions.org, unde poti gasi foarte mult ajutor, indiferent de ce distrubtie vei alege. Ar mai fi si Wikipedia, unde gasesti foarte multe articole scrise bine despre distributii, package manager-e, istorice, terminologii, protocoale s.a.m.d.. Astea ar cam fi zonele de "plecare".

Totul se rezuma la alegerea proprie si asteptarile pe care le ai de la o distributie. Se pot face numai recomandari generale.

In final, cred ca nu se prea intelege cui ii raspund prin acest post, asadar, tin sa mentionez ca am scris pentru cei care au intrebat si vor intreba de aici incolo: Ce distributie imi recomandati? Sau poate nu se intelege nimic din post-ul asta, caz in care, daca mi se cere, revin cu rectificari.:-)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

de ceva timp, Ubuntu / LUbuntu a introdus un nou utilitar in suita de programe ce se lanseaza automat la start: Screen Locker

Image

programul asta mi-a dat ceva batai de cap pana am descoperit ca el e vinovatul

ce se intampla, rulez serverul meu de fisiere headless (fara keyb, mouse, video), cand am nevoie il cotrolez cu SSH (WinSCP, Putty) si X11VNC Server
cand ma conectam la x minute dupa boot cu client VNC, primeam ecran negru si nu puteam face aboslut nimic - restul serverelor: SSH, Samba functionau fara problema
daca ma conectam prin VNC imediat dupa boot, totul era OK o perioada de x minute, dupa aia imaginea era inghetata - retul, cum am zis, mergea OK
mi-am batut capul cateva saptamani, am crezut ca VNC Serveru a luat-o pe aratura si nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi altceva - aveam toate power saving features pe off
pana cand am dat din greseala pe forumul ubuntu de noul "feature" - l-am scos din dista de programe ce rulau la start si de atunci nu mai am probleme cu VNCu :x
人は地獄を作った
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: GNU / Linux

Post by stef »

Ce nu-mi place in Linux este metoda de setup pentru PATH. De ce nu au facut-o la fel de simpla ca in Windows?
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

N-am mai făcut asta, dar se pare că trebuie doar adăugat "export PATH=$PATH:/dir1:...:/dirN" în .bashrc. Ce-i atât de greu?
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: GNU / Linux

Post by stef »

Greul vine cand o pui acolo si nu merge, mai mult la asta ma refeream. M-am documentat pe net si mai sunt cateva alternative in functie de necesitati (.profile, .bash_profile, /etc/environment) pe care am incercat sa le setez dupa exemple cu adresele adaptate la locatiile de pe hdd-ul meu dar nu a mers, poate mi-a scapat mie ceva.
Oricum am rezolvat-o pana la urma prin metoda manuala, astfel incat mi-am rulat executabilul direct cu calea aplicatiei.
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Am pus "export PATH=$PATH:/home/pi/pathtest" în .bashrc și a mers. La fel și în /etc/profile (ca să fie global). Asta pe Raspbian - deci ar trebui să meargă pe toate distribuțiile bazate pe Debian.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 12 guests