GNU / Linux

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: GNU / Linux

Post by sebas »

Ideea este că trebuie neapărat să creezi conexiune DSL dacă asta ai, nu Ethernet sau altceva.

Start > Network Connections > Add > Choose connection type (Select DSL) > Create > DSL (tab) > Username > your username > Service (given by ISP) > Password (your password)

Image
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

sebas wrote:Ideea este că trebuie neapărat să creezi conexiune DSL dacă asta ai, nu Ethernet sau altceva.
da si mie link unde ai citit chestia asta :shock:
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: GNU / Linux

Post by sebas »

În network manager ai opține separată pentru a crea o conexiune DSL, după cum vezi mai sus. Bănuiesc că problema lui McWill e că a încercat cu Ethernet în loc de DSL.

Image
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

stai ca nu inteleg, Debianu nu are conexiune PPPoE? si e agregata in DSL .. ce draq!?

ps: incearca

Code: Select all

sudo pppoeconf
in linia de comanda

---

lasand asta la o parte, de ce nu merge direct din router?!
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: GNU / Linux

Post by sebas »

S-ar putea sa mearga si cu pppoeconf, nu stiu ca nu am cum sa testez.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by McWilliams »

Am incercat cu DSL dupa ce am citit sfaturile de pe internet. Inainte de asta, am incercat cu VPN (pentru ca asa eram invatat din Windows). Nu am testat Ethernet sau altceva. Stai sa-mi gasesc un prelungitor cu o tripla ca sa butonez la doua unitati pe un singur monitor. :lol:

Edit: Nimic. Si tind sa cred ca recunoaste nimic de la capatul celalalt de cablu de net. Adica il leg de router si nu pot accesa router-ul.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: GNU / Linux

Post by sebas »

Merge sa dai ping pe router?
dump CHA
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Eu la wired am 2 conexiuni:
- Wired Connection 1 (ethernet), cu care mă leg prin router
- DSL Connection 1, cu care mă leg direct - aici am doar Username și Password completate, Service e gol.
Dacă nu merg conexiunile, încearcă alt cablu și/sau vezi să n-aibă vreo problemă placa de rețea. Postează output-ul comenzii:

Code: Select all

sudo ifconfig -a
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

o chestie cu care ma confrunt de cand am instalat Lubuntu pe sistemul meu; nu-l folosesc des asa ca l-am pus pe un HDD separat si-l conectez doar cand am nevoie

ce se intampla: de fiecare data cand folosesc Linux si trec inapoi pe W7, ora e cu 3 (sau 2 ore pe iarna) inapoi
de ce? Ubuntu (si probabil alte distributii de Linux) seteaza ora BIOSului pe UTC si foloseste in OS daylight savings (+3); in timp ce Windowsu foloseste aceeasi ora si in BIOS si in OS

nu am incercat, dar asta ar trebui sa ajute: http://cmc.site11.com/2011/09/ubuntu-10 ... it-to-utc/
To set Ubuntu to use BIOS time (hardware clock) as local time do:

edit the file /etc/default/rcS and change the parameter UTC from UTC=yes to UTC=no

set the hardware clock (BIOS time) to local clock:

Code: Select all

sudo hwclock --systohc --localtime
Check that BIOS time it is same as system time with (from terminal):

Code: Select all

sudo hwclock -r
date
both results should be the same.
人は地獄を作った
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: GNU / Linux

Post by stef »

Mie timpul si data din linux mi-a facut o faza foarte "distractiva" in trecut, cand odata ca niciodata incercam sa fac un update la repository ca sa instalez niste nenorocite de librarii, de-mi genera un output cu erori din alea in care nu gaseam nimic relevant, ca dupa aproximativ o ora de frustrari si nervi, sa aflu ca e de la date/time neactualizat. Sometime linux playing with my patience...
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

dupa ce am bootat in W7, dupa Linux, nu mi-am dat seama ca ora era pe UTC si mi-a dat peste cap toata ziua
nu pot sa inteleg de ce kernelu de Linux nu foloseste, by default, ora din BIOS
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: GNU / Linux

Post by caleb »

Nu are importanță că aveai ora pe UTC, atîta vreme cît aveai diferența dată de zonă setată corect. Poate BIOS-ul este cam vechi, astea recente nu dau asemenea gherle.

http://superuser.com/questions/282551/s ... ime-or-utc
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

caleb wrote:Nu are importanță că aveai ora pe UTC
nu ai inteles, asa lucreaza linuxu
ora ca ti-o arata in desktop nu e si ora ce e stocata in BIOS
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: GNU / Linux

Post by caleb »

A, te refereai la faptul că Linuxul aplică timezone settings, pe cînd Win consideră că ora setată în BIOS le include. Păi e cumva mai simplu să modifici Win. http://crashmag.net/configuring-windows ... -bios-time
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

caleb wrote:Păi e cumva mai simplu să modifici Win.
am modificat nixu, din moment ce nu-l folosesc asa des :lol:
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: GNU / Linux

Post by caleb »

Eu îl rulez de-a dreptul din VM, doar pentru că nu am chef să dau reboot ca să am acces la its goodies.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

caleb wrote:Eu îl rulez de-a dreptul din VM, doar pentru că nu am chef să dau reboot ca să am acces la its goodies.
CPUurile noi au PCIe pastrough pt placa video, sistemul vechi nu avea
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: GNU / Linux

Post by caleb »

Măi, nu există joc pe linux pe care să nu-l pot avea pe Win, so I could not care less about that one :) Dar da.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: GNU / Linux

Post by zme-ul »

PowerShell is open sourced and is available on Linux
Microsoft wants to earn customers’ preference as the platform for running all their workloads – Linux as well as Windows. This new thinking empowered the .NET team to port .NET Core to Linux and that in turn, enabled PowerShell to port to Linux as well. PowerShell on Linux is now designed to enable customers to use the same tools, and the same people, to manage everything from anywhere. It is initially available on Ubuntu, Centos, as well as Red Hat, and also runs on Mac OS X. More platforms will be added in the future. You can download Alpha builds and check out the source code from GitHub.
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: GNU / Linux

Post by sebas »

Ahahaha :lol:

Chiar așteptam cu sufletul la gură clipa în care voi putea să renunța la bash sau python pentru căcatul cu diplomă care este PowerShell.
dump CHA
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests