GNU / Linux

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

^ Totuși din articolul ăsta am aflat de KaiOS, un fork al FirefoxOS care a devenit atât de popular în India încât acum cică e pretendent la locul 3 mondial.

phpBB [video]
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

https://librehunt.org/ - drăguț, îți pune câteva întrebări și îți recomandă distribuții în funcție de răspunsuri. Făcut de un puști de 15 ani.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Debian 10 "buster" released

Frumos: secure boot, AppArmor, driverless printing, Wayland pe GNOME 3.30, etc.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: GNU / Linux

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Serious flaw that lurked in sudo for 9 years hands over root privileges
“Exploiting the bug does not require sudo permissions, merely that pwfeedback be enabled,” an advisory published by sudo developers said. “The bug can be reproduced by passing a large input to sudo via a pipe when it prompts for a password.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

“Exploiting the bug does not require sudo permissions, merely that pwfeedback be enabled,”
Adică nu afectează pe aproape nimeni. N-am văzut niciodată un sistem cu chestia asta activată.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: GNU / Linux

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-am conectat un televizor vechi la laptop, dar nu mergea. Am zis sa verific pe un liveUSB de Ubuntu si a mers din prima. Culmea, acum merge si pe windows :lol: linux magic

doar ca nu se potrivesc imaginile. E si putin mai pixelat televizorul, dar macar daca ma asez in pat vad ceva pe ecran ca nu-i tn.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: GNU / Linux

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dupa doua saptamani de popOS, m-am intors la dual boot win/xubuntu. A ajuns destul de departe gaming-ul pe linux in ultimii ani, ultima oara cand am verificat nici nu auzisem de lutris si proton era la inceput. Still makes more sense to dual boot daca te joci mult.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: GNU / Linux

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

A folosit cineva Almalinux? Sunt curios ce a adoptat lumea dupa ce s-a renuntat la lts pe centos 8 si s-a trecut la stream.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Eu folosesc Debian peste tot: laptop, servere, RaspberryPi. Aș câștiga ceva dacă aș trece la un sistem din familia RedHat/CentOS?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: GNU / Linux

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu n-as sti sa-ti spun, dar Almalinux 9 de pilda ar trebui sa primeasca security support pana in 2032 (la fel ca RHEL platit)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by Jaunty »

Asta e o treabă. Debian are suport „doar” 5 ani, cu extended long term support plătit până la 10 ani. Pe de altă parte, n-aș vrea să rămân cu versiuni de programe vechi de un deceniu.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: GNU / Linux

Post by reV »

Jaunty wrote: 16 Jul 2022, 19:46 Eu folosesc Debian peste tot: laptop, servere, RaspberryPi. Aș câștiga ceva dacă aș trece la un sistem din familia RedHat/CentOS?
Not really. Mai mult batai de cap. Debian/Debian fork ramane standardu', si daca mentii install-urile, n-ar trebui sa ai probleme, cu sau fara LTS. Comunitatea are grija sa faca update-uri destul de frecvente. Chiar si dupa acel LTS, tot apar update-uri (am avut surpriza sa ma trezesc cu update-uri de securitate si kernel pe unul din serverele mai vechi care merge 24/7 de vreo 6 ani)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests