Windows 9, adica 10

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Windows 9, adica 10

Post by Waaagh! »

Exact problema asta o aveam acum. Nu folosesc Windows decat pentru jocuri, dar e clar ca nu o sa vreau sa am de-a face cu dubiosii astia in viitorul in care va trebui sa trec pe Windows nustiucat ca sa joc Dark Souls 5. Gaben, get your shit together and fix SteamOS.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Windows 9, adica 10

Post by caleb »

în mod amuzant, problema e și mai urîtă pentru companii, acolo unde poate ai de lucrat local cu date sensibile. Nu e fără rezolvare, dar apar restricții de utilizare total nebinevenite pentru angajați pentru simplul motiv că Windows 10 face ce face. S-ar putea ajunge la punctul „welcome back to the 90's” cu acces doar pe intranet și anumite endpoint-uri prin VPN, cu internetul ca atare blocat în general pe rețeaua corporate. E un caz extrem, dar dacă se acceptă că e ok să se folosească mizeria aia așa pe viitor, cam așa ar putea arăta lucrurile.

Că de, acasă fie te doare-n bascheți și nu ai chestii sub vreun NDA, să te rîcîie juridic, fie îți bagi pixu-n Windows 10 și rămîi pe 7, treci pe Linux, whatever. în punctul ăsta sunt mai tentat de un PS4 decît de un eventual upgrade de hardware.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Windows 9, adica 10

Post by Bogdan »

Companiile care se preocupa de aspectele astea folosesc oricum Windows Enterprise sau Windows Server cu masini client, veriuni care au setari specifice pentru securitate. In niciun caz nu fac roll out la un sistem de operare in primul an de la lansarea acestuia.

Personal mi se pare ca e o non problema asa cu update-urile obligatorii. Riscurile de a sta pe net cu un OS ne actualizat sunt reale.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Windows 9, adica 10

Post by sebas »

Updateurile obligatorii sunt cu siguranță implementate pentru home users și business users care-și cară laptopul după ei. Și mie îmi pare o soluție foarte bună pentru întărirea securității.
Problema este doar că MS și-a dat cu firma în cap când vine vorba de Privacy în Windows 10, motiv pentru care lumea strâmbă acum din nas la orice. Can't blame them.
dump CHA
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Windows 9, adica 10

Post by zme-ul »

Bogdan wrote:Personal mi se pare ca e o non problema asa cu update-urile obligatorii. Riscurile de a sta pe net cu un OS ne actualizat sunt reale.
personal!?
sa inteleg ca nu ai avut de a face cu W10 si updateurile fortate care-ti fut SOul

cat despre securitate, e o bazaconie fara margini!
atat timp cat KBul respectiv nu a fost instalat, gaura de securitate nu era tot acolo!? mai conteza o saptamana in plus? NU!

ultimul cummulative mi-a belit driverii de la video si WiFi pe laptop: https://answers.microsoft.com/en-us/win ... acf1299520
人は地獄を作った
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Windows 9, adica 10

Post by sebas »

Zmeule, un update belit inseamnă o problemă cu update-ul respectiv, nu cu strategia în sine de întărire a securității prin updatarea automată.
dump CHA
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Windows 9, adica 10

Post by Waaagh! »

Eu nu mi-am facut update la sistemul de operare windows in viata mea si n-am avut vreodata o problema de securitate. Securitatea se intareste prin uz responsabil, nu prin miscari dubioase in care habar nu ai ce/cand/cum iti intra si iese din calculator. Updateurile automate si obligatorii nu ma ajuta nici pe mine si nici pe omenasul de rand care oricum isi baga datele de login in primul mail venit de la Big.D[at]hax4life.ru (cum am patit la serviciu si ne-am trezit cu tot serverul violat).
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Windows 9, adica 10

Post by MC »

Waaagh! wrote:Eu nu mi-am facut update la sistemul de operare windows in viata mea si n-am avut vreodata o problema de securitate.
La fel si eu.
In aprox cei 16 ani de cand utilizez un PC nu am avut nici macar o singura data probleme de securitate
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Windows 9, adica 10

Post by TG »

Well, nu ca in principiu nu ar avea dreptate Waaagh!, dar e o modalitate proasta de a argumenta. Eu, tu, noi, nu am avut probleme fara sa facem update, asta nu anuleaza cumva riscurile. Daca ai impresia ca doar prin uz responsabil esti safe, you have another thing coming.

Nu am patit nimic desi folosesc flash player, spre exemplu. Asta nu inseamna ca in lipsa update-urilor nu ar fi moarte software-ul ala.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Windows 9, adica 10

Post by sebas »

Nu e vorba de experiența personală a lui Popescu sau Georgescu, nu e despre exploatarea unor vulnerabilități cauzate de erori umane (phishing, viruși etc.). E vorba despre managementul vulnerabilităților tehnice, care există indiferent de activitatea voastră pe calculator sau abilitatea voastră.

Ideea este ca un sistemul să fie up to date, indiferent dacă utilizatorul său a auzit de Heartbleed, puzderia de vulnerabilități .NET sau java, dacă citește release notes sau nu. Și în marea majoritate a cazurilor acești utilizatori nu dau doi bani pe un CVE nou. Nici n-o să știe ce e ăla și nici nu ar trebui să știe, fac alții treaba asta.

Sau, ca să mă exprim altfel, obiectivul este să nu ai un Internet plin ochi de sisteme vulnerabile care nu sunt exploatate doar pentru că nu a găsit nimeni încă un motiv să o facă.
dump CHA
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Windows 9, adica 10

Post by Waaagh! »

Oricum e evident ca ceea ce doreste Microsoft de fapt e supraveghere in masa, anularea conceptului de viata privata, controlul gandirii si in general mijirea zorilor societatii Orwelliene. Fandoselile astea cu securitatea care nu poate fi imbunatatita decat prin updateuri obligatorii si trafic de date din care habar nu mai ai ce intra-iese, la cine ajunge si cu ce scop, or tine la naivii din Narnia.

Chiar ma frustram acum vreo saptamana sau doua intr-o discutie cu cineva, cand ma intrebam de ce naiba platesc institutii precum guvernul Romaniei milioane de euro pe licente microsoft inchiriate, cand ar putea mult mai bine sa cheltuie o suma mult mai mica pe salariile unei gasti de it boyz care sa mute infrastructura pe linux si sa scoleasca tot balastul de functionarasi sa-si bata hartogaria in open office. big fucking deal. Si ai anihila cam toate amenintarile de securitate. Mai putin alea provocate de idiotul din fata monitorului care-i trimitele datele de login lui Big.D, crezand ca e administratorul.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Windows 9, adica 10

Post by sebas »

Problemele legate de intimitate care vin la pachet cu Windows10 nu au nicio legătură cu siguranța tehnică a unui sistem. De-asta ziceam și mai sus, că strategia de updateuri obligatorii este judecată de public prin prisma scandalului legat de privacy, deși teoretic nu au nicio legătură.

Microsoft sau Google urmăresc activitatea ta pe PC și net pentru că o pot monetiza. Dacă Gigel de la parter ar putea și el să monetizeze ușor o vulnerabilitate tehnică din sistemul tău, ar da curs.

Eu nu cunosc activitatea bugetarilor și nu pot spune dacă ar putea sau nu fi mutată arhitectura cu ușurință. În genere da, se poate muta. Dar există și excepții, când arhitectura este înrădăcinată în produse MS care nu pot fi deloc ușor migrate (funcții de SQL Server Enterprise, Excel cube browsing etc.)

Eu la servici sunt liderul echipei DevOps care se ocupă cap-coadă de câteva zeci de arhitecturi pentru produsele SaaS deținute de companie. Majoritatea sunt Linux, dar câteva dintre cele mai mari și importante sunt Windows. Upper management salivează la ideea de a muta totul pe CentOS și Aurora DB, think of all the cost savings! Ușor de spus, mult mai greu de pus în practică.
dump CHA
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Windows 9, adica 10

Post by Jaunty »

Activarea implicită a update-urilor automate de securitate nu este neapărat o idee rea, dar user-ul trebuie să le poată refuza. Poți să-l avertizezi, dar decizia trebuie să fie a lui. E aberant să nu-ți poți controla sistemul nici măcar la nivelul ăsta. Ar fi aberant chiar dacă toate update-urile ar fi benefice. Însă Windws 10 instalează automat toate categoriile de update-uri, nu doar pe cele de securitate. Iar unele update-uri sunt malware. Pe lângă faptul că-ți pot da peste cap sistemul (am pățit și eu să-mi moară un calculator după Windows update), probabil nu toată lumea își dorește programe de telemetrie, tracking, DRM sau spam (Reserve your copy of Windows 10 NOW!). În Windows 7 poți să le refuzi. În Windows 10 nu.

Până și iOS îți permite să oprești update-urile, FFS! iOS, un sistem atât de închis încât nu poți să-ți instalezi propria aplicație pe propriul telefon fără să plătești 100$ anual ca să ți-o semneze Apple.

Orice sacrificiu al libertății utilizatorului în numele securității e o greșeală fundamentală, printre altele - culmea - tocmai din motive de securitate. Asta fiindcă developer-ul este primul atacator față de care un soft trebuie protejat. Ca developer ai responsabilitatea să securizezi ceea ce dezvolți față de tine însuți, pe cât posibil. Asta implică, printre altele, no back doors. Ever. Pesemne Microsoft încearcă să respecte litera acestui principiu... the back door became the front door. Plus că nici nu-și mai bat capul să ascundă colectarea de date pe care o fac fără consimțământul utilizatorilor celor pe care-i utilizează. Devine acceptabil să-i lăsăm să ne controleze fățiș, ceea ce mă scârbește mai mult decât toată supravegherea din partea marilor companii și guverne un loc.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Windows 9, adica 10

Post by sebas »

De siguranța intimității cetățenilor trebuie să se ocupe statul sau organizațiile cu putere legislativă, care să îngrădească paleta de activitate a unui agent economic. Microsoft, Facebook, Google, Apple etc., toate vor datele noastre personale pentru că le pot monetiza. Dacă nu ar fi ele ar fi altele, cu practici similare.

Noi putem vorbi despre libertatea principială de operare pe Windows a utilizatorilor; Microsoft vede însă clienți, care folosesc produsul lor, și posibilități de revenue increase sau increased profit margins.
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Windows 9, adica 10

Post by ola small dickie »

Optiunea de a alege ca sistemul de operare pe care il folosesti sa instaleze automat updateuri sau sa le instalezi tu manual mi se pare de cel mai elementar bun simt. Lipsa acestei alegeri e o insulta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Windows 9, adica 10

Post by Jaunty »

@sebas: Da. Companiile sunt sociopate prin definiție. Statul are datoria să le țină în frâu, dar de prea multe ori ajunge în pat cu ele. Însă nouă ne este ușor să zicem nu. Și totuși încă se pune problema la modul „ok, Microsoft își bate joc de noi pe față, dar nu ne putem lipsi de jocurile care rulează pe DXzșpe și de formatul docxxx pe care-l putem folosi doar cu Office 20xx”. Grow a backbone, folks!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Windows 9, adica 10

Post by TG »

Well, that's not fair. Tu ești îndeajuns de motivat să renunți la jocuri, noi nu. Mi se pare cretin că trebuie să fac update automat, dar comparat cu disconfortul pe care l-aș avea dacă nu m-aș juca ce vreau din cauza asta... nici nu intră în discuție. Nu vreau să fac sacrificiul ăsta.

Exemplu random, mă pot juca Underrail pe Linux? Nu. Gata, that was it. Voi amâna update-ul de la Windows 7 cât pot de mult, dar ar fi stupid să fac sacrificii pentru ceva în care nu sunt investit destul de mult. The hell would I do that for? Toate lucrurile au un echilibru, dacă Windows nu mi-ar mai permite să mă joc ce vreau, spre exemplu, l-aș abandona. Însă orice corporație își bate joc de noi, asta e general valabil, ține de convingerile/prioritățile fiecăruia dacă să renunțe sau nu la ce oferă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Windows 9, adica 10

Post by sebas »

Măi, de câte ori v-ați folosit voi dreptul de a refuza un update de securitate de Windows, .NET, Office etc. din alt criteriu decât lene sau faptul că softul era piratat? Adică de câte ori ați stat să buchisiți fiecare KB în parte din cele recomandate și să alegeți pe care le vreți și pe care nu?

Acum că aveți un număr în minte, imaginați-vă câți din utilizatorii de workstations pe care-i are Microsoft credeți că au făcut sau ar face asta? Câți ar putea să înțeleagă ce scrie într-un KB?


În privința datelor colectate de MS pe Win10, asta este o problemă separată de Windows Updates. Aici elanul trebuie frânat de legislație. Existența elanul însă e ușor de explicat având în vedere faptul că Google au făcut avere cu AdSense iar marketul de mobile a demonstat deja că utilizatorii sunt foarte OK să li se culeagă datele. E trist și un pic înspăimântător, dar ăsta e adevărul.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Windows 9, adica 10

Post by TG »

Păi stai așa, tu încerci să zici că e ok să nu ai de ales pentru că oricum un procent mare dintre utilizatori nu folosesc opțiunea respectivă? E nevoie de o investiție financiară majoră pentru implementarea unei asemenea opțiuni? Pentru că așa cum zice ola, e o chestie de bun simț, deci nu prea înțeleg de ce e relevant argumentul ăsta. Mai ales când lipsa opțiunii poate duce la pierdere de timp/date, au fost destule ocazii când update-urile au creat probleme, în loc să le rezolve. Nu prea înțeleg ce discutăm, nici unul din motivele pentru care s-a făcut schimbarea asta nu avantajează utilizatorul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Windows 9, adica 10

Post by McWilliams »

TG wrote:Well, that's not fair. Tu ești îndeajuns de motivat să renunți la jocuri, noi nu. Mi se pare cretin că trebuie să fac update automat, dar comparat cu disconfortul pe care l-aș avea dacă nu m-aș juca ce vreau din cauza asta... nici nu intră în discuție. Nu vreau să fac sacrificiul ăsta.

Exemplu random, mă pot juca Underrail pe Linux? Nu. Gata, that was it. Voi amâna update-ul de la Windows 7 cât pot de mult, dar ar fi stupid să fac sacrificii pentru ceva în care nu sunt investit destul de mult. The hell would I do that for? Toate lucrurile au un echilibru, dacă Windows nu mi-ar mai permite să mă joc ce vreau, spre exemplu, l-aș abandona. Însă orice corporație își bate joc de noi, asta e general valabil, ține de convingerile/prioritățile fiecăruia dacă să renunțe sau nu la ce oferă.
Out of principle, that's why! Strabunii democratiei nu au luptat doar pentru efectele pe care libertatea le-ar produce asupra lor, ci si (ca sa nu zic in mod covarsitor) pentru efectele pe care libertatea le-ar produce asupra celor care vor veni dupa ei.

Dar pentru asa ceva pot sa se sacrifice altii. Eu n-am de gand sa o ard ghetto style pe sisteme de operare, aplicatii, programe, jocuri etc. underground pentru ca asa voi pune umarul de evolutia rasei umane. Recunosc, sunt mic, meschin si ma gandesc numai la mine.

In principiu, orice relatie se poate monetiza (sau care naiba o fi termenul corect in roman a versiunii "to monetize"). Banca prin care lucrezi te poate target-a (intr-un mod eficient sau nu) cu produse si servicii bazate pe istoricul tau si pe datele tale prezente in baza lor de date. Iar banca detine date despre un individ la nivelul la care alde Google, Microsoft, Facebook, Amazon etc. ar BALI cu gandul la ele si ar OMORI ca sa intre in posesia lor. Cum, in mod covarsitor, fara banca nu prea poti face mare lucru dpdv al unor tranzactii economice, nu prea ai de ales in a oferi acele informatii. Cand banciile o sa isi scoata capetele din cur si o sa realizeze ca profitul nu se face percepand comisioane la toate rahaturile mici (gen retragere de numerar sau transferuri prin ordine de plata), ci prin utilizarea datelor existente si targetare directa, o sa ne amintim cu drag de cat de... discreti erau baietii de la firmele alea de software.

Si este valabil pentru aproape orice. Poti sa ai card de fidelitate la hypermarket-ul X si sa primesti oferte "personalizate". Poti sa faci o achizitie prin site-ul Y si sa primesti oferte "personalizate". Poti sa ai abonament la gym Z si sa primesti oferte "personalizate". Totul se monetizeaza. Perfect de acord ca in unele situatii ti se cere acceptul pentru a se folosi acele date si ca poti refuza fara sa iti fie afectate serviciile solicitate. Dar monetizarea face parte din societatea capitalista. Si, ca ne place sau nu, nu prea pare ca o sa dispara prea curand. Din perspectiva proprie, pot incerca sa minimalizez riscurile si interferentele externe, insa fara a imi modifica substantial felul in care imi traiesc viata. Asa cum, spre deliciul lui Ola care asteapta aceasta comparatie de la inceputul post-ului, nu o sa renunt la carnea rosie pentru ca studiile arata ca ar fi cancerigena. Fuck yo cancer, bitch - it tastes too good to go vegan!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests