RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețurile

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețurile

Post by zme-ul »

nu e reclama! :P e doar pt informarea populatiei

deci, RDSu dublează vitezele la Internet și reduce prețurile la serviciile cu bandă superioară: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Gadge ... ile+la+ser
Publicat 16:47 18.06.14 wrote:Începând din această lună, RCS & RDS dublează vitezele la serviciul de Internet la abonamentele Digi Net Fiberlink 50 şi Digi Net Fiberlink 100 pentru clienţii rezidenţiali existenţi, gratuit, cu condiția resemnării contractelor pentru 12 luni.
Clienţii care au abonamente Digi Net Fiberlink 50 pot trece la abonamentele Digi Net Fiberlink 100 și vor beneficia de viteze de până la 100 Mbps, fără niciun cost suplimentar.

De asemenea, clienţii Digi Net Fiberlink 100 pot trece la abonamentele Digi Net Fiberlink 200 și vor beneficia de viteze de până la 200 Mbps, fără niciun cost suplimentar.
Image
* oferta este disponibilă în aria de acoperire a serviciului Digi Net Fiberlink;
** serviciu de acces Internet mobil prin dispozitiv USB, stick USB inclus;
*** împreună cu serviciile de TV Digital şi telefonie fixă sau mobilă.


deci .. hello .. trebe sa ma duc dupa router gigabit :roll: draq!
人は地獄を作った
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by reV »

Na ca era sa-ti iei teapa x3 daca te mutai la UPC :D

Zice undeva pana cand e valabila orferta? S-o trimit pe maica-mea sa-si creasca si ei acasa viteza la net, ca se tot plang de vreo 3 luni ca le merge oribil (mie mi se pare ca merge decent, avand in vedere ce prastie de router au - un Asus RT-G32 care e obosit rau de tot)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by Magicake »

reV » Tue Aug 05, 2014 1:42 pm wrote:Na ca era sa-ti iei teapa x3 daca te mutai la UPC :D
Eu cred ca incearca sa lege clientii inca 12 luni fix pentru ca UPC pregateste o oferta super faina :D Anyway, ma gandesc sa-mi bag si eu gigabit de la RDS. Momentan sunt pe 100mbps.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

Pătrunjelu' » 5 Aug 2014, 14:20 wrote:
reV » Tue Aug 05, 2014 1:42 pm wrote:Na ca era sa-ti iei teapa x3 daca te mutai la UPC :D
Eu cred ca incearca sa lege clientii inca 12 luni fix pentru ca UPC pregateste o oferta super faina :D Anyway, ma gandesc sa-mi bag si eu gigabit de la RDS. Momentan sunt pe 100mbps.
e deja pregatita, e pe piata, si e jecmaneala :P


acum sunt intr-o indecizie extrema, am citit cateva reviews si formurile producatorilor; caut ceva bun la pret, dar sa nu fie petarda
http://www.nwradu.ro/2013/12/cel-mai-bu ... 1000-mbps/

Image


alegerea ar fi Asus RT-N18U, dar, cateva steaguri: 335RON
e disponibil doar la E-Mag
e un router nou, are doar un singur FW lansat (2014/05/20), si mi-e greu sa cred ca l-au facut tzatza de matza exact din prima

a 2-lea optiune ar fi D-Link DIR-636L, dar si asta licareste ca pomu de craciun: 219RON
FW (experimental): http://forums.dlink.com/index.php?topic=60318.0 - FW 1.02 e cel mult din 2013
antene interne si probleme de stabilitate pe partea de wireless
WiFi - doar 802.11n

si pe urma fundul butoiului, TP-Link TL-WR1043ND: 236RON
e mai scump decat DLinku
din reviewuri, acoperirea wireless si stabilitata .. mucus
人は地獄を作った
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by ailailou »

Un test RDS una bucata de 500, Cluj. :ugeek:

Image

Urmează o trecere la abonamentul de 1000, moid în toamnă prin Octombrie.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

ce router ai, si ce vers de FW e pe el ?
misto viteza
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

am (nu eu, al batranu) re-semnat contractul si trebuie sa vina cu al 2-lea cablu si router cam intr-o saptamana (cel mult)

mosu a tinut mortis sa ia tableta si i-am zis una din:
  • AllView City+ - plus 0 RON la ab curent
  • Samsung Tab3 T110 - plus 15RON (rata pe 12 luni) la ab curent / luna
fufa de RDS l-a facut de minti si i-a bagat pe gat un AllView AX4 Nano - plus 5 RON la ab :x mor!
Last edited by zme-ul on 7 Aug 2014, 00:04, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by Stokkolm »

Ce se intampla aici, faci speedtest pe intern?! Like, come on..
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by ailailou »

Stokkolm, care-i baiu' totuşi? ^^ Nu ridic în slăvi rds-ul, ci doar vroiam să arăt că se pot prinde vitezele specificate în chart-ul (lista de abonamente) din prima postare, pe servere "interne", teste ce sunt la fel de relevante precum oricare altul pe extern. Pe extern situaţia nu e cu mult mai rea, nu am teste salvate şi nici nu sunt în Cluj momentan, dar ştiu sigur că pe ţările baltice >400. Pe Londra am prins vreo 250 pe un server, America de Nord vreo 35. Dar da, majoritatea serverelor externe <100.
zme-ul » 5 Aug 2014, 20:58 wrote:ce router ai, si ce vers de FW e pe el ?
misto viteza
Tp-Link wdr3600 revizia hardware 1.4 şi firmware 3.13.34 Build 130909 Rel.53148n.
Testul o fost făcut fără router. Cu router rezultatele diferă de la 470 la 485, explicaţia constând în faptul că hardware nat-ul are un delay şi nu apucă pe speedtest să prindă viteza maximă până se termină testul. Dar la torrente îi la fel şi cu router şi fără, la o adică am prins 58.8 MB/s. Pe wireless am prins 17 MB/s pe banda de 5 ghz cu placă de reţea Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7260.

Nişte minusuri la router (datorită cărora consider că achiziţia nu a fost tocmai inspirată):

- ipv6 nu merge simultan cu acceleraţia. Fără acceleraţie prinde doar 230 Mbps.
- routerul este 802.11n. Vreau un 802.11ac.
- cu ultimu' firmware oficial, am parte de multe agăţări la încarcarea website-urilor. E cunoscută problema, iar firmware-urile neoficiale o rezolvă, dar în detrimentul lipsei acceleraţiei, deci max 230 Mbps.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

pe mina ma interesau vitezele cu router, aia e problema
ca asa pot sa bag si eu firu direct in PCu meu, dar restul se uita pe pereti

Tp-Link wdr3600 - e un router prost, se vede si din testele facute de nena ala, postate de mine mai sus :?
ceea ce am citit despre routerul asta il confirmi si tu, nu ma incanta deloc optiunea

o sa raman la una din optiunile mele initiale, cu greutate maxima pa Asus RT-N18U


referitor la routere, in general, D-Linku meu 605L scapa si el 2-3Mb din aia 100, dar nu in proportia nonoricirii de TP-Link
pe Wireless N, atinge ~80Mbps cu Intel Wireless N 7260 pe 2.4Gz - nu ma intereseaza uber-super viteze pe wireless, ma intereseaza sa aiba acoperire decenta si sa fie stabil in sarcina
fac download pe torrent, browsing de pe PCu meu si transfer pe wireless catre laptop - D-Linku meu de 150RON merge eroic ;)




IPv6 nu ma intereseaza absolut deloc - nu are nici o utilitate in LAN
人は地獄を作った
User avatar
ailailou
Gigănos
Posts: 56
Joined: 4 Mar 2014, 19:26

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by ailailou »

Pe RT-N18U voi merge şi eu cât de curând, iar TP-Linku curent îl voi lăsa la părinţi, nu-s mofturoşi. :lol:
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by SnipeRulz »

zme-ul » 5 Aug 2014, 14:41 wrote: alegerea ar fi Asus RT-N18U, dar, cateva steaguri: 335RON
e disponibil doar la E-Mag
este si pe pcgarage (ce-i drept, e 359)
http://www.pcgarage.ro/routere-wireless/asus/rt-n18u/
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

inseamna ca l-au adus recent si zic "adus" pentru ca scrie stoc furnizor si nu stoc mgazin ;)

cand am scris postul ala, am verificat si nu era
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

le: PC Garage a scazut pretul la RT-N18U pana la 332,07 RON :mrgreen:

Image



dupa 1 saptamana de la prima confirmare telefonica, doar azi au reusit (in sfarsit) sa-mi traga RDSu cablu :? mama lor!
test pe Intel NIC
Image - catre EuroWeb, Buc
Image - catre Frankfurt, DE


cand vine si routeru, revin cu teste noi
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

le: nu se putea sa faca RDSu ceva sa nu ma supere ... au tras cablu cat5e (pt gigabit) pe vre-o 32m de la cutie pana la mine
de curiozitate am infipt cablul direct in placa de retea Intel si am dat un test de cablu: poor quality :cry:
nici macar nu sunt sigur ca cablul o sa fie capabil de full duplex .. mama lor

Image

luni ar trebui sa vina si routeru, o sa vad exact daca tine full duplex in load
daca nu, caut cat6e, le tai porcaria lor cat de scurt si fac o prelungire cu o mufa i
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

a trecut de 1luna de zile de cand astept RDSu sa aduca routerul ...
nu-i inteleg?! le asteapta de pe linia de productie din China? fac comenzi de 5-10 pe saptamana?! ce-i in capu lor
人は地獄を作った
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by Magicake »

Daca si sa vina de la un sediu aflat la 100m distanta pana la tine sa-ti lege cablul dureaza o saptamana...
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

chestia cu cablu o las pe "lipsa de comunicare", de la mine putere, ca astia care mi-au tras cablul am vazut ca sunt sub-contractati si nu angajati ai RDS
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by DreadWing »

Oarecum off topic, ce soft ai folosit pentru testul de cablu?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: RCS & RDS dublează vitezele la Internet și reduce prețur

Post by zme-ul »

nu-i nici un soft special, e inclus in driverul de la placa de retea Intel - Intel PROset
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests