Internet tips & tools

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Sunt 8 pași în ghidul omului
Well, da, doar ca primul pas este sa obtii doua stick-uri USB de capacitati specifice si diferite pe care sa le "shreeduiesti" (???) iar urmatorii 7 pasi par sa alcatuiasca questul principal din urmatorul joc Deus Ex. Nu pare ceva simplu si la indemana oricui, asta incerc sa zic.
pentu a avea un sistem de operare portabil (îl poți rula pe calculatoare străine), sigur, care te anonimizează pe net. Poate fi foarte folositor chiar neținând seama de anonimizare
Eu nu cred ca inteleg foarte exact ce inseamna asta, asa ca imi permit o intrebare de copil de 5 ani: in ce circumstanta ai avea nevoie de asa ceva? Ma duc la vara-mea acasa si vreau sa caut un wallpaper cu Judas Priest pe internet, asa ca intai bag stick-ul cu sistemul de operare portabil si abia apoi intru pe Google un motor de cautare secret si imi fac damblaua? Nu stiu, poate ar fi util intr-un scenariu foarte specific cuiva care lucreaza cu date extrem de sensibile, chiar nu-mi pot imagina cum i-ar putea folosi unui user normal asa ceva. That's some James Bond shit.
Windows, însă, nu este liber. Nu avem codul sursă, nu-l putem controla, nu putem avea încredere în el. Nici măcar nu-l putem împărți între noi în mod legal.
Well, uh... De ce ai avea pretentia ca un produs la care a lucrat si lucreaza o armata de oameni apartinand unei corporatii gigantice sa fie gratuit? Sau ce inseamna "a imparti intre noi in mod legal"? La fel si cu codul sursa - ar fi frumos, I guess, dar de ce i-am condamna ca nu vor sa faca asta? Ca nu vor sa-si arunce produsul la care au muncit din greu pe gratis? Da, stiu ca Linux e gratuit, dar de ce ar trebui sa fie si Windows?
Pe deasupra, Windows este literalmente malware și spyware.
Literally Hitler :)) Eu credeam ca e un sistem de operare folosit de toata planeta Terra.

Cat despre restul paragrafului, I dunno. Mie imi place ca Google imi da sugestii la cautare si ca Youtube imi recomanda automat trupe care mi-ar putea placea. Iar prin datele astea adunate se realizeaza profiluri de utilizatori, segmentare de piata, etc. in urma carora imi sunt servite niste ad-uri personalizate cu lucruri care e foarte posibil sa-mi placa, pe care oricum nu le vad pentru ca am AdBlocker. La asta se rezuma amenintarea browserelor normale? Sau mai e si altceva ce imi scapa?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Internet tips & tools

Post by DarthZombie »

Eu nu inteleg pana la urma ce incerci sa obtii prin discutia asta. N-o sa-l convingi pe Jaunty ca e mai bine fara sa-ti bati capul pentru securizarea traficului tau de internet, si in mod cert n-o sa reusesti trivializand si infantilizand totul de la Linux la Snowden.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Nu incerc sa-l conving de nimic, incerc sa inteleg de ce merita sa treci prin toata corvoada asta in loc sa folosesti Google ca toata lumea.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Internet tips & tools

Post by DarthZombie »

Pai ti s-a explicat in detaliu de ce, iar dupa aia discutia s-a invartit in cerc.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Internet tips & tools

Post by Marius Ghinea »

chestr0ny, esti insuportabil de ignorant. literalmente ar trebui sa sa inventeze pietroiul sub care trebuie sa fie bagata sticlutza fermecata in care sa fie pecetluit sufletul tau vreme de mii de ani pina va fi eliberat de un pescar amator care nu banuieste nimic din furia ce se va dezlantui asupra lui cind va scoate dopul. trebuie, deci, inventata si sticlutza aia cu dop cu tot.
ce nu intelegi tu este ca linuxul este esential pentru acel Neo care va salva lumea facind niste manevre foarte alambicate anonime sub protectia sistemului de operare plus vreo citeva sute de chestii supersubmersibile invatate intr-o anonimitate quasitotala.

dar NU totala.

pentru ca da, desteptilor care ma frecati la cap cu anonimitatea si Linuxul and stuff, asa cum se trackuiesc aia care pun bomba dupa materialele pe care le cauta ca sa faca bombe din ele, asa sinteti si voi trackuiti dupa chestiile pe care le invatati plimbindu-va online ca madonele despuiate prin locurile in care se disemineaza invatatura despre cum sa deveniti madone cameleon pe care nu le miroase nici dracu.

pentru ca exista o foame uriasa de a afla despre cei care au o foame uriasa de a afla despre cum sa fii supermeserias in domeniile absconsului online. problema este ca pina ajungi sa fii meserias, te-au citit zece organizatii oculte plus trimisul lui Paraipan pe placa de baza ca te-ai straduit din rasputeri sa fii meserias si te-ai dus colo si colo sa te adapi la fintinile online ale cunoasterii ninja.

so, please, a se slabi cu anonimitatea. daca chiar deranjezi pe cineva aspru dar dur din padurea de securi, in secunda urmatoare esti cu o secunda in trecutul Omenirii. anonimitatea nu e buna nici macar pentru chestii minore cu minore si minori. ca nu exista anonimitate. iar daca reusesti sa fii atit de bun incit sa devii anonim, deja te stiu toti cit de bun esti la a deveni anonim. ca te-au vazut in timp ce invatai sa devii anonim. iar daca esti lasat sa ai impresia ca reusesti sa fii anonim, felicita-te pentru capacitatea de a fi foarte convingator cind te lasi mintit.

anonimitate nu se ecsista, dar exista securitate, cit de cit, si pentru asta Linuxul este foarte bun. si pentru retelistica si chestii de astea. super. pentru aplicatii profi si fiabile. fain. dar nu pentru alde chestr0ny sau Marius Ghinea, niste pampalai ignoranti care pot trai decent fara Linux.

P.S. eu folosesc numai Linux atunci cind cumpar online si fac trebi bancare pe net.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Internet tips & tools

Post by brutalistu »

Oh, domnul Ovidiu Bufnila! Toata stima! Cum mai merge valurirea?
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Marius Ghinea » 16 Jul 2015, 23:18 wrote: dar nu pentru alde chestr0ny sau Marius Ghinea, niste pampalai ignoranti care pot trai decent fara Linux.
:lol: I'm just trying to live my life.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Internet tips & tools

Post by ola small dickie »

de 200.000 de ani incercam sa fim vedete. acum incercam sa fim anonimi. internetul.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

chestr0ny » Thu Jul 16, 2015 10:11 pm wrote:Nu pare ceva simplu si la indemana oricui, asta incerc sa zic.
Nu a zis nimeni că e simplu ceea ce a descris omul. Este, totuși, la îndemâna aproape oricui este dispus să se documenteze.
chestr0ny » Thu Jul 16, 2015 10:11 pm wrote:in ce circumstanta ai avea nevoie de asa ceva?
Dacă nu-ți vine în minte nicio situație în care ți-ar folosi un sistem de operare pe care să-l plimbi în buzunar și care să-ți permită să-ți accesezi chestiile în relativă siguranță de la un calculator străin, atunci probabil nu ți-ar folosi.
chestr0ny » Thu Jul 16, 2015 10:11 pm wrote:Well, uh... De ce ai avea pretentia ca un produs la care a lucrat si lucreaza o armata de oameni apartinand unei corporatii gigantice sa fie gratuit? Sau ce inseamna "a imparti intre noi in mod legal"? La fel si cu codul sursa - ar fi frumos, I guess, dar de ce i-am condamna ca nu vor sa faca asta? Ca nu vor sa-si arunce produsul la care au muncit din greu pe gratis? Da, stiu ca Linux e gratuit, dar de ce ar trebui sa fie si Windows?
Nu am zis gratuit, am zis liber. Windows ar trebui vândut împreună cu codul sursă, sub o licență care să-ți dea libertățile esențiale: de a-l rula indiferent de scop, de a-i studia codul, de a-l modifica și distribui (în versiunea originală sau modificată). E un minim etic, dacă nu ți se oferă măcar atât, atunci dezvoltatorul programului își rezervă putere pe care n-ar trebui să o aibă, putere de care poate abuza. Cu cât oamenii ajung să depindă mai mult de programe nelibere, cu atât efectul lor nefast asupra societății este mai mare.

În rest nu o să-ți răspund, fiindcă ar însemna să mă repet. Plus că pari să mă trollezi.


@Marius Ghinea: Trecând peste tonul post-ului tău și ironiile ieftine, sper că nu ai impresia că m-ai contrazis cu ceva sau că ai punctat vreun lucru la care nu m-am gândit. Nu cred că a vorbit nimeni în acest thread despre anonimizare totală, absolută. Ar fi stupid. Anonimitatea e relativă. E relativ ușor să-ți ascunzi traficul față de ISP și să te anonimizezi față de un website, dar este extrem de greu, dacă nu imposibil, să o faci față de serviciile secrete ale unui stat, odată ce te-au țintit. Eu nu-mi propun asta. Alta este ideea. Anume că nu ar trebui să le fie ușor să adune în masă date personale despre toată lumea. Ar trebui să-și aleagă țintele. Altfel, supravegherea generalizată pune societatea în pericol.

De asemenea, te asigur că m-am gândit cu mult în urmă la faptul că pot fi luat în vizor pentru simpla mea preocupare în legătură cu aceste subiecte. Și totuși, după cum vezi, nu mă sinchisesc să îmi ascund preocupările. Față de nimeni. Seed-uiesc torrent-ul Tails și întrețin noduri Tor publice, pe calculatoare foarte ușor de asociat cu identitatea mea. Dacă cei de la Tor Project mi-ar fi trimis tricourile cu Tor pe care mi le-au promis, le-aș fi purtat prin oraș. Pe scurt, deși vreau ca traficul pe net și plățile mele să fie (relativ) anonime, nu încerc să mă ascund, oricât de paradoxal ar suna asta. O fac din principiu.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Eu chiar nu inteleg diferenta intre gratis si liber din punctul asta de vedere. Deci ar trebui sa ai voie sa imparti programul facut de altii la toti prietenii tai, dar asta nu inseamna ca il dai gratis. Inseamna doar ca e liber. Cum ar veni, e de ajuns sa se cumpere o copie a produsului, ca apoi o sa-l aiba toata planeta. Asa e frumos si etic. Windows nu e bun pentru ca Microsoft nu e de acord sa lase pe oricine sa arunce copii de Windows din avion, sa il aiba toata lumea. Deci toti developerii care refuza sa isi dea produsul la liber sunt malefici si trebuie boicotati? Orice software trebuie impartit tuturor, fara exceptie, cu tot cu codul sursa, altfel developerul e muist. Iar asta e doar MINIMUL etic. Ce altceva ar trebui sa se mai intample pentru ca multimea copyleft sa fie pe deplin satisfacuta, nu doar minim satisfacuta? Nu inteleg. Chiar imi scapa logica acestor pretentii. Fara troll, fara nimic.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Internet tips & tools

Post by Marius Ghinea »

Jaunty, desi ma duce mintea, nu te inteleg. o explicatie logica pot gasi la comportamentul tau: esti exact ca mine - un ludic. singura diferenta fiind ca tu nu ti-ai inteles apucaturile ca fiind ludice si le desenezi floricele de explicatii serioase pe margine. pina la urma, fiecare trebuie sa-si justifice ocupatiile dragi, preocuparile esentiale, grijile fundamentale, intr-un mod care sa rezoneze coerent si in mod agreabil atunci cind si le expune siesi sau celorlalti. tu poti suna convingator pentru unii, dar la impalpabili ca chestr0ny sau ca mine se simte o simpatica tenta de tingire in gongul pe care-l lovesti in valea asta de forum.

in alta nota, daca as avea drivere audio pentru RME-ul meu sub linux si peste 50% din jocurile mele ar merge sub Linux as sta numai pe Linux. punct. Ubuntu este suficient de user friendly pentru prostanei ca mine si ma multumeste. Libre merge si el sub Linux. sint argumente solide privind securitatea. din nefericire mediul de dezvoltare Game Maker nu merge sub Linux. asta e. pacat. dar si daca ar merge toate - si as folosi imediat Linux, crede-ma - nu as face-o indemnat de cele mai multe din motivele expuse de tine. sint ezoterice pentru omul de rind.

LE " E relativ ușor să-ți ascunzi traficul față de ISP și să te anonimizezi față de un website, dar este extrem de greu, dacă nu imposibil, să o faci față de serviciile secrete ale unui stat"

sint nume din conducerea RDS, par examplu, care sint sinonime cu serviciile secrete. crezi ca este vreun ISP in ziua de azi care nu este insusi serviciul secret, la noi si aiurea?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Internet tips & tools

Post by ola small dickie »

apropo de securitate: eu am fost toata viata si inca sunt obsedat de usa de la intrare a apartamentului. eu am avut multe cosmaruri, mai ales cand eram copil, si cred ca motivul cel mai des al acestor cosmaruri era usa de la intrare. ba ca era uitata deschisa si intrau personaje malefice, ba ca deschideam eu usa fara sa ma asigur mai intai si dadeam nas in nas cu personajul malefic, ba ca ma uitam pe vizor de 100 de ori la personajul malefic, ba o incuiam de 100 de ori, ba ma impingeam cu putere in ea ca sa nu intre personajul malefic care impingea din partea cealalta, ba ca ceda incuietoarea, etc..

ma gandesc cum s-ar transpune obsesia pt securitate IT a lui Jaunty in alte planuri ale vietii. adica non-IT
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet tips & tools

Post by Mărar »

chestr0ny » Fri Jul 17, 2015 3:44 pm wrote:Eu chiar nu inteleg diferenta intre gratis si liber din punctul asta de vedere.
E ca diferenta intre DRM si DRM-Free. Doar pentru ca un soft e liber nu inseamna ca ai dreptul legal si etic sa il dai la amici.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Internet tips & tools

Post by .chester »

Pai asta scrie in linkul ala, ca trebuie sa avem dreptul sa il distribuim liber.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Internet tips & tools

Post by DarthZombie »

Dupa cum am spus, pe langa ignoranta e si multa mistocaraie inutila pe tema asta.

Chester, te credeam mai destept de atata. Este absolut evident pentru oricine a fost interesat ca monopolul lui Microsoft a daunat foarte mult dezvoltarii OS-urilor, inclusiv a Windows-ului. Microsoft s-a multumit sa actioneze in judecata pe cele mai bullshit reasons pe oricine vedeau drept potential competitor, fortandu-i sa renunte la ce idei ar fi avut [cand esti o companie micuta nu-ti prea vine sa spargi banii pentru a plati niste avocati, ca procesul oricum il pierzi in 9 cazuri din 10 desi nu ai facut nimic gresit], fara sa incerce sa-si imbunatateasca sistemul de operare prea tare. Abia acuma cand au vazut ca pierd teren in fata lui Apple au inceput sa dea din pinteni, dar sa nu celebram prea tare pentru ca MacOS-ul de la care se inspira cu una-alta e un sistem si mai inchis.

Fara competitie, un mediu stagneaza, iar ce s-a intamplat cu Windows-ul arata exact asta. Da, Windows e pe marea majoritate a PC-urilor din lume, dar asta pentru ca echipa de avocati ai lui Microsoft au avut grija sa actioneze ca niste veritabili patent trolls sufocand creativitatea mediului. Asa ca in mod ironic, "literally Hitler XD"-urile pe care le spui nu sunt foarte departe de adevar cand vine vorba de Windows si Microsoft. Da, acuma lucrurile sunt mai ok dupa ce Microsoft a pierdut n procese de concurenta neloiala, dar e prea tarziu, compania a devenit absolut enorma. In anii '90 era mult mai usor sa faci concurenta lui Windows pentru ca nu trebuia sa surmontezi un munte atat de inalt dpdv financiar.

Daca directX nu era cerinta obligatorie a cvasimajoritatii jocurilor treceam pe Linux de ani de zile. As fi avut mai multa flexibilitate in privinta configurarii iar ce probleme as fi intampinat erau rezolvate de o fuga scurta prin forumurile dedicate [am avut n probleme cu Windows ale caror cautari pe Google ma indrumau pe thread-uri fantoma sau pagini oficiale Microsoft cu raspunsuri standard de tipul "have you tried turning it on and off?", btw].

Cat despre ceilalti, nu va inteleg. Jaunty simte nevoia unui anumit nivel de securitate a datelor, atat si nimic mai mult. Topicul asta e creat pentru sfaturi si nu pentru a va spune ca sunteti prosti daca nu il ascultati si mai stiu eu ce, e destul de evident din tonul si rabdarea cu care vi se adreseaza. Daca voi credeti ca sfaturile de aici nu vi se adreseaza, foarte bine, v-ati spus parerea deja. Dar dupa cum am spus, discutiile se invart in cerc, va comportati de parca trebuie sa il convingeti pe Jaunty ca el crede in niste prostii, mai aruncati niste ironii mai mult sau mai putin fine si apoi asteptati ca omul sa va mai dea un raspuns lung si detaliat ca sa mai aveti de ce sa va agatati.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Internet tips & tools

Post by Stokkolm »

Ti se para ca chester si ceilalti incearca sa ii schimbe punctul de vedere lui Jaunty? Mie mi se pare mai degraba ca incearca sa il inteleaga.

Iar legat de Microsoft, cred ca overall sunt destul de ok. Au dat cu bata-n balta cu Windows 8, Xbox One, dar sunt si in spatele unor produse top notch: controllerele X360 si XOne, antivirusul MS Security Essensials, Visual Studio, platforma .NET, packetul office, in particular Excel care e inca cel mai bun editor de spreadsheets.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Internet tips & tools

Post by zme-ul »

produse top notch: antivirusul MS Security Essensials, platforma .NET
ce vorbesti acolo franz!? MSE e ultimul loc in AV comparatives de pe la lansare - decat sa ajungi sa-ti pui securitatea datelor in mana MSE, mai bine scoti mufa de retea din PC

cat despre .net ... nu e altceva decat raspunsul MS la Java - programarea adevarata se face inca in Visual C++
人は地獄を作った
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Internet tips & tools

Post by Stokkolm »

Am zis MSE in contextul in care e gratis si lightweight, nu ca ar fi cel mai tare la protectie. Iar despre C++, mere si pere, e bun la anumite chesti si inutilizbil la altele.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

chestr0ny » Fri Jul 17, 2015 4:44 pm wrote:Eu chiar nu inteleg diferenta intre gratis si liber din punctul asta de vedere. Deci ar trebui sa ai voie sa imparti programul facut de altii la toti prietenii tai, dar asta nu inseamna ca il dai gratis. Inseamna doar ca e liber. Cum ar veni, e de ajuns sa se cumpere o copie a produsului, ca apoi o sa-l aiba toata planeta. Asa e frumos si etic. Windows nu e bun pentru ca Microsoft nu e de acord sa lase pe oricine sa arunce copii de Windows din avion, sa il aiba toata lumea. Deci toti developerii care refuza sa isi dea produsul la liber sunt malefici si trebuie boicotati? Orice software trebuie impartit tuturor, fara exceptie, cu tot cu codul sursa, altfel developerul e muist.
Ok, am să dezvolt puțin. În post-ul precedent am vrut să subliniez că un produs liber nu trebuie neapărat distribuit gratis. Ai voie să-l vinzi (chiar ieri la muncă am întâlnit un exemplu). Totuși, probabil că pentru Windows ar fi mai nimerit un model de tip Ubuntu sau RedHat. Nu e atât de dezavantajos pe cât sună, pentru Microsoft e mult mai important să aibă marea parte a user-ilor pe tarlaua lor decât să ceară bani pe sistem (vezi upgrade-ul gratuit la Windows 10, sau versiunea de Win10 gratuită pentru Raspberry Pi). Canonical și RedHat se descurcă foarte bine pe baza software-ului lor liber, chit că au o cotă de piață mult mai mică. În orice caz, aspectele etice sunt importante, nu strategia de afacere a Microsoft. Dacă softul nu este liber, cel mai bine ar fi să îl refuzăm, pe cât posibil, și să susținem sau să dezvoltăm alternative libere, sau să convingem autorul programului să-l elibereze. Asta-i atitudinea sănătoasă pe termen lung.
chestr0ny » Fri Jul 17, 2015 4:44 pm wrote:Iar asta e doar MINIMUL etic. Ce altceva ar trebui sa se mai intample pentru ca multimea copyleft sa fie pe deplin satisfacuta, nu doar minim satisfacuta? Nu inteleg. Chiar imi scapa logica acestor pretentii. Fara troll, fara nimic.
Uite că ai atins o idee: o licență copyleft, de exemplu, în locul uneia care să permită distribuirea codului liber în programe nelibere. Alte pretenții care îmi vin acum în minte țin de detaliile programului în sine. Firefox e liber, dar Mozilla a capitulat în fața DRM-ului. Ubuntu e (în mare parte) liber, dar are un element spyware pornit implicit. Ne-ar fi mai bine fără lucrurile astea. Iar proiectele libere ne dau posibilitatea de a le elimina fără să ne milogim de companiile care le dezvoltă. Frumos, nu?
Marius Ghinea » Fri Jul 17, 2015 5:13 pm wrote:o explicatie logica pot gasi la comportamentul tau: esti exact ca mine - un ludic. singura diferenta fiind ca tu nu ti-ai inteles apucaturile ca fiind ludice si le desenezi floricele de explicatii serioase pe margine.
M-ai nimerit oarecum, apucăturile mele sunt în bună parte ludice. Dar nu accept felul (ușor insultător) în care mi-ai caracterizat explicațiile. Preocupările mele și-au schimbat direcția ca urmare a lucrurilor pe care le-am explicat, nu invers.
Marius Ghinea » Fri Jul 17, 2015 5:13 pm wrote:sint nume din conducerea RDS, par examplu, care sint sinonime cu serviciile secrete. crezi ca este vreun ISP in ziua de azi care nu este insusi serviciul secret, la noi si aiurea?
Sunt sigur că ai dreptate, dar dacă folosești, să zicem, SSH sau un VPN și ieși pe internet din altă țară (având grijă și în privința DNS leaks), ai fentat cu totul entitatea RDS, nu-ți mai poate vedea traficul. În schimb, serviciile secrete sunt cvasi-imposibil de fentat odată ce încep să te cerceteze. Asta era ideea.
Mărar » Fri Jul 17, 2015 5:41 pm wrote:E ca diferenta intre DRM si DRM-Free. Doar pentru ca un soft e liber nu inseamna ca ai dreptul legal si etic sa il dai la amici.
De fapt chester are dreptate, toate licențele libere îți permit să dai programul cui vrei tu. Și asta fiindcă este etic să dai amicilor un soft, nu-i nimic în neregulă cu întrajutorarea. Întrajutorare care ar trebui să-l implice și pe autor. Pay the man. Or woman. Or group.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Internet tips & tools

Post by Marius Ghinea »

a, nu Jaunty, tot respectul, asta e felul meu timpit de a fi prietenos pe bune. nu am nici o intentie de a fi insultator - iar ironiile mele sint niste prostioare, atunci cind nu sint idiotenii patente. sint de acord cu tine, dar din motive mai putine si mai simplutze. ca sa zic asa.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests