Internet tips & tools

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Internet tips & tools

Post by DreadWing »

Ce servere DNS folositi? Ma intereseaza politica de stocare a datelor. Din ce am cautat, doar OpenNIC ar fi o solutie decenta.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

Mă documentasem mai demult și am ajuns să folosesc dnscrypt-proxy, instalat atât pe calculator, cât și pe router - deci tot ce se conectează la wifi-ul meu trece implicit prin DNSCrypt. Poți găsi servere DNS logless cu suport DNSCrypt aici și (mai nou) aici.

Între timp, lucrurile s-au mai schimbat. DNSCrypt-Proxy v1 a fost abandonat de autor, DNS-over-TLS capătă popularitate, iar DNSCrypt-Proxy v2 tocmai a fost lansat. Încă nu înțeleg prea bine noutățile, dar probabil voi folosi DNSCrypt v2 după ce se mai așează lucrurile.

Dacă nu vrei să-ți bați capul cu protocoale noi și ești dispus să accepți query-uri DNS necriptate, există acum și https://www.quad9.net/ - adică 9.9.9.9 - despre care aud lucruri bune privacy-wise și nu numai. Nu știu cum se compară cu OpenNIC, dar mi se pare varianta ideală pentru cine nu vrea să se complice (nu de alta, dar nu știu cât de stabile sunt serverele OpenNIC). Apropo, serverele OpenNIC diferă DPDV al stocării datelor, trebuie să fii atent când alegi. Și când m-am uitat nu stăteau bine cu suportul DNSSEC.

Dacă folosești un VPN, probabil e o idee bună să folosești și DNS-ul lor.

Orice server ai alege, testează-l cu https://www.grc.com/dns/dns.htm (apasă butonul din josul paginii).
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Internet tips & tools

Post by DreadWing »

DNSCrypt este interesant. Mersi, Jaunty.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Internet tips & tools

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Internet tips & tools

Post by rege »

În conformitate cu prevederile Regulamentului UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE, începând din data de 25 mai 2018 (data aplicării acestui act normativ european), operatorii nu vor mai avea obligația notificării prelucrărilor de date.
wtf now i love EU
the secret geometry of chance
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Internet tips & tools

Post by zme-ul »

rege wrote: 25 Jul 2018, 01:59wtf now i love EU
esti in urma cu 2 luni :P
人は地獄を作った
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Internet tips & tools

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Astăzi e free sign up pe filelist fiindcă e ziua lor
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Internet tips & tools

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Cristan »

https://www.ecosia.org/

Make Ecosia your new search engine and plant trees with your searches - for free!
*You search the web, we plant trees*
Ecosia is like any other search engine, with one major difference: we use our profits to plant trees.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

@Ferrrrrrrrrdinand, acel clip e sposored fluff, nu-i de luat prea în serios. Conexiunea la primul nod în Tor nu e vulnerabilă, nu-i o idee bună să îți instalezi extensii în Tor Browser, "Incognito mode + VPN + Tor" = WTF!?, etc.

Apropo de VPN-uri, pentru cine vrea să-și aleagă unul, recomand https://thatoneprivacysite.net/, cel mai legit reviewer de VPN-uri pe care-l știu.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Internet tips & tools

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu prea mă pricep, my bad. Also, am aflat cu un google legat de asta că nu trebuie să maximizezi fereastra la tor pentru că așa poate afla website-ul ce rezoluție ai la monitor. M-a surprins că a vorbit despre faptul că poți boota dintr-un stick tot sistemul pe ram ca să nu rămână urme și-am crezut că restul video-ului e legit.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

Opt-out of Visa selling your data for marketing purposes

Link-uri oficiale: Visa (detalii) și Mastercard. Posibil ca în UE acest opt-out să fie redundant (grație GDPR & such).
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Internet tips & tools

Post by DANiel »

Am o mare întrebare legată dă internet și aștept răspunsul de la unul dintre hackermani: folosește cineva VPN pentru Netflix/Amazon Prime/Disney+/orice alta platformă cu filme care este in America dar nu în România?
Nu de altceva, dar vreau și eu să fac o chestie de genul, că sunt o gălăgie de chestii interesante acolo, și noi ăștia din lumea a 3a avem numai căcaturi și uneori nici măcar asta.

Treaba și mai jmecheră este că vreau sa fac asta pe un dispozitiv cu Android TV, dar asta văd eu după.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Internet tips & tools

Post by Magicake »

Pune vpn pe router, nord vpn cred ca are.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Internet tips & tools

Post by cg1700 »

Nu blocasera site-urile de genul accesul prin VPN? Netflix cel putin stiu ca da.
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

Nu am cont pe Netflix și nici pe alte platforme de filme cu DRM, dar din câte știu e o cursă permanentă între providerii VPN și serviciile de geoblocking. Deci probabil trebuie să schimbi endpoint-urile periodic.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Internet tips & tools

Post by ciolan »

DANiel wrote: 19 Feb 2020, 23:39 Am o mare întrebare legată dă internet și aștept răspunsul de la unul dintre hackermani: folosește cineva VPN pentru Netflix/Amazon Prime/Disney+/orice alta platformă cu filme care este in America dar nu în România?
Nu de altceva, dar vreau și eu să fac o chestie de genul, că sunt o gălăgie de chestii interesante acolo, și noi ăștia din lumea a 3a avem numai căcaturi și uneori nici măcar asta.

Treaba și mai jmecheră este că vreau sa fac asta pe un dispozitiv cu Android TV, dar asta văd eu după.
Da, folosesc ExpressVPN pe TV și încă merge pe Netflix. Cred că-l poți instala și pe router. Amazon și Disney+ n-am reușit să le păcălesc (probabil trebuia să îl instalez pe router, dar am rușinea de la Telekom și nici nu m-am chinuit prea mult să-mi cumpăr unul nou ca să le pot da bani mecliștilor de la Disney :)

https://www.expressvpn.com/
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Internet tips & tools

Post by DANiel »

Notat, băgat la dosar. Să fiu sincer, dintre toate, de Amazon mă rodea cel mai mult să îl accesez. Îl folosesc acum pe România și chiar cu ce am acum mi se pare interesant.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Internet tips & tools

Post by stef »

Imi place noua optiune de Loop a youtube-ului, de acu nu mai trebuie sa caut tot felu de site-uri pt youtube repeat. Astept momentu in care o sa implementeze si download to mp3 :) (oare?)
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Internet tips & tools

Post by Jaunty »

Apropo de Youtube, eu folosesc:
https://invidio.us/ - vedeți aici lista de features ("Download is disabled" e o minciună, click-dreapta pe video > save)
https://newpipe.schabi.org/ (aplicație liberă pentru Android)
https://youtube-dl.org/ (command line tool)
Toate blochează reclamele și permit download (to mp3). Și multe altele.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests