Antivirus

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Antivirus

Post by ola small dickie »

Dupa ce m-am chinuit toata ziua cu cateva calculatoare...Pentru utilizatori de Panda Antivirus care au avut ieri sau au astazi probleme cu PC-ul: doar v-a sters Panda niste fisiere. Au dat deja o solutie.

http://www.pandasecurity.com/mediacente ... tail-2015/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

nu e prima data cand Panta o da in "brigada diverse" - de ce lumea inca foloseste produsele lor?!!?
nu pot intelege .. sunt mai ieftine si mai "bune" decat restul?

eu sunt patit cu Avira, nu pentru nenorociri ca mai sus, pentru ca mi-au luat banii pentru un produs cu module lipsa
stop joc! mi-a cerut banu si am cumparat altceva
人は地獄を作った
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Soarecu »

zme-ul » 12 Mar 2015, 16:50 wrote:nu e prima data cand Panta o da in "brigada diverse" - de ce lumea inca foloseste produsele lor?!!?
nu pot intelege .. sunt mai ieftine si mai "bune" decat restul?

eu sunt patit cu Avira, nu pentru nenorociri ca mai sus, pentru ca mi-au luat banii pentru un produs cu module lipsa
stop joc! mi-a cerut banu si am cumparat altceva
Tot cu Avira am avut si eu probleme. Toate bune pana la un update, care odata facut nu ma lasa sa deschid meniul. Avast l-a inlocuit cu bine dar cred ca mananca ceva mai multe resurse.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

zme-ul » Thu Mar 12, 2015 4:50 pm wrote:nu e prima data cand Panta o da in "brigada diverse" - de ce lumea inca foloseste produsele lor?!!?
nu pot intelege .. sunt mai ieftine si mai "bune" decat restul?

eu sunt patit cu Avira, nu pentru nenorociri ca mai sus, pentru ca mi-au luat banii pentru un produs cu module lipsa
stop joc! mi-a cerut banu si am cumparat altceva
Eu instalez Free Panda Antivirus pe PC-uri pentru ca l-am vazut intr-un top pe locul 1 la free antivirusi si l-am incercat si am fost surprins placut, e singurul antivirus free pe care l-am incercat care nu te freaca la cap cu miliarde de mesaje zilnice nedorite sa treci la varianta cumparata, nu te tot freaca la cap sa instalezi alte balarii pe langa el si si-a facut treaba destul de bine ca antivirus din ce am vazut. In plus din ce am folosit e antivirusul free care consuma cele mai putine resurse. Regretabil insa incidentul de acum 2 zile.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by MC »

Au folosesc AVG free de ani de zile. Nici nu il simt. Tin minte ca inainte foloseam nod32 si era horror.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Majoritatea astora free sunt pe la acelasi nivel, eu folosesc Avast! de vreo 5-6 ani asa. Sigur, never ever fix ultima versiune, ce nu stii ce spyware/crapware se mai descopera. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Am folosit si AVG Free si Avast Free. La fiecare mai gaseam ceva ce ma enerva. La Panda pt prima oara mi se pare totul elegant si smooth.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

Bitdefender Free e cel mai simplu si nebagator in seama antivirus ever. Fereastra aia mica din dreapta jos e practic tot antivirusul. Nu te bate la cap cu nimic.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Toate sunt simple si nebagatoare de seama daca le setezi, eu n-am vazut in viata mea o fereasra Avast decat daca a detectat ceva.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Gabriela »

TG » 13 Mar 2015, 13:55 wrote:Toate sunt simple si nebagatoare de seama daca le setezi, eu n-am vazut in viata mea o fereasra Avast decat daca a detectat ceva.
Ba, pardon, de vreun an au început să-mi tot bage pe gât pop-up-uri cu grimefighter, vpn, reduceri și nu-știu-ce alte porcării. Asta cu setări maxime de "gtfo and don't bother me". Am încercat Avira o vreme după, dar au fost și mai agasanți (inclusiv cu mailuri la care nu merge unsubscribe de nicio culoare).

În final le-am dezinstalat pe toate. Malwarebytes îmi ajunge și are rezultate mai bune decât multe din soluțiile "faimoase" - granted, am o versiune pro de la o aniversare când au dat niște licențe cu valabilitate lifetime.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Nope, no-popups, poate nu am încă versiunea necesară. :) Sau poate ai bifat prea multe chestii la instalare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Gabriela »

Nu e cazul de bifat opțiuni la instalare și nici chestii prin setări. Nu știu, ai o versiune mai veche? Eu o țineam la zi de obicei.

Sau s-o fi plâns lumea și le-au mai redus între timp.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Nu e vorba de bifat sau de setat, versiunile noi de la astea cunoscute sunt pline de popuri, mesaje comerciale si balarii. Sunt free dar sunt stresante. Tg o fi avand versiuni mai vechi dar asta nu are relevanta in discutia de fata. Din toate astea free panda free antivirus mi s-a parut cel mai putin stresant, ii debifezi panda news si nu te freaca cu nimic si nu instaleaza nimic pe langa. Acasa am si eu un malwarebytes pro platit si este excelent, mai ales ca il platesti o data si il ai pt toata viata. Malwarebytes e la ora asta printre cele mai bune solutii de devirusat din domeniu.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by TG »

Păi nu e așa important să ții programul la zi, contează definițiile. Anyway, nu știu, ziceam doar că n-am avut problema asta până acum cu Avast și nici cu altele free pe care le am instalate în alte părți. E drept că sunt mesaje dacă îl deschizi, dar pop-up-uri sau sunete, chestii de genul ăsta, nu. Dacă îl apucă după ce fac update la versiune (deși din ce văd 2014 e ăla mai cretin), am să încerc și Panda asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Da, ma refeream ca nu e relevant in contextul in care discut de ultimele versiuni free ale acestor antivirusi cunoscuti. In ultimele luni tot ce am instalat (ultimele versiuni) mi s-a parut stresant, si avira si avast si avg si bitdefender etc. Stresante predominant in sensul de mesaje ce apar pe ecran fara sa le ceri care te tot freaca cu trecerea la varianta premium si alte balarii care fac un utilizator neexperimentat sa dea un click si sa se trezeasca ori cu varianta premium instalata pt evaluare ori cu alte balarii adiacente. Adica discut in ideea in care le instalez pe masini pe care nu le folosesc eu dupa aceea. De versiuni mai vechi nu discut. La avg era si mai interesant ca nici nu puteai sa rulezi un combofix pe o masina cu avg instalat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by sekaba »

ola ce pop-ups si reclame ai tu de la bitdefender? il am de vrun an si nu am intampinat asa ceva. ma refer la bit defender free
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

poate o sa-l reincerc zilele sa zic exact
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by MC »

Eu am AVG la zi. Si il am de cativa ani cum am spus. Nici macar o data nu mi-a dat nimic. Nici macar cand il deschid.
Apare doar un mesaj discret cand a terminat ceva update.
Daca era agasant nu eram nebun sa il tin atatia ani. Pur si simplu nu il simt.
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Antivirus

Post by laur3ntziu00 »

Aventura mea în materie de antiviruși a început prin 2007 cu kaspesky, două săptămâni am rezistat cu acel grohăit de porc, apoi i-am dat uninstall. Câteva luni am stat fără, apoi am trecut la avast și de atunci mă slujeşte neîncetat. După părerea mea, avast mi se pare cel mai bun. Nu sunete de porci, nu pop-upuri, nu viruși pe pc (mă rog, nu prea mulți).
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Antivirus

Post by brutalistu »

Compania Kaspersky Lab vinde solutii software de securitate, inclusiv programe performante de antivirus, destinate sa protejeze dispozitivele utilizatorilor de Internet. Insa agentia de presa Bloomberg sustine ca in spatele acestei afaceri exista un secret murdar.
http://www.ziare.com/internet-si-tehnol ... si-1353865
Image
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests