Civilization VI

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Civilization VI

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Civilization VI

Post by Doc »

Pana la 10-15 DLCuri cu civilizatii mai e. Urasc porcariile astea.
User avatar
Mitzah
Headless Kamikaze
Posts: 281
Joined: 3 Mar 2014, 20:40
Location: Amsterdam

Re: Civilization VI

Post by Mitzah »

phpBB [video]


O comparatie a numarului de jucatori de Civ V (verde) vs. nr. jucatori de Civ VI (albastru):

Image
Voucher PC Garage: EE8SCBDH. Every time you use it, Mihai Gadea's forehead grows larger.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Civilization VI

Post by rege »

Eu nu prea am timp să mă joc dar de câteva ori pe an bag o partidă Civ V Brave New World. Pe fastest îmi ia 8 ore, îmi place să belesc ochii la fiecare detaliu, e relaxant. Am ajuns să am o şansă de a triumfa prin cultură, dominaţie şi Cursa Spaţială™, pe king, orice civ mi-ai da.

Am cumpărat Beyond Earth dar nu mi-a plăcut. A avut aspecte care mi-au plăcut (faptul că îţi defineşti civilizaţia prin specializare, un fel de civics next level) dar vederea de ansamblu nu m-a inspirat să-l joc mai mult de 5-6 ore. Alpha Centauri avea mai multă zeamă, dacă pot să definesc astfel legătura dintre colonişti şi Vechea Planetă. Beyond Earth îmi dă senzaţia că îndrum insecte în loc de oameni. Totuşi, l-am păstrat. E interesant.

Apoi a sosit Civ VI. N-avea demo. N-a fost ieftin. Mi-a dispărut workerul builderul. E un bug? Cică nu e un bug, e un feature. Sistemul de cartiere nu m-a impresionat. Tech tree-ul este anemic dar trecem peste. Să iert şi sistemul de civice, stil MtG? Prea mult. N-a trecut mai mult de o oră. Delete. Get refund. Still sad.
the secret geometry of chance
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Civilization VI

Post by tnt »

Eu nu prea am putut sa trec peste stilul cartoony la VI, adica pozele de prezentare, asa ca m-am vazut nevoit sa zic pas din start. Mie IV mi se pare cel mai bun Civ, mecanismele de joc functionau atat de bine, mai ales extinderea granitelor. Daca nu venea V cu 1 army/hex, as fi ramas la IV.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Civilization VI

Post by rege »

Mi-a luat mult timp să trec peste cum au modificat cultura. Nu era nimic mai frumos decât "absorbi" oraşele vecinului prin extinderea graniţelor, iar sistemul de 3 oraşe pentru victorie culturală are mai mult sens decât victoria prin turism (care 85% din joc nu face nimic). Probabil un sistem hibrid ar fi ideal.
the secret geometry of chance
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Civilization VI

Post by Cristan »

Civilization VI: Gathering Storm brings natural diasters into the mix
In a live stream just minutes ago, Firaxis has announced that a new expansion will be coming to Civilization VI next year. Titled Gathering Storm, the biggest addition to the game will be the inclusion of natural disasters.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Civilization VI

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests