Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by zme-ul »

phpBB [video]
X-COM creator Julian Gollop has launched a crowdfunding campaign for his next game, Phoenix Point.
Gollop hopes to raise $500,000 to expand his studio, Snapshot Games and fund development of Phoenix Point, which is pitched as the spiritual successor to the 1994 turn-based classic.
Rather than return to Kickstarter, which Gollop used to raise money for his previous title Chaos Reborn, the designer is now working with Fig, home to successful crowdfunders Psychonauts 2, Pillars of Eternity 2 and Wasteland 3.
https://www.fig.co/campaigns/phoenix-point
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by zme-ul »

Phoenix Point will be an Epic Store exclusive for one year

phpBB [video]


evident ca backerii au sarit in aer si-si cer banii inapoi
ce dracu le-or trece prin cap devilor care fac cacaturi de genul, nu-i pot intelege; si nici p'aia cu Metro: Exodus
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by ola small dickie »

mie mi se pare stupid sa sari in aer si sa ceri banii inapoi sau in general sa te ofuscheze pe ce magazin online se lanseaza un joc. de parca toti producatorii din lume sunt obligati sa-si lanseze jocurile pe steam. am fost si eu backer si asta era ultimul aspect care ma interesa. din punctul meu de vedere pot sa lanseze un joc si doar ca digital download pe site-ul producatorului. i dont give a shit if its steam, gog, humble sau download de pe xnxx.com. ma intereseaza jocul nu de unde il iau
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by MC »

ola small dickie wrote: 13 Mar 2019, 07:20 mie mi se pare stupid sa sari in aer si sa ceri banii inapoi sau in general sa te ofuscheze pe ce magazin online se lanseaza un joc. de parca toti producatorii din lume sunt obligati sa-si lanseze jocurile pe steam. am fost si eu backer si asta era ultimul aspect care ma interesa. din punctul meu de vedere pot sa lanseze un joc si doar ca digital download pe site-ul producatorului. i dont give a shit if its steam, gog, humble sau download de pe xnxx.com. ma intereseaza jocul nu de unde il iau
Pe mine pe de alta parte ma intereseaza sa le am intr-un singur loc.
De exemplu pe steam, unde am peste 600 si ceva de jocuri, le am organizate pe categorii (jocuri terminate, jocuri preferate etc), imi fac un wishlist, am mult mai multe informatii despre joc, am feedback-ul comunitatii cu sute de review-uri inca de la lansare pentru orice joc mai important. De asemenea pot imediat sa vad daca jocul are probleme tehnice din feedback-ul jucatorilor.
Mai mult, pe steam am toti amicii care inca se mai joaca si astfel ne putem organiza mai usor pentru diferite sesiuni de joaca. Plus multe altele...
Prin comparatie alte platforme (cu foarte putine exceptii) sunt primitive.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote: 13 Mar 2019, 07:20 mie mi se pare stupid sa sari in aer si sa ceri banii inapoi sau in general sa te ofuscheze pe ce magazin online se lanseaza un joc. de parca toti producatorii din lume sunt obligati sa-si lanseze jocurile pe steam. am fost si eu backer si asta era ultimul aspect care ma interesa. din punctul meu de vedere pot sa lanseze un joc si doar ca digital download pe site-ul producatorului. i dont give a shit if its steam, gog, humble sau download de pe xnxx.com. ma intereseaza jocul nu de unde il iau
lasand la o parte ca e bait&switch, chestie ilegala in o gramada de state de pe planeta asta
sunt oameni care nu sufera limitarile si politica EPIC; sunt altii care au conturile blocate/furate/etc si EPIC le-a dat mumu
si pana la urma e o piata libera, daca nu-mi place produsul n-o sa-l cumpar

---

ce zicea bossu EPIC acu 2 ani:
The thing that I feel is incredibly important for the future of the industry is that the PC platform remains open, so that any user without any friction can install applications from any developer, and ensure that no company, Microsoft or anybody else, can insert themselves by force as the universal middleman, and force developers to sell through them instead of selling directly to customers
---

pana si MS a anuntat HALO Collection pe STEAM
Last edited by zme-ul on 13 Mar 2019, 09:11, edited 1 time in total.
人は地獄を作った
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by Mahdi »

ola small dickie wrote: 13 Mar 2019, 07:20 i dont give a shit if its steam, gog, humble sau download de pe xnxx.com. ma intereseaza jocul nu de unde il iau
Image

:mrgreen:
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by Fular »

MC wrote: 13 Mar 2019, 07:54 Pe mine pe de alta parte ma intereseaza sa le am intr-un singur loc.
Uite idee de afacere de milioane - să faci o bibliotecă agregat care să-ți pună la dispoziție toate colecțiile cu jocuri în versiune digitală ce le ai nșpe site-uri.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by TG »

Există deja Playnite. Eu n-am nici o problemă să existe cât mai multe platforme, cu toate că îmi place și ideea de a le avea la un loc. Nu mă deranjează decât agresivitatea de care au dat dovadă Epic, dar altfel nici nu se putea să se facă remarcați. E irnic cum multă lume observa problemele astea dar nu sclavia în care îi ține Valve.

E natural să existe cât mai multe platforme și asta se va și întâmpla, indiferent cât se plânge lumea. Cum și dacă se va găsi o modalitate mai bună de centralizare decât ce avem deja, râmâne de văzut.

În schimb, se învârte o cantitate grosolană de aberații pe tema asta de la jucători pentru care platforma a ajuns să fie ridicată la rang de zeitate. Imediat o să-i vedem cum se aruncă în aer în fața sediului Epic. Sper.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by ola small dickie »

Mahdi wrote: 13 Mar 2019, 09:09
ola small dickie wrote: 13 Mar 2019, 07:20 i dont give a shit if its steam, gog, humble sau download de pe xnxx.com. ma intereseaza jocul nu de unde il iau
Image

:mrgreen:
:lol: eh da n-am fost asa suparat. si n-am cerut banii inapoi si le-am jucat jocul

si supararea mea de atunci cred ca era in legatura cu faptul ca vroiam sa am jocul si pe gog si nu vroiam sa platesc din nou pt asta. (jocul fiind lansat si pe gog). nu mai retin dar parca intre timp mi-au trimis si key pt gog
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by DarthZombie »

Nu ca o fi Steam perfectiunea intruchipata, dar Epic Store este in mod clar gandit cu interesele consumatorilor undeva in spate rau de tot. De exemplu ideea de costumer feedback este minimul absolut la care ai avea pretentia la orice magazin on-line iar Epic ii da cu flit. Genul asta de atitudine din start ma face reticent in a avea incredere in ei. Iar problemele lor masive de securitate ar trebui sa fie motiv suficient pentru multi sa-l evite. Mai e nevoie sa mentionez de faptul ca Epic e detinut de Tencent?

Cat despre Pheonix Point, ceea ce au facut e dick move. Jocul fusese integral finantat de catre donatiile din etapa de crowd-funding, asa ca genul asta de intelegere e o palma data celor care au contribuit la finantarea proiectului. Macar au mai dat-o inapoi si au promis ca toti backer-ii vor primi si chei de Steam/Gog + toate DLC-urile din primul an indiferent daca folosesc cheia de Epic Store sau nu, dar tot mi se pare lame ideea de a nu avea acces un an de zile la un joc pe care l-ai fi primit din prima zi a lansarii din cauza ca s-au trezit dev-ii peste noapte sa schimbe conditiile intelegerii initiale.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by ciolan »

Mda, deși a fost un dick move, îi înțeleg. Oamenii vor să supraviețuiască jocului ăsta. Din ce am înțeles de la un nene de la Snapshot care o mai arde pe RPGCodex, Epic le-a garantat un minimum de vînzări, ceea ce înseamnă că oamenii o să își primească bănuții pe un minimum de X unități vîndute chiar dacă nu se vînd atîtea. Omul zicea că suma e destul de frumușică și le permite să supraviețuiască puțin chiar dacă jocul nu se va vinde ca pîinea caldă. Avînd în vedere că banii de kickstarter sigur nu le-au ajuns (aparent nimeni nu cere, de fapt, cît îi trebuie), mă gîndesc că oamenii au avut de ales între a merge la un publisher (cum a făcut-o Obsidian, de exemplu) sau să accepte oferta unei prăvălii online ca Epic. Ca să fiu sincer, prefer varianta a doua, riscul să-și bage vreun comitet nasul în design e mai mic. Plus că eu vreau ca Gollop și echipa să mai facă și alte jocuri în afară de ăsta :) So, it's fine by me.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by zme-ul »

ciolan wrote: 14 Mar 2019, 11:28
pentru ca nu si-au tinut cont de bani vs ce au primit prin crowdfunding isi vand pielea ursului din padure?
unii oameni care au contribuit si-au cerut banii inapoi; si-ti garantez ca pirateria va atinge noi cote
人は地獄を作った
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by ciolan »

Dunno, man. Eu nu-l voi pirata. Dacă Epic store ăla e așa nasol cum zice lumea, îl voi cumpăra cînd expiră exclusivitatea. Probabil la reducere. Sau le dau bani și îl piratez dacă n-am chef să mă încurc cu chinezăria aia de magazin. Măcar ăștia au fost mai finuți și n-au anunțat exclusivitatea cu o lună înainte de lansare ca ăilalți. Care aveau și publisher.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Phoenix Point - X-COM spiritual successor

Post by Cristan »

Phoenix Point's Epic Store exclusivity deal is worth $2.25 million, says Fig investor https://www.pcgamer.com/phoenix-points- ... -investor/
to break even for investors, the game would have to generate sales of $588,235. To return at 191 per cent after Fig takes its own stake, the game would have to make $2,247,058—or $2.25m if you round it up.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests