Rome: Total War

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Rome: Total War

Post by Magicake »

Cum naiba functioneaza diplomacy in Rome TW? Sunt prins intr-un loop:

1. Omoara main army ai Gaul.
2. Mergi cu diplomat la ei si fa ceasefire, sunt suficient de disperati sa-mi dea o regiune in schimb.
3. Tura imediat urmatoare incep sa ma atace, din nou.
4. Advance cu armata si mai mult.
5. Repeat.

This is so silly, nu am cum sa fac pace si sunt obligat sa avansez unde nu vreau :lol:

/cc @Waaagh!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Diplomacy in Rome TW. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Dupa ce am butonat la Paradox in curte, Diplomacy-ul din TW se transforma din ceva minimal in ceva ce nu face absolut niciun sens. Daca vrei sa dormi linistit iti opresti creierul cand intri in meniul de negocieri si totul e frumos pe urma.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Da, păi așa și e, în toate TW-urle diplomația e doar o scuză pentru expansiune, care e de fapt singura variantă de strategie viabilă. Te extinzi sau mori. Au mai rafinat-o în Shogun 2, dar și acolo e tâmpă. În astea vechi e zero, nu ai ce să scoți din ea.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Mi se pare amuzant ca Rome TW incearca in mod evident sa copieze mecanicile diplomatiei din Civ 3 dar o face in dorul lelii rezultand in nonsensuri precum ce pateste Patrunjelu. Nu ca Civ ar fi un colos pe partea diplomatica, dar acolo macar AI-ul parea sa aiba o strategie si nu dadea senzatia ca in fiecare tura dadea cu zarul ca sa decida ce sa faca :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Pătrunjelu' wrote: 25 Apr 2018, 10:55 Cum naiba functioneaza diplomacy in Rome TW? Sunt prins intr-un loop:

1. Omoara main army ai Gaul.
2. Mergi cu diplomat la ei si fa ceasefire, sunt suficient de disperati sa-mi dea o regiune in schimb.
3. Tura imediat urmatoare incep sa ma atace, din nou.
4. Advance cu armata si mai mult.
5. Repeat.

This is so silly, nu am cum sa fac pace si sunt obligat sa avansez unde nu vreau :lol:

/cc @Waaagh!

Nu ai optiunea sa faci pace si sa avansezi unde vrei. Imediat ce ai frontiera comuna cu o factiune a AI-ului, te va uri de moarte si nu va inceta actiunile ostile pana nu o anihilezi. Si cand o factiune e aproape complet zdrobita, mai detine un singur teritoriu in timp ce restul hartii e placinta ta, te va trata cu aroganta si va sari la gatul tau. Totodata, factiuni AI inamice (chiar si rivali istorici), vor cadea la pace cand apari in zona, si pana la urma se vor alia impotria ta. Ceea ce mai merge facut ca sa le potolesti astamparul e sa fortifici punctele de trecere (poduri, trecatori) si sa tii o armata mare in regiune. Cateodata poti sa le prinzi armatele intr-o bucla in care se lovesc de fort, cauta un drum alternativ mai lung, dupa ce-l parcurg putin uita de fort si revin pe directia scurta, sunt blocate iar si tot asa.

Carentele astea sunt cu atat mai ridicole in Medieval 2, unde este afisata starea relatiilor tale cu restul factiunilor. Poti sa ai o alianta trainica, in care ti-ai trimis cele mai bune femei sa le calareasca printii, i-ai imbracat in aur si te-ai dat peste cap pentru ei, totul e sublim, dans si armonie. Si deodata pac, iti trimit o armata in fund, iti asediaza o cetate si te anunta ca asa nu mai merge. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Welp, nu-l pot condamna pe joc, pana la urma e TOTAL war :lol: Asta e, ma bag in ei.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ii rupi pe gali si faci un sir de fortificatii de-a lungul Rinului, dupa care iti poti vedea de viata.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

It's done, restul factiunilor par destul de pasnice at least for now :lol:

Image

Sunt aliat cu Spania si Macedon, not sure yet what to do next. Poate Africa sau incerc sa-i ingradesc cumva pe Brutii. Scary Britannia tho. Kinda lost the big picture cand m-au frecat Gauls la cap la fiecare secunda.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

ur kinda doing it wrong. Iberia e bogata, make it yours. Ocupa Tangerul inaintea celorlati romani si ia si Balearele, ca sa faci bani cum trebuie.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Fular »

Mna, că mă bag și eu în seamă aiurea. Când zici Iberia te referi la peninsulă sau la regatul din Caucaz? Nu de alta dar mai greu să ajungi la Tanger pe partea aia a hărții.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Sau poate da reset, sa inceapa o campanie cu grecii, sa ocupe toate minunile lumii si sa se bucure de cei 9999999999 dinari pe care-i are la indemana.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Nu pot inca, nu am terminat cu romanii :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Waaagh! wrote: 26 Apr 2018, 17:57 ur kinda doing it wrong. Iberia e bogata, make it yours. Ocupa Tangerul inaintea celorlati romani si ia si Balearele, ca sa faci bani cum trebuie.
Imposibil sa aduc armata suficienta pt Spania (Iberia si Tanger) momentan. Am trimis cateva trupe sa ia Palma de la Cartaginieni pentru ca au lasat-o neaparata. Intre timp am eliminat Macedon (Segestica).

Image

Dacia mai are o singura regiune (prost aparata) pe care vreau sa o iau asap inainte sa ajunga Brits la ea. Tracii au armata mai serioasa dar sunt in razboi cu Brutii si profit de asta i.e. ma bag in ei cand ii vad ca nu au armata decenta prin zona.

Meanwhile generez niste armata prin sud. If I'm lucky, mai prind ceva din Cartagina. Daca nu, imediat ce Cartagina capituleaza incep sa cobor din Spania si sa iau tot ce prind.

Still not sure ce sa fac cu Brits, au ceva gen de 4x armata mea. Se bat cu Germania, poate se mai baga cineva in ei si profit.

Duc lipsa de generali. Incerc sa mai bat rebeli cu armate in speranta ca o sa fac rost de un general astfel dar e cam slow. Am ceva gen 8 fete (+ 1 baiat) in familie dar ultima oferta de mariaj a fost acum 1000 secole. Halp :lol:

Anyway, stuff seems to go well. Suficient profit luna de luna, loc de armata extra, 0 border wars si continui sa iau regiuni.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ideal e sa ocupi regiuni bogate si sa inchizi frontierele, ca sa fie cat mai usor si ieftin de aparat. Mainland Europe is one big fucking mudhole in jocul asta, nu prea renteaza economic. Then again, daca nu cumva joci pe VH/VH, it should be p easy anyway, ai loc de fuckups. Daca ai prea putini generali raportat la numarul de provincii, ar trebui sa-ti tot vina oferte cu baieti de isprava din popor.

Britii sunt mai dificili pentru romani, din cauza carutelor. Daca a avut loc reforma militara, adu sulitasi d-aia mid-tier cat sa nu-ti faca o sarja pulbere toata linia. Sa nu trimiti cavalerie impotriva carelor, ca mor imediat.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Joc N/N, asta e like my first proper TW attempt :lol: Inca nu m-am batut cu Brits si nu am avut reforma, but that'll change in a bit. Am capturat primul meu world wonder.

Image

Fix la timp pentru ca:
* Tre sa rezolv unhappiness issues, momentan sunt prin multe zone cu low taxes si frequent games. Cred ca o sa fac treaba cu trigger rebellion ca sa scad squalor, din ce vad e cam singura metoda sa rezolvi odata ce ai squalor mult. Ce mecanica dubioasa.
* Brits mi-au declarat razboi.
* Spania mi-a declarat razboi.
* => lots of rekt ahead.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ti-am zis ca aliantele nu inseamna nimic si ca AI-ul iti va sari in fund la cel mai inoportun moment. But what do I know, n-am decat 1500 de ore la bord. :lol:

Nivelul de squalor creste cu populatia, dar nu nelimitat (e un prag de -80% public order sau ceva de genul). In principiu, mai ales cu factiunile civilizate care au un arbore tehnologic bine ramificat, daca dezvolti orasul cum trebuie o sa-l poti stapani pe termen lung, fara probleme. Poti incerca sa plimbi si capitala, ca sa reduci atat nemultumirea legata de pozitia la periferia imperiului, si sa mai tai si din coruptie. Ideal e sa incerci sa ajungi la asa-numitul "zero point growth", in sensul ca vrei sa stabiliezi populatia la un numar pe care sa fie si plebea multumita si sa fie si taxele pe o valoare rezonabila.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Waaagh! wrote: 29 Apr 2018, 07:53 Ti-am zis ca aliantele nu inseamna nimic si ca AI-ul iti va sari in fund la cel mai inoportun moment. But what do I know, n-am decat 1500 de ore la bord. :lol:



pe waaagh sofer sa il ai in dreapta in masina in timp ce tu esti la volan si vrei sa inveti sa conduci :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ai intuit bine, mi s-a tot spus ca sunt un copilot uimitor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

N-am zis ca nu te cred :lol: Ma miram ca a trecut atat timp fara sa sara vreunul din ei pe mine, in fact.
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests