Crusader Kings II

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Crusader Kings II

Post by DarthZombie »

Spoiler for G-guys, I can't stop blobbing!:
Image
Am avut o serie de regi cu martial de 22 sau mai mult, Brilliant Strategists, Formidable Fighters... Iar ce s-a intamplat cu Danemarca e dovada ca uneori daca-ti dai o fata la maritis te trezesti ca-ti vin cuscrii si-ti iau casa :D Am ajuns in situatia in care sa am titlul de rege al Frisiei, al Danemarcei si de Duce de Franken [care dintr-un motiv anume e cotat la rang de kingdom]. Din cauza asta practic am claim-uri in toate directiile si armata imensa [de fapt de cele mai multe ori nici nu chem trupele vasalilor sau cele din posesiunile mele, ca am retiniu de 10k de trupe in acest moment, si merg doar cu alea la lupta in marea majoritate a cazurilor]. Adaugam la asta faptul ca am bagat Free Investiture in toate cele 3 regate, deci droaiele de comitate si ducate controlate de preoti au mai mari sanse sa ma prefere pe mine decat pe papa. Si cum am venituri de 50 de gold pe luna, nici banii de la papa nu mai reprezinta o urgenta prea mare.

In alta ordine de idei, au venit ambele hoarde. Ilkhanatul a zdrobit totul pana la Constantinopol, iar Hoarda de Aur a ajuns pana la granitele Cehiei [ma rog, Cehia + Polonia]. La un moment dat s-au luat la harta intre ei, iar Hoarda a pierdut mult din avant. Odata ce a trecut la catolicism, Hoarda de Aur nu prea a mai facut nimic, in timp ce Ilkhanatul trecut la Ibadi [in joc e considerata erezie sunita, dar a devenit dogma oficiala din cauza numarului superior de credinciosi] nu a incetat. I-a bagat un Jihad Hoardei de a scos-o total din joc, iar acum e mancata de toti vecinii care au simtit sange.

Imperiul Bulgar nu a mai facut nimic special, in timp ce Franta si Anglia mai mult s-au ocupat sa se tot bata pe cateva provincii din Normandia. Ma rog, francezii au mai incercat sa-mi ia Gent-ul, dar i-am batut fara drept de apel. Cand au mai pus [cred ca pentru a 3-a oara] un Antipapa, iar cehii le-au declarat razboi, m-am bagat si eu ca sa ma asigur ca ii mai faultez ca sa nu am grija de ei ceva vreme.

Nordmark-ul de langa mine e mai mult sau mai putin o creatie proprie. Initial era Rheinfranken, si includea si teritoriul meu de la granita cu Cehia. Am presat un claim pentru ducat banuind ca le iau macar o mare parte din teritoriu, dar m-am pricopsit doar cu un comitat, lol, iar ei din Rheinfranken au devenit Meissen. Asa ca am asteptat expirarea truce-ului si le-am redeclarat razboi avand aceeasi presupunere. Din nou am gresit, dar macar am luat mai multe teritorii si au devenit ce sunt acuma.

De HRE nici nu are rost sa mai vorbesc. Or fi devenit ei o teocratie, dar sunt ciuca batailor. Au ajuns in asa hal incat pana si vasalii mei, gen Brabant, se pot bate de unii singuri cu ei pentru claim-urile lor. Nici nu stiu daca sa incerc sa iau tot ce e acolo sau nu, ca devine exagerat rau ce construiesc aici :lol:

Eu vreau acum sa iau ce e la sud de granita cu Danemarca, ca zona aia e controlata de o republica si sunt curios ce implicatii are sa il am ca vasal [daca nu se desfiinteaza, desi nu cred avand in vedere ca sunt provincii cu un oras ca si capitala, nu castel sau biserica].
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by McWilliams »

Ieri a fost ziua mea, zi frumoasa ca mine.
Mi-am luat Charlemagne si n-am dat de baut la lume.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by Mahdi »

L-am luat şi eu ieri. Am intrat să văd cum arată harta; două ore mai târziu încă mai aveam de colorat cu albastru:

Image

Sunt drăguţe event-urile speciale. Înţeleg că mai sunt câteva personaje speciale care au aşa ceva (printre care şi Ragnarr the Lothbrok).

Din ce am văzut, se plânge lumea pe forumuri de vassal limit şi eliminarea asasinatelor instant. Mie mi se pare că au făcut jocul un pic mai interesant - power play-ul abuzând de mecanici devenea repede plictisitor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Crusader Kings II

Post by DarthZombie »

"Asasinari instant", adica alea pe care le puteai accesa din meniul de diplomatie contra unei sume de bani? Daca da, foarte bine ca au scapat de aia.

Eu mai am cativa zeci de ani la jocul meu, am ajuns imparatul HRE fara voia mea. Cand ma reapuc, trebuie sa il trec la primogenitura, pentru ca e foarte incomfortabila ideea ca ca pot pierde oricand puterea totala :D Macar am reusit sa il centralizez
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Crusader Kings II

Post by Mafio »

fml

Image

Image
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Crusader Kings II

Post by ciolan »

N-ai avut sânge'n dinastie să începi prin Irlanda la optsute și un pic ? :D Am jucat cu ceva tarabostes nordic și toată insula aia era ciuca bătăilor. N-aveai loc să aunci un ac, mișunau haitele de olafi ca zergii prin săraca irlandă...
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Crusader Kings II

Post by Mafio »

N-am avut valută-n portofel ca să-mi iau The Old Gods.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Crusader Kings II

Post by DarthZombie »

N-ai avut sange-n vene sa iti instalezi DLC-urile adica :P
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Crusader Kings II

Post by DarthZombie »

Goddamnit, ma apucase pofta sa ma reapuc si acuma trebuie sa astept expansionul asta :(
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by Mahdi »

The longest changelog in the history of CK2! Check out today’s dev diary: http://pdxint.at/2yzab8U
Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by TG »

Da dar tu ai văzut cât costă pachetul complet? Fucking moneywhores.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by McWilliams »

Corect. Mai degraba dau 60$ pe fiecare sezon de FIFA/CoD/Assassin's Creed si stiu o treaba.

Also, ever wondered why there's a notion like "all you can eat buffet", where you pay a fixed amount to eat until you puke, but never something like "all you can fuck brothel"? Must be cause no one in his right mind would stop charging you for something you always want more of.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by TG »

I even used the tags. :(
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Crusader Kings II

Post by Magicake »

Nu le vezi daca nu dai quote.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by TG »

Ya don't say? :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Crusader Kings II

Post by Magicake »

idg this forum sometimes
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by Mahdi »

Se vede dacă dai click. Dar tagul e folosit așa de rar, încât nimeni nu dă click de control. Și nu cred că merge dacă ai js blocat. Oh well.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Crusader Kings II

Post by McWilliams »

Se vede si prin js. TG stie asta, eu stiu asta, dar celelalte doua persoane care intra pe forum, nu. And I am on a mission to civilize!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Crusader Kings II

Post by DarthZombie »

TIL that people need a tag to detect TeeGee's sarcasm.
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests