Total War: Warhammer

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Total War: Warhammer

Post by brutalistu »

We've known for a while that Creative Assembly has struck a deal with Games Workshop to create games in the Warhammer universe, but now we have evidence that a franchise-themed spin off for Total War will be announced imminently.
That's according to a note by Creative Assembly creative director Mike Simpson in a new Total War artbook, and while the book doesn't release officially until later this month, one Total War fan has gained access to the book early.
Discussing the future of the Total War series, Simpson referenced both Total War: Kingdom and Total War: Warhammer as examples of how the studio intends to experiment with multiplayer in the future. You can read the full excerpt over here (via NeoGAF). Judging by the timing of the book's release date, we're likely to hear from Creative Assembly and publisher SEGA about the spin-off in the coming weeks.
Some quarters of PC Gamer are so excited about the prospect of a Creative Assembly-helmed Warhammer game that they've put together enthusiastic wishlists for it. It is indeed a tantalising prospect, but it's not likely to arrive before Total War: Attila rolls out next month.
http://www.pcgamer.com/total-war-warham ... n-its-way/
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Total War: Warhammer

Post by zme-ul »

nush ce sa zic, nu am fost fanul seriilor TotalWar si amestecarea cu WarHammer suna a ne la locul ei, fortata chiar
人は地獄を作った
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Total War: Warhammer

Post by Stokkolm »

Cred ca aducerea unui univers fantasy pe platforma Total War e fix ceea ce isi doresc fanii de mult timp. Vezi popularitatea imensa a modului Third Age pentru Medieval II.

Pacat ca Creative Assembly nu mai sunt in forma de altadata.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by TG »

Sounds good to me, am mai zis că Shogun 2 mi se pare de departe cel mai bun joc din serie și poate singurul care e mai mult decât un glorified tic tac toe pe harta, lol. Or fi dat-o în bară cu Rome 2 dar n-aș zice că nu mai sunt în formă. Trecerea pe fantasy mi se pare ceva natural, era ori asta ori current age stuff, pentru că după R2 nu știu cât de bine ar fi fost primit Medieval 3: Total War.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by McWilliams »

Holy crap. Cand am citit link-ul brutalistului, I was like "Private Pyle, what are you trying to do to my beloved Corps???". Creative sunt suspecti de sindromul Call of Duty/Battlefield - they're doing them often and they're doing them worse. Iar Games Workshop sunt recunoscuti pentru faptul ca IP-ul lor poate ajunge pe mana oricui scoate banul - de unde si o gramada de jocuri proaste despre universul 40K, cot la cot cu o gramada de jocuri bune. Pur si simplu nu au sau nu isi rezerva dreptul la quality control. Adica pentru fiecare DoW II sau Warhammer 40k: Space Marine exista un tower defense sau un cardgame 40k.

Dar, pana la urma, nu poate fi mai rau decat Soulstorm. Cred. Sper. Stai... De ce ma gandesc mai bine, de ce Soulstorm seamana tulburator de mult cu ultimele TW-uri.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Total War: Warhammer

Post by DANiel »

E ciudat. Sper ca nu se va lega de 40k, pentru ca nu prea vad cum ar putea fi recreate luptele de tip gherilă in Total War. Pana la urma, in Dark Crusade (ma inchin in fata lui) cu cateva squaduri bine puse la punct cu echipamentele necesare, nimiceai tot.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Total War: Warhammer

Post by ciolan »

Nope, va fi Warhammer Fantasy.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Total War: Warhammer

Post by Waaagh! »

Sounds good to me, am mai zis că Shogun 2 mi se pare de departe cel mai bun joc din serie și poate singurul care e mai mult decât un glorified tic tac toe pe harta, lol.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: =]]=]]=]]=]]=]]=]]=]]

On-topic: ma astept sa fie o prostie.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Total War: Warhammer

Post by brutalistu »

Warhammer: Mark of Chaos 2 Total War: Warhammer
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by TG »

Waaagh! » 15 Jan 2015, 11:47 wrote:
Sounds good to me, am mai zis că Shogun 2 mi se pare de departe cel mai bun joc din serie și poate singurul care e mai mult decât un glorified tic tac toe pe harta, lol.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: =]]=]]=]]=]]=]]=]]=]]

:lol: :arrow: :lol: :shock: :mrgreen: :geek: :ugeek:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by McWilliams »

Nu prea am chef sa generez un meme pentru asta, dar... tell me more about Shogun 2 - "de departe cel mai bun joc din serie".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by TG »

Îmi pare rău dar nu e genul de afirmație pe care simt că ar fi necesar să o explic, am să fac asta oricum. Iubesc Rome de exemplu, dar meritele sale, precum și ale celorlalte jocuri Total War erau strâns legate de luptele tactice. Nu doar ca și complexitate tactică, dar și din punct de vedere tehnic, artistic, etc. Pe hartă însă, erau sub-mediocre, refuz să cred că cineva cu ceva experiență în jocuri de gen nu ar observa asta. Mai mult, de la joc la joc, producătorii au încercat să compenseze, fiecare Total War reprezentând un progres evident. În Empire au reușit să crească complexitatea dar jocul nu ”curgea” la fel de bine, în Shogun 2 au reușit în sfârșit să nimerească ținta. E singurul Total War care e un joc bun pe harta strategică, fără MOD-uri cel puțin. Sigur, poate că m-am hazardat, nu l-am încercat prea mult în luptele tactice ci doar am presupus că e la același nivel cu restul jocurilor din serie aici.

Abandonând politețurile și cu toată nostalgia și aprecierea pentru Rome (sau altul, mă leg de Rome pentru că e preferatul meu, lol), să ai impresia că jocul e mai mult decât un X și 0 mi se pare deplasat. Strategic vorbind nu ai mai nimic de făcut, dacât ai supraviețuit în primele 2 ore de joc ai câștigat. La fel ca în primul Shogun, Medieval și Medieval 2, nu are importanță ce clădiri construiești unde, ce armată recrutezi, cum îți organizezi orașele și cât interes manifești pentru starea imperiului. Dacă nu ești bătut în cap ai să cucerești toată harta pentru că jocul la acest aspect e mai mult un pretext pentru bătăliile propriu-zise. Singurele elemente care te pot încurca sunt anumite evenimente scriptate (gen invaziile), dar trec repede și se revine la ”click anywhere to win the game-ul” tipic (dar foarte distractiv, e drept).

Sigur, preferințele personale ale fiecăruia către anumite perioade istorice și locații nu intră în calcul, însă din orice punct de vedere tangențial obiectiv, seria asta a progresat până la Shogun 2, care mi se pare apogeul. De asemenea, mi se pare surprinzător că e nevoie să zic asta.

LE:
Nu zic, harta mai mică contează enorm și mi-e greu să cred că jocul ar fi funcționat la fel de bine pe harta din Medieval 2, mai ales AI wise, dar e genul de treabă pe care îmi permit să o ignor.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by McWilliams »

Pun asta aici, dupa ce am citit in zig-zag, urmand sa citesc mai detaliat pe urma:

Nu am dat cu parul, insa ai zis "de departe cel mai bun joc din serie" si eram curios sa aflu ce anume apreciezi IN PLUS. Pentru ca, din asta, puteam/speram sa inteleg ce ar urma sa aduca acest plus din seria Total War intr-un joc din universul 40k, unde accentul ar trebui sa cada pe trupe specializate, dar limitate de un cuantum de factori. A se intelege ca, din perspectiva mea, intr-un joc 40k nu ar trebui sa te lovesti de problema "fac cat mai multe stack-uri de armate si A-move unde am nevoie sa fiu"; ori asta a fost beleaua seriei Total War dincolo de... nu stiu, turn 50?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by TG »

Nu știu, n-am vorbit în vreun fel raportat la ce ar trebui să fie în universul 40k, dar nu prea înțeleg de unde ”accentul ar trebui să cadă pe”. Mă îndoiesc că CA dau doi bani pe ce ar trebui sau nu să fie într-un joc 40k, au ales și ei un univers fantasy ca să schimbe placa. De altfel, când am spus că pentru mine sună bine tocmai la asta mă refeream, nu prea mă interesează ce fac cu acest univers, dar n-aș prea fi suportat un Total War cu 3 în coadă, been there, done that.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by McWilliams »

Ok, tu poate esti entuziast pentru faptul ca cei de la CA pot isi revitalizeze imaginea. Bravo lor daca reusesc. Bravo fanilor daca au rabdare sa se intample asta. Insa de ce nu ar incerca asta cu un IP nou? Why must they mooch at another fan base? Pentru ca universul 40k tind sa cred ca ocupa un segment mai complex de fanboys/gamers/oameni interesati decat Total War, asa ca mi s-ar parea normal sa nu potriveasca lore-ul cu jocul lor ca nuca-n perete.

Insa, asa cum am zis din primul post, Games Workshop lasa IP-ul 40k pe mana oricui da banul. Deci calitatea jocului acesta si legatura lui cu universul 40k poate sa fie absolut de rahat. Pentru ca, vorba ta, ei (CA) sunt interesati de un facelift la reputatia lor, nu de un public service pentru fanii 40k. Este destul de greu sa imperechezi elementele care definesc un joc din seria Total War cu elementele care definesc universul 40k. Si asta s-a vazut cand a aparut Soulstorm, care a facut factiuni "unice" din tot ce i-a cazut in mana si o campanie legate de lore-ul 40k la fel de mult cum sunt discursurile lui Ponta legate de democratie. Nu conta ca, tehnic si gameplay-wise, jocul a fost bun (in ideea ca arata decent, unitatile erau animate, cladirile erau diferite, faceai click-dreapta si se executa foc si para asupra inamicului, din astea); puteai sa schimbi numele intr-un document de notepad de la cele din 40k la cele din WW2, sau din universul Tolkien, sau din StarCraft, sau din WarCraft, sau din Sonic & friends, si ar fi avut la fel de multa logica. Asta nu e un joc dezirabil.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Total War: Warhammer

Post by TG »

Ce să zic, ai dreptate probabil dar chiar nu e o problemă care să mă intereseze sau afecteze în vreun fel pe mine. :) Calitatea jocului și calitatea jocului ca titlu 40k sunt lucruri separate. Din ce spui acolo probabil că mi-ar fi plăcut Soulstorm.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Total War: Warhammer

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Total War: Warhammer

Post by MC »

Ce frumos a crescut seria asta pana la Shogun 2. Din ce am citit pe net si Attila ar fi destul de bun, oricum mai bun decat ce a fost Rome 2
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Total War: Warhammer

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Total War: Warhammer

Post by zme-ul »

deci nu se bazeaza pe time-frameul din DoW .. asa mai vin de acasa
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests